kaysıda don olayı

selam arkadaşlar, bu yıl kaysı yetiştiren üyeler dondan etkilendimi?. ığdırda şimdilik herşe yolundu ağaçlar meyva tutmaya başladı,çağlalar çıktı. bereketli bir yıl olur inşallah,

Ynt: kaysıda don olayı

şimdi belediye ilan veriyor .. 10-12 nisan arası zirai don uyarısı yapıyor .. zaten dağların etekleri kar dolu hakkımızda hayırlısı .. bi don darbesi daha yerse buralar 2inci olacak bu yıl yaşanan ..

Allah yardımcımız olsun, geçen yıl bizdede don hiçbirşeyi bırakmadı . Dediğim gibi bu yıl kaysılar sağlam, bunun dolu tehlikesi de duruyor halen. ATALARIMIZ NE DEMİŞ. Tarla buğdayım var diye sevinme ,ambara girmeyincekadar. Bizde her zaman risk var tabiyat ' a güçümüz yemez.

arkadaşlar biraz önce tv de tarım kanallarının birinde izledim.programın yarısına denk geldiğim için tam anlayamadım ama dolu ve don olayına çözüm bulunduğundan bahsediyodu. proğramı tam izleyen arkadaşlar varsa daha ayrıntılı bilgi verebilirler...

Ben 3 yıl once kullanmış dım o illaçı o yıl genelde don olmadı nekadar etkili bir illaç olduğunu tam bilemedim. İçinde yok yoktu okuduğumda . Genel Kanaatım şu çok etkîli bir illaç olsa herkez kullanırdı .hafif donlarda etkili olabilir sanırım.

Malatya ' da durum nasıl acaba.? Kaysı tüççarları bu Perşembe geliyorlar çağlarlar zeytin çiğiti kadar olmuş bahçeleri gezip satın almaya şimdiden geliyorlar. Konya ' dan buraya geliçekler, hayırlısı olsun.

Fırsatcılıkmı olur bilemiyorum eğer durum bu şekilde olursa kaysıları ucuza vermemek gerekir. 50 ton çıkıyor bahçemde piyasa değeri yüksek bir ürün ığdır şalağı, hep ucuza gidiyor bizden alıp yüksek değerlere satılıyor. Hayırlısı. Bu işlerle uğrarsan varmı içimizde alım satım işiyle.

ibrahim0076 link=topic=83155.msg993148#msg993148 date=1428936850' Alıntı:
inşallah bişe olmaz. malatya bu işin çan damarıdır, tv kanalları malatya ve elezığ için uyarı veriyo. alçak kesimler nasıl veya genel olarak durum nedir.?
bazı alçak bölgelerde hasar var ama geneli güzel kayısıların sen yinede fiyat konusunu biraz daha düşün çok aşırı fiyat verme

Arkadaşlar benin kayısı bahçem var. Iğdır kayısı yetiştiriyoruz. 5 yaşında 370 tane ağacım var. 2015 ve 2014 ilkbahar donları nedeniyle hiç 2 senedir hiç kayısı olmadı. Geceleri lastik saman yakmak da faydalı olmadı. Arkadaşlar sorum şu; ben bu donlara karşı ne ettiysem faydalı olmadı. Acaba büyük bir sera naylonu alsam en az 10 kayısı ağacını örtsem bu ilkbahar donlarına faydalı olur mu? Sera naylonu içerisinde kayısıda tozlaşma olur mu? Gündüz sıcaklığından dolayı çiçekler solar mı . Bir bilgilendirirseniz sevinirim.