Ceviz Hakkında

Ynt: Ceviz Hakkında

iyi geceler bende 10 dekarlık ceviz bahçesi kurmak istiorum ama cesaret edemiyorum chadler hakkında bilgi verirmisiniz kaça kaç ekmeli kaçıncı yılda ürün almaya başlarız her yerde bilgi kirliliği var deneyimli arkadaşlar açıklarsa merak edenlere ön bilgi olmuş olur

Hakan bey sizin oraların rakımı düşüktür yinede rakımını yazın. Chandler cinsinden yaklaşık olarak 10 dekara 8 e 4 aralık mesafesinden 300 ağaç sığar. Öncelikle arazinizi temsil edecek iki farklı noktadan profil açın 3 metre derinlik 2#2 genişlik burdaki amaç araziyi tanımak yani toprakta kireç geçirimsiz ana kaya gibi olumsuz bir durum var mı öğrenmek. Daha sonra açılan her iki profilden 30,60 ve 90 cm yüzeylerinde toprak alıp analiz yaptırmak ve toprak ceviz uygunsa öyle başlamak. Birde arazinin nasıl düz mü yoksa meyilli mi? Eger arazi düz ve taban suyu yüksekte ise drenaj muhakkak yapılmalıdır.

19 dönüm 5 yaşında ceviz bağçem var, fideyi Yalova da kendi elimle gidip aldım yinede istediğim çeşitler çıkmadı.
En iyisi tarlana kendin yabani tohumu ekip aşıyı kendin yapman 2 yıl kaybın ve fidan desteğin olmaz ama gönlüne göre ceviz bağçen olur...

yaklaşık 100 dekar ceviz bahçem var yaşları 15 ile 5 arasında değişiyor.15 yaşında olanlar kaman cinsi die dikilen cinsler.diğerleri 8 yaşında yavuz şebin bilecik diktiğimize dikeceğimize pişmanız.geçen yıl 5 tane fernor aşıladık deneme amaçlı allah izin verirse bu sene 100 kadarınıda aşılayacağız.8 yıldır 1 kere verim aldım ağaçlardan oda gülünecek bi rakamdı 700 ağaçtan yaklaşık 15 torba ceviz çıktı ilk verimiydi.buna karşılık bi dünya bakım ve sulamaya rağmen yavuz şebin bilecik iç anadolunun cevizi değil.iç anadoluda chandlır bile dikilmemeli fernor uygun bi ceviz.eğer gerçek fernor aşısı veya fidesi bula bilirseniz kaçırmayın.

Herkeze iyi günler,
Adım Gökhan uzun zamandır ceviz yetiştirmek istiyorum, Ankara sincan a 25 km de duz arazi fakat denizden yüksekliği düşük.
buna göre.
1. düşük seviyeler de ceviz yetişir mi
2. Fidanlari nereden han gi tur alayım
bahcemiz 2 dönüm auya yakin
agaclarin bakimi kolaymi zormu
bunlarla ilgili guzel bilgiler verirseniz sevinirim

mtuzel10 link=topic=83262.msg1027159#msg1027159 date=1444908378' Alıntı:
Herkeze iyi günler,
Adım Gökhan uzun zamandır ceviz yetiştirmek istiyorum, Ankara sincan a 25 km de duz arazi fakat denizden yüksekliği düşük.
buna göre.
Karasal iklim sıkıntılı. Mikroklima bir yer değilse yüzünüzü guldurmeyebilir.
Bildiğim kadarıyla ceviz bakımı en kolay meyve ağacı.
Bakım az, kurulum maliyeti düşük, ekonomik getirisi 6-8 yıl sonra.
Akmaz -kokmaz diye sevilir.
Ben şahsen hiç ısınamdim.
2 dekar ceviz hobi bahçesi sayılır.
Hevesinizi kırmak istemem. Düşüncelerim bu yönde.

mtuzel10 link=topic=83262.msg1027159#msg1027159 date=1444908378' Alıntı:
Herkeze iyi günler,
buna göre.

Düşük seviyeden kastınız nedir
araziniz de don çukuru yada sazak tabir edilen yerler varsa buralar da sıkıntı yaşarsınız bunun sebepleri
1,ceviz diger agaçlara göre genç sürgünlerin içleri süngerimsi bir yapı da olması bunun da soguga ve aşırı sıcaga hassasiyet yaratmasından kaynaklı,
2,bulundugunuz bölge de taban suyu yüksekse ilk yıllar cevizleriniz hızlı bir büyüme gösterecek taaki kökler suya degene kadar kökler suya degdigin de agaçlarınız kurumaya başlayacak

Fidan seçimine gelince ANKARA karasal iklim oldugu için bahar geç donlarından etkilenmeyen yazın meyve tutumu sonrası güneş yanıgından az etkilenen türler seçmeniz gerekli bu 1. kural,
Hangi tür alırsanız alın reklamlara kulaklarınızı tıkayarak hareket etmeniz de fayda var her satıcının fidanı en iyisi,
Cevizin boduru olmaz
dikeceginiz alan olarak özellikle marmara ve ege bölgesinden gelmiş fidanlar da adaptasyon sorunu yaşarsınız o yüzden karasal iklime uyumlu yerli ırkları güvenilir ismine dogru satış yapan yerlerden alın,
1.yıl ürün veriyor diyenlere inanmayın 1 . yıl ürün veriyor AMA ALINAN AŞI KALEMİN DE VAR OLANI VERİYOR ONDAN SONRA BEKLEYİN Kİ 7 8 YIL CEVİZ ALACAGIM DİYE
Bulundugunuz yere yakın elma agacı varsa elma iç kurdu ile ceviz iç kurdunun sebebi aynı canlı buna göre mücadele etmeniz gerekli,

ŞİMDİ TÜR SEÇİMİNİZ DE EN ÖNEMLİ NOKTAYA GELELİM CEVİZİN MEYVE TUTABİLMESİ İÇİN BİR TOZLAYICIYA İHTİYACI VARDIR,
KENDİ KENDİNİ TOZLAYAN AGAÇLAR DA VERİM ORTALAMA DÜZEYDEDİR BU YÜZDEN,
ASIL AGAÇLARINIZ İÇİN ERKEK VE DİŞİ ÇİÇEK AÇIM ZAMANLARININ BİRBİRİ İLE AYNI ZAMAN DA OLMASI,
TOZLAYICI TÜRÜN BAHÇENİN RÜZGAR YÖNÜNE GÖRE DİKİM ARALIK VE SIKLIGI ALACAGINIZ VERİMİ DOGRUDAN ETKİLEMEKTEDİR,
CEVİZ BAHÇESİ KURDUK AZ ÜRÜN ALIYORUZ ÜRÜN ALAMIYORUZ 8 10 YILLIMIZ HEBA OLDU DİYEN ARKADAŞLARIN GÖZDEN KAÇIRDIGI NOKTA BUDUR,
Bakımına gelince yabani otlara izin vermeyin belirli aralıklarla yaprak iz düşümü noktasına 10 15 cm kadar açacagınız dairesel çukura azot atıp üzerini kapatın,
suyu agaçta stress yaratmıyacak şekilde verin.
şimdilik bu kadarı aklıma geldi

• Beğen
Tepkiler: 03beyce