ASPİR EKİMİ NE ZAMAN BASLİYOR..

Ynt: ASPİR EKİMİ NE ZAMAN BASLİYOR..

Sayin celal bey bizim burda yagislardan dolayi bir türlü firsat bulaniyoruz ki ekelim. Dün ekecektim bir tarla ektim. 5-6 kg arasinda ektim. Ekecegim yer cok suan hava yagisli hava acinca ekecegim. siz hangi tohumu ektiniz?

Kılıç Arslan KARATAŞ link=topic=83107.msg991044#msg991044 date=1428480414' Alıntı:
Aspir ne zaman ekilir. Kaç kg ' dam ekilir. Aspirle otla mucalede hangi ilaclar kullanilir??? cevaplarinizi bekliyorum sayin arkadaslar...
Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun .sorması ayıp olmazsa aspir ekimine sizi kim teşvik etti yada neden aspir ekimine karar verdiniz.
Benim köyümde gecen yıl baya bi eken oldu dönüme(1000m2) üzerinden en iyi verim 60 kğ aldılar .ve şuan aspir ekilmiş tarlardaki buğday olsun ,arpa olsun cok kötü durumda .yani bu yılki yağışlı durumda bu derce kötü olan ürün acaba gecmiş yıllardaki gibi yağış olmasa nasıl olurdu.
İyi araştırp ona göre karar verin derim.

.
Kimseye ekmesi yada ekmemesi için net birşey demem aspir hariç. Ekmek isteyene ekme zarar edersin demeden kendimi alamıyorum. Ekene ve toprağa zararlı başka ürün bilmiyorum.

Neye göre karar verdiniz bilmiyorum ama bence ekmeyin. Vaz geçince ekilen yerlere etkilerini ve önceden ekenleri görünce ' verilmiş sadakam varmış iyiki ekmemişim' diyeceksiniz.

aspir ekimini her tarlaya tavsiye etmiyorlar zaten toprağı zayıf bi sene ekip diğer sene herge bırakanlara tavsiye ediliyor.mantık şu tarlaya bi sene sonra herge yatırmış oluyorsunuz.yani aspirden sonra tarlayı herge bırakmak iyi olur. ben geçen sene 100 kg ortalama aldım(1000m2) aspir ekerken çoğu çiftçi gübre kullanmıyor ama bu yanlış 5 kg da olsa sülfat nitrat tarzı gübre atıla bilir.bunun faydası çok.

ofas bey iyi hos diyorsun da bak ben gecen sene 11 dönüm aspir ettim. ve 2.5 tondan fazla aspir aldim. Ve bu sene yerleri ekin ektim gayet cok guzel yani Allah yagmuru verirse hersey iyi olur anlayacagin birsey yapiyorsan bakacaksin ama bizim Türkiye de hersey pahali oldugu icin birsey kazanamiyoruz. mesala bir urunden %100 sattigini dusun bunu %70 masrafa gidiyor %30 da senin 12 aylik urunun basini bekledigine say. bir korku ile ya dolu yagacak yada hasat zamani yagmur yagip satamiyacaksin urunu yani bu toplumda ' köylü milletin efendisidir' diye bir soz vardir ya Atatürk ' ün zamaninda degerliydi hersey ucuzdu ama simdi o söz ters 'Köylü milletin esegi' estafurullah sözum kimseye degil sadece üzülmemden bu isyanim... Simdi koylu ne etsin...

sefa bey bir konuda yaniliyorsun. Allah verirse tasin kayanin icinde yani ben gecen sene ektim aspir simdi yei bugday gayette guzel dedigim gibi. Bizim turkiyemiz hep aracilar ve zenginler yiyo yani zengin yine zengin gariban yine garip. Bir olayi anlatim benim bir tarlada bugday verimi ilçe tarim da dönüme 450 kg vermis ama benim tarlam 520 kg verdi dönüme gelde bu isin icinde cik simdi bu durumda devlet görevini iyi yapsa boyle olur mu??? benim gibi kac kisi boyle yani cifci hep ezilen taraf bu boyle gelmis gidiyo....