Montofon dan etçile geçiş

Şuan 40 adet inek - düve karışımı montofon ırkı hayvanlarım var.Bunlardan hali hazırda 26 tanesi gebe ama malum bahar geldi meradan da faydalanınca hayvanlar boğarsamaya bağladı.15 günde 6 hayvanım boğarsadı ve bunların 5 tanesine belçika mavisi , 1 tanesine de angus aşılattım.Bundan sonra bütün hayvanları etçil ırka çevirmeyi düşünüyorum.Limuzun ,şarole ve hereford da attırmayı düşünüyorum.Anaçlarının tamamına yakını montofon aralarında bikaç tane simentalimde var.Araştırdığım kadarıyla %75 randıman angus veriyor , limuzun şarole ve belçika mavisi ise %70 randıman verildiği söyleniyor.Daha önce böyle melezleme yapan varmı ? Ben bu konudan anaç ve buzağ geçilisi vs herşeyi paylaşıcam.Bakalım hangisi randımanlı olacak , o yüzden biraz çeşitli ırklar deniyorum.

Ynt: Montofon dan etçile geçiş

Montafon ırkını boşuna bozma derim, sadece süt verimi artması ve aynı zamanda meradan iyi faydalanması için Holştayn ile melezlenebilir.
Benim şahsi görüşüm, montafon en iyi pazar payına sahip bir ırk, bana göre döl verimi simentalden daha yüksek, et verimi ona yakın, süt verimi fazla.

Nail bey sütü pazarlama konusunda artık zorluk çekiyorum.Daha önceden annem yoğurt peynir vs yapardı güzelde geliri oluyordu monfotona göre ama yaşlandı artık , bundan sonra hani ahıra falan girmesini yada o tarz şeylerle uğraşmasını istemediğim için tamamen süt olayını bırakma kararı aldım.Peynir tereyağ yoğurt vs yıllık yem masrafının çoğunu karşılıyordu aslında.Merada da 1 ay içeride baktıkdan sonra buzağları anacıyla birlikte güdülecek bir sisteme geçmeye düşünüyorum.Daha önce deniyenler olmuştur mutlaka bunu benim için tek seçenek bu gözüküyor şuan

Doğum işi sıkıntı olmasa, direk başka ırklara bulaşmadan Simentall e dönün derdim. Fakat o da yalnız yapılacak, bakılacak bir ırk değil, doğumlar genellikle problemli, boğasama yani kızgınlık göstermesi problem, tohumlamada tutma durumu zayıf. Pazarı mükemmel, çok hastası var :)
En doğru seçimi siz yapacaksınız yine, Allah kolaylık versin.

Nail hocam ben bu işi 1 sene önce ailemden devraldım , aslen makina müh mezunuyum ama hayvanlara ilgim çocukluktan beri gelen birşey.Kendi mesleğim yerine bu işi yapmayı tercih ettim.Hali hazırda bir yatırım varken birde sevdiğin bir iş olunca bağlanıyosun hayvanlara.İlk geldiğimde bir simetalimiz doğum yapmıştı erkek buzağ olmuştu , dedim aileme bu ben geldiğim için damızlık yapacam öğrenecem tecrübe edecem ama sizinde dediğiniz gibi albenisi fazla olduğundan güzel bir fiyat verdiler bende kabul ettim :) Aradan 8 ay geçti hala bu simental kızgınlık göstermedi , inanın vurmadığım hormonda kalmadı.Olmayında olmuyor bazen yada dediğiniz gibi keyf-i keder mizaçlı hayvanlar gördüğüm kadarıyla simentaller.Fakat Eşref(Eşref Şekerli) hocamında dediği gibi 'Burası hayvanat bahçesi değil bir işletme'... Bu laf gerisini özetler sanırım :)

