1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

[size=medium]Merhaba arkadaşlar.
Bugün Rasyon ' Analizini 1 Ay ' dır araştırmama rağmen burada paylaşıyorum
Ve Anlatıcagım rasyon tamamen bakanlık onaylıdır.
[/size]
[size=medium]25 KG 550CA. 1/BAŞ günlük Rasyonu nedir maliyeti nedir.? [/size]

[size=1.45em]Mısır Slajı > 2 Kg[/size][size=1.45em]
Yonca > 6 Kg
Mısır Küspesi 2 Kg
Arpa> 3KG
Panca pasası> 15 Kg
Buğday Sapı> 4KG
[/size]

[size=1.45em]Bu rasyonu herkes vermeyebilir ama gördüğüm izlediğim yerde böyleydi.[/size]
[size=1.45em]Sadece yediği kaba yem günlük gideri Bu rasyonla > 16,00 TL
Bu rasyondaki hayvan kısa sürede kesime gitme oranı % 35Metobolizma hastalıkları çıkarma oranı %70 ' dir Bu rasyonu kullanmayınız

Yeni rasyon
[/size][size=1.45em]
hareketli-ok-17.gif

Eski rasyon>Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE ) 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Eski rasyon>Yonca > 2 Kg (TAVSİYE )[/size][size=1.45em] 5 Kg ' ya çıkardık
Eski rasyon>Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE ) X rasyondan kaldırdık
Eski rasyon>Arpa> 3KG(TAVSİYE )> 3 Kg Yerinde durdu
Eski rasyon>Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan çıkarıldı
Eski rasyon>Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )1 Kg ' indirildi
Eski rasyon>Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye ) 6,5 Kg Ya düşürüldü.
[/size][size=medium]
Evet arşadaşlar Bu Şekildeki rasyon ile enerji ve protin mativasyonunu dengelemiş olduk hem rasyonun kaba yem muhtevasini %35 ' den %55 ' e çıkardık hemde
[/size][size=medium]16 KG ' dan 13 TL Ye düşürdük.[/size][size=1.35em]
Bu Dışardan [/size]

[size=1.35em]
Satın alma
İle Bu Fiyatları görüyoruz.[/size][size=1.35em]Ama yonca Mısırı slajı arpayı Kendin üretirsen Maliyeti ' 9-10 TL ' İndiğini göreceksiniz.Yer kira ise 11-12 TL Ye indiğini görürsünüz(ekin arsası)Not- Tamamen uygulayabilirsiniz bu rasyonu bir veteriner ' e gösterip sunabilirsiniz.Tamamen gerçektir.[/size][size=1.35em]25 KG Bir Süt İneğinin hazır maliyeti 13 TL x365= 4,745 3 aylık bir bakım kuru dönemi oldugu için maliyet azalıyor ve fiyatta ister istemez 3000 TL[/size][size=1.35em] hazır gideri oluyor gördüğünüz gib[/size]i.

[size=1.45em]30[/size]00 TL Gideri Oldugunu gördük.
1 ineğin yıllık 250tl veteriner masrafı oldugunu düşünür isek
Elektrik su gibi çeşitli şeylerden de 250 tl Gideri düşünelim.
250+250+3500= 4,000 TL Yıllık gider
Günlük 25 Kg Süt.Soguk Süt fiyatı 1,450 TL +50 Destek.1,500 Biz buna Kg ya vurursak7 Ay sağım olsa 25kg Net sağım.5 ton Süt verimi Oldugunu Düşünürsek ( Not az hesabla çok kaar :) azdan gidiyoruz 7 tonda olabilir.) 5ton x 1,500= 7500 TL Ciro.Giderleri 3500Bin Tl Ciro 7500 Net Kaar 3000 TL Kaar
500 TL Lik Gübresi ile satabilenler çok araziye göre değişir.
4bin lirayı ,
Buzağı Karı Hariç Yıllık EN kötü maliyetler ile
5 Ton Süt veren süt ineği Maliyetini hazır besleme ile Bu kaar ' ı yakalarız.Fakat 6500-7 ton ikinci üçüncü rasyonda fazla alanlar tabiki bu süt ' kaarını 6-7 Bin ' e çıkarıyorlar. Biz en düşükten hesabladık ki sorun çıkmasın sonra neden kaar ' ı yok demeyin.Eğer Ekmiyorsan ve 4 bin Tl Kaar ile devlete suçlumayacaksın taşıma su ile değirmen dönmez onca emeği var

