Süt'çülükte Nasıl Para Kazanılır Parlak Fikirlerinizi Alalım :)

S.a Arkadaşşlar Süt üretiminde Fabrikaya %70imiz veriyoruz eminim ama ucuza max 1500 destekle beraber bu ' da Nasıl Daha iyi Para kazanılır neler yapılabilir kimisi fabrikasını kuruun diye yorum atmasın :) 10-20 inek çogu büyük yoktur sanırım 500-1000 baş olan o yüzden mantıklı

Not: Kendi yemini tamamını veya birazını kendin üretmen gerek ( Bu yorumu atmayın )
Cins ve ahlaksız yorum istemiyoruz kalpler kırılmasın :)

Ynt: Süt'çülükte Nasıl Para Kazanılır Parlak Fikirlerinizi Alalım :)

her köyde yada kooperatife bir tane süt tozu makinesi alın, fiyatı beğenmezseniz sütleri toz yapıp depoya kaldırın, gerisini sütçüler düşünsün... hem süt fiyatını indirmek için süt sanayicileri sizi süt tozu ithalatı ile korkutmuyor mu? al sana süt tozu dersiniz...sanayiciye süt lazım, hem de hergün, üreticinin sütü bu şekilde depolama imkanı olur, pazarlık şansı artar, süt patates gibi satılmaya başlanır (güzel hayal) :)

sinan35 link=topic=83245.msg993260#msg993260 date=1428960800' Alıntı:
her köyde yada kooperatife bir tane süt tozu makinesi alın, fiyatı beğenmezseniz sütleri toz yapıp depoya kaldırın, gerisini sütçüler düşünsün... hem süt fiyatını indirmek için süt sanayicileri sizi süt tozu ithalatı ile korkutmuyor mu? al sana süt tozu dersiniz...sanayiciye süt lazım, hem de hergün, üreticinin sütü bu şekilde depolama imkanı olur, pazarlık şansı artar, süt patates gibi satılmaya başlanır (güzel hayal) :)
alın size güzel ve orjinal bir fikir katılıyorum. tek seçenek sütün piyasasında üreticinin belirleyiciliğinin olması, gerektiği zaman süt arzını kısıp depolayabilmesi lazım bunun için süt tozu yapmak mantıklı süt tozu yapan köyler çoğalırsa daha sonra bu tozu ülke içinden satın alarak toplayıp ihraç eden bir kaç kişide çıkar, hem süt tozu ithalatından kurtuluruz hemde sütümüzü ihraç etmişte oluruz batılı ülkeler bu şekilde yapıyor.

hançer. link=topic=83245.msg993331#msg993331 date=1429015948' Alıntı:
alın size güzel ve orjinal bir fikir katılıyorum. tek seçenek sütün piyasasında üreticinin belirleyiciliğinin olması, gerektiği zaman süt arzını kısıp depolayabilmesi lazım bunun için süt tozu yapmak mantıklı süt tozu yapan köyler çoğalırsa daha sonra bu tozu ülke içinden satın alarak toplayıp ihraç eden bir kaç kişide hem süt tozu ithalatından kurtuluruz hemde sütümüzü ihraç tmişte oluruz batılı ülkeler bu şekilde yapıyor.

söylediklerim kulağa fantezi gibi geliyor biraz ama, süt üreticisinin tek kurtuluş yolu bu aslında, olur mu? bilmiyorum...

ekleme: Süt tozu makinesi diye tek bir makina yokmuş, üretim entegre bir şekilde yapılıyormuş; http://www.nigsut.com/bizdendetay.php?giden=sut_tozu_nasil_yapilir

sinan35 link=topic=83245.msg993332#msg993332 date=1429016039' Alıntı:
söylediklerim kulağa fantezi gibi geliyor biraz ama, süt üreticisinin tek kurtuluş yolu bu aslında, olur mu? bilmiyorum...
neden fantazi olsun çok haklısınız. zaten sütünü ihraç eden ülkelerin yaptığı da aynı şey değil mi
hem zor birşey de değil. bir köy veya bir kaç büyük çiftçi birleşip süt tozu makinası alabilir başka çeresi yok bu işin.