Merhaba hemşerim, en iyisini düşünmüşssün, ben de Akpınar hacıselimli köyündenim, montofona angusu bizim amca attırmıştı devasa ve boynuzsuz simdiyah ve tren gibi uzun bir hayvan olmuştu, daha 1 yaşını az geçmişti 5 milyara vermişti düşün, randıman dersek çiftlik sahipleri 66 civarı diyor, ama belçika mavisi doğumu zor olabiliyormuş, sen nerdesin bilmiyorum ama bizim oraya tırnak yapısylafa uyan etçilerden angus olur, diğerleri taşırgayabilir bence heleki simental falan, hiç düşünme hepsine angus attır, olmadı aksaraydan saf bir angus boğa al kat içine.bereketli olsun

bizim köyde erzurum dan etirdiği havanlara boğa bıraktı simen tal gezel hayvan lar çıktı. ilk zamanlar memnundu ama meradan yararlanma olayı bizim burda 2 aydır zannerdesem sizin orada öyledir velekin şim sağmala dönmeyi düşünüyor

Abi kolay gelsin... İllaki melezleme ile geçiş yapacaksan ben kesinlikle angus tavsiye ederim. Kolay doğum özelliği var. Genleri çok baskın. Muhtemelen doğacak yavrular boynuzsuz olacaktır. Yerli ırklarla angus melezi danaları bizzat gördüm ve gelişim süreçlerini takip ettim. İnanılmaz gelişiyorlar. Yerli ırklarda böyle verim sağlanıyorsa montofonda çok daha fazlasına ulaşılır diye düşünüyorum. Meradan çok iyi faydalanıyor. Büyükbaş keçi diyebiliriz :). Ayrıca dişileri de iyi et tutuyor. Yani dişi sayısı fazla çıksa bile uygun besiyle onlar da et kütlesi olabilir.

Tek sıkıntısı, ülkemizdeki angusa karşı oluşan ön yargı. Kurbana hazırlama gibi planın yoksa bu sıkıntı da ortadan kalkıyor.

Diğer tavsiye edeceğim ırklar, simental, limuzin ve şarole. Ancak zirve kesinlikle angusta. Simentalin çok ciddi bir pazarı var. Elden çıkartma konusunda en az sıkıntı yaşayacak ırk şuanda simental. Hem dişisi hem de erkeği çok değerli. Melezlemelerde genleri genelde baskın, simentale özgü renk ve desenler melez yavruda da oluyor. Limuzin ve şarole ana vatanlarında angus gibi, tamamen meraya dayalı yetiştiriliyor. Bu sebeple meradan faydalanma ve tükettikleri besinleri değerlendirmede angus kadar olmasa da başarılı ırklar.

Belçika mavisi tavsiye etmem. Doğum güçlüğü var ve meradan faydalanma başarısı daha düşük. Ülkemize uygun bir ırk olduğunu düşünmüyorum.

Benim sıralamam; mera odaklı bir besicilik olacaksa ilk sıraya angus, sonrasında simental, limuzin ve şarole olurdu.

Benim de hedefimde, simental veya montofon ırkından oluşan anaç bir kadro kurup, angus gibi merada başarı ırklar ile melezleyip mera odaklı bir besicilik yapmak var. Ayrıca ben tamamen besi ve yavru gelişimi üzerine yoğunlaşacağım için anaçları sağmayıp, bütün sütü yavrulara bırakmayı düşünüyorum. Bu sayede yavrular çok daha hızlı ve sağlıklı yetişeceklerdir diye düşüyorum.

