Traktörlerde Chip Tuning Uygulaması

Ozaman artık can alıcı soruyu sorma vakti geldi :)

2006 New Holland CX 740

1) Yazılım sonrası ne olur daha evvel bir biçerdövere uygulama yapıldımı sonuç ne oldu ?

2)Bu makinaya beyine manuel müdahale etmeden direkt soketten yazılım gerçekleştirebiliyomusunuz ?

3)Chiptuning sonrası normal araçlarda normal kullanım esnasında yakıt tasarrufu sağlanıyor fakat gazlama ile kullanılırsa chiptuning orjinalden biraz daha fazla yakmaya sebep oluyor, biçerdöverin sürekli tam gaz çalıştığını düşünürsek (yani tork bandında değil beygir bandında) tam gaz çalışan bir motora güçle beraber yakıt tasarrufu sağlayacak yada en azından orjinal yakıt değerini koruyacak map geliştirmesi mevcutmu ?

Bu kalemleri cevaplayıp geçebilirseniz sitede en büyük referansınız ben olurum :)

trakya benim 2.adres çorluya sezonda gün aşırı gidiyorum haberleşir yerinde keşif yaparım :)

Biraz teknik dokumanla desteklense iyi olur. Oncesi ve sonrasini teknik olarak gorsek cok daha iyi olacaktir. Chip tuning kisa vadede kazanim saglar ama uzun vadede kaybettirdikleri cok olur.

Chip tuningin kendi icindede handikaplari var. Ayni seri icinde ornegin 90hp den 130hp ye kadar olan motorlar. Mademki donanimsal olarak tamamen ayni peki o zaman 130hp lik versiyon chip ile 150hp olursa. Ayni sekilde 90hp lik versiyonda 150hp olmasi gerekir. Ama maalesef traktor olsun otomobil olsun hicte oyle olmuyor. Sonuc boyleyse bu motorlar donanimsal olarak birbirinden farkli. Ureticiler maksimum elde edilen gucu kullaniciya vermiyorsa vardir bir bildikleri . Ozellikle yorulma gerilmeleri ve beraberinde motor omru acisindan. Yinede dusunulmesi gereken bir konu...

• Beğen
Tepkiler: islam doğan
Ecu versiyonunu hesap etmemişsiniz dediğiniz gibi
90
hp
olan ile 110
hp
olan örnek olarak aynı seviyeye gelmesi gerek demişsiniz fakat iki
ecu nunda farklı hardware versiyonu olabileceğini atlamışsınız 2. faktor remap
işlemi
mevcut yazılımın üzerine inşa edilir aksi
takdirde clone yazılım üretmiş
olursunuzki ki buda günümüzde gelişen ecularda mümkün değildir tabik bu saydıklarımız hafif araçlar içindir söz konusu traktor biçerdöver olunca iş
farklı onuda müsadenizle burda açıklamayayım kimseye meslek öğretme durumunda değiliz merak eden denesin bozsun yapsın tecrübe edinsin fakat sizin dediğiniz işlemi
nokta atışı
yapabileceğimiz modeller mevcut oda müşteri
ile bizim
aramızda kalsın profesyonel chiptuning aleyhine tek bir yazı kaynak gösterebilirseniz memnun olurum

Biraz teknik dokumanla desteklense iyi olur. Oncesi ve sonrasini teknik olarak gorsek cok daha iyi olacaktir. Chip tuning kisa vadede kazanim saglar ama uzun vadede kaybettirdikleri cok olur.

Chip tuningin kendi icindede handikaplari var. Ayni seri icinde ornegin 90hp den 130hp ye kadar olan motorlar. Mademki donanimsal olarak tamamen ayni peki o zaman 130hp lik versiyon chip ile 150hp olursa. Ayni sekilde 90hp lik versiyonda 150hp olmasi gerekir. Ama maalesef traktor olsun otomobil olsun hicte oyle olmuyor. Sonuc boyleyse bu motorlar donanimsal olarak birbirinden farkli. Ureticiler maksimum elde edilen gucu kullaniciya vermiyorsa vardir bir bildikleri . Ozellikle yorulma gerilmeleri ve beraberinde motor omru acisindan. Yinede dusunulmesi gereken bir konu...

