+ Konuya Cevap Yaz
15 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  30 Mart 2015
  Şehir
  konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  46
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  merhaba arkadaslar. bugün süt fiyatları artırım yapma konusunda biraz kafa yordum. tabi ilk olarak aklımıza kendimiz işlemesi geliyor. ama malum ki her işletmenin o kapasitesi yok.

  internette rekabetçi ekonomide ürün değerlerinin artırılmasının yollarını araştırırken bir makaleye denk geldim ve bana çok mantıklı ve uygulanabilirliği daha kolay geldi.

  tabi bu rekabete girdiğimiz de avantajın bizde olması gerekiyor. ama bizim en büyük dez avantajımızın ürünlerimizin günlük elimizden çıkarmamız olması büyük sıkıntı gibi görülebilir hatta bu şekilde görülmesi kaçınılmazdır.

  o zaman ne yapacağız. yola gelsinler fabrikalar diye 2 ay sütümüzü yola dökecek değiliz. ama bu önereceğim yöntemde süt alan fabrikaların ciddi mana da canı yanacak eğer başarılırsa. hiç de umrumda değil eğer o fabrika beni değilde kendini düşünüyorsa. neyse olayı uzatmayalım


  mesela ben konyada üretim yapıyorum diyelim. ilk önce o bölgede kaç fabrika var kim günde ne kadar süt topluyor hangi bölgelerden topluyor ancak detaylı bir arastırma olmalı bu. fabrikanın bütün hammadde elde ettiği yerleri bilmemiz gerekir.

  diyelim ki 3 fabrika X-Y-Z. tamam
  X fabrikası A-B-C ilçelerinden
  Y fabrikası A-B-D ilçelerinden
  Z favrikası B-C-D ilçelerinden topluyor.

  eğer bu fabrikaların hepsini birden protesto etmeye kalkarsa zararlı biz çıkarız. ve katılım üreticilerden %20 geçmez. bence de haklılar.
  o zaman yapacağımız işlem rakiplerimizi birer birer indirmek.

  karşılaştırıyoruz süt fiyatlarını en düşük kim alıor, kim ödemesini aksatıyor ve ona göre en zayıf halkayı seçiyoruz. bizim en zayıf halkamız X olsun.

  X fabrikaası bana para vermiyor o zaman hem onu zarara ugratayım hemde Y veya Z fabrikasına bir gözdağı olsun mantığından gidip kooperatiflere durumu bildiriyorum. örgütlenmeye kooperatifden başlıyorum. ancak sade kendi bölgemde değil.
  X fabrikası A-B-C ilçelerinden lıyordu sütü. daha sonra B-C ilçelerindeki koopertafe durumu aktarıyorum. orda da bir örgütlenme yapıyorum.

  daha sonra kooperatiflerin her üreticiye ulaşamadığını düşünüyorum. hemen aklıma üreticelere ulaşabileceğim en kaynak nokta geliyor. veteriner hekimler. bir müşteri klinikte sadece ilaç alıp çıkmaz. en azından bizim klinikte oyle değildi. gelen her yeni müşteri ile hükümet yıkıp yenilerini kurardık biz ikinci örgütlenmeyi de ilçemizdeki veteriner hekimlerle yapıyoruz ve ordan ulaşıyoruz üreticilerimize. ve daha da çoğaltılabilir bu. eğer gerçekten x fabrikasının en zayıf halka olduğndan emin isek bir çok üreticiyi ikna bile etmemiz gerektiğini düşünmüyorum katılacaktır diye düşünüyorum.

  daha sonra o fabrika ile ilgili bir araştırma da yapmış olduğumuza göre burda iş biraz daha teknik detaydan geçiyor.