Montofon güzel bir ırk ama süt pazarlamada sıkıntı çekiyorsanız doğru düşünmüşsünüz burada dikkat edeceğiniz önemli nokta seçtiğiniz etçi spermaların küçük doğum özelliğine sahip olmalarına dikkat edin,siz süt besiside yapacaksınız sanırım belki şöyle bir sıkıntı olur montofonlarınız sütlü hayvanlarsa eğer bir buzağı için fazla gelebilir bir ineğe birkaç buzağı alıştırmanız gerekebilir.

delioğlan link=topic=83299.msg994120#msg994120 date=1429211805' Alıntı:
Merhaba hemşerim, en iyisini düşünmüşssün, ben de Akpınar hacıselimli köyündenim, montofona angusu bizim amca attırmıştı devasa ve boynuzsuz simdiyah ve tren gibi uzun bir hayvan olmuştu, daha 1 yaşını az geçmişti 5 milyara vermişti düşün, randıman dersek çiftlik sahipleri 66 civarı diyor, ama belçika mavisi doğumu zor olabiliyormuş, sen nerdesin bilmiyorum ama bizim oraya tırnak yapısylafa uyan etçilerden angus olur, diğerleri taşırgayabilir bence heleki simental falan, hiç düşünme hepsine angus attır, olmadı aksaraydan saf bir angus boğa al kat içine.bereketli olsun

Hemşerim çok teşekküler yorumun için bende Kaman ın köyündeyim.Ben 40 hayvanı 5 katagori olarak aşılayım istiyorum çünkü meradan anca nisandan sonra faydalanıyorum oda çok az belli başlı yerler olmak üzere.O 5 ana katagorim ,Belçika mavisi , Angus , Limuzin , Şarole ve Herford .Bu ırklardan 8 ar tane buzağıyı tarlılı sistemle 1 sene boyunca arge çalışması misali deneyim diyorum.Benimde gözdem angus ama babamın hevesi belçika mavisi bakalım görelim randımanları diyorum.Damızlıkları genç hayvanlar zaten en az 7 sene bende olacaklar.hayırlısı kardeşim teşekkürler buralara yolun düşerse gel bi ayran içmeye :)

çifçilik zor iş link=topic=83299.msg994128#msg994128 date=1429212863' Alıntı:
bizim köyde erzurum dan etirdiği havanlara boğa bıraktı simen tal gezel hayvan lar çıktı. ilk zamanlar memnundu ama meradan yararlanma olayı bizim burda 2 aydır zannerdesem sizin orada öyledir velekin şim sağmala dönmeyi düşünüyor

Bildiğim kadarıyla doğuda dediğiniz yörelerde genelde boğa ile tohumlama oluyor , hatta bizim aşağı köyde bir hoca var o getirtirir sizin taraftan kurbana 4 ay kala falan yerli ırk özelliklerini taşır hani böyle topak etli mal gibi.satışıda iyidir aslında ama benimsisi bira arge oldu.Ben size hangi hayvana hangi tohuma kadarda yayımlarım buraa , yayımlıycamda benim gelecek sene beklentim yok beklentim doğru tohumla çaprazlama yapmak , ha bu arada devlet desteğide istemiyorum zaten alamamda sadece buzağ parası olur

ELPRESACANARİO link=topic=83299.msg994129#msg994129 date=1429213135' Alıntı:
Abi kolay gelsin... İllaki melezleme ile geçiş yapacaksan ben kesinlikle angus tavsiye ederim. Kolay doğum özelliği var. Genleri çok baskın. Muhtemelen doğacak yavrular boynuzsuz olacaktır. Yerli ırklarla angus melezi danaları bizzat gördüm ve gelişim süreçlerini takip ettim. İnanılmaz gelişiyorlar. Yerli ırklarda böyle verim sağlanıyorsa montofonda çok daha fazlasına ulaşılır diye düşünüyorum. Meradan çok iyi faydalanıyor. Büyükbaş keçi diyebiliriz :). Ayrıca dişileri de iyi et tutuyor. Yani dişi sayısı fazla çıksa bile uygun besiyle onlar da et kütlesi olabilir.

Tek sıkıntısı, ülkemizdeki angusa karşı oluşan ön yargı. Kurbana hazırlama gibi planın yoksa bu sıkıntı da ortadan kalkıyor.

