HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMA HAKKINDA BİLGİ

Arkadaşlar ülkemizde tarım ve hayvancılık yapmak için hazine arazisi kiralaması sanırım söz konusun. Bu konu hakkında bilgisi olanlar, mesela duyulmuş fiyatlar, usüller nelerdir? Biglilerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim

Ynt: HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMA HAKKINDA BİLGİ

Hazine arazilerinin kiralanması ve satışı konularına milli emlak genel müdürlüğü bakmakta,

http://www.milliemlak.gov.tr/Sayfalar/islemlerimiz/tarimarazileri/Index.aspx

internet sitesine bakarsanız şu anda 27 nisan tarihinde bitecek bir çalışma var, hazineye ait tarım arazileri, kullanıcılarına ve kiracılarına muhamman bedelinin %50 si fiyata satışa çıkarılıyor, satın alacak kişiler o arazide kiracı durumunda ise son 5 yılda ödedikleri kira miktarı da satış bedelinden düşülüyor, fakat bu konuda kamuoyunda ne haberlerde ne başka bir yerde tık yok, satılacak araziler nereler, nerede uygun arazi var, bunları öğrenebilirseniz :) 27 nisana kadar satın alabilirsiniz, ama bence oralar çoktan pay edilmiştir, kimin nereyi alacağı da bellidir sanıyorum...

konu çok önemli ama milletin haberi yok, devlet resmen hazine dağıtacak... halihazırda hazine arazisi kiralayan, kullanan, tarlasının sınırına komşu tarım arazisi vasfında devler arazisi olanlar defterdarlıklardan bir soruştursunlar, konu ciddi...

sinan35 link=topic=83254.msg993371#msg993371 date=1429025139' Alıntı:
konu çok önemli ama milletin haberi yok, devlet resmen hazine dağıtacak... halihazırda hazine arazisi kiralayan, kullanan, tarlasının sınırına komşu tarım arazisi vasfında devler arazisi olanlar defterdarlıklardan bir soruştursunlar, konu ciddi...

Tarla sınırında komşu devlet arazisi varsa ne oluyorki? devlet işletme arazisini satarmı ki?

poyraz2030 link=topic=83254.msg993383#msg993383 date=1429027404' Alıntı:
Tarla sýnýrýnda komþu devlet arazisi varsa ne oluyorki? devlet iþletme arazisini satarmý ki?

Verdiğim linke bakarsanız ayrıntı bilgi var, arazinin bedelinin (muhamman bedelinin) %50 sini ödeyen arazinin sahibi olacak, hemde 6 yıl faizsiz kredi ile, arazisinin vergisini ödeyenler bilir, muhamman bedeller cok komiktir, sonra keşke haberimiz olsaydı diyen bir sürü insan olacaktır

tayyar125 link=topic=83254.msg993378#msg993378 date=1429026649' Alıntı:
benim bi abiden duyduðum bu araziyi alan kimse etrafýna tel çevirmek zorundaymis bide sürmek yasakmis dogrudan ekim yapilacakmis

Öyle bir şey duymadım, ama asıl rant, tarım arazisi vasfinda olup, üzerinde konut veya sanayi yapısı olan yerler... Yani yüce Allah ' ım yine birilerine yürü ya kulum diyecek (yersen) :)

sinan35 link=topic=83254.msg993389#msg993389 date=1429028313' Alıntı:
Öyle bir şey duymadım, ama asıl rant, tarım arazisi vasfinda olup, üzerinde konut veya sanayi yapısı olan yerler... Yani yüce Allah ' ım yine birilerine yürü ya kulum diyecek (yersen) :)
zaten öyle olacak birileri yine götürecek malı :)

forumda bir anket açsam şimdi, çiftçilik yapan burdaki yüzlerce üyeden, bu yasadan bir Allahın kulunun haberi olmadığı ortaya çıkar, çok kesin...zaten sırf bu bile işin kılıfına uydurulduğunun ispatıdır, bu derece önemli, vatandaşı köylüyü ilgilendiren bir konu, gizli kapaklı yapılmaya çalışıyor... bizim burda konuştuğum bazı kişilerde 'yok ya olmaz öyle şey' diyorlar hala :) adam kanuna inanmıyor, gerçi resmi gazeteye de inanmıyor bazıları... Allahım yaa, güldüm akşam akşam :) :)

