kuzularda aşılar

Dışarıya çıkış öncesi koyunları ve kuzuları bugün aşıladık. Bizim bölgeyi geçen yıl vuran mavi dil ve ekseriyet sürüde görülen görülen karabohça denen hastalıklara karsı aşıları yaptırdık. Birkaç hafta öncede bazı zehirli bitkilerden kaynaklı sorunlar için aşılandı. Pek iyi bildiğim konu olmadığından biraz rahatsızım açıkçası. Veterinerler biraz bu konuda ketun davranıp az bilgi veriyorlar. Tecrübeli abilerden ricamdır.... Bir koyun hangi dönemde.... ne sıklıkla ... hangi hastalığa karşı aşılanmaldır? Yani kendime yıllık bir aşı takvimi yapmak istiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa çok faydalı olur. Saygılar Selamlar herkese ... şimdiden teşekkürler

Ynt: kuzularda aşılar

irfansagdinc link=topic=83257.msg993385#msg993385 date=1429027944' Alıntı:
Dışarıya çıkış öncesi koyunları ve kuzuları bugün aşıladık. Bizim bölgeyi geçen yıl vuran mavi dil ve ekseriyet sürüde görülen görülen karabohça denen hastalıklara karsı aşıları yaptırdık. Birkaç hafta öncede bazı zehirli bitkilerden kaynaklı sorunlar için aşılandı. Pek iyi bildiğim konu olmadığından biraz rahatsızım açıkçası. Veterinerler biraz bu konuda ketun davranıp az bilgi veriyorlar. Tecrübeli abilerden ricamdır.... Bir koyun hangi dönemde.... ne sıklıkla ... hangi hastalığa karşı aşılanmaldır? Yani kendime yıllık bir aşı takvimi yapmak istiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa çok faydalı olur. Saygılar Selamlar herkese ... şimdiden teşekkürler

koyunların aşı takvimine tam hakim değilim. karabohça dediğiniz hastalığı bilmyorum. mav dil aşısı akıllıca olmuş geçen sene girdi memlekete ve çok fazla sayıda hayvanı etkiledi ülkede. zehirli ot aşısı dediğiniz muhtemlen enterotoksemi iç anadoluda çelerme diye adlandırılan. bu aşı bahara girişte yapılır. nisanın son haaftasından sonra çiçek aşısı yaptırmanız gerekir. size tavisiyem ramazan girmeden aşılarınızı yaptırın. çünkü ramazanda veterinerler nazlanır. hatırı olmayan bir veteriner kolay kolay gelmez ramazan da aşıya.

tarım kredideki veterinerler daha iyi biliyordur aşı programını bence özelden ziyade onların fikrini alabilirsiniz aşı programı hakkında

Abi http://hayvancilikakademisi.com/ ' da uludağ üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet TÜRKMEN her türlü soruyu, rasyonuna katacağın vitamine kadar cevaplıyor. Sitede yetiştirici köşesi diye bir kısım var orada soruyu yazıyosun, hergün kontrol edersin cevap verilen sorular 2-3günde bir yayınlanıyor hiçbir soru cevapsız bırakılmıyor. Faydalı bir uygulamadır, tavsiye ederim

Abi yok adamı getiremiyorsun bile, altınova hersekte bi düvemiz öldü veteriner gelene kadar. Ben şuanda hayvancılık yapmadığım için pek bilmiyorum ama özeniyorum balıkesir-izmit-çanakkale-konya gibi illerdeki koopertif ve ekiplerine. Adamlar çiftçiyi danışmansız veterinersiz ve pazarsız bırakmıyor. Bizim buralar onların çok gerisinde anlaşılan..