Torku İster Buğday,Hasata Kaldı 3 Ay.

Ynt: Torku İster Buğday,Hasata Kaldı 3 Ay.

umutmalkoc link=topic=83097.msg991842#msg991842 date=1428611398' Alıntı:
Nail abi kesinlikle katılıyorum.ben şahsen biçeri tek elden kendim kullandığım için hasada dikkat ediyorum.biçtiğimiz bir tarlayı ikinciye biçme şansımız yok çünkü.bu fiyat meselesi biçene az biçtirene çok geliyor.her işte durum aynı.işveren az vermek işçi çok almak ister.ikisinin ortasını bulmak gerek
iyi kötü 12 yıl aynı biçerciyle çalıştık, zaman zaman o çok bunaldı, bazende biz çok bunaldık. Aile dostu olacak kadar sürdü bu bağımız, geçen yıl makinayı sattı ve bu işleri bıraktı. Kıymetini geçtiğimiz sezon anladı komşular, benim gözümde zaten kişilik ve esnaflık olarak hep bir numaraydı. İş yaptırdığımız sanayi esnafına, mazot aldığımız petrolcüye 1 kuruş borç takmadı, ne benim nede onun kimsede 1 kuruş ne alacağı kaldı nede borcu. Her işine arızasına koştum, ne 1 lira indirim ne hesapta 5-10 liralık bir düzleme istedim.
Ben çok memnundum, kendimden çok onun yeniden bir makina sahibi olmasını istiyorum, tek üzüldüğüm 2000 model dominatör 88 i bir öfkeyle 60 bin liraya satması oldu.
fatihcastle link=topic=83097.msg991852#msg991852 date=1428611835' Alıntı:
Ha bide burada dönümden çalan kansızlar var biçerin 65 dönüm cikardigina 40 dönüm diyen var bence bi çobanin hakki bede bicercinin hakki yenmez neye anlaştıysan verecen zamaninda yap pazarligini tastamam ver adamin parasini keser,dönümden çalar
O konuyu hiç açmayalım Fatih, içinden çıkamayız. En yeni kadastro çalışması bizde oldu 8 çiftçiyiz kimin yeri ne kadar hepsini bildiğimiz halde; ben şu kadar tohum attım buraya ordan hesaplıyorum dekarını diyende var :)

nailyetek link=topic=83097.msg991861#msg991861 date=1428612117' Alıntı:
iyi kötü 12 yıl aynı biçerciyle çalıştık, zaman zaman o çok bunaldı, bazende biz çok bunaldık. Aile dostu olacak kadar sürdü bu bağımız, geçen yıl makinayı sattı ve bu işleri bıraktı. Kıymetini geçtiğimiz sezon anladı komşular, benim gözümde zaten kişilik ve esnaflık olarak hep bir numaraydı. İş yaptırdığımız sanayi esnafına, mazot aldığımız petrolcüye 1 kuruş borç takmadı, ne benim nede onun kimsede 1 kuruş ne alacağı kaldı nede borcu. Her işine arızasına koştum, ne 1 lira indirim ne hesapta 5-10 liralık bir düzleme istedim.
Ben çok memnundum, kendimden çok onun yeniden bir makina sahibi olmasını istiyorum, tek üzüldüğüm 2000 model dominatör 88 i bir öfkeyle 60 bin liraya satması oldu. O konuyu hiç açmayalım Fatih, içinden çıkamayız. En yeni kadastro çalışması bizde oldu 8 çiftçiyiz kimin yeri ne kadar hepsini bildiğimiz halde; ben şu kadar tohum attım buraya ordan hesaplıyorum dekarını diyende var :)
bence aynı biçerciyle çalışmak lazım Nail abi.kaptı kaçtı olayı olmaması lazım.hep duyuyoruz biçimden kaynaklanan sıkıntıları.bu işler vicdan ve cüzdan olayı.topuzu ne tarafa fazla kaçırırsan doğruyu bulamazsın dengeyi sağlamak lazım.dominator konusuna gelince o fiyata ve 2000 model bedavaya gitmiş keşke sen alsaydın çok ekmeğini yerdin diye düşünüyorum

dustero link=topic=83097.msg991864#msg991864 date=1428612143' Alıntı:
Bide Rusya yüzünden mazot 2 liraya düşerse yandın Rıdvan :D
O zaman artık 6 liraya düşer bizim biçim fiyatı en iyisi bizim bu sene son taksit var onuda hayırlısi ile ödeyip bu sektöre veda etmek yoksa iş git gide içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

umutmalkoc link=topic=83097.msg991875#msg991875 date=1428612471' Alıntı:
bence aynı biçerciyle çalışmak lazım Nail abi.kaptı kaçtı olayı olmaması lazım.hep duyuyoruz biçimden kaynaklanan sıkıntıları.bu işler vicdan ve cüzdan olayı.topuzu ne tarafa fazla kaçırırsan doğruyu bulamazsın dengeyi sağlamak lazım.dominator konusuna gelince o fiyata ve 2000 model bedavaya gitmiş keşke sen alsaydın çok ekmeğini yerdin diye düşünüyorum
Onu kaçırmak çok kötü oldu, hatırlamak bile istemiyorum. Edeceği 60 bin derken biz hep euroyu hesapladık TL olduğunu bilseydik.