sizce dogrumu arkadaşlar bu kadar kazanç varmı hayvancılıkta

Selam herkes
Dün bir arkadaşım şu kadar kazanıyorum dedi ama doğrumu diye siz hayvancılara sorayım dedim.

kendisinin 15 adet büyük baş ineği var sütçü
30 başlık küçük köyde yapıo ama sistemli 1 dönüm yeri kapatmış sıyırıcı sistemi gübre çukuru serinletme sistemi duraklı yemlik karma makinası ray üstünde 12li sağım makinası 2 tane 6lı
güzel bir açık alana yapmış kaşıcıyı temizleyici sistemi.güzel yani gördüm ' de biyogaz sistemide yapcakmış
Bana dedi bende yalan yok kardeşim gel söliyim kahvede 1 çay içtik anlattı inek e ne veriyorum dedi sordum ne?
saman slaj yonca balyesi kesif yem arada şalgam ekiyorum(bunu ekiyorum) samanı 50 dönüm yer ' e ekiyorum ama genede hazır fiyatı na denk gelirdir sanırsam 0,350 saman balyesi.
Ben firmadan 2aylık alırım yemleri çüünkü depom yok her 2ay Gelir korlar süt verimimi hepsinde 30kg -33kg arası 30 diyelim günlük 450 Litre sütçüye veriyorum soguk süt 0,400 destek alıyorum 1,400 süt veriyorum 1800 tl.
Günlük 1750den diyelim bak 780 tl civarı cirom var her inek günlük 14,50 gideri var 217 diyelim
780-217 563 TL
13TL De günlük hesablayalım bak en kötü ihtinal bunlar veteriner masrafı elektrik su ddiyelim. günlük 13 aylık 430tl ye denk geliyor

Günlük kaarım 550 tl 7 boyunca bu verimleri alıyorum AY SAĞIM 4 AY GEBE KURUU SAYMIYORUM
200 gün net Sağım oluyor
buda 110 milyar ' a denk geliyor.
15 tanede sağlıklı buzağım olursa 2 binden 30 bin
140 bin tl oluyor
DESTEK+BUZAĞI+SÜT ile bu kaarım var
bu bazen 150 olur bazen 130 değişebilir
dostum bak böyle ama eldeleride var
şap gelebilir
antibiyorik yer 10 gün sağılmaz
mastitis olabilir.
deli dana olabilir
buuzağı dogurmada ölebilir
hasta olabilir iyilesmesi uzun sürebilir
Ama sen elinden gelen tüm tedbirleri yaparasan sağlıgını herşeyini çocugun gibi bakarsan oda sana bakır gerisini ilahi takdire bırakırım diyor.
ben neden yazın 33kg verimden sadece 2kg düşüm oluyor?
İneklerde sıcak stresi diye birşey olmuyor hasıllar koyurum çatıya her 3-4 ay yazın üstüne yeşillik yonca falan koyuyroum çatının üstüne oldugu yerlere serinletme sistemleri açık 10dkda 3 dk çalışıyor sıyırıı sistemi ile tertemiz inekler stres kaşınma temizleme makinası var 2 tane
Bunlarıda düşün benim burayı ineklekler 7bin tl ye geldi 100 bin ' e geldi 60-70de bu maliyetler gitti tabi bazı parçalar tkdkdan hibe aldık
Anlıycagın hergün sabah 7.30 kalkcan 4,30da akşam hazırlanca 5de sağcan bu hergün
benim buzalar dogdunda sütten kesilince yıllık 1000tl yer 15bin tl eder zaten koyun güdmeye gidenler var onlara veriyorum aylıkda 700tl yıllık 8400tl burdan kaarım oluyor.
ben bu yemleri sana normel standarlarda söledim.
ama çogu zaman kendim köylünün başka köylerden küçük dükkan var ordan işlem yapıyorum köylü ekiyor bizde bende 2-3 kişi yazın biçiyoruz tabi örnek 7,5tl olan kgsi yoncanın bize gelişi 0450 ye kadar düşüyor buda kaar oluyor. protin değerlerini makinalar tkdk dan hibeli oluyor
bak bu yazın çalıştıgımız kaarlarıda ben gübreden çıkarıyorum remorku 120tl günlük 1 remork oluyor her hafta pompalar ile çekiyorum remorklara veya 10 gün düğmeye bastımmı döküyor bana aylık
30 remork 120tlden aylık sadece bundanda 3200tl para alıyorrum 10ayda 30bin de bu kaarı saymıyorum daha.
Ama her ne olsada kendin bakıcaksın bak ben kazanıyorum ama hep işimi kendim yapıyorum tek başıma annenm bbam da var onlara yardım etmiyorum zorda kalmayınca ama işim oldumu yardım ederler çogunlukla ben yaparım hayvancılık böle olunca kolaylaştı bna göre sistemli olunca sabah düğmeye bas çeksin gübreleri sonra sağma yerine gelsin tak hepsini 15dk da sağ direk kazana gidiyor orda yazın düğmese bas serinlesin zaten birde temizleme makinası kaşıma aynı şey otomatik inek geldimi çalışıyor 3dk boyunca inekler tertemiz çamursuz benim arada bende elimde temizliyorum.1 de 16 tane var 1 i simente onuda akrabalar eş dost istiyor kendiimiz yogurt tereye falan 60 tane tavugum var var günlük kaç yumurta alıyorum bunları hepsini tek başıma yapıyorum dediğim gibi inekler nerdeyse hergün sabah sağım bitince yemlik yerlerine geirler ray üstünde orta çaplı karma makinası var arıyorum balyeleri düğmeye bas son raya kadar kendi döke döke gitsin.
sonra kaşınma temizlenme yerine gelsin oldukları yer toprak ve tertemiz. koruyucu hekimliğini kendim yapıyorum
Her ne kadar kolay olsada canlı besliyorsun kardeşim 5 dönüm topraktan daha kazndırır ama bir düşün bi savaş çıksa nereye kaçıcan o topraklar snin :) olucak İşte böle böle normel şartlar 1-2 saat bulur bu sistemler olması sabah akşam 2 +2 4 saatini alabiir ama böyle 20dkya düşürdük tabi işini bilcen arkadaşım )) ARKADAŞLAR DURUM BUNDAN İBARET Nedir Böylemi gerçekten