bilindiği gibi bir ürünün fiyatının yükselebilmesi için iki seçenek vardır ;
1- ülke içindeki talep ürün üretimine göre fazla olacak,
2- ürün ülke içindeki talebi büyük oranda karşılıyorsa ülke dışına ihraç edilecek
Türkiye de süt üretimi ülke içindeki talebi büyük oranda karşılıyor, bunun için ihraç edilmesi fiyatların yükselmesi için şart. veya ihraç edilmese bile süt tozu üretiminin ülke içinde satılması bile fiyatta artış sağlar. diye düşünüyorum

hançer. link=topic=83245.msg993335#msg993335 date=1429016745' Alıntı:
neden fantazi olsun çok haklısınız. zaten sütünü ihraç eden ülkelerin yaptığı da aynı şey değil mi
hem zor birşey de değil. bir köy veya bir kaç büyük çiftçi birleşip süt tozu makinası alabilir başka çeresi yok bu işin.

bilindiği gibi bir ürünün fiyatının yükselebilmesi için iki seçenek vardır ;
1- ülke içindeki talep ürün üretimine göre fazla olacak,
2- ürün ülke içindeki talebi büyük oranda karşılıyorsa ülke dışına ihraç edilecek
Türkiye de süt üretimi ülke içindeki talebi büyük oranda karşılıyor, bunun için ihraç edilmesi fiyatların yükselmesi için şart. veya ihraç edilmese bile süt tozu üretiminin ülke içinde satılması bile fiyatta artış sağlar. diye düşünüyorum

aslında üretimimiz süt talebine yeterli geliyor sözü pek doğru değil, biz millet olarak az süt tüketiyoruz, tüketimin de arttırılması lazım, Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık 146 litre süt tüketildiği tespit edildi, bu oranın 23 litrelik kısmının içme sütü, geri kalanının ise süt ürünleri olduğu belirlendi. Bu rakamlar ABD de kişi başı 292 lt. AB ' de ortalama 342,5 lt. daha çok süt içmemiz lazım...

sinan35 link=topic=83245.msg993338#msg993338 date=1429017217' Alıntı:
aslında üretimimiz süt talebine yeterli geliyor sözü pek doğru değil, biz millet olarak az süt tüketiyoruz, tüketimin de arttırılması lazım, Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık 146 litre süt tüketildiği tespit edildi, bu oranın 23 litrelik kısmının içme sütü, geri kalanının ise süt ürünleri olduğu belirlendi. Bu rakamlar ABD de kişi başı 292 lt. AB ' de ortalama 342,5 lt. daha çok süt içmemiz lazım...
sinan35 link=topic=83245.msg993338#msg993338 date=1429017217' Alıntı:
söylediğiniz doğru tüketmemiz gerekenden az tüketiyoruz bunun arttırılması lazım. bence az tüketmemizin nedeni alım gücü ile alakalı yani ekonomik nedenler. ülke refahının dahada yükselmesi alım gücünün artması kolay ve kısa zamanda olacak bir şey değil malesef

Özel şirketler yerine köy kooperatifleri kurulabilir. Sütü işleyebilir ya da günlük sütü kooperatif toplar, bir firmayla anlaşıp buraya satar sütü. Bu şekilde kooperatif fiyat belirlemede rol oynayabilir. Örneğin bizim köyün kooperatifi vardı Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Sütü kendi mandırasında işlerdi. İzmir çevresinin en kaliteli süt ürünlerini üretirdi. Piyasa fiyatını etkilerdi. Gerçi hırsızlar yüzünden battı ama zamanında çok iş yaptı. Bir örnek de komşu köyden vereyim. Kendileri kooperatif kurmuşlar ve soğuk zincir kurmuşlar. Sütü kooperatif topluyor ve kooperatif yönetiminin anlaştığı firmaya gidiyor her gün süt. Üreticiler kooperatifi biliyor sadece. Bu şekilde 5-10 kuruş da olsa farklı satıyorlar sütü.

Orn123 link=topic=83245.msg993345#msg993345 date=1429018478' Alıntı:
Özel şirketler yerine köy kooperatifleri kurulabilir. Sütü işleyebilir ya da günlük sütü kooperatif toplar, bir firmayla anlaşıp buraya satar sütü. Bu şekilde kooperatif fiyat belirlemede rol oynayabilir. Örneğin bizim köyün kooperatifi vardı Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Sütü kendi mandırasında işlerdi. İzmir çevresinin en kaliteli süt ürünlerini üretirdi. Piyasa fiyatını etkilerdi. Gerçi hırsızlar yüzünden battı ama zamanında çok iş yaptı. Bir örnek de komşu köyden vereyim. Kendileri kooperatif kurmuşlar ve soğuk zincir kurmuşlar. Sütü kooperatif topluyor ve kooperatif yönetiminin anlaştığı firmaya gidiyor her gün süt. Üreticiler kooperatifi biliyor sadece. Bu şekilde 5-10 kuruş da olsa farklı satıyorlar sütü.
Ali zaten bizim sütümüz bu şekilde pazarlanıyor, biz kooperatife veriyoruz onlarda fabrikaya veriyor şuan sütü 1,10 liraya satıyoruz.

