ne yapmalıyım sizce

arkadaşlar emekli oluyorum köye bir traktör almaya karar verdim .once 30000 tl harcamayı planlıyordum. duşundum cok mantıksız geldi yılda 50 yada 100 saat çalışacak bir traktöre 30000 vermek mantıksız geldi.
bende eski bir traktör alıp toparlatayım diyorum
maseyin 65x diye bi modeli var iş gorurmu. yoksa 135 lik mi alıyım
siz ne tavsiye edersiniz ne yapmalıyım yapacağım iş acikcası bir kac donum yer hazırlamak ve romorkla kesilen ağaçları taşmak
bahceye gübre götürmek gibi işler de kullanacağım.
maseyin parçaları kolay bulunuyor o yüzden tercih sebebim masey. tavsiyelerinizi bekliyorum

Ynt: ne yapmalıyım sizce

öncelikle yeni işinizde başarılar dilerim.

söylediklerinize bakarak bence gövdesinde çatlak patlak olmayan, hidrolik direksiyonlu ford 3600 vaya 3610 alabilirsiniz derim.fiyat olarak 9 000-10 000 tl civarı satılıyor. ford yedek parçada pek sıkıntı çıkarmaz ayrıca genelde kolay bulunuyor parçaları.

biraz daha büyük olsun yarın bir gün gerek olabilir diyorsanız 13 000-15 000 tl civarı canavar ford 5000 ' ler var. temizini bulursanız ford sizi yarı yolda bırakacağını sanmam.

eçen gün 36 bin TL ' ye Başak 2060 alıyorduk pazarlık falan bitti. Sonra benim kafa dank etti :) Bu traktörü alıp dedim yılda en fzla 30 dekar yer işleyeceksin neyine senin bu traktör dedim ve vazgeçtik :) Ford eğer yan çizmezse bakım yaptırıp devam yoksa daha ucuz bir traktör alacağız. Bence size 240s bile büyük gelebilir. 135 iyidir gibi geldi bana. Bizim ilk traktörümüz. Levend motorlu eski fergusonlardandı. 8-9 sene kullandık bana mısın demedi. Onca yeri işlerdik onunla. Ford ' dan daha randuanlıydı. Büyük traktör almak önemli değil bence. Yetecek traktör almak önemli.

abi mrb bende fiat 480 lik var 78 model, yılda 100-150 dönüm yer ekiyorum traktörüm temiz sorun çıkarmıyor bu sene birde hidrolik direksiyon taktırdım çok rahat oldu kullanması, ben 2 li 12 numara pulluk kullanıyorum tarla büyüdükçe insan sıkılıyor biraz, öyle ki 2 li pullukla günde en fazla 30 dönüm (1-dönüm bizim burda 1000m) sürebiliyorum, geçen yıl tek parça 50 dönüm bir tarlaya girdim inan traktörün üstünde oynamaya başladım sıkıntıdan :) yakıt yönünden yedek parça yönünden çok uygun massey 135 lik ve 240 lık ile karşılaştırdıgın zaman pek bir farkı yok, gördügü iş hemen hemen aynı, masseylerin hidrolikleri biraz daha iyi diye övüyorlar bizim burda, ben kısaca kendi traktörümü anlattım size fikir olması açısından benim tavsiyem bizim traktörlerin bir üst modelleri olan 640 lık ve masseyin 165 lik ve 185 lik olan modelleride bir degerlendirin derim çünkü bellibir zaman sonra özellikle yaş ilerledikçe 2 li pulluk yoracaktır insanı, eger araziniz az ise sizinde dediginiz gibi traktöre çok fazla para harcamayın iş bir traktörle bitmiyor daha malzemeleride var onun hesabını da yapın ve son olarak tavsiyem eger paranız artarsa tarla alın.

Naçizane fikirlerimi söyledim hiçbir traktöre düşmanlıgım yoktur aksine massey olsun fiat olsun hepsi birbirinden kıymetli traktörlerdir...

abim emeklilik hayırlısı olsun.

temiz 4 silindirli bir steyr 8073 veya 768 çok ideal olur. 3 silindirden çokta fazla fark etmez yakıtı . 4 silindir çok yakar diye düşünme sakın, kullanırken görürsün farkını ve iyiki 4 silindir STEYR almışım dersin. 3 silindire göre kullanırken araba çekerken yolda veya tarlada çok rahat edersin.

öncelikle hobi amaclı alacağınız için işlerden sıkılıp satma eğilimi gsterebilirsiniz
bunun için piyasası olan bir traktör olmalı
2. el piyasasındada mf fıat lider 3-5 fazla olsun ama bunlar olsun altarnatif ford da düşnülebilir
hem pişman olmassınız hem de satayım diyince hemen satılır

Öncelikle hayırlı olsun, bir kere çok iyi düşünmüşsünüz, 30 dekar yer için 25-30 lira verilip traktör alınmaz. Ben fiat 640 ile 400 dönüm yer işliyorum. Benimde arazim 30 dekar olsa, sağlamlığı ve gücüyle akranlarına kök söktüren Ford 3600 alırım fiyatı 8-10 bin lira, Senin dediğin massey 135 filan eline su dökemez, onun fiyatıda 10-13 bin lira arası ..Fordun parçası da hem ucuz hem bol. Bende Fiat 640 ' ın yanına destek olsun diye ford 6600 almayı düşünüyorum. Fordları eskitmek kolay değildir. Kalıbına göre onlar hala bir canavar....Kullananlar bilir.

massey 135 ile ford 3600 arasında kanımca çok fark vardır. ford kalıp olarakta beygir olarakta 135 likten büyük ve aynı zamanda 135 likten ucuz siz bilirsiniz tabi ama bence ford 3600. Ford 3600 ü 8 sene kullandım hiçbir sıkıntısını görmedim, 135 liği kullanmadım sağlamlığı nasıldır bilmiyorum ama 3600 ün yaptığı işi yapamaz. 135 lik forddan küçük olduğundan yakıtı biraz daha az olabilir.