Mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi toprak herbisidi

İyi günler BASF firması Akris diye yeni bir herbisit geliştirdi mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi kullanılmak üzere. Cogu bolgede mısır ekimleri basladı aranızda bu ilacı kullanan var mı? Guardian (Monsanto) yasaklandıgı icin mısırda toprak herbisiti arayası içerisindeyim. Bu konuda farkli ilaçlar kullananlar tecrubeleri paylasırlarsa cok sevinirim . Cıkıs sonrası kullandıgım ilaç Ekipp Super bundan memnunum ama extra olarak ekim sonrası toprak herbisiti kullanmayı planlıyorm cunku mısırda ara capa yapmayı dusunmuyorum. Gecen yıl deneme yaptım verim olarak ara capa yapılmıs yapılmamıs arasında bir fark yoktu. Ot yogunlugu olarakta bir fark gormedim. Gecen yıl ekim sonrası guardian , cıkıs sonrası da ekipp super kullanmıstım

• Beğen
Tepkiler: tuncaykirpik
Ynt: Mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi toprak herbisidi

Geçen yıl cengaver diye bi ilaç kullandık guardianın yerini tutmadı mısır hiç ilaç atılmamış gibi otlandı çıkıştan sonra bi ilaç daha attım ama adını hatırlamıyorum o bütün hepsini öldürdü

Primextra opti, ekim sonrasi cikis oncesi. Ya bol suyla uygulanacak, yada 15 gun icinde az da olsa yagis alacak yada bir miktar sulama yapilacak. Ilacin etkisinin mukemmellesmesi icin. Etikette yazan yazmayan tum otlari kontrol eder.

ErmanHoca link=topic=83208.msg992768#msg992768 date=1428840969' Alıntı:
Üre yi boğaza vermek için çapa yapıyoruz ot ile de mücadele etmiş oluyoruz...

Dogrudur karık açmak icin onden capa yapmak yoprak cıkartıyor benim sıkıntım soforler. mısır sacak kok oldugu için capa yaparken kılcal koklere zarar verme riski oluyor buda verim dusuklugune sebep olabiliyor.

unsal link=topic=83208.msg992774#msg992774 date=1428844527' Alıntı:
Dogrudur karık açmak icin onden capa yapmak yoprak cıkartıyor benim sıkıntım soforler. mısır sacak kok oldugu için capa yaparken kılcal koklere zarar verme riski oluyor buda verim dusuklugune sebep olabiliyor.
Bu da başka bir tez...

Akristin mısır için ruhsatını Seyyit arkadaşımızın tarlasında aldılar sonuçlarınında çok iyi olduğunu duydum ama yüksek maaliyetli bir ürün bende denemeyi düşünüyorum.

unsal link=topic=83208.msg992725#msg992725 date=1428826023' Alıntı:
İyi günler BASF firması Akris diye yeni bir herbisit geliştirdi mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi kullanılmak üzere. Cogu bolgede mısır ekimleri basladı aranızda bu ilacı kullanan var mı? Guardian (Monsanto) yasaklandıgı icin mısırda toprak herbisiti arayası içerisindeyim. Bu konuda farkli ilaçlar kullananlar tecrubeleri paylasırlarsa cok sevinirim . Cıkıs sonrası kullandıgım ilaç Ekipp Super bundan memnunum ama extra olarak ekim sonrası toprak herbisiti kullanmayı planlıyorm cunku mısırda ara capa yapmayı dusunmuyorum. Gecen yıl deneme yaptım verim olarak ara capa yapılmıs yapılmamıs arasında bir fark yoktu. Ot yogunlugu olarakta bir fark gormedim. Gecen yıl ekim sonrası guardian , cıkıs sonrası da ekipp super kullanmıstım

Akris (Dimethenamid-P + Terbuthylazin) kullanmayı bende düşünüyorum. Silajlık mısırı münavebede çok ektiğimizden dolayı dar yapraklı otlar (darıcan ve yeşil kirpi darı ile -setaria ve echinochloa) ile bayağı sorun yaşıyoruz. Benim tecrübeme göre Ekipp bu otlara karşı tam etkili olamıyor. Ayrıca yabancı bir kaynakta Ekipp uygulamasının çok güneşli şartlarda uygulanmaması dipnotunu okumuştum.

Şimdiye kadar çıkış sonrası Mustang (floramsulam+2,4D) geniş yapraklılara karşı ve Sanson (nicolsulfuron) dar yapraklılara karşı ile işi ucuzca (dekara toplam maliyet yaklaşık 5 TL) çözüyorduk, ama Sanson (nicosulfuron) yeni gelen dar yapraklı otlara karşı etkisiz kalıyor. Akris biraz daha maliyetli. Bayi satış fiyatı 205 TL/5 lt = 12,3 TL/da). Beni Akris de veya genel olarak toprak herbisitlerinde tek düşündüren toprakta parçalanma süresi. Yani mısır yerine tarlayı sürmeden (goble + rototiller) macar fiği+tritikale ekersem bir sorun olurmu? Primextra ile bu kapsamda kötü bir tecrübem olmuştu.

Akrisin toprakta kalıcıgı ile ilgili olarak firma yetkilileri mısır hasadı sonrası bugday ekiminde sorun ve sıkıntı olmayacagını soyledi. (Yapılan sulamalar sayesinde toprakta yıkama oldugu ve sonbahar ekiminde sorun yaratmadıgı)

unsal link=topic=83208.msg993393#msg993393 date=1429028993' Alıntı:
Akrisin toprakta kalıcıgı ile ilgili olarak firma yetkilileri mısır hasadı sonrası bugday ekiminde sorun ve sıkıntı olmayacagını soyledi. (Yapılan sulamalar sayesinde toprakta yıkama oldugu ve sonbahar ekiminde sorun yaratmadıgı)

II ürün mısırlarda Mustang sizin için zaten ' ' uçuculuğundan ' ' dolayı olmaz.
Monett (mesotrione+nicosulfuron) etiketine göre sadece benekli darıcan (echinochloa colonum) karşı etkili. Acaba setaria grubuna etkisi varmı ve/veya sizin için bu ot grubu sıkıntı yaratmıyormu?

Bizde dar yapraklılarda kanyas , geniş yapraklarda domuz pıtragı, horoz ibiği ve kopek uzumu problemi var.
Planım ilk olarak cıkıs oncesi toprak herbisidi uygulayıp 2-4 yaprak ikende ikinci bir herbisit uygulamak

Arkadaslar Biz bu sene ekip süper kullandık arazide asiri miktarda domuz pitiragi şeytan elması yabani turp cayır vs vardı çok memnun kaldım kullanacak arkadaslara şiddetle tavsiye ederim fiyati biraz yüksek ama ben çok memnun kaldım harika bi herbisit misiri hiç etkilemiyor geriletme vs gibi bi sıkıntı yok ekipten başka herbisit kullanmam şu saatten sonra