1958.. Almanya'da Çiftçilik

1958 yılında Almanya ' da çiftçilik.

Televizyonu, 'yetenek sizsiniz Türkiye' için değil de, toplum eğitimi için kullanan bi ülkenin bugünki yerine nasıl geldiğini anlatan bir video.

Bu arada üşenmeyip izleyin. Merdiven yapımından koşum takımlarına, ot kurutmakdan, kazık çakmaya kadar çiftlik düzeni, çiftçilik ve tarım hakkında harika bilgiler var.

https://www.youtube.com/watch?v=xmYbOWnxCvU

Ynt: 1958.. Almanya'da Çiftçilik

Mekanizasyonda o zamanda bizden çok önde imişler şimdide öndeler .

Tertipli düzenli prensipli çalışkan insanlar, tabi iklimleri toprakları da çok güzel .

İklimin bol yağışlı olması ürün yetiştirmede büyük avantaj ama kurutmak sıkıntı zaten o günde bu günde sılaj işini iyi yapıyorlar .

Bu gün ot biçmeyi düşündüğüm yerleri sılaj yapıp yerine ikinci ürün ekebilsem çok farklı olur tabi onlar gibi bol yağış olup ikinci üründe sulamadan yetişse .

ismail_17 link=topic=83099.msg990874#msg990874 date=1428432059' Alıntı:
Mekanizasyonda o zamanda bizden çok önde imişler şimdide öndeler .

Tertipli düzenli prensipli çalışkan insanlar, tabi iklimleri toprakları da çok güzel .

İklimin bol yağışlı olması ürün yetiştirmede büyük avantaj ama kurutmak sıkıntı zaten o günde bu günde sılaj işini iyi yapıyorlar .

Bu gün ot biçmeyi düşündüğüm yerleri sılaj yapıp yerine ikinci ürün ekebilsem çok farklı olur tabi onlar gibi bol yağış olup ikinci üründe sulamadan yetişse .

Ismail Abi ileri doğru bazı ekipmanlar var, kıskançlıktan çatladım.

Atla çekilen çift pulluğuna örtücü ön gövdecik takmışlar.

Yine atla çekilen patates söküm makinası var.

Bu adamlar videodan 13-14 yıl önce dünyanın gelmiş geçmiş en yıkıcı (II. dünya) Savaşı ' ndan yenik olarak çıktılar.

Seyyar ot kurutma telleri ile fasülye dikim sistemi de harika.

Daha önce 'bizim ekipman üreticileri, Avrupa ' nın 1970 ' de kullandığı ekipmanları taklit ediyorlar' diyordum. Videoda atların çektiği 'p kulak' ön gövdecikli pulluğu gördükten sonra fikrim değişti.

Aradaki fark 50 yıldan fazla.

Patates sökme makinesi beni kendine hayran bırakmıştır. Buna benzer daha birsürü alet kullanmışlar. Bu tür videolar insanın ufkunu harman yeri gibi yapıyor resmen. Araya bide traktör çekişmesi koysalarmış süper olurmuş :p

Sıkılmadan sonuna kadar izledim bu videoyu bizimle paylaştıgınız için teşekkürler, her ne kadar dillerini anlamasakta sadece izlerken bile insanı bilgilendiriyor, içinde bulundugumuz zamanda bile görmedigim bazı ekipmanları gördüm ve benim asıl merak ettigim bu adamlar bu icatları kullanırken bizim dedelerimiz ne yapıyorlardı...

Yılmaz kardeşim eline vede bilgine sağlık . bu araştırmaların için sana teşekkür ediyorum .
Sadece not olarak bir bilgi vermek istiyorum . geçen aylarda bizim kendi bünyemizde bir toplantıda resmen açıklandı . tüm müslüman toplumların tamamının ürettiği malın toplamı almanların ürettiğinin % 49 u kadar .
bizim gibi ülkelerde sorgulamamız gereken konu (ÜRETİM İÇİN ).üretmiyormuyuz yoksa ürettirmiyorlarmı . dünyada en önemli şey ARGE . ben kendi işimden örnek vereyim ben işe girdiğimde tüm uçak bakımları yurt dışında idi . şimdi dünyaya bakım hizmeti satıyoruz . gücümüz yettiğince .
Sektörde Dünyada ilk 20 içinde idik şu anda ilk 10 da . avrupda şu anda ilk ( 3=4 ) arasında gidip geliyoruz . şunu demek istiyorum bizde ne cevherler var ama alt yapımız sıfır .zeka yapımız inanin onlardan ( Avrupalıdan ) çok fazla ama imkanlar kısıtlı . bizler bunu kendi işimizde test edebiliyoruz . konuşulacak çok şey var ama imkanlar sınırlı .
not= videonu tamamını izleyemedim sadec 20 dakika izledim . fırsat bulunca izleyeceğim . eline sağlık teşekkürler .
iyi geceler SABA 06 DA işte olmam gerek . hoşçakal .