  mesala diyelim günlük 100 ton toplayıp işliyor. peki 50 ton toplasa kapasitesini işci çıkararak makine kapatarak % 50 ye indirebilir mi bu fabrika.indirise ne kadar zaman da indirir ve bu şekilde ne kadar devam edebilir.
  eğer indirebilirse o randımanla çalışsın önemli değil. ancak o topladığı %50 kısma biz zam yapacaktır. işin zor kısmı burda başlıyor esas. o zamdan sonra örgütlediğimiz üreticiler arasında kırılma olup eskiye dönmezler ise Y-Z fabrikası bakacak. bu sefer iş ciddi diyecek sıradakilerin kendisi olduğunu düşünecektir.diyelim ki düşünmedi eski düzen devam etti.ikinci zayıf halkayı seçip aynı işlemi ona uygulayacağız.

  uzun vadede ne olur? eğer kırılmalar olmaz ise uzun vadade Xfabrikası hesaplarına bakacak ulan biz 1 trilyonluk fabrika yaptık 500 milyarı çalışıyor. çok ciddi bir ekonomik kayıp ya fabrikasını küçültme yoluna gidecek yada el değiştirecek.

  süt piyasasında başarılı olunursa aynı işlem yem sanayi ve makine sanayi de de kullanılabilir. ancak onların kalite alternatif çokluğu ödeme şekilleri, desteklerimize ne kadar göz dikdikleri gibi değerlendirmeleri çok olduğu için en zayıf halkayı seçmek zor olabilir ve kırılmalar çok daha fazla yaşanabilir diye düşünüyorum ben.


  ben bu şekilde bir organizasyonun mantıklı olduğunu düşündüm. sizler ne dersiniz. bu mantığın artıları nelerdir eksileri nelerdir yorumlarınızı merak ediyorum dogrusu.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  ondan sonra verelini ihtal süt ve ithal süttozu

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  30 Mart 2015
  Şehir
  konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  46
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  oda aklıma geldi ama şu anda fabrikalrın %70-80 randımanla çalıştığını düşünürsek ve de boykot dolayısıyla iyi fabrikalra giren süt miktarı arttığı için randımanı artacak ve kendi piyasa paylarını kaybetmemek için onların ithale karsı çıkacağını düşündüm

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  süt fiyatlarını arttırmanın yolu fabrikalardan değil .. türk insanın süt ve süt ürünlerine olan ilgisinden geçiyor .. yoksa yanlış anlamayın sokağada dökseniz süt para etmez . dua edelim ki okullarda süt dağıtılıyor .. o dağıtılmasa halimiz harap bazı şeyleri kabul etmek lazım acıda olsa..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  birde fabrikaları bagımsız degerledirmemk lazım hepsi birbiriyle işbirligi içinde yani bu konuda çok farklı taktikler belirleyebilirler
  ama şunu diyebilirim ki
  büyük çiflikler ne yapar o konuda fikrim yok
  fakat 1taneden tutunda 25-30 baş sayıya kadar sagılır hayvanı olan bir kişi eger isterse bunu kendisi degerlendirip pazarlamasını yapabilir ve enaz kg başına 50 kuruş yüksek fiyata satmış olur
  hatta abartısız konuşmak gerekirse
  tek işi hayvancılık olan bir kişi azıcık mantıklı düşünüp mantıklı hareket ederse hayvan sayısı ister 1 olsun ister 100 olsun sütü istedigi şekilde degerlendirip istedigi fiyata satabilir
  nasılmı derseniz söyleyim
  sütü direk süt alan firmaya verse eline toplamda 1,10 kuruş yada 1,20 kuruş geçer
  ama yukardada yazdıgım gibi eger kendisi degerlendirip pazarlayabilirse yani direk tüketiciye ulaştırırsa
  süt 2 lira
  yada sütü işleyip de satabilir
  yogurt 2,5 lira
  ayran 1,5 ile 2 lira arası
  peynir en ucuzu 10 lira pahalısını söylemeyim
  tereyag ortalma 12-13 lira daha pahalısıda var
  lor(çökelek) 5 liradan tutun 10 liraya kadar degişiyor
  vs vs
  yani iş birazda üreticide biter
  bu işi ek iş olarak yapan kişi sadece ham süt satar az kazanır hatta hiç kazanamaz
  bu işi ana iş olarak yapan kişi ise sütü daha farklı şekilde degerlendirebilir ve daha çok kazanabilir