Ynt: sizce dogrumu arkadaşlar bu kadar kazanç varmı hayvancılıkta

144fenomen link=topic=83108.msg991058#msg991058 date=1428482914' Alıntı:
abi süt desteklemesini ton başına alır kilo değil yanlış hesap yapma ve sıcak süt 3 krş soğuk süt 5 krş.
o kg başına hesab yapıyor bölüyor öle hesab ediyor aynı hesab zaten ton başına alıor ama aynı yere geliyor 1kg da 700ise 1tonda da 700tl :) öle digilmi dogrumu bu fiyatlar bide 130tl normeli soguk 150 tl 1,500tl digilmi? buralarda bölede destek fiyatları dogrumu

Bu tür bir işletmede tarımsal maliyetleride hayvanlara ait, kaba yem giderleri hayvanların gelirinden düşülecek .

İşletmede sistemli olmaktan bahsedilmiş çok doğru bence işçi ve işletme sahibinin en büyük yardımcısı doğru sistem .

Yukarıda anlatılanlar üç aşa beş yukarı doğru ama her sabah 4:30 da kalkmak yaz kış işini takip etmek istikrar çok önemli iş kolay öğrenilmiyor .

Niyeti olana imkanlar uygunsa tavsiye ederim ama imkanlar uygunsa , imkanlar neler, yonca , mısır , yada mera , yoksa taşıma su ile değirmen dönmüyor .

ismail_17 link=topic=83108.msg991064#msg991064 date=1428484610' Alıntı:
Bu tür bir işletmede tarımsal maliyetleride hayvanlara ait, kaba yem giderleri hayvanların gelirinden düşülecek .

İşletmede sistemli olmaktan bahsedilmiş çok doğru bence işçi ve işletme sahibinin en büyük yardımcısı doğru sistem .

Yukarıda anlatılanlar üç aşa beş yukarı doğru ama her sabah 4:30 da kalkmak yaz kış işini takip etmek istikrar çok önemli iş kolay öğrenilmiyor .