Süt tozu olayı mantıklı aslında ama bu işi başardığımız zaman sütün fiyatını artırdık diyelim bu kezde yem fiyatlarına zam gelir. Biz yem fiyatlarına müdahale edemediğimiz sürece bizim kar oranımız hep sabit kalacak gibi. Yemede bir şekilde müdahale edebiliriz aslında bence köylere süt tozu fabrikası kurmak yerine pelet yem üretim fabrikası kurmak gerek.Çiftçi hammaddeyi kendisi üretirse getirir pelet yem yaptırır, üretemezse hammaddeyi satın alır pelet yem yaptırır hiç değilse karı kooperatife kalır ve torba başı yem maliyeti bence bu şekilde düşer.

ali şen link=topic=83245.msg993373#msg993373 date=1429025658' Alıntı:
Ali zaten bizim sütümüz bu şekilde pazarlanıyor, biz kooperatife veriyoruz onlarda fabrikaya veriyor şuan sütü 1,10 liraya satıyoruz.

Tabi sizin oraları bilmiyorum. Bizde genelde özel şirketler kendi topladığı için böyle bir çözüm bulmuştum.

Köylerde yem fabrikası mantığını İsrail uyguluyor, çiftçiler ürünlerini fabrikaya götürüyorlar fabrika maliyetine yem üretiyor ve çiftçi kendi yemini kullanıyor. Bu işler ama devletin arkasında durduğu işler olmalı, şimdi sen bölgende böyle bir girişim yaparsın senin bölgende tepemizde kilerden birisinin bir tanıdığının yem fabrikası vardır, senin fabrikan adamın karını azaltır hop yukarılara bir telefon bakmışsın senin fabrikayı tarumar etmişler.

Süt üreticisinin yapabileceği en karlı iş sütünü direk tüketiciye satmak olur. Ama bunun içinde sütün kaliteli ve sağlıklı olması şart. Öyle hastalıklı, antibiyotikli hayvanın sütünü nasıl olsa test edemiyor diye tüketiciye satmakda olmaz. Büyükşehirlere yakınsan, en sağlamı hastalıktan ari işletme sertifikası alıp, zengin bir muhitte ufacık bir yer tutup hastalıktan ari sertifikalarını duvarlara çarşaf çarşaf asıp, sütü litresi 3-4 liradan satmak olur.

sinan35 link=topic=83245.msg993260#msg993260 date=1428960800' Alıntı:
bi dipnot süt tozu sütten yapılmaz , peynir altı suyundan yapılır .. sütten yapılan süt tozunu kimse almaz ... inanılmaz pahalı olur .. ama fikir çok parlak fikre lafım yok ..

Ali SARAÇ link=topic=83245.msg993541#msg993541 date=1429046492' Alıntı:
bi dipnot süt tozu sütten yapılmaz , peynir altı suyundan yapılır .. sütten yapılan süt tozunu kimse almaz ... inanılmaz pahalı olur .. ama fikir çok parlak fikre lafım yok ..

valla bilmiyordum onu, öğrenmiş olduk böylece...peki o pahalı olan süt tozuna tekrar su katsak, süt vasfını alır mı? (gerçekten bilmiyorum haa)

sinan35 link=topic=83245.msg993543#msg993543 date=1429046639' Alıntı:
valla bilmiyordum onu, öğrenmiş olduk böylece...peki o pahalı olan süt tozuna tekrar su katsak, süt vasfını alır mı? (gerçekten bilmiyorum haa)
almaz gibime geliyo .. işin bi ilginc yanını söyliyim süt tozu ithalatı yapılyor :) o sanayici tehdit ediyor ya süt tozu alırız diye boş tehdit alıyorlar zaten ..