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  Alıntı vetali link=topic=83227.msg993016#msg993016 date=1428878901 Nickli Üyeden Alıntı
  oda aklıma geldi ama şu anda fabrikalrın %70-80 randımanla çalıştığını düşünürsek ve de boykot dolayısıyla iyi fabrikalra giren süt miktarı arttığı için randımanı artacak ve kendi piyasa paylarını kaybetmemek için onların ithale karsı çıkacağını düşündüm
  Arkadaşlar Türkiyede süt fiyatları gayet normal, bunu neden diyorum, avrupaya bakın oradaki fiyatlar bizden bile düşük, fabrikalara kafa tutmak yerine, sütü daha ucuza mal etmenin yolunu aramalıyız. En büyük sıkıntı konsantre yem fiyatları. Fabrikalar biz garibanlara resmen köklüyor, Bunun için tek yol , kaba yemimizi mutlaka kendimiz üreteceğiz, konsantre yemi de kendimiz yapacağız. Bu atla deve değil, yemin içine bakın, yazmışlar arpa,buğday,soya küspesi, ayçiçek küspesi, pamuk küspesi, premiks, bir miktar mermer tozu, yapıştırmak için pancar melası.........Öyle ki bir çok fabrika bunların bazılarını sezonda tedarik edemediğinden mesela sadece ayçiçek küspesi kullanıyor, en acı olanı mersin limanına gemilerle yurt dışından arpa buğday kırığı (yani en adisi) geliyor..bunu da yem yapımında kullanıyorlar , ondan sonrada çiftçinin arpası buğdayı yıllardır aynı seviyede geziyor...yemin üzerinde 18 protein yazıyor, eğer 15 i geçsin adam değilim. Zincirlemeyi görüyormusunuz çiftçi kazığa oturuyor, hayvancı iyice tezeğe gömülüyor, işte bu ağalar da avuçlamış durmadan okşuyor

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2015
  Şehir
  SINOP
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  Almanyada Ciftci Sütü 0.62 TL den Fabrikaya veriyor. 8. #8

  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2011
  Şehir
  göynük kas. avanos nevşehir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1,223
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  Valla et fiyatlarıdasüt fiyatlarıda çok güzeel seviyede.Burda kar marjını artırmak için yapılacak şey girdileri mümkün olduğunca kendimizin üretmesi ve hayvan verimlerini artırmadan geçiyor.Birde üreticiler kadar tüketicileride düşünmek lazım.İnanın sığır eti yiyemez olduk.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  30 Mart 2015
  Şehir
  konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  46
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  yanlış anlaşılmasın ben süt fiyatını tavana çekmek için uğraşmıyorum. ama bir gerçek var. ben süt üretiyorum 80 90 kurusa mal ediyorsam 1,1 kurusa satıyorum. ama firma 1,1 kurusa alıyor 1 kuruşta işçilik 1,2 kurus. bunu 1,7 reyon kirası ile markete veriyor ise bu işte benim ekmeğimi yiyordur.
  neden?
  birincisi ben yem maliyetimi düşürmek için kaba yemimi kendim ekiyorum. artı hayvancılık yapıyorum. yani firma 1 birim çalışıp 2 birim kazanırken ben 2 birim çalışığ bir birim kazanıyorum. Bnm burda anlatmak istediğim kendi emeklerimizin hiçe sayılmaması gerektiğidir. ahır işçiliğimizi tarla işçiliğimizi hesap etmeden biz 80-90 kuruşa üretebiliyoruz o sütü bunu unutmayalım.
  benim demek istediğim firma 1,25 alsın 1,7 e satsın oda bizde eşit kazanallım.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  sistem çok basit ama bunu başaracak köylü gerek var.önce saglık diyerek üreticiden tüketiciye ulaştırma yolunu seçeceksiniz.sizler süt yemi kullanmadan kaliteli ve dogal yemler kullanarak sütün içindeki yem kokusunu yok ederek yagını lamdan hijenik s,şekilde en yakın şehirde mahallde bunu yapın..marketde satılmayan süt onlara yüklü zarar ve pazar kaybı verir.bire bir satış şeklini sizler yapın hazır pazara konarsanız onlar kazanır.köylü köylüye köylü şehirliye şehirli köylüye sahib çıkacak...dürüst bir pazarlam ile karbonatsız sütle şehire ulaşın...