Niyeti olana imkanlar uygunsa tavsiye ederim ama imkanlar uygunsa , imkanlar neler, yonca , mısır , yada mera , yoksa taşıma su ile değirmen dönmüyor .
Arkadaşın yazdıklarını ben anlatmış olmak isterdim, fakat o kadar kazançlı hayal bile kuramıyorum üstelik İsmail Aga :)

ismail_17 link=topic=83108.msg991064#msg991064 date=1428484610' Alıntı:

50 dönüm ekiyor 30-40 dönüm yer kiralmış ordada yonca mısır slajı yetmedimide biçiyor köylünün künü ucuza getiriyorda bu kazanç böylemi gerçekten süt fiyatları bumu?
gübre birşey demiyrum dogru olabilir çünkü tarlalara inek gübresi atılıyor.
oda dedi zahmet ister emek ister dedi sistem olunca kolaylaşır işin dedi.
buzalar dopunca hergün sürekli güdmeye götürüyor memet abe var köyde çoban aylık para ile büyüdümüde satıyor

nailyetek link=topic=83108.msg991068#msg991068 date=1428485273' Alıntı:
Arkadaşın yazdıklarını ben anlatmış olmak isterdim, fakat o kadar kazançlı hayal bile kuramıyorum üstelik İsmail Aga :)
bende şarşırdımda dogru digilmi yani ?
1750 ise destek ile buzası ile kaarı yüksek geldimi banada ama siz değerleri insanlara sormak istedim

Bu arada bannut kim

sevecen12 link=topic=83108.msg991071#msg991071 date=1428485510' Alıntı:
1750 ise destek ile buzası ile kaarı yüksek geldimi banada ama siz değerleri insanlara sormak istedim

Bu arada bannut kim
Bu işi yapıyoruz da, bu kadar çok para kazanamıyoruz. Belki bizde bir sıkıntı vardır :) hem 20 si sağmal geri kalanları dana düve buzağı 50 baş hayvanımız var, 300 dekar kuru tarım yapıyorum yinede beslemede sıkıntı yaşıyoruz % 40 dışarıdan temin ediyoruz. Belki bizim tarım şartları Konya kadar iyi olmayabilir, fakat 4 ay meradan faydalanıyoruz, yem saman gideri sıfır :) Yinede o kadar karlı değil, yapılabilir bir iş mi dersen yapılabilir, bazende çekilmez ve asla bulaşılmaz bir iş haline geliyor.
bantun111 diye bir üye var, günlerce hesap kitap yaptı bu işler hakkında, takip zorlandım ve bıraktım o konuları :D en son 10 tane civci almak istiyordu :)

Kar yapmayan isletme yoktur(kapanmistir yani) bu karın nekadar olacagi da isletmecinin elindedir 0 paea ile borçla bu isler girersen alacagin samanda,yemde vadeli olur o da karını düşürür en basit hali bu biz 20 sene 40 sagmalla bu isi yaptik sütünü de kendimiz satiyorduk cok güzel paralar kazandik saglik sorunuyla biraktik arkadasin abartmis olabilir ama paea kazandigi dogrudur ayda 2000 e milletin agiz kokusu mu hayvan kokusu mu derseniz bence hayvan kokusu tabi yerin varsa

Bu arada bannut kim
Kardeş bende bu işi yapıyorum, eğer dediğin rakamlar kazanılmış olsa, kimse milletvekilliğine aday bile olmaz, etrafta gözünü belertmiş, burun delikleri guam çukuru gibi açılmış paranın kokusunu takip eden, elinde hesap makinasıyla gezen, ahirete külçe altın götüreceğine zanneden , bir sürü zengin çakal sürüsü var. Zaten bu işleri anlatmak kolay, zayıf, güçsüz, kibar adam işi olmadığı gibi , sidik-pok kokusuna bağışıklık kazanmış, sağım esnasında inek işerken yarabbi şükür diyebilecek, elleri nasır tutmaya, kışın ise çatlamaya , çatlaklara da vazelin sürmeye alışkın adam olacak. Tarlalardaki 3000 balya samanı görünce bu nasıl çekilecek demeyip, bismillah deyip işe girişecek, eldiven bile giyse, balya ipinin sürtünmeden dolayı yaktığı parmaklarına bakıp, karısına ağlamayacak adam lazım. Kısaca önce hesap yapmak yerine, bunun gibi saymadığım daha nice zorlukları yaşamak gerek :)