2015 Yılı Nisan ayı güncellemesidir.
Not eğer 7 Tonlar ' da alabilenler hazır besleyerek daha fazla kaar edenlerde mevcut Biz 5 Ton ' dan hesab ettik yanlısımız varsa Söyleyin.Ben 30 KG Alıyorum Süt verimi Yıllık 6,5 TON Süt alıyorum destek ile 10 Bin Tl ye yaklaşıyor E Bu Adam hazır maliyet ile sadece 6 Bin TL Kaar ' ı oluyor diyor mesajlar atanlar oluyor.

Eğer ekerseniz tamamını karşılarım derseniz 6 TLYE Kadar indiğini görürsünüz günlük maliyet Ve İşte asıl Hayvancılıkta ozaman para var diyebiliriz :) yıllık 4 Bin tl için Dediğim şartlarda aylık ' a böldüğümüzde 333 TL Kaar ' ı gözüküyor Ve
Unutmayın Hergün sabah akşam sağılıyor yemleniyor emekleri unutmayalım.Birde 15 İnek besliyenler Günlük 1 remork gübre üretenler yapmışki burdan birisi resmini attı gübre çukurunu yapmış pompalı sistem 10 günde doluyormuş olursa satıyor olmazssa biriktiyor başka yerde sıyırıcı sistemli falan.Yıllık 30 Bin TL Sadece aylık ' a 3 BİN TL İneğin gübresinden Kaarı oluyorNot gübrem birikti napıcam diyenler satamayanlar iklim koşulları ege bölgesi mesela şarttır gübre. ' de satamayanlara ÜzülüyorAma onlarda Sistemi bulunduBiyogaz yaparak hem evinizi hem araba gazı hertürlü veya ucuzdan satarak ondan kaar yapabilirsiniz bunuda yazmıcam netten araştırın.

Düzenlendi

Ynt: 1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

Bantun gitmediğine sevindim kardeşim :) Doğru tespitlerle yine formundasın. 12 sene önce o gazdan birisi enmiyetsiz yapmış samsunda patladı adamda ölmüş.

Ynt: 1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

poyraz2030 link=topic=83185.msg992400#msg992400 date=1428756467' Alıntı:
Bantun gitmediğine sevindim kardeşim :) Doğru tespitlerle yine formundasın. 12 sene önce o gazdan birisi enmiyetsiz yapmış samsunda patladı adamda ölmüş.
gitmiycem hayvancılık ile hala araştırmalarıma devam ediyorum abi :)
teşekkür edrm.
12 yıl önceki biyogaz sistemi ile şimdiki sistem aynı olamaz 12yıldan beri başka ölen patlayan varmı benim bildiğim yok ? En kısada hissesi adam 1 tonluk alıyor kazanı suyun içine sistem yapmış tamamen doldumuda taşıyor ve sudan taştıktan sonrada alttaki havalı olan yerleden gaz eksiliyor yani koruyor çok iyi hem pahalı birşey digil 10-15 bin ' e son modern kurulumu yapılabiliyor

bantun111 link=topic=83185.msg992402#msg992402 date=1428757041' Alıntı:
gitmiycem hayvancılık ile hala araştırmalarıma devam ediyorum abi :)
teşekkür edrm.
12 yıl önceki biyogaz sistemi ile şimdiki sistem aynı olamaz 12yıldan beri başka ölen patlayan varmı benim bildiğim yok ? En kısada hissesi adam 1 tonluk alıyor kazanı suyun içine sistem yapmış tamamen doldumuda taşıyor ve sudan taştıktan sonrada alttaki havalı olan yerleden gaz eksiliyor yani koruyor çok iyi hem pahalı birşey digil 10-15 bin ' e son modern kurulumu yapılabiliyor

Samsun Tekkeköyde yapmışlar onu. Adam sormadan etmeden yapmış sanırım. BİZ millet olarak tüpün gaz testini bile çakmakla yaparızya :) basit önlem alsa sorun gene olmaz ben kaç senedir düşünüyorum aslında. çok hayvanım olursa evide bedavaya ısıtırım diye.

Valla kusura bakma bantun kardeşim. Yazdıklarını okuyorum okuyorum ama anlamıyorum. belli bir süreden sonra içerik olgusu kayboluyor yazdıklarında.