Diğer tavsiye edeceğim ırklar, simental, limuzin ve şarole. Ancak zirve kesinlikle angusta. Simentalin çok ciddi bir pazarı var. Elden çıkartma konusunda en az sıkıntı yaşayacak ırk şuanda simental. Hem dişisi hem de erkeği çok değerli. Melezlemelerde genleri genelde baskın, simentale özgü renk ve desenler melez yavruda da oluyor. Limuzin ve şarole ana vatanlarında angus gibi, tamamen meraya dayalı yetiştiriliyor. Bu sebeple meradan faydalanma ve tükettikleri besinleri değerlendirmede angus kadar olmasa da başarılı ırklar.

Belçika mavisi tavsiye etmem. Doğum güçlüğü var ve meradan faydalanma başarısı daha düşük. Ülkemize uygun bir ırk olduğunu düşünmüyorum.

Benim sıralamam; mera odaklı bir besicilik olacaksa ilk sıraya angus, sonrasında simental, limuzin ve şarole olurdu.

Benim de hedefimde, simental veya montofon ırkından oluşan anaç bir kadro kurup, angus gibi merada başarı ırklar ile melezleyip mera odaklı bir besicilik yapmak var. Ayrıca ben tamamen besi ve yavru gelişimi üzerine yoğunlaşacağım için anaçları sağmayıp, bütün sütü yavrulara bırakmayı düşünüyorum. Bu sayede yavrular çok daha hızlı ve sağlıklı yetişeceklerdir diye düşüyorum.

L 46 vatozu arıyorum desem sen çok anlarsın sevgili kardeşim eski dostum :) senin söylediklerin inan içimden geçenler eskisi gibi farklı bir sektördeydim o sırada akvaryum balıkları , oradaki başarımı sen bilirsin.Aynı fikirdeyim angus dan yana ama alternatifleride denemek istiyorum , ileride enazından denemedim demeyim zarar etsem bile

hacimmet link=topic=83299.msg994133#msg994133 date=1429213586' Alıntı:
Montofon güzel bir ırk ama süt pazarlamada sıkıntı çekiyorsanız doğru düşünmüşsünüz burada dikkat edeceğiniz önemli nokta seçtiğiniz etçi spermaların küçük doğum özelliğine sahip olmalarına dikkat edin,siz süt besiside yapacaksınız sanırım belki şöyle bir sıkıntı olur montofonlarınız sütlü hayvanlarsa eğer bir buzağı için fazla gelebilir bir ineğe birkaç buzağı alıştırmanız gerekebilir.

Aynen Mehmet bey , şuan düvelere yine kendi ırkı montofon attırıyorum veterinerim de sizin gibi diyor.Diğer 2.3.4. laktasyon olanlara bi arge deniyorum bakalım.2016 yı gözden çıktım her ay düzeli tarımlar ile çaprazmaladan en iyi verimi alacağımı düşünüyorum.Uzun vadeli bir olay 2 seneyi bu arge ye ayırmayı hedefledim.Belki öncü bir konu olur , örnek olur

Avşar Beyi link=topic=83299.msg994168#msg994168 date=1429217476' Alıntı:
L 46 vatozu arıyorum desem sen çok anlarsın sevgili kardeşim eski dostum :) senin söylediklerin inan içimden geçenler eskisi gibi farklı bir sektördeydim o sırada akvaryum balıkları , oradaki başarımı sen bilirsin.Aynı fikirdeyim angus dan yana ama alternatifleride denemek istiyorum , ileride enazından denemedim demeyim zarar etsem bile

Allah hayırlısını nasip etsin.