Tam olarak öyle olmuyor çünkü fark sadece yazılım farkı değil enjektör farkıda olabiliyor 6 delik 8 delik gibi. Yani 130 lukta 8 delik 90 lıkta 6 delikli enjektör kullanılmış olabilir. Bunun yanında ayrıca turbo ve wastegate değişenleride etkili olabilir 90 lıkta intercooler olmayabilir 130 lukta olabilir. Standart olarak aynı motorsa 90 lığıda 130 luğuda 150 hp ye çıkarmak mümkün.

Uzun vadede kaybettirdiklerine gelirsek eğer en basit örnekle 130 hp nin 90 hp den önce rektefe olması lazım ama alakasının olmadığı çok açık. Ha yazılımla ortaya çıkan gücü piston alaşımı karşılamaz piston tepeleri erir sonuç sanayide biter ayrı mesele.

Bir kaç tane oldu :)
referans veririm açar konuşursunuz esas olan sizin biçerin modelidir maalesef ondan yapmadık tc 5070 tc 5080
tc 5.80 cx6080 cx 5090 modelleri yaptık yaklaşık 3.80
litre tasarruf saglandı diğer markalara değinmiyorum siz nh cisiniz o yüzden :) kısaca sonuç olumlu

2 makinaya yada makinalara obd soket ile connect oluyoruz müdahele nh de yok

3 nh biçerdöverlerde 50
hplik güç artışı söz konusu torka dayalı bir artış söz konusu değil
1050 devirde kullanım ile 2100 devir arasındaki tüm kullanım modlarında parametreler lineer doğrultuda ayarlandığı için yakıtı fazla yakması söz konusu değil yarın size real dyno sonuçlarınıda görsel olarak yayınlarım saygılar

@ DuSTeRo sizin ecu (beyin) EPROM 10373XXXX ise harici programlama gerekebılır

bu ise sokmeden olur
BOSCH - MS6.3 - Flash 256K x 16

248 hp orjinal
yazılım sonrası artış 35 hp
yakıt tasarrufu 2,20 litre

Teknik açıklamalar için teşekkürler aynen 248 hp. Yaklaşık 280-290 hp civarında olsa yeterli yanlışım yoksa Bosch'tu yazıları biraz silindi ama ilk fırsatta bakarım.

yazılım ecu (beyine) yapılan bir uygulamadır 5445 5455 tractorlere yaptıgımız uygulama çoktur hararet sorunumuz yoktur .Box ile yapılan tuning işleminde rail basınç değer ile beyin aldatma yolu ile artış sağlanır oysa yazılım ile tüm ecu kontrol altına alınır aldatma yoktur box tuning tavsiye etmiyoruz

değerler şu şekildedir
Chiptuning Massey-Ferguson 5445 - CR - 129 PS
Original hp l:129
Yazılım sonrası :160
Original tork :420
Yazılım sonrası tork :580
yakıt tasarruf 2,80 litre

Öncelikle sitemize hoş geldiniz.

Massey Ferguson 5445 129 hp değil 100 hp bir traktördür. Güç arttırımı ile max 110 hp ye çıkıyor yanlışınızı düzeltmek istedim.

Uyguladığınız sistem mekanik enjeksiyonlu traktörlere de uygulanıyor mu ?

Uygulanıyor ise şöyle bir soru sorayım.
Benim traktörüm Massey Ferguson 5440 modeli. 102 hp gücünde 402 nm torku var.
Bu serinin ölçüleri aktarma organları vsvs 5450 modelinde bitiyor. (yani 5440ın bir üst modeli)
5450 ise 107 hp.5450 DEN sonra ki modellerde dingil aralğı vsvs bazı aktarma organları daha büyük.
Yani ne demek oluyor,5450 modelinden sonra ki modeller daha ağır işler için üretilmiş ki ona göre aktarma organı ve ölçü koymuş fabrika.

En önemli noktaya geleyim.