Takdir ediyorum seni. araştırmacısın bişeyler yapmaya heveslisin. Ama ne olur Allah aşkına biraz yazım kurallarına dikkat et. Cümlelerinde anlam kayması var. Ne dediğini anlayamıyorum. birimler rakamlar birbirine karışmış.

Melek Subaşı nı anlamadım ama kusura bakma seni anlayamadım.

Sırf sana yardımcı olması için araştırma yapacağım. Süt inekçiliği için sürü yönetim ve kar-zarar programı bulacağım.

omeryucel link=topic=83185.msg992406#msg992406 date=1428757524' Alıntı:
Valla kusura bakma bantun kardeşim. Yazdıklarını okuyorum okuyorum ama anlamıyorum. belli bir süreden sonra içerik olgusu kayboluyor yazdıklarında.

Takdir ediyorum seni. araştırmacısın bişeyler yapmaya heveslisin. Ama ne olur Allah aşkına biraz yazım kurallarına dikkat et. Cümlelerinde anlam kayması var. Ne dediğini anlayamıyorum. birimler rakamlar birbirine karışmış.

Melek Subaşı nı anlamadım ama kusura bakma seni anlayamadım.

Sırf sana yardımcı olması için araştırma yapacağım. Süt inekçiliği için sürü yönetim ve kar-zarar programı bulacağım.
abi çok hızlı yazıyorum 10 parmakolabiliyor evet şikayet var bu durumda ama anlıyanlar oluyor abi zaten sürekli nerdeyse hergün yapıyorum kaar ' ları zararları işletmeleri hayvan pazarını bitkileri nasıl daha verim yoncası protoin değelerine gübre nasıl olur gübre çukuru nasıl olmalı kılına kadar araştıroyrmu çünkü bu yaz başlıcaz büyük ihtimalle 15-20 hayvanla sanırsam.

poyraz2030 link=topic=83185.msg992405#msg992405 date=1428757371' Alıntı:
Samsun Tekkeköyde yapmışlar onu. Adam sormadan etmeden yapmış sanırım. BİZ millet olarak tüpün gaz testini bile çakmakla yaparızya :) basit önlem alsa sorun gene olmaz ben kaç senedir düşünüyorum aslında. çok hayvanım olursa evide bedavaya ısıtırım diye.
hiç olmadı gazlı arabalara satarsan dha kaarlı çıkıyor ama her ikiside tabi daha iyi olur tamamen arabada sıkıntı çıkarmaz birebir gaz :)

Karadeniz ' liyizya nede olsa meraklıyımdır. 8- 9 sene önce tenekede denemesini bile yapmıştım. Tenekenin içine ahır gübresi koydum kalanınada bira su ekledim. Güya bekletecektim ama işe güce dalınca 2 -3 ay kaldı kapağını deldim gazeteyle ateşledim on numara yanıyordu.

poyraz2030 link=topic=83185.msg992412#msg992412 date=1428758377' Alıntı:
Karadeniz ' liyizya nede olsa meraklıyımdır. 8- 9 sene önce tenekede denemesini bile yapmıştım. Tenekenin içine ahır gübresi koydum kalanınada bira su ekledim. Güya bekletecektim ama işe güce dalınca 2 -3 ay kaldı kapağını deldim gazeteyle ateşledim on numara yanıyordu.
yanıcıdır :) iyi patlamamış yüzüne

1 hayvanın sadece gübresinden yıllık 2000 kazanmışsın
365x50=18250 kg kuruduktan sonra ne kalır hadi 12 ton kalsın 12 ton hayvan gübresine kimse 2000 tl vermez
bir kamyon 350-450 tl civarı

bakanlık onaylı demiş olduğun rasyando hata olduğunu düşümüyorum. birincisi 15 kg pancar posası verilmiş, yanlı bir uygulama, kandaki şelat oluşum miktarını yükseltir ve hayvanın böbrek fanksiyonlarınaa etki eder. hayvanın uzun ömürlü olmasını engeller. hayvanların %20 4-5 yaşında kestirmek zorunda kalırsın. hayvan sayım fazla sürekli anaçları değiştireceğim dersen o zaman da olmaz. çünkü böbrek hastalıkları özellikle şelat kaynaklıysa dışa zor vuran bir hastalık olur ve stresten 2-3 kg süt kaybın olur.

