Mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi toprak herbisidi

2015 yılında deneme amaçlı bir tarlamda AKRİS kullandım. İkinci (üstten) ilaçlamaya gerek kalmadı ve yerine ektiğim Fiğ/Tritikalede kalıcılık sorunu olmadı. Bu sene bütün mısır tarlalarımda kullanacağım. Gözlemlediğime göre ''kendi gelen'' ayçiçeğine tam etki göstermiyor. Bunlarda mısır ile beraber biçildi yani katık oldu. Münavebesinde ayçiçeği olanların ve benim gibi az toprak işleyenlerin üstten MUSTANG veya muadilini düşük dozda atmaları gerekebilir. ADENGO`ya göre avantajı dozun 300 cc olması. 35 gramlar ile bazen sorun yaşayabiliyorum. Ayrıca literatüre göre AKRİS`in etki için toprak rutubet ihtiyacı ADENGO`dan daha az.

.

Bende eker ekmez Akris yapacağım..
Hava durumuna göre yağmur varsa birkaç gün bekleyeceğim yağmur yoksa hiç vakit kaybetmeden yağmurlama ile çıkış suyu vereceğim..
Toprağım kesinlikle kaymak yapmıyor..
Hem mısır hatasız bir şekilde çıkıyor..
Hemde Akris in etkisini artmış olacak..
Atila Abi bu yıl bende 45 cm ekecegim..
45 cm de en deneyimli yetiştiricilerden birisin..
7221 ve C 955 denemesi yapacağız..
Biliyorum 7221 dik yaprak değil diyeceksin ama deneyeceğiz..
Sıra üstü 20 cm düşünüyoruz..
Akris tutarsa üstten ilaçlama ve ara çapa yapmayacağız..

Bende eker ekmez Akris yapacağım..
Hava durumuna göre yağmur varsa birkaç gün bekleyeceğim yağmur yoksa hiç vakit kaybetmeden yağmurlama ile çıkış suyu vereceğim..
Toprağım kesinlikle kaymak yapmıyor..
Hem mısır hatasız bir şekilde çıkıyor..
Hemde Akris in etkisini artmış olacak..
Atila Abi bu yıl bende 45 cm ekecegim..
45 cm de en deneyimli yetiştiricilerden birisin..
7221 ve C 955 denemesi yapacağız..
Biliyorum 7221 dik yaprak değil diyeceksin ama deneyeceğiz..
Sıra üstü 20 cm düşünüyoruz..
Akris tutarsa üstten ilaçlama ve ara çapa yapmayacağız..
Hocam ekim 45 cm demişsin sıra araları mı 45 cm yoksa mısır tohum araları mı?

Erman Hoca iyi akşamlar
AKRIS toprak herbisiti olduğu için çapa yapmamak gerekiyor. Aksi takdirde toprakta oluşturduğunuz ilaç tabakasını bozuyorsunuz ve ilacın etkisi azalıyor.
45 cm sıra arasında;
Sıra üstü 20 cm = yaklaşık 11.000 bitki/dekar
Sıra üstü 21 cm = yaklaşık 10.500 bitki/dekar
Bunun için toprağınızın ve bakımınızın kuvvetli olması lazım.

2015 yılında deneme amaçlı bir tarlamda AKRİS kullandım. İkinci (üstten) ilaçlamaya gerek kalmadı ve yerine ektiğim Fiğ/Tritikalede kalıcılık sorunu olmadı. Bu sene bütün mısır tarlalarımda kullanacağım. Gözlemlediğime göre ''kendi gelen'' ayçiçeğine tam etki göstermiyor. Bunlarda mısır ile beraber biçildi yani katık oldu. Münavebesinde ayçiçeği olanların ve benim gibi az toprak işleyenlerin üstten MUSTANG veya muadilini düşük dozda atmaları gerekebilir. ADENGO`ya göre avantajı dozun 300 cc olması. 35 gramlar ile bazen sorun yaşayabiliyorum. Ayrıca literatüre göre AKRİS`in etki için toprak rutubet ihtiyacı ADENGO`dan daha az.

.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. akrisin maliyeti ne kadar biliniz var mı ?