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2014
  Şehir
  sinop
  Yaş
  26
  Mesajlar
  417
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  5 tane inekle aylık 1500 tl kazanç sağlıyoruz. litre fiyatı 2tl evlere teslim. imkanlar çerçevesinde sütü uretici pazarlarsa daha kazançlı oluyor.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  20 Aralık 2014
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  26
  Mesajlar
  756
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  En iyi pazar ' cılara bazı dükkanlara 2,00 TL den tam yağlı vermektir. En iyi kaar böyledir dükkanlar süt ve süt mamülleri satan yerler pazarcılar buulup ayarlaman gerek

 13. #13
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  553
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  seçime kalmış 50 gün...
  bir şey yapılıp, sonuç alınmak için bundan iyi zaman olamaz...

  fazla kişiye duyurmadan 8-10 kişi bir iki bidon süt ile
  gidip
  tarım bakanlığının önünde eylem yapın, düşük süt fiyatlarını protesto edin... (çok kişiyi organize etmeye kalkarsanız, polis haber alır, izin vermez)
  sütleri dökün..
  haberciler haber yapsın, gündem oluşturun, ses getirin...

  seçime giderken hükümet çiftçiyi karşısına alamaz,
  süt kuruluna talimat verir, süt fiyatları artar...

  bundan daha etkili, çabuk, kesin bir yöntem yok.
  fırsat bu fırsat...

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  şunu untmayın köylü bölümlere ayrılmış eskiden köylü dedimi tarımın tamamını kapsıyordu şimdi farklı böl parçala yönet buna bizler kandık kanıyoruz. 100 tane 1000 tane süt üreticisi ile milyonlara varan tüketici eş tutulmaz beside böyle bugdayda böyle herşeyde böyle kamu yararı seçmen yararı şehir de yaşanlar yıgınlar kalabalık lar içindir. pazar ve deger ve seçmen ve kamu oyu ve destek buradadır hükümet bunu çok iyi yapıyor çogunluk yararını kendi lehine çeviren politika uyguluyor toplum ve üretim psikolojisini iyi uyguluyorlar...bir parmak bal üreticiye bir kaşık bal tüketiciye sisteleri bu sen süt üretirken üretici gözün ve fikrinle aklınla hareket edersin kazancınla bu işi bırakıp süt tüketen biri olursan şehirli gibi düşünürsün sütcünün halini anlamssın..

  bu işer böyle

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,187
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: süt fiyatlarını artırmak için neler yapılabilir.  Bence süt fiyatları normal. Bence girdi maliyetlerini nasıl düşürürüz onun hesabını ve eylemini yapmak gerekiyor. Bizim ürettiğimizi alan kişilerin büyük çoğunluğu satın alma sınırının altında kaldı. Daha yüksek fiyatın satışları olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Veteriner masraflarini azaltmak icin unlemleriniz neler
  Konu Sahibi Hebun021 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 22.Ocak.2013, 00:23
 2. Buğday Verimini Artırmak İçin Neler Yapılabilir?
  Konu Sahibi bugraaydin Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Kasım.2011, 21:02
 3. Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Eylül.2011, 22:41
 4. Koyun sayısını artırmak için Romanov getiriliyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Mart.2010, 16:25
 5. Koyun sayısını artırmak için Romanov getiriliyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 27.Ocak.2010, 19:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status