yonca miktarı 6 kg olarak verilmiş. tamam yonca güzel bir protein kaynağı ama sıkıntı.. çünkü içerisinde östrejen hormonu da bulunmakta. içerisinde protein ve östroenden dolayı döl verimini olumsuz etkileyeğini düşünüyorum. inek başına verilecek yonca miktarı süt verimine göre 4 kg geçmemeli.

seniin rasyonuna katılıyorum. posayı kaldırmıssın yoncayı azaltmişsın. doğru bir karar. ama keşke imkanlar el vermiş olsada mısır küspesini de koymuş olabilsen. birde yıllık veteriner giderini çok az buldum. o dönemde bu hayvana tohumlama yapılacak min 50-60 tl. irk ıslahı yapayım dersen 100 tl. sene de bir defa veteriner çağırsan tohumlamadan ayrı 50 tl muayane min 35 tl süte karışmayan antibiyotik 15 tl agrı kesici, 10 tl yakıt 100-120 lira. ayrıca sene içerisinde illaki bu hayvana veteriner gelmeden de iştahsızı diye vitamin geviş getirmiyor ateşi var diye antibiyotik kullanacaksın bunları da veteriner kalemine yazılmasını düşünüyorum ben. yaklaşık 80-100 tl de bunlar tutcak .

veteriner masrafı 300-400 arasında tutulmalı bence

bantun111 link=topic=83185.msg992396#msg992396 date=1428755703' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.
Bugün Rasyon ' Analizini 1 Ay ' dır araştırmama rağmen burada paylaşıyorum
Ve Anlatıcagım rasyon tamamen bakanlık onaylıdır.

25 KG 550CA. 1/BAŞ günlük Rasyonu nedir maliyeti nedir.

Mısır Slajı > 2 Kg
Yonca > 6 Kg
Mısır Küspesi 2 Kg
Arpa> 3KG
Panca pasası> 15 Kg
Buğday Sapı> 4KG

Bu rasyon hesabına göre veterinerelektirk su hariç 16 TL Hazır besleme İle. Fiyat ortaya Çıktı ve bu rasyondaki İnek metobolizma sorunları oluyorm bu rasyonu nasıl düşürrüz nasıl daha verim alırız ? Ben bunu hem araştırmam hemde kendim düşünürek dogru oldugunu gördüm.

Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE )> 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Yonca > 2 Kg (TAVSİYE )> 5 Kg ' ya çıkardık
Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan kaldırdık
Arpa> 3KG(TAVSİYE )>3 Kg Yerinde.
Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )>X rasyondan çıkarıldı
Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )> 1 Kg ' indirildi
Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye ) > 6,5 Kg Ya düşürüldü.

Evet arşadaşlar Bu Şekildeki rasyon ile enerji ve protin mativasyonunu dengelemiş olduk hem rasyonun kaba yem muhtevasini %35 ' den %55 ' e çıkardık Hemde
16 KG ' dan 13 TL Ye düşürmüş olduk.
Bu Dışardan Satın alma İle Bu Fiyatları görüyoruz.
Ama yonca Mısırı slajı arpayı Kendin üretirsen
Maliyeti ' 9-10 TL ' İndiğini göreceksiniz.
Yer kira ise 11-12 TL Ye indiğini görürsünüz(ekin arsası)

Not- Tamamen uygulayabilirsiniz bu rasyonu bir veteriner ' e gösterip sunabilirsiniz.Tamamen gerçektir.

25 KG Bir Süt İneğinin Hazır Maliyeti 13 TL x365= 4745 ( Not tlsi Gebe süresinde bunlar münumuna iniyor ve 7.8. Aydan sonra düşüyor tamane ve sadece Hazır maliyet ile.
3000 TL Gideri Oldugunu gördük. 250 TL Yıllık Veteriner Masrafı İle ve Su Elektrik Dersek 3500BİN TL net Fiyat gideri var. Hasta vs diğer durumlar olumsuzluklar hariç

Günlük 25 Kg Süt.
Soguk Süt 1,450 TL +50 Destek.
1,500 Biz buna Kg ya vurursak

7 Ay 25kg Net sağım.
5 ton Süt verimi Oldugunu Düşünürsek ( Not az hesabla çok kaar :) azdan gidiyoruz 7 tonda olabilir.)
5x1,500= 7500 TL Ciro.