Diyelim ki 5440 a bu uygulamadan yaptık. 102 hp den atıyorum 130 hp oldu. Bu traktör o gücü kaldırabilecek mi. Ve örnek vereyim 10 sene sonra 130 hp nin yarattığı yıpranma payı 102 hp nin yaptığı yıpranma payı kadar mı olacak?

Şimdi derseniz 5440 130 hp yi kaldırır. O zaman fabrika neden bu serinin ölçülerini 107 hp den sonra değiştirmiş?

Demekki desteklemeyecek düşüncesindeler. Bu traktörü tasarlayan mühendis güç, şanzıman,aktarma ve ölçü uyumunu doğru hesaplamıştır zannedersem .

Bu sorduklarıma mantıklı bir cevap verip bizi aydınlatırsanız çok memnun kalırım. İleri ki yıllarda düşündüğüm bir uygulamaydı. Sadece bu sorduklarım kafamda soru işareti bırakmıştı. Teşekkürler...

5450 nin 40 dan bir farkında son tahrik dişlisidir.5440 ağır işe 5450 çok ağır işe göre son tahrik tipine sahiptir.Ayrıca 5450 107 değil 110 hp dir.(5400 serisi kullanım kılavuzunda yazıyor)

• Beğen
Tepkiler: islam doğan
5450 nin 40 dan bir farkında son tahrik dişlisidir.5440 ağır işe 5450 çok ağır işe göre son tahrik tipine sahiptir.Ayrıca 5450 107 değil 110 hp dir.(5400 serisi kullanım kılavuzunda yazıyor)

Bende gerçek broşür var 5440 102 5450 ise 107 hp dir. Son dişlinin farklı olacağını zannetmiyorum. Son aktarma dişlisi 5445 ve 55 lerde farklı diye biliyorum

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ecuturkey
Tam olarak öyle olmuyor çünkü fark sadece yazılım farkı değil enjektör farkıda olabiliyor 6 delik 8 delik gibi. Yani 130 lukta 8 delik 90 lıkta 6 delikli enjektör kullanılmış olabilir. Bunun yanında ayrıca turbo ve wastegate değişenleride etkili olabilir 90 lıkta intercooler olmayabilir 130 lukta olabilir. Standart olarak aynı motorsa 90 lığıda 130 luğuda 150 hp ye çıkarmak mümkün.

Uzun vadede kaybettirdiklerine gelirsek eğer en basit örnekle 130 hp nin 90 hp den önce rektefe olması lazım ama alakasının olmadığı çok açık. Ha yazılımla ortaya çıkan gücü piston alaşımı karşılamaz piston tepeleri erir sonuç sanayide biter ayrı mesele.

benzinli araçlar için gecerli dedikleriniz :)

@ DuSTeRo sizin ecu (beyin) EPROM 10373XXXX ise harici programlama gerekebılır

bu ise sokmeden olur
BOSCH - MS6.3 - Flash 256K x 16

248 hp orjinal
yazılım sonrası artış 35 hp
yakıt tasarrufu 2,20 litre

İnternetten ufak çaplı bir araştırma yaptım sanırım eprom muş. Bu durumda ne gibi yol izlenir ? Beyine müdahale etmek her türlü sıkıntı olur çünkü tuningle alakasız bir arıza durumunda bile ama sezon ortası olsun ama sezon dışı olsun epey baş ağrısı yapar.

Bu da linki

http://www.austec.co.uk/performance-tuning.asp?Make=NEW HOLLAND&Model=CX&Engine=740

Öncelikle sitemize hoş geldiniz.

Massey Ferguson 5445 129 hp değil 100 hp bir traktördür. Güç arttırımı ile max 110 hp ye çıkıyor yanlışınızı düzeltmek istedim.

Uyguladığınız sistem mekanik enjeksiyonlu traktörlere de uygulanıyor mu ?