nailyetek link=topic=83108.msg991074#msg991074 date=1428485942' Alıntı:
Bu işi yapıyoruz da, bu kadar çok para kazanamıyoruz. Belki bizde bir sıkıntı vardır :) hem 20 si sağmal geri kalanları dana düve buzağı 50 baş hayvanımız var, 300 dekar kuru tarım yapıyorum yinede beslemede sıkıntı yaşıyoruz % 40 dışarıdan temin ediyoruz. Belki bizim tarım şartları Konya kadar iyi olmayabilir, fakat 4 ay meradan faydalanıyoruz, yem saman gideri sıfır :) Yinede o kadar karlı değil, yapılabilir bir iş mi dersen yapılabilir, bazende çekilmez ve asla bulaşılmaz bir iş haline geliyor.
bantun111 diye bir üye var, günlerce hesap kitap yaptı bu işler hakkında, takip zorlandım ve bıraktım o konuları :D en son 10 tane civci almak istiyordu :)
hmm hesab kitab digil benimkide ilgimi çektimi arkdaşımın dedikleri.
ve de geçen yıl başladı altında son model araba son model o mavi motorlardan
sonra ne diyim ev dikiyordu en son
hesab yapma dedi oda bna belli olmaz hiç birşeye sağlıklı ve bu iyi şartlarda.
Destek her ton başı veriliyormu yıllık 35-40 Bin destek den geliyor diyor
buzağı sayarsan yıllık 30 bin ondan diyor
sadece sütten kalıyor 80 bin en az da soguk sütten kalıyor ocak oyından sonra 1,500soguk süt diyor.
30bin yıllık gübreden kalıyor
Böle diyince şaşırdım Aç abi konuyu aç aç da olayın asıl işini öğrenelim nasıldır diyince yazdıklarımı anlattı

Bu arada bannut kim

siz boşverin bence bu hesapları, şunu düşünün... danelik mısır mı? silajlık mısır mı?

sagalassos link=topic=83108.msg991079#msg991079 date=1428487079' Alıntı:
Kardeş bende bu işi yapıyorum, eğer dediğin rakamlar kazanılmış olsa, kimse milletvekilliğine aday bile olmaz, etrafta gözünü belertmiş, burun delikleri guam çukuru gibi açılmış paranın kokusunu takip eden, elinde hesap makinasıyla gezen, ahirete külçe altın götüreceğine zanneden , bir sürü zengin çakal sürüsü var. Zaten bu işleri anlatmak kolay, zayıf, güçsüz, kibar adam işi olmadığı gibi , sidik-pok kokusuna bağışıklık kazanmış, sağım esnasında inek işerken yarabbi şükür diyebilecek, elleri nasır tutmaya, kışın ise çatlamaya , çatlaklara da vazelin sürmeye alışkın adam olacak. Tarlalardaki 3000 balya samanı görünce bu nasıl çekilecek demeyip, bismillah deyip işe girişecek, eldiven bile giyse, balya ipinin sürtünmeden dolayı yaktığı parmaklarına bakıp, karısına ağlamayacak adam lazım. Kısaca önce hesap yapmak yerine, bunun gibi saymadığım daha nice zorlukları yaşamak gerek :)
ben hayvancılık yapmıyorum sadece rakamlar yüksek geldide şaşırdım evet dediklerin inek sağarken işemsi rezil işe alışık olmalıda bu dediğim arakdaşımda titizz yani öle sistem var kolay çok da gene zahmetli.
anlatıyor bana dogum olucak 3 gün uyku uyuyamzssın zor etapları var kazanıyorsan katlanacaksın meran olucak gene nerden ucuz alabilirim bulurum düşünceksen aletleri 2.el almaya bakıcaksın

bu arada çocuğun kulaklarını çınlattık yaa..bantuna ne oldu, banlanmadı değil mi? aldı mı acaba civcivleri, merak ettim, kulakları çınlasın, belki bizi duyuyordur şimdi :) Allah size de kolaylık versin sevecen12...

sinan35 link=topic=83108.msg991081#msg991081 date=1428487136' Alıntı:
siz boşverin bence bu hesapları, şunu düşünün... danelik mısır mı? silajlık mısır mı?
Bu iş alet ekipman, çevrendeki piyasa şartları, taleple alakalı. (Örnek: Bir arkadaş fiğ ekmiş, biçecek tambur, çevirecek kırkayak, balya yapacak makina bulamamış, fiğ kurumuş gitmiş, Bu da ona kapak oldu.)

sinan35 link=topic=83108.msg991084#msg991084 date=1428487409' Alıntı:
bu arada çocuğun kulaklarını çınlattık yaa..bantuna ne oldu, banlanmadı değil mi? aldı mı acaba civcivleri, merak ettim, kulakları çınlasın, belki bizi duyuyordur şimdi :) Allah size de kolaylık versin sevecen12...
ne gibi kolaylık hayvancılık la işim olmaz araştırmacıyım sadece