Giderleri 3500Bin Tl Ciro 7500
Net Kaar 3500 TL Kaar 500 TL Lik Gübresi ile satabilenler çok araziye göre değişir.
4 BİN Buzağı Karı Hariç Yıllık EN kötü maliyetler ile 5 Ton Süt veren süt ineği Maliyetini hazır besleme ile Bu kaar ' ı yakalarız.

Fakat 6500-7 ton ikinci üçüncü rasyonda fazla alanlar tabiki bu süt ' kaarını 6-7 Bin ' e çıkarıyorlar.
Biz en düşükten hesabladık ki sorun çıkmasın sonra neden kaar ' ı yok demeyin.
Eğer Ekmiyorsan ve 4 bin Tl Kaar ile devlete suçlumayacaksın taşıma su ile değirmen dönmez onca emeği var bu kaar neden az diyenler ek kardeşim ek kirala gene ek ' hiç kızmasınlar suçlamayın devleti.
Buzağı Kaar ' ıda 2 Bin TL 2-3 Aylık Satılır ise 5 İnekden Süt Kaarı= 20 BİN Buzağı Kaarı= 10 Bin TL ' Dir Bunlar
2015 Yılı Nisan ayı güncellemesidir.

Not eğer 7 Tonlar ' da alabilenler hazır besleyerek daha fazla kaar edenlerde mevcut Biz 5 Ton ' dan hesab ettik yanlısımız varsa Söyleyin.
Ben 30 KG Alıyorum Süt verimi Yıllık 6,5 TON Süt alıyorum destek ile 10 Bin Tl ye yaklaşıyor E Bu Adam hazır maliyet ile sadece 6 Bin TL Kaar ' ı oluyor diyor mesajlar atanlar oluyor. Eğer ekerseniz tamamını karşılarım derseniz 6 TLYE Kadar indiğini görürsünüz günlük maliyet Ve İşte asıl Hayvancılıkta ozaman para var diyebiliriz :) yıllık 4 Bin tl için Dediğim şartlarda aylık ' a böldüğümüzde 333 TL Kaar ' ı gözüküyor Ve
Unutmayın Hergün sabah akşam sağılıyor yemleniyor emekleri unutmayalım.

Birde 15 İnek besliyenler Günlük 1 remork gübre üretenler yapmışki burdan birisi resmini attı gübre çukurunu yapmış pompalı sistem 10 günde doluyormuş olursa satıyor olmazssa biriktiyor başka yerde sıyırıcı sistemli falan.
Yıllık 30 Bin TL Sadece aylık ' a 3 BİN TL İneğin gübresinden Kaarı oluyor
Not gübrem birikti napıcam diyenler satamayanlar iklim koşulları ege bölgesi mesela şarttır gübre. ' de satamayanlara Üzülüyor
Ama onlarda Sistemi bulundu

Biyogaz yaparak hem evinizi hem araba gazı hertürlü veya ucuzdan satarak ondan kaar yapabilirsiniz bunuda yazmıcam netten araştırın.

KG

Bantuncum hoşgeldin, kestirmeden videoyu paylaşsaydın keşke, yazınca anlaşılamayabiliyor çünkü, anlattığın rasyon aşağıdaki videoda anlatılıyor (56.dakikada) daha iyi anlamak isteyenler videoyu izleyebilir, veteriner bilimsel olarak açıklamış orada, ayrıca vakti olanlar programın tamamını izlesinler, çok güzel bir program.
Bantun sende internette hayvancılıkla ilgili bütün videoları izledin heralde, tam araştırmacı gazeteci oldun haa :)

https://www.youtube.com/watch?v=LA-WEU6GRfI

sinan35 link=topic=83185.msg992665#msg992665 date=1428790429' Alıntı:
Bantuncum hoşgeldin, kestirmeden videoyu paylaşsaydın keşke, yazınca anlaşılamayabiliyor çünkü, anlattığın rasyon aşağıdaki videoda anlatılıyor (56.dakikada) daha iyi anlamak isteyenler videoyu izleyebilir, veteriner bilimsel olarak açıklamış orada, ayrıca vakti olanlar programın tamamını izlesinler, çok güzel bir program.
Bantun sende internette hayvancılıkla ilgili bütün videoları izledin heralde, tam araştırmacı gazeteci oldun haa :)