çok önemli bir o kadarda gizli kapaklı yapılan bir iş. eğer tanıdğınız kamu yönetimi mezunu arkadaşlar varsa işin açıklarını biliyorlar.
konyada bir denetmenden dinlediğim konu da geçen sene birisi yaklaşık 300 dekarlık bir arazi kiralıyor hayvancılık için proje çizdirerek.
devlet üretime destek manasında projeye %70 hibeli traktör sağlıyor. denetmenin söylediği diğer bir olay ise arazinin üzerine kiracı taşınmaz mülk yaptığı için 10 yıl sonra devleti mahkemeye vererek o arazinin satışını isteyebiliyor ve çok komik rakamlara yerleri alabiliyormuş.

bu fırsatları nasıl değerlendireceğimiz nası haberdar olacağımızı sorduğumuzda denetmen veya eksper tanıdığınız olması gerekiyor kimsenin haberi dahi olmuyor bu konularda diyor. 2012 de üreticiye destek kapsamında 200 traktörlük bütçe ayrılmış. basvuru sayısı 40-50 lerde kalmış. duyduğum zaman bende şok olmuştum

gizli kapaklı değil ki bu hazine arazileri yıllardır kiralanır satılır (mera olan yerler değil) hazine arazileri. özellikle il, ilçe, köy meraları satılamaz,
sadece hazine arazileri satılır örn: bir göl veya akarsu yatağı kurudu mu burası çıkan yer hazineye kalır. buranın satışı veya kiralanması mümkündür ;)
Toplulaştırma sonucunda da hazineye arazi çıkabiliyor bizim burada 400 dönüm kadar hazineye arazi kaldı toplulaştırmadan ama tarım yapılamaz ve engebeli inşaat da olmaz yani öyle kaldı gitti ;)

kiralanmasında gizli kapaklı bir şey yok tabi de... diyor ki milli emlak; tarım arazisi vasfında olan, devlet arazileri, kiracılarına veya kullanıcılarına (yani işgalcileri de dahil) %50 indirimle satılacak, 6 yıl faizsiz kredi ile, eğer talipli oranın kiracısı ise 5 yıldır ödediği kira bedeli de satış bedelinden düşecek...ben daha önce böyle bir satış kampanyası duymadım, zaten 27 nisan son tarihmiş, yani her zaman yapılan bir uygulama değil, ama duyurma konusunda çok ketumlar, pek duyulmasın istiyorlar sanırım :) milli emlak internet sitesinde de çok ayrıntılı bilgi yok dikkat ederseniz, bir film hazırlanmış onu izliyorsunuz, sonunda bulunduğunuz ilin defterdarlığına başvurun diyor, iki satır yazı yok internet sitesinde... :)

sinan35 link=topic=83254.msg993539#msg993539 date=1429046304' Alıntı:
kiralanmasında gizli kapaklı bir şey yok tabi de... diyor ki milli emlak; tarım arazisi vasfında olan, devlet arazileri, kiracılarına veya kullanıcılarına (yani işgalcileri de dahil) %50 indirimle satılacak, 6 yıl faizsiz kredi ile, eğer talipli oranın kiracısı ise 5 yıldır ödediği kira bedeli de satış bedelinden düşecek...ben daha önce böyle bir satış kampanyası duymadım, zaten 27 nisan son tarihmiş, yani her zaman yapılan bir uygulama değil, ama duyurma konusunda çok ketumlar, pek duyulmasın istiyorlar sanırım :) milli emlak internet sitesinde de çok ayrıntılı bilgi yok dikkat ederseniz, bir film hazırlanmış onu izliyorsunuz, sonunda bulunduğunuz ilin defterdarlığına başvurun diyor, iki satır yazı yok internet sitesinde... :)
Kiraladığın araziye yaptığın yatırımda kira bedelinden düşülüyor. eğer satın alırsan yine yaptığın yatırıma göre sana öncelik veriyorlar ve yatırımın parasını arazi bedelinden düşülüyorlar ben gidip bilgi aldım bu konuda gidin ayrıntıları ile sorun nette pek bişey bulamazsınız

27 Nisan ' a kadar olan ilanda bahsedilen satis icin arazinin uzun suredir kullanicisi oldugunuzu belgelemeniz gerekiyor. Ayrica bu duyuru ile belirtilen kosullarin meskun mahal veya belediye sinirlari icersinde olan yerler icin gecerli olmadigini soyledi milli emlak gorevlileri bana. Dolaysiyla buyuksehir yasasi ve saire derken yerler gayet sinirli. Bu satis anladigim kadari ile aslinda sizin olan ancak bir sekilde hazineye tescil edilmis yerleri satin alabilmeniz icin var, ama kitabina uydurup baska durumlar icin kullanan var midir ? muhtemelen vardir.