Ben başarılı olacağına inanıyorum, tıpkı akvaryumda başarılı olduğun gibi. 5 parça camdan oluşan bir çiftlikten dönümlük bir çiftliğe geçiş gibi. Aslında üretimde işin özü benzer; her zaman iyiye, verimliye ulaşmak. Titiz çalışarak, yenilikçi ancak gelenekselden çok da uzaklaşmadan imkanlar doğrultusunda her şeyin en iyisine ulaşmak temel hedef. Akvaryumda da bu böyleydi, diğer hayvancılık dallarında da... Besicilikte belki fiziki anlamda daha çok yorulursun ancak seviyorsan çok keyif alırsın :). Tabi üretime dayalı besicilikten bahsediyorum. Alıp, besiye çekip satmak pek bana göre değil :). Bence L46 ' dan aldığın hazzı besicilikten de alırsın abi :D. İlk erkek buzağılar dünyaya gelsin hele... :D.

Diğer ırkları da denemek tabi tecrübe açısından iyi olur. Önceki mesajı yazarken hereford aklıma gelmemişti. Herefordu nasıl unuttum anlamadım :). Sıralamamda simentalin üstüne geçebilecek bir ırk. Meradan faydalanması ve et kabiliyeti daha yüksek, dayanıklı bir ırk. Ülkemizde satışı da zor olmayacaktır. Bildiğim kadarı ile doğumu da kolay oluyor. Bakalım en tatmin edici ırk hangisi olacak :). Tabi angus, hereford, limuzin, şarole gibi ırkların ülkemize gelen spermaları kalite bakımından tartışılabilir. Çünkü simental, holstein, montofon gibi dünya geneline yayılmış, onlar kadar geniş pazarı olan ırklar değiller. Belki bu sebeple kaliteli boğaların spermalarına ulaşmak zor olabilir. Simentalin avantajlarından birisine de kaliteli spermaya ulaşım kolaylığı eklenebilir :).

ELPRESACANARİO link=topic=83299.msg994186#msg994186 date=1429220483' Alıntı:
Allah hayırlısını nasip etsin.

Ben başarılı olacağına inanıyorum, tıpkı akvaryumda başarılı olduğun gibi. 5 parça camdan oluşan bir çiftlikten dönümlük bir çiftliğe geçiş gibi. Aslında üretimde işin özü benzer; her zaman iyiye, verimliye ulaşmak. Titiz çalışarak, yenilikçi ancak gelenekselden çok da uzaklaşmadan imkanlar doğrultusunda her şeyin en iyisine ulaşmak temel hedef. Akvaryumda da bu böyleydi, diğer hayvancılık dallarında da... Besicilikte belki fiziki anlamda daha çok yorulursun ancak seviyorsan çok keyif alırsın :). Tabi üretime dayalı besicilikten bahsediyorum. Alıp, besiye çekip satmak pek bana göre değil :). Bence L46 ' dan aldığın hazzı besicilikten de alırsın abi :D. İlk erkek buzağılar dünyaya gelsin hele... :D.

Diğer ırkları da denemek tabi tecrübe açısından iyi olur. Önceki mesajı yazarken hereford aklıma gelmemişti. Herefordu nasıl unuttum anlamadım :). Sıralamamda simentalin üstüne geçebilecek bir ırk. Meradan faydalanması ve et kabiliyeti daha yüksek, dayanıklı bir ırk. Ülkemizde satışı da zor olmayacaktır. Bildiğim kadarı ile doğumu da kolay oluyor. Bakalım en tatmin edici ırk hangisi olacak :). Tabi angus, hereford, limuzin, şarole gibi ırkların ülkemize gelen spermaları kalite bakımından tartışılabilir. Çünkü simental, holstein, montofon gibi dünya geneline yayılmış, onlar kadar geniş pazarı olan ırklar değiller. Belki bu sebeple kaliteli boğaların spermalarına ulaşmak zor olabilir. Simentalin avantajlarından birisine de kaliteli spermaya ulaşım kolaylığı eklenebilir :).