https://www.youtube.com/watch?v=LA-WEU6GRfI

yok abi kim izler Video gerek kalmadı 1 saat video 1.30saat onumu arıycak rasyonda ordaki kısmın aynısını yazdım :) işte sözlleriyle beraber bu videoyu neler ya youtubede kalmadı izlediğim. hem 1 kere digil her defa izliyorum kitablar sipariş verdim şimdi gelicek yarın birgün
EVET PROGRAMIN TAMAMI DAHA İYİ İZLEMEK İSTİYENLER İZLESİN. Bende burdaki rasyonunu analiz yaptım ve hakikatten dogru paylastım :)

vetali link=topic=83185.msg992548#msg992548 date=1428777955' Alıntı:
bakanlık onaylı demiş olduğun rasyando hata olduğunu düşümüyorum. birincisi 15 kg pancar posası verilmiş, yanlı bir uygulama, kandaki şelat oluşum miktarını yükseltir ve hayvanın böbrek fanksiyonlarınaa etki eder. hayvanın uzun ömürlü olmasını engeller. hayvanların %20 4-5 yaşında kestirmek zorunda kalırsın. hayvan sayım fazla sürekli anaçları değiştireceğim dersen o zaman da olmaz. çünkü böbrek hastalıkları özellikle şelat kaynaklıysa dışa zor vuran bir hastalık olur ve stresten 2-3 kg süt kaybın olur.

yonca miktarı 6 kg olarak verilmiş. tamam yonca güzel bir protein kaynağı ama sıkıntı.. çünkü içerisinde östrejen hormonu da bulunmakta. içerisinde protein ve östroenden dolayı döl verimini olumsuz etkileyeğini düşünüyorum. inek başına verilecek yonca miktarı süt verimine göre 4 kg geçmemeli.

seniin rasyonuna katılıyorum. posayı kaldırmıssın yoncayı azaltmişsın. doğru bir karar. ama keşke imkanlar el vermiş olsada mısır küspesini de koymuş olabilsen. birde yıllık veteriner giderini çok az buldum. o dönemde bu hayvana tohumlama yapılacak min 50-60 tl. irk ıslahı yapayım dersen 100 tl. sene de bir defa veteriner çağırsan tohumlamadan ayrı 50 tl muayane min 35 tl süte karışmayan antibiyotik 15 tl agrı kesici, 10 tl yakıt 100-120 lira. ayrıca sene içerisinde illaki bu hayvana veteriner gelmeden de iştahsızı diye vitamin geviş getirmiyor ateşi var diye antibiyotik kullanacaksın bunları da veteriner kalemine yazılmasını düşünüyorum ben. yaklaşık 80-100 tl de bunlar tutcak .

veteriner masrafı 300-400 arasında tutulmalı bence
Burdaki rasyon bakanlık onaylı biryerden gördüm ve tek tek araştırdım hani dogrumu nasıl paylaşırım hatalımı diyee analizini yaptım veteriner masrafı hpsini veterinere yaptırırsak olurmu koruuyucu hekimlik %30da olsa kendin yapıcan :)

n_sayan link=topic=83185.msg992536#msg992536 date=1428775282' Alıntı:
1 hayvanın sadece gübresinden yıllık 2000 kazanmışsın
365x50=18250 kg kuruduktan sonra ne kalır hadi 12 ton kalsın 12 ton hayvan gübresine kimse 2000 tl vermez
bir kamyon 350-450 tl civarı

1 Remork gübre 100 tlye vermiyorlar artık burda. şehre göre değişir.
images

bantun111 link=topic=83185.msg992692#msg992692 date=1428817987' Alıntı:
Burdaki rasyon bakanlık onaylı biryerden gördüm ve tek tek araştırdım hani dogrumu nasıl paylaşırım hatalımı diyee analizini yaptım veteriner masrafı hpsini veterinere yaptırırsak olurmu koruuyucu hekimlik %30da olsa kendin yapıcan :)

benim itirazım ikinci rasyona değildi zaten :) ilk rasyondaki pancar posasının yüksek olmasınaydı. Bakanlık onaylı dediğin için ilk rasyonu bakanlık onaylı sanmış o yüzden pancar posasının yüksek miktarda kullanılmasının doğru olmadığını söylemiştim .

ikinci rasyona benimde itirazım yok zaten mükemmel diyebileceğimiz oranlar yakalanmış özellikle %4 yağ oranı çok süper.