Atila Abi ;
Evet Akris in tabakasını bozmamak adına çapa yapmayacağım..
Toprak
Sonbaharda homojen bir şekilde dekara 7-8 ton Hayvan Gübresi atıldı..
Toprak hayvan gübresi atmadan öncede kötü değildi
ph 7,63 dü , organik madde 2,59 du..
hayvan gübresinden sonra analiz yaptırmadim..
biz hayvan gübresi ile takviye yaptık..
Bakım
Abi kağıt üzerinde bitkinin saf fosfor, azot,potasyum ihtiyacı neyse ona göre gübreleme yapılacak..
Holder ile yapraktan humik-fulvik , amino asit, çinko , demir takviyesi yapılacak..
Damlama ile sulanacak..
Damlama ile dekara 1-1,5 litre arasında sıvı kükürt atılacak..
Hatta yine çıkış suyu verirken dekara 1-1,5 litre leonardit menşeli humik asit de vermek istiyorum..

AKRIS fıyatı 190-200 TL/5 litre. Dolayısıyla dekar maliyeti 11,44-12,0 TL arası.

Erman Hocam. Bildiğiniz gibi şirketlerin amacı kar etmektir. Bizlerde tarımsal şirketler olarak aynı amacı gütmeliyiz. Bir komşum 9 ton silaj alır ama 6 ton masrafa gider. Sonuçta 3 ton = 390 TL/dekar kar eder (130 x 3). Ben ise yaklaşık 7 ton verim alırım ama 3 ton masraf yaparım, yani 520 TL/dekar (130 x 4) kazanç elde ederim. Sizce hangimiz karlı? Aman dikkat uygulamalarınızla komşumun durumuna düşmeyin.

• Beğen
Tepkiler: cingözer

Örnek
Geçen yıl dekara 55 kg mısır özel taban gübresi
Çıkış suyu ile dekara 2 litre humik asit
Holder ile 1. Uygulama hem ot ilacı hem beyaz sinek ilacı
2. uygulama humik-fulvik , çinko , sıvı fosfor uygulaması..
Ara çapa ile dekar 25 kg üre
Damlama ile dekara 20 kg üre
Tarla 18 dekar Sulamaya 3000 tl mazot
Toplam masraf sulama dahil A dan Z ye 18 dekar a 7500 TL..
Dekar masrafı 7500 TL/18= 416 TL
Toplam verim 18 dekar 148,5 Ton..
Dekar verimi 148,5/18 = 8,25 Ton..
Dikili biçim ve çekime karışmadan tonunu 110 a sattım..
148,5X110=16,335 TL toplam kazanç..
Toplam kazanç 16335 TL A-Toplam masraf 7500 TL = 8835 TL kâr
8835 TL/18 Dekar = 490 TL dekar kâr..
Dekar 75 TL de destek..
490+75=565 TL güzel para bence..
Saygılarımla..

Arkadaşlar bizdede resimdeki gibi darican otu uploadfromtaptalk1457847494936.jpguploadfromtaptalk1457847507088.jpguploadfromtaptalk1457847516151.jpguploadfromtaptalk1457847523578.jpg baya ciddi sorun yaşıyoruz. Ne bayerin süper ekipp i nede nicosulfuran etkili ilaçlar çare değil. Nicosulfuran etkili olanları çok erken 2 3 yapraklı iken yüksek dozda uygulamak biraz
Durduruyor ama misirida durduruyor . bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olun

Arkadaşlar bizdede resimdeki gibi darican otuEkli dosyayı görüntüle 8944Ekli dosyayı görüntüle 8945Ekli dosyayı görüntüle 8946Ekli dosyayı görüntüle 8947 baya ciddi sorun yaşıyoruz. Ne bayerin süper ekipp i nede nicosulfuran etkili ilaçlar çare değil. Nicosulfuran etkili olanları çok erken 2 3 yapraklı iken yüksek dozda uygulamak biraz
Durduruyor ama misirida durduruyor . bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olun
Tecrübesi olan Arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz.

Kırmızı tabanı olanlar Darıcan (Echinochloa crus-galli)
Buğday başağı gibi başağı olan ise Yapışkan Ot veya Kirpi Darı (Setaria glauca ve setaria verticillata)
Muhtemelen tarlanızda Çatal Otu (Digitaria sanguinalis) de vardır.
AKRIS hepsine karşı etkili.