Beni sen çok iyi biliyosun balıkçılık yaparken üni öğrencisiyken 30 akvaryumlu üretimhanem vardı.Cichlidenstal firmasından özenle getirttirimdim damızlıkları almanya dan.Bu iş tabiki öyle değil orası hobiyi ilerletmekti ama burası hobi değil artık mesleğim.Yakında umarım HOCAM la avusturyaya da gidecez, oda şuan merak ediyor nasıl ırklar oacağını doğumların , aylık tartım ve rasyonlarını prof bir şekilde ayarlıycaz zaten bu arada Mehmet abi(Mehmet Öztürk) de gelecek umarım sözü var.Ben Arge yapacam sağlam ırkı kesinlikle bulacam melezmelede ve birçok insana örnekde olacaktır bu

Avşar Beyi link=topic=83299.msg994193#msg994193 date=1429221112' Alıntı:
Beni sen çok iyi biliyosun balıkçılık yaparken üni öğrencisiyken 30 akvaryumlu üretimhanem vardı.Cichlidenstal firmasından özenle getirttirimdim damızlıkları almanya dan.Bu iş tabiki öyle değil orası hobiyi ilerletmekti ama burası hobi değil artık mesleğim.Yakında umarım HOCAM la avusturyaya da gidecez, oda şuan merak ediyor nasıl ırklar oacağını doğumların , aylık tartım ve rasyonlarını prof bir şekilde ayarlıycaz zaten bu arada Mehmet abi(Mehmet Öztürk) de gelecek umarım sözü var.Ben Arge yapacam sağlam ırkı kesinlikle bulacam melezmelede ve birçok insana örnekde olacaktır bu
Melezme çalışması ciddi zaman kaybıdır, bunu unutmamak gerekir. Her şeyi paramız olduğu zaman alabilirizn, bir tek kayıp zamanı satın alamayız.
Bu konulardan daha öncede belki forumda bahsetmişimdir, babamla hep fikir ayrılığına düştük. Yakın zamanda konusu geçti evde, süt para etmiyor, sağım zor v.s. Simentale mi dönek acaba? 5 ay meradan faydalanmak da işin ucunda. Olur dedim, hemen satalım Holştayn ları Simental gebe veya buzağı hayvan alıp başlayalım, 30 satar en kötü 25 alırız falan. Babam olmaz dedi; melezleme yapalım dedi, dişi olursa damızlığa bırakırız, düve olur onu tekrar tohumlatırız v.s. Babam da yaş 68, saf ırk simental elde etmemiz en az 15 yıl, bende yaş 45 :) yani ben 60 yaşımda saf ırk simentall sürüsüne sahip olacağım. Eğer ömrüm olursa, peki diyelim ki oldu; ya o zaman süt çok para ederse, et fiyatları bu kadar yüksek veya iyi olmazsa :) Benim kaybolan 15 yılımı o sürü geri alabilir mi?
Yani; anlatmak istediğim bazı şeyleri denerken hedefe biraz daha yakın olmak veya yakalamak için % 50 sini hemen gerçekleştirmek lazım.

nailyetek link=topic=83299.msg994200#msg994200 date=1429221988' Alıntı:
Melezme çalışması ciddi zaman kaybıdır, bunu unutmamak gerekir. Her şeyi paramız olduğu zaman alabilirizn, bir tek kayıp zamanı satın alamayız.
Bu konulardan daha öncede belki forumda bahsetmişimdir, babamla hep fikir ayrılığına düştük. Yakın zamanda konusu geçti evde, süt para etmiyor, sağım zor v.s. Simentale mi dönek acaba? 5 ay meradan faydalanmak da işin ucunda. Olur dedim, hemen satalım Holştayn ları Simental gebe veya buzağı hayvan alıp başlayalım, 30 satar en kötü 25 alırız falan. Babam olmaz dedi; melezleme yapalım dedi, dişi olursa damızlığa bırakırız, düve olur onu tekrar tohumlatırız v.s. Babam da yaş 68, saf ırk simental elde etmemiz en az 15 yıl, bende yaş 45 :) yani ben 60 yaşımda saf ırk simentall sürüsüne sahip olacağım. Eğer ömrüm olursa, peki diyelim ki oldu; ya o zaman süt çok para ederse, et fiyatları bu kadar yüksek veya iyi olmazsa :) Benim kaybolan 15 yılımı o sürü geri alabilir mi?
Yani; anlatmak istediğim bazı şeyleri denerken hedefe biraz daha yakın olmak veya yakalamak için % 50 sini hemen gerçekleştirmek lazım.