Uygulanıyor ise şöyle bir soru sorayım.
Benim traktörüm Massey Ferguson 5440 modeli. 102 hp gücünde 402 nm torku var.
Bu serinin ölçüleri aktarma organları vsvs 5450 modelinde bitiyor. (yani 5440ın bir üst modeli)
5450 ise 107 hp.5450 DEN sonra ki modellerde dingil aralğı vsvs bazı aktarma organları daha büyük.
Yani ne demek oluyor,5450 modelinden sonra ki modeller daha ağır işler için üretilmiş ki ona göre aktarma organı ve ölçü koymuş fabrika.

En önemli noktaya geleyim.

Diyelim ki 5440 a bu uygulamadan yaptık. 102 hp den atıyorum 130 hp oldu. Bu traktör o gücü kaldırabilecek mi. Ve örnek vereyim 10 sene sonra 130 hp nin yarattığı yıpranma payı 102 hp nin yaptığı yıpranma payı kadar mı olacak?

Şimdi derseniz 5440 130 hp yi kaldırır. O zaman fabrika neden bu serinin ölçülerini 107 hp den sonra değiştirmiş?

Demekki desteklemeyecek düşüncesindeler. Bu traktörü tasarlayan mühendis güç, şanzıman,aktarma ve ölçü uyumunu doğru hesaplamıştır zannedersem .

Bu sorduklarıma mantıklı bir cevap verip bizi aydınlatırsanız çok memnun kalırım. İleri ki yıllarda düşündüğüm bir uygulamaydı. Sadece bu sorduklarım kafamda soru işareti bırakmıştı. Teşekkürler...

benim örnek verdiğim 5445 cr modelidir.teşrifte hata olmaz :) Adsız.png 5440 a uygulama yapmaktan bahsetmişsiniz oysa konu 5445 di yinede 5440 üzerinden cevaplamaya devam edelim 5440 100 hp dir 102 değil dir siz bakmayın bizim türklerin ne yazdığına aslı öyledir yazılım sonrası 130 hp olacaktır tork ise 402 den 520 ye çıkacaktır şimdi sizin yukarda bahsettiğiniz kaygılarınıza gelelim biz burda farkımızı ortaya koyuyoruz elde ettiğiniz bir güç var bu güç dağılımını profesyonel bir şekilde dağıtırsanız hiç bir sorun olmayacaktır ancak acemi ellerde bir çok sorun yaşamanız kaçınılmazdır sitemizde bu konular ile ilgili geniş açıklamlar mevcuttur bizim burda kendimizi ortaya atmamızın sebebi kalitemize ve yaptığımız işe güvenmemizdir yazılım ömür boyu garantilidir sigortalıdır tüv kapsamında sertifikalıdır 30 gün kayıtsız şartsız iade garantilidir hiç bir şekilde motora zarar vermez aksine yıpranma aşınmaya karşı mukavemet sağlar yorulmayan bir motor uzun ömürlüdür bunu unutmayınız biz burda bir bilgi paylaşırken sanmayınki hazırlıksızız burda anlattıklarımız tecrubemizin garantimizin % 10 u değil hazırlıklıyız daha yeni başladık

İnternetten ufak çaplı bir araştırma yaptım sanırım eprom muş. Bu durumda ne gibi yol izlenir ? Beyine müdahale etmek her türlü sıkıntı olur çünkü tuningle alakasız bir arıza durumunda bile ama sezon ortası olsun ama sezon dışı olsun epey baş ağrısı yapar.

Bu da linki

http://www.austec.co.uk/performance-tuning.asp?Make=NEW HOLLAND&Model=CX&Engine=740

dediğim gibi ben sezon da genelde trakyadayım ugrar bakarım risk sıfırdır merak etmeyın :)

Anlaştık :) burdan iletişime geçeriz. Bu da tam kod.

NEW HOLLAND AGRICULTURE - CX - 740 185kW/248HP MS6.1 - BOSCH - MS6.1 - 0281010237 - 10373XXXXX - P174V31 - 19CB - C649 - 29F400 - 29F400 PSOP44 4Mbit - Flash 256K x 16

dediğm gibi sizin makinadan yapmadım verdiğiniz cod standart bir cod göemek en iyisi :) trakyaya selam olsun