Süt Tozu Kullanım Alanları
Pasta ve hamur işlerinde
Çikolata ve şekerlemelerde
Bisküvi, gofret ve bebek mamalarında
Dondurma yapımında
Hazır çorbalarda
Hayvanlar için hazırlanan mamalarda
Yoğurt yapımında

Ali SARAÇ link=topic=83245.msg993546#msg993546 date=1429046797' Alıntı:
almaz gibime geliyo .. işin bi ilginc yanını söyliyim süt tozu ithalatı yapılyor :) o sanayici tehdit ediyor ya süt tozu alırız diye boş tehdit alıyorlar zaten ..

Süt Tozu Kullanım Alanları
Pasta ve hamur işlerinde
Çikolata ve şekerlemelerde
Bisküvi, gofret ve bebek mamalarında
Dondurma yapımında
Hazır çorbalarda
Hayvanlar için hazırlanan mamalarda
Yoğurt yapımında

aslında bir çıkarım yapmak için, ülkemizde üretilen sütün %kaçı içimlik süt, %kaçı da senin yukarıda bahsettiğin süt ürünleri ve sanayi ürünlerinde kullanılıyor onu bulmak lazım, sanayide kullanılan süt ürünleri için tüketilen sütün, içimlik sütten kat be kat fazla kullanıldığını düşünüyorum, sırf bunlar için kullanılacak sütün süt tozuna dönüştürülmesi belki piyasada hayvancı yönünde bir denge sağlayabilir (hiç bir bilimsel dayanağım yok bunları yazarken :) )

sinan35 link=topic=83245.msg993550#msg993550 date=1429047140' Alıntı:
aslında bir çıkarım yapmak için, ülkemizde üretilen sütün %kaçı içimlik süt, %kaçı da senin yukarıda bahsettiğin süt ürünleri ve sanayi ürünlerinde kullanılıyor onu bulmak lazım, sanayide kullanılan süt ürünleri için tüketilen sütün, içimlik sütten kat be kat fazla kullanıldığını düşünüyorum, sırf bunlar için kullanılacak sütün süt tozuna dönüştürülmesi belki piyasada hayvancı yönünde bir denge sağlayabilir (hiç bir bilimsel dayanağım yok bunları yazarken :) )
gardaşım kimse süt içmiyor ya :) cocuklara dağıttılar hepsi zehirlendi hayatı boyunca süt içmemiş cocuga dayadılar sütü oda midesine dokundu zehirlendi diye yaygara kopardılar .. varmı şimdi zehirlenen alıştı cocuklar süt içmeye .. onuda 5günden 3 güne düşürmüşler şimdi .. bana kalırsa %70 gibi büyük bi kısmı içimlik harici onunda büyük kısmı yoğurt ayran ve peynir yapımında kullanılıyodur ..

Ali SARAÇ link=topic=83245.msg993552#msg993552 date=1429047324' Alıntı:
gardaşım kimse süt içmiyor ya :) cocuklara dağıttılar hepsi zehirlendi hayatı boyunca süt içmemiş cocuga dayadılar sütü oda midesine dokundu zehirlendi diye yaygara kopardılar .. varmı şimdi zehirlenen alıştı cocuklar süt içmeye .. onuda 5günden 3 güne düşürmüşler şimdi .. bana kalırsa %70 gibi büyük bi kısmı içimlik harici onunda büyük kısmı yoğurt ayran ve peynir yapımında kullanılıyodur ..

bizde atalardan kalma 'süt çocuğu' diye bir tabir vardır bilirsin:) belli bir yaştan sonra süt içen çocuğa da 'aa kocaman adam oldun hala süt mü içiyorsun' derler... mesela ben :) ayıp söylemesi ilkokul 1 ' e başladığımda hala biberonla :) süt içermişim, 'arkadaşların biberonla süt içtiğini duyarsa rezil olursun' demişler, hem biberonu hem sütü bırakmışım :) bırakış o bırakış kardeş :) bırakalım çocuklar süt içsin, neyle içerlerse içsinler :)

sinan35 link=topic=83245.msg993554#msg993554 date=1429047610' Alıntı:
bizde atalardan kalma 'süt çocuğu' diye bir tabir vardır bilirsin:) belli bir yaştan sonra süt içen çocuğa da 'aa kocaman adam oldun hala süt mü içiyorsun' derler... mesela ben :) ayıp söylemesi ilkokul 1 ' e başladığımda hala biberonla :) süt içermişim, 'arkadaşların biberonla süt içtiğini duyarsa rezil olursun' demişler, hem biberonu hem sütü bırakmışım :) bırakış o bırakış kardeş :) bırakalım çocuklar süt içsin, neyle içerlerse içsinler :)
haklısın