600 lt öntar pulverizator panter basic (ACİL YARDIM)

arkadaşlar bu makinayı aldım.600 LT suyla en fazla kaç dekar yere ilaç atabiliriz.Benim eski makine 300 lt lik cift pompalı yardım markalıydı.ve 35-40 dekara rahat atıyordu.bu 600 luk en fazla 25 dekara atabiliyormuş doğrumu? Eger bir ayar yeri varsa yardımcı olurmusunuz ?

Ynt: 600 lt öntar pulverizator panter basic (ACİL YARDIM)

normalde 1000 m kareye üşen su miktarı 20 kg su üzerinden burada da ilaç işlemi yapıyoruz. yeni makinan hayırlı olsun. makina yeni olduğundan basıncı fazladır yıprandıkça basınç azalır. şimdiden basıncı düşürmek istersen sanayide makinalara bakanlara git basınç iğnesini biraz kısaltsınlar.
not: makinanın panosunu görmeden bu kadar oluyor.

majeste link=topic=83126.msg991451#msg991451 date=1428536196' Alıntı:
arkadaşlar bu makinayı aldım.600 LT suyla en fazla kaç dekar yere ilaç atabiliriz.Benim eski makine 300 lt lik cift pompalı yardım markalıydı.ve 35-40 dekara rahat atıyordu.bu 600 luk en fazla 25 dekara atabiliyormuş doğrumu? Eger bir ayar yeri varsa yardımcı olurmusunuz ?
Evet bende de Basmacıoğlu KAAN marka 600 lt. var...... Vites seri 1 de basınç ayarı 2 deyken 25 dekara tam yetiyor.

Eğer 600 lt makinaya ne kadar ilaç koymalıyız dersek yanlış bir soru olur .

Makinenin Basınç ayarı,traktörün hızı, değiştirir ilaç atılacak dönüm miktarını.

Bir çok ilaç iyi tesir etmesi için Fehim in yukarıda dediği gibi dönümüne (1000m) 20 lt su ile tavsiye edilir ,buda 600 lt bir makinenin en fazla 30 dönüm yer atabileceğini gösterir bize .

Ben kendi makinemin hangi vites hangi gaz hangi basınç ayarı ile gedersek 30 dönüm yer atacağını bilirim, çünkü denedim yıllardan beri kullanırım.
Yeni alınan bir makinede ya sadece su ile denenebilir yada ufak tefek hata kaldıracak kaba ot ilacı yada yaprak gübresi ile denenebilir, yani bilcez ki makinenin ne kadar yer atacağını içine ona göre ilaç koyacağız , 30 dönüm atıyorsa 30 dönümlük ilaç koyacağız .
Suyun ayarını kısıp azaltıp çok yer atılırsa bilmiyorum denemedim hiç .

Sanırım aldığınız makina bu bu fotoğrafta basınç saatinin arkasında yaylı bir düzenek var işte orası bu holderin basınç ayarıdır oradan kısarak veya açarak yapılabilir biz 400 lt holderi 20 dönüm yere atıyoruz 600 lt holderde 30 dönüm civarında yer ilaçlar.

Hayırlı olsun o makibayla daha fazla yerde atılabilir ama esas olan dekara EN AZ 20 lt su düşmesidir. Şimdi bi formul yazacağım bunu kullanarak deneme yapmadan dekara ne kadar ilaç atabileceğinizi bulabilirsiniz.
Q=(b*v*n) /600
Burada q memelerden çıkacak 1 dakikadaki toplam su. Birimi litre. Bunu bir memeden ölçmek için q yu bulduktan sonra en son işlemde meme sayısına bölerseniz tek bir memeden kaç litre açacağını bulursunuz.
B ise makinanın iş genişliği birimi metre.
V ise ilaçlama yapacağınız esnadaki traktör hızı. Bunu bilmiyorsanız 100 metre bi uzunluk belirleyin traktör bu mesafeyi ilaçlama yapacağınız viteste ve devirde kaç saniyede alıyor buna göre bunu kmh ye çevirebilirsiniz. 1 metre/saniye = 3.6 kmh dir buradan çevirebilirsiniz.
N hektara atılacak su miktarıdır siz 20 litre atacaksanız hektara 200 litre yapar. Yani 200 yazacaksınız.
Yani önce hızı belirleyip sonrada makinayı 1 dakika çalıştıracaksınız. Memenin birinin altına litre ölçecek bi kap koyun 1 dakikada attığı su miktarı q değerine eşit olursa işlem tamam. Değişik basınçlarla bunu ayarlayabilirsiniz.
Ha tabi ben bunlarla uğraşamam derseniz deneme yanılma yoluyla bulacaksınız ama o zamanda yüksek ilaç dozuyla toksite veya eksik ilaç atma gibi riskler olur.

majeste link=topic=83126.msg991843#msg991843 date=1428611486' Alıntı:
Arkadaslar 1.kademe ile mf 285 ile 2.vitesle 14 gazla gidersem 60 dekar atarmi tam
pompa 4 mebranlı ise zor, 1. kademe ve karıştırıcıyı hafif açman lazım, su sıkıntısı olan yerlerde bizde ilacın miktarını arttırıp bahsettiğim şekilde 400 litreyi 30 dekara anca çıkartıyoruz.
En iyi tespit 100 litre su doldurup boş araziye atmak veya kollar kapalı şekilde düz yolda 2. vites gidersin sonra ıslatılan bölgenin uzunluğunu ilaçlama kolarının genişliği ile çarpıp toplam alanı çıkartırsın.

majeste link=topic=83126.msg991843#msg991843 date=1428611486' Alıntı:
Arkadaslar 1.kademe ile mf 285 ile 2.vitesle 14 gazla gidersem 60 dekar atarmi tam

hayırdır kardeş nereye yetişecen beya. bir yıl gözünün içine baktığımız çoluk çocuğumuzun ve milli serveti nasıl heba ederim planlarını bırakta en azından bir tarımsal danışmana müracat et derim. kolay gelsin.

Aynısından bizde aldık bu sene massey iin 2hizli vitesle makinaninda 1 2 3 4 diş ayarı var 3 üncü dişle 20 dekara attım 600 litre suyu .. öle atti bizimki ben suyla tam doldurdum makinayi 2500 m2 ölctum 80 litre su atti ona gore hesapladim ve ona gore ilac attim oda tuttu.

majeste link=topic=83126.msg992455#msg992455 date=1428764299' Alıntı:
1 veya 2 diste ayni hizla denesek kac dekar atar
1. dişte yani en düşük basınçta 400 litre 25 dekara yetiyor, 3 mebranlı c-71 pompalı modelde. traktör mf 276 gold- mf 265s seri 2 veya yarım 2 de .

majeste link=topic=83126.msg992316#msg992316 date=1428702412' Alıntı:
Kardes ne danismani yaw..kardan atamadik vakit geciyo..1000 donum yer var colde.
Vakit geçse de atacağız yolu yok. Lakin 1000 dönüm yer varsa , tanıdıklardan yardım alacaksın , senin yapacağın iki traktör, iki holder holder ile işe girişip, mümkünse iki tanede 3-5 tonluk su tankeri ayarlayıp, 1 günde işi bitireceksin.