Çapalama Makinası Karık Pulluğu...

Selam Trakkulüp;

Bir kaç güne dikim hazırlıklarına başlayacağım için ekipman aksesuar eksiklerini tamamladım çapalama makinasını geçen yıl almıştım bu yılda karık açma pulluğu yaptırdım her yıl her yıl başkasına para verip yaptırmaktan bıkmıştım rahat edeceğimi düşünüyorum.

Karık pulluğunu demirci 80 liraya yaptı aslında 50 liradan fazla etmez ama ilçede tek yapan olduğundan avantajını kullanıyor

Pulluğu rahat çekmesi için demir tekerlek aldım piyasada hazır satılıyor tekerleğin biri 100 TL tekerleklerin motora bağlanması için kullanılan aparatın teki de 60 lira 2 tekerlek ve 2 aparat için toplam 320 TL ödedim fiyat hayli yüksek fakat daha ucuzunu bulamadım

Pullukla beraber toplam maliyet 400 TL oldu her sezonda 50 lira verdiğimizi düşünürsek yaz ve kış olmak üzere 2 sezonda masrafını çıkartacak

Fotoğraflar;

Çapalama makinası 'Weima' marka, 6.5 Hp Benzinli 'Honda' motorlu motor harici aksamın tamamı çin menşeili
20150407_142713.jpg

20150407_142705.jpg

Yaptırdığım Karık Açma Pulluğu
20150407_142736.jpg

Bunlarda Aldığım Tekerlekler Ve Bağlantı Aparatları
20150407_142741.jpg

20150407_142720.jpg

20150407_142727.jpg

Montajlandıktan Sonraki Hali Sonra Söküp Pulluğu Boyadım Fakat Fotoğraf Çekmemişim
20150407_165218.jpg

-SON-

Ynt: Çapalama Makinası Karık Pulluğu...

Kank guzel olms ama cok para hakket ya kendin yapsadin 20 liralik mazemeye hallederdin ama tekerler guzelmis bn lastikle aciom kariklari cabuk pati ediyo bunlarla hic pati cekemz eminm sera da mi kullanion bunu sade

erol demirbağ link=topic=83093.msg990797#msg990797 date=1428424951' Alıntı:
Alet işler, el övünür. Aparatların tamamı var.
Güle güle kullanın. Bereketli olsun.

Saolun Teşekkürler.

ALANYALI07 link=topic=83093.msg990801#msg990801 date=1428425556' Alıntı:
Kank guzel olms ama cok para hakket ya kendin yapsadin 20 liralik mazemeye hallederdin ama tekerler guzelmis bn lastikle aciom kariklari cabuk pati ediyo bunlarla hic pati cekemz eminm sera da mi kullanion bunu sade

Pulluk yapacak kadar kaynak işi becerim yokki :D tekerleri becermem zaten mümkün değil bi dünya ıvır zıvır en güzeli satılanı almak ;)
Sadece serada kullanıyom ben bunu lastik tekerler bende de varda sağlıklı olmaz diye düşündüm ondan demir aldım
Babamla bi denedik motor benzinli olduğundan bayağı hafif,hafif olduğundan patiye düşüyor birazcık tarlada ağır tavlıydı biraz onunda etkisi var patiye ama 20-25 kiloluk bi traktör ağırlığı takıcam önüne o zaman pati falan kalmaz :D

kubilay07 link=topic=83093.msg990816#msg990816 date=1428426896' Alıntı:
Saolun Teşekkürler.

Pulluk yapacak kadar kaynak işi becerim yokki :D tekerleri becermem zaten mümkün değil bi dünya ıvır zıvır en güzeli satılanı almak ;)
Sadece serada kullanıyom ben bunu lastik tekerler bende de varda sağlıklı olmaz diye düşündüm ondan demir aldım
Babamla bi denedik motor benzinli olduğundan bayağı hafif,hafif olduğundan patiye düşüyor birazcık tarlada ağır tavlıydı biraz onunda etkisi var patiye ama 20-25 kiloluk bi traktör ağırlığı takıcam önüne o zaman pati falan kalmaz :D
Tekerleri yapamazsn kank zor yani bn pulluga demistim
Senin kinn tekerleride ufakdr cokca düser batiye ama guzel dusunmussn

NANAYUSTA link=topic=83093.msg990822#msg990822 date=1428427827' Alıntı:
benimde dizel grillo var 7 beygir olanından galiba buda 7 beygir güle güle kullan

Teşekkürler

ALANYALI07 link=topic=83093.msg990823#msg990823 date=1428427997' Alıntı:
Tekerleri yapamazsn kank zor yani bn pulluga demistim
Senin kinn tekerleride ufakdr cokca düser batiye ama guzel dusunmussn

Evet kendi tekerleri küçük

Kubilay en arkaya bir teker koymazsan o pulluk kesinlikle kasma yapar.

Basit, derinlik ayarlı bir teker, biraz da üste ağırlık, iş yapar. Ama işlenmiş toprak olacak. O kısım önemli.

baglan33 link=topic=83093.msg990833#msg990833 date=1428429507' Alıntı:
eline sağlık güzel olmuş

Saolun

üçemli link=topic=83093.msg990893#msg990893 date=1428433366' Alıntı:
Güzel olmuş Kubi güle güle kullan.Bizde bi çapa motoru almayı düşünüyoruzda bu honda nasıl iyimi yada sen neyi tavsiye edersin.