Üşenmeyip izledim Yılmaz abi yine zehir gibi bi paylaşım olmuş :)

O yıllardaki aile işletmesinin yaşantısını anlatmışlar adamların 1950 ' ler de kurduğu düzen '2015 Türkiye'si aile işletmelerinde yok boşuna demiyorlar 'das disiplin' diye ;D

14:30 dakikadaki çayır biçme makinası daha Türkiyede 3-5 yıldır revaçta ha videodaki ekstra zımbırtı yok biçtiğin otun üzerine basıp geçiyosun :)

Biz o yıllarda pulluk ile yeni tanışmışken adamların atla çektikleri pulluk 'has....' dedirtti.
atla çekilen ilaçlama pompasına da oldukça şaşırdım ben hortumla falan atıyolardır demiştim
Biçim ekipmanlarından ilki elle biçim ama o bile bizden farklıymış biçerbağları adamlar 50 yıldan önce kullanmaya başlamışlar Türkiye ' de bugün başvursak kırsal kalkınmayı destek kapsamında(çıkarılmadıysa)
Kendi yürür biçim makinası da o zamana göre gayet teknolojik gibi duruyor
Ha bide ekim öncesi hazırlığı var gübre atan adamlardan sonra atla çektikleri şey 'gübre serpme' olsa gerek ekim mibzerlerinde ki ayar pratikliği şuan bizimkilerde yoktur eminim.

Mekanizasyon anlamında açıkça görülüyor önde oldukları.Aile işletmelerinde yetiştirme teknikleri olarak bizde 1950lerin Almanyasını yakalamışız bu sevindirici :)

Not. O şartlara rağmen buğdayların başak durumu hayranlık uyandırıcı..

Geçen yıl buğdayda Almanya ülke ortalaması '960 kg/da'dı.

Işin komik yanı, böyle verim almalarına rağmen bu adamların tarımdan kazandıkları, bütçenin sadece %1.2 ' sini oluşturuyor.

Benim Üzüldüğüm Yılmaz Beyinde Sòylediği Gibi 2. Dünya Savaşından 14 Sene Önce Çıkmış Bir Milletin Nasıl Bu Kadar Hızlı Kalkınıpta Bizim Bu Hallerde Olduğumuzdur. Benim Tarih Hocamın Söyledi Söz Aklıma Geldi. Merhum Büyük Kumandan Fatih İstanbulu Feth Ederken Katedralde Kardinallar Melekler Kızmı Erkek ' mi Diye Tartışıyorlarmış Sonları Hüsran Oldu. Bizde Yıllardır Yok Başörtüsü Yok Kürt Yok Alevi Yok Ermeni. Bakıp Utanmamız Gerekirken Yıllarca Saçma Ve Bize Hiçbir Yararı Olmayan İşle Uğraştık Tembel Bir Milletiz Çalışmayı Çokda Sevdiğimiz Sòylenemez En Az 30 Yıl Almanyanın Gerisindeyiz Eğer Bazı Şeyler Değişmessede Bu Hep Böyle Kalacak.

Paylaşım için teşekkürler, gene süper bi konu olmuş.
Adamlar yaptıkları basit işler için bile bi alet geliştirmişler.
Özellikle at ile çekilen mibzer çok dikkatimi çekti. Bizde hemen hemen tüm imkanlar olmasına rağmen halen serpme ekim yapılıyor olması insanı üzmüyor değil.

Helal olsun adamlardaki vatan sevgisiylede,teknolojiylede,disiplin ve özverili çalişmada da yarisamiyoruz biz Türkler savaşci toplumuz üretme sabit islerde calisma bize göre degil demekki haaa bide su durum var nezaman yumurta dayaniyor o zaman beyinde şimsekler cakiyor tabi yada bi kurnazlik işi var hemen beyin tam kapasiteye cikiyor misal buzdan para,karadeniz halkimizin müthis zekasi

Videodaki en hoş noktalardan biri, harmanda kutlama babında açtıkları birayı içtikleri sahne.

Demek ki neymiş?

Sigaranın ucunu sansürlemekle olmuyormuş bu işler..