Latince isimleri üzerinden Google`da arama yaparsanız otlarınızı tam olarak tespit etmenizi tavsiye ederim. Mısırda bulunan dar yapraklı otların mücadelesinde yabancı otun kesin teşhisi çok önemli, çünkü örneğin A ilacı Yapışkan otu öldürürken, Çatal Otuna karşı etkisiz kalıyor, B ilacı ise tam tersi. Bu çerçevede EKIPP (yurtdışı literatüre göre) bilhassa sıcak-güneşli şartlarda sorunlu.

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Kırmızı tabanı olanlar Darıcan (Echinochloa crus-galli)
Buğday başağı gibi başağı olan ise Yapışkan Ot veya Kirpi Darı (Setaria glauca ve setaria verticillata)
Muhtemelen tarlanızda Çatal Otu (Digitaria sanguinalis) de vardır.
AKRIS hepsine karşı etkili.

Latince isimleri üzerinden Google`da arama yaparsanız otlarınızı tam olarak tespit etmenizi tavsiye ederim. Mısırda bulunan dar yapraklı otların mücadelesinde yabancı otun kesin teşhisi çok önemli, çünkü örneğin A ilacı Yapışkan otu öldürürken, Çatal Otuna karşı etkisiz kalıyor, B ilacı ise tam tersi. Bu çerçevede EKIPP (yurtdışı literatüre göre) bilhassa sıcak-güneşli şartlarda sorunlu.
Kardeşim çok sağol aynen dediğin gibi Latince ismiyle teşhis daha doğru oluyor. Bahsettiğimiz yabancı ot aslında çatal otu resimdeki gibi ot tohum verme zamanında resimdeki gibi oluyor. Bura da ziraat mühendisleri bile hep darican derler. Şimdi arkadaşlar bu çatal otuna karşı etkili olan çıkış sonrası bir ilaç varmı . ilk baktığımda basf in spectrumu geldi peki bu ilacı malum haziran ortası ekimler yapılıyor. Sicak lar sorun yaratıyor mu ve fiyatı ne kadar netten bulamadım.
5aceca510b9576e28e715df27de38282.jpg
6bf142a85fbc463bbb5adc02938ab027.jpg
dad7a59ff3eec307160a370ae027aa4d.jpg
8875e81088c8191a0367ec163e9f55c4.jpg
068ecbb9f73b5fb1e5b759e1d331f0e8.jpg

AKRIS = 280 g/lt Dimethanamid-P + 250 g/lt Terbutylazine
SPECTRUM = 720 g/lt Dimethanamid-P

Neden mısır çıkış öncesi çift aktif maddeli AKRIS`i kullanmak istemiyorsunuz? En doğru fiyat ve teknik bilgileri BASF merkezinden veya Rüşvan Bey 0 549 680 31 07, Bayram Bey 0 549 680 31 03 alabilirsiniz.

AKRIS i kullandıktan sonra damlamaları serip sulamaya başlayabilirmiyiz. Karaman da danelik mısır ekiyorum.ekim sonrası yağmurlama ve capa yapmak istemiyorum. Kooparatif kuyusu kullandığım için. İlk suyumu erken vermek istiyorum.bilgilerinizi paylaştığımızı için teşekkürler

Bölgemizde silajlık mısır sıralarının üstüne damlama hortumlarını serip, tarla çıkışını bu sulama ile sağlayan ve sonrasında hortumları sıra arasına kaydıranlar mevcut. Bu metod ile bütün tarla yüzeyi ''ıslanacak'' şekilde sulanır ise AKRIS için yeterli olur kanısındayım. Ama kesin bilgim ve tecrübem yok.

Biz ise silajlık mısırı ''kuru'' tabakaya yani yüzlek ektiğimiz için, kaymak tabakası oluşmasını engelleyen küçük debili fiskiyeler (Naan 5022, 3,2 x 2,5 mm, yaklaşık 950 lt debi/saat) ile 5-6 saat mutlaka suluyoruz. Bu sulama ile uygun toprak-hava sıcaklık şartlarında mısırlar 8-9 gün sonra sırayı diziyorlar. Bu sulama ile aynı zamanda AKRIS`in ''çalışabilmesi'' için gerekli toprak nemini sağlamış oluyoruz.

Biz 140 cm e damlamaları seriyoruz o yüzden her sıra serip kaydır ma işlemi biraz imkansız gibi.ilacı yaptıktan sonra,yine aynı şekilde 140 sersek normal sulama uygulamamızı yapsak olmazmı