Damızlık, anaç kadro oluşturmak için evet zaman kaybı ancak besicilik yönünden bakacak olursak şuanda imkanlar dahilinde mantıklısı melezleme bence. Yine et verimi yüksek anaç kadro oluşturmak amacı varsa doğrudan damızlık almak daha mantıklı olabilir. Yalnız şöyle bir durumda var; F1 melezlerin çok verimli olduğu yönünde görüş var. Holstein ve simental melezlemelerinde sıkça karşılaşıyoruz, son dönemlerde bu melezlemelere ilgi bir hayli arttı. Melezlemedeki amaç öze dönmek ise dediğiniz gibi zaman kaybıdır. Lakin verimli ırk elde etmek isteniyorsa bence verilen zamana değebilir görüşündeyim. Tabi bu imkan meselesi de alakalı biraz.

nailyetek link=topic=83299.msg994200#msg994200 date=1429221988' Alıntı:

Böyle yorumları duymak okadar hoşuma gidiyorki Nail bey , sizin bu işte bu tecrübeniz var bir geçmişiniz var benimde ufak tefek 1 yıllık bi acemiliğim var ama misal şuan Rovita new born denen bir ürün var , kolostrom u sağıyan bir 20 ml mama sayılır.Ben bunu aldım vs , ban ne siz ne anam ne babam , bana babannem dyordu yumurta sarısı içir biz yıllardır öyle yapardık diye , şuan geneleksel usuller markalaştı işte.Buda sektörün 2. nesil insanara geçisinde ihiyacttı belki ama geneksel usüller hep doğruymuş :) Benim babamda annemde 59 yaşında şuan teki emekli öğretmen tek emekli hemşire onlar 9 senedir yapıyordu bu işi ama bilinçli şekilde bir risk almamı kabul ettiler.Bu ırkları denenemi , çünkü onları ahır ortamı değilde uzaktan fiyatlandırsanlr vs onlarda öyle olsun 1 sene kaybım olacaktır ama yaşım gereği şun kaybım olmasını yeğlerim , belki bu arge bana yılllar boyu kazançda yapabilir.Riske girmeden kazanç olmaz

ELPRESACANARİO link=topic=83299.msg994206#msg994206 date=1429222596' Alıntı:
Damızlık, anaç kadro oluşturmak için evet zaman kaybı ancak besicilik yönünden bakacak olursak şuanda imkanlar dahilinde mantıklısı melezleme bence. Yine et verimi yüksek anaç kadro oluşturmak amacı varsa doğrudan damızlık almak daha mantıklı olabilir. Yalnız şöyle bir durumda var; F1 melezlerin çok verimli olduğu yönünde görüş var. Holstein ve simental melezlemelerinde sıkça karşılaşıyoruz, son dönemlerde bu melezlemelere ilgi bir hayli arttı. Melezlemedeki amaç öze dönmek ise dediğiniz gibi zaman kaybıdır. Lakin verimli ırk elde etmek isteniyorsa bence verilen zamana değebilir görüşündeyim. Tabi bu imkan meselesi de alakalı biraz.

benim şuanki amacım ileri ırk yaratmak değil , dişili erkekli hepsi besi olacak , benim amacım monfoton bir ırka hangi tohumu atarsam 14-5 aylık ken kesilecek hepsi zaten burada doğru melezlemeyi yakalamak , benim 1 seneme mal olur bu ama gelecek senelerimi düzenler.Ben devlet desteği istemiyorum tohumlamamda , bana illla bu ırka bunu at sana 200 lira , sizin belki verdiğini 200 liradan öte 400 lira kazancım olacak.Sonuçda ithala gidiyor zihin