Saolasın Ahmet. Benzinli alacaksan 'Honda' motorlu olsun da çamurdan olsun çok problem değil ben zaten benzinli almanı öneririm dizeller çok ağır tork yüksek olduğundan kullananı epey hırpalıyor.

Marka olarak 'Semak Makina'nın distribütörlüğünü yaptığı firmalar bu işte en iyisi Bertolini,Oleo-mac bu pazarda kendini ispatlamış ve çok yaygın kullanılan makinalar fakat döviz bazlı satıldığı için fiyatları epey yüksek ben geçen yıl bertolini için niyetlendim 3600 TL istediler yılda bi kaç sefer kullanacağım bi makinaya o kadar para bağlamak mantıklı gelmedi açıkçası yine 'Semak Makina'nın distribütörlüğünü yaptığı çin mali bi marka olan 'Weima'yı uygun fiyatlı diye tercih ettim 2000TL ' ye aldım

Bu makinalarda en önemli 2 organ var 1.motor 2.şanzuman fakat 2side italyan malı olunca fiyatlar epey uçuk oluyor 'Honda' motorlu olduktan sonra şanzuman çin malıda olsa iş görüyor tecrübeyle sabit geçen yıldan bu yana dağ taş kalmadı sürmediğim şanzumanda daha tık yok sadece yağ değişimlerini biraz sık yapman lazım o kadar

'Honda' motordaki ısrarım ise piyasada ki en verimli motorlar 'Honda' da hem torkları yüksek hemde yakıt-performans eğrileri çok verimli.
Kafana takılan bişey olursa özelden yaz yardımcı olurum.

sebazios link=topic=83093.msg990919#msg990919 date=1428435193' Alıntı:
Kubilay en arkaya bir teker koymazsan o pulluk kesinlikle kasma yapar.

Basit, derinlik ayarlı bir teker, biraz da üste ağırlık, iş yapar. Ama işlenmiş toprak olacak. O kısım önemli.

Abi derinlik ayarı elimiz-kolumuz tekerlek arkaya olmazda belki pulluk önüne olabilirdi o zamanda pulluk uzayacağından makina arkasında yürümek zorlaşırdı ağırlık şart onu tecrübe ettik 20 kilo falan çok değil
Arkaya olmazdan kastım pulluk karık açarak gideceğinden ilk karıpğa başlangıçta pulluğu askıya alıp toprağa girmeyi engeller ama başlangıcı yapılmış karıkta dediğin mantıklı
Abi serada dikim sırtlarını yapmak için kullanacağız yani işlenmiş toprak olacak yoksa iş yapmaz

FatihEFE link=topic=83093.msg990940#msg990940 date=1428436132' Alıntı:
Gule gule kullan kubilay tekerler biraz pahali tutmus ama kendini amorti eder demir sonucta digeri gibi eskimez diye dusunuyorum
sen duyargali roto icin fiyat alabildin mi

Saolasın Fatih.Bende amorti edeceğini düşünüyorum.
Dün haber bıraktım dönüş yapacaklardı daha arayan olmadı bi-iki güne bi daha görüşeyim arayıpta 2 bayi çalıştıklarından biri ekipman diğeri traktör ile ilgileniyor traktör işlerine bakan ile samimiyim ben oda ekipman fiyatı bilmiyor o yüzden aksadı.

üçemli link=topic=83093.msg990951#msg990951 date=1428437225' Alıntı:
Saolasın Kubi bize öyle çok profesyonel bişey olmasına gerek yok yılda en fazla 10 gün Çalışacak .

Rica ederim Ahmet. Çin mallarına bak o zaman senin işini fazlasıyla görür Diğerlerine o kadar para vermek çok mantıklı değil.

Ynt: Çapalama Makinası Karık Pulluğu...(video eklendi)

Bugün seraya tava yaparken motoru ve pulluğu test ettik ilk başta dediğim gibi ağırlık olmazsa olmazdı onun için traktörün kurtağzı cekisini önüne bağladık işimizi fazlasıyla gördü toprak ağır olduğu için hem bizi hemde motoru yordu hafif toprakta daha rahat çalışır diye düşünüyorum...

https://youtu.be/e5j1dAo3ALs

kubilay07 link=topic=83093.msg994981#msg994981 date=1429514933' Alıntı:
Abi bu 1.vites :) biraz gaz veriyoruz mecburen yoksa çekmiyor.
Sanırım tekerlekler küçük olduğundan seri gidiyor :)

Teker küçüldükçe yavaşlaması lazım ama.

Yok, biz de çok kullandık bu makinalardan. (Taral 51S/51M, Yapmur Yet512, Landini vs) Özellikle frezeli olanlarda hız seçeneği çoktur. Alttan çapalılarda genel olarak daha seri olsa da onlarda da düşük bi hız vitesi olması lazım.

hayırlı bol bereketli mahsüller kubilay
dar yerlerde kullanmak için çok iyi bunlar
o karıkları traktörle açsan sona doğru traktör uzunluğu kadar yer boş kalırdı elle kürekle tamamlaman gerekirdi sanırım
manevra yaparkende yine aynı şekilde ezer bozardın sıraları