Bir örnek vereyim bu konuda. Bizim köyde çoğunluk yerli kara ve melez ırklardan oluşuyor. Yerli ırklar verimsiz, verimi yükseltmek için melezleme yapıyorlar devlet desteğiyle filan. Simental, montofon, holstein başka ırk atmıyorlar. Bizim köydekiler sütten para kazanmıyor, sütü kendileri tüketiyor ya da eşe dosta satarlarsa satıyorlar. Peki niye bu ırkı tercih ettiniz diyorum, veteriner önerdi diyor. Veterinerin attığı boğaya bakıyorum orta sınıf bile denmeyecek kalitede belki vasat denir. Sütten kazancı olmayan bir adama süt özelliği olan veya kalitesi düşük boğa tohumlatılır mı? Bu adamlar kurban odaklı hayvancılık yapıyorlar. Et verimi önemli, meraya dayalı oluyor zaten. Angus atsalar belki 1000 TL daha fazla fiyata satacak hayvanı. Ama yok, veterineri mutlak doğru kabul ediyorlar. Devletin de desteklediği ırkları atıyorlar. Aslında biraz daha derin düşünseler ve araştırsalar desteklenen ırkların kendilerine pek de uygun olmadığını görecekler.

Zar zor komşunun aklına angusu soktum. 2-3 sene önce işte yerli ineğe angus atmış deneyim diye. Yavru küçük doğdu normal olarak. Bana işte ' ' bir daha angus atmam, beğenmedim ' ' filan demeye başladı. Dedim sen bunu ileride gör... Sonra hayvanlar yaylaya çıktı, angus aldı başını gitti. 20 hayvan var. İçinde şarole, simental, montofon melezleri ve yerli danalar var, 1 tane de bizim angus :D. Angus sürünün lideri olmuş, baktım bağra bağıra geliyor tepeden aşağı :D. Et yığını olmuş hayvan. Neyse komşu geldi yanıma, dedi ki ' ' yav bu ne oldu böyle, boynuzu olsa bütün danaları delip delip atacak ' ' :D. Demiştim ben sana deyince, ' ' hakkat doğru diyormuşsun, sen bu işi biliyorsun ' ' demeye başladı. Daha sonra bu angus besiciye satılmış ve yine komşunun deyimiyle ' ' iki misli ' ' olmuş :D.

Devletin bence il il gezip, hangi şehire hangi tip hayvancılığın uygun olduğunu, uygun bulunan hayvancılık tipindeki bölgeye en uygun ırkı belirlemesi gerekir. Yani köyde meraya dayalı ve kurban odaklı olanlar için angus, hereford, şarole, limuzin diyebilmeli. Çiftlik için simental, montofon diyebilmeli. Ne bileyim o bölgede küçükbaş uygun ise küçükbaşa destek vermeli. Yani uzmanlaşmayı hedeflemeli. Her ilde koyun, her ilde inek var. Tamam da oraya inek mi daha uygun, koyun mu daha uygun belirlenmesi lazım. Böylelikle;
*İller bazında uzmanlaşma sağlanır.
*Şehirlerde ve tümevarım mantığıyla ülkede refah artar.
*Bu işe girecek adam işin ne olduğunu hangi ırkı besleyebileceğini bilir.
*Haliyle iflas etmeler en aza indirgenir.
*Ülkedeki hayvansal ürünlerin kontrolü kolaylaşır.
*Uygun ırklar ile verim artarmış olur. Ülkenin et, süt, yumurta vs. ihtiyacı zamanla giderilir.

Konu dışına çıktım ama aklıma gelince söyleyeyim dedim :). Devletin tarım ve hayvanlık politikaları bence çok yanlış. Evet destekler var ama içi boş destekler bence...