20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

[size=large]Arkadaşlar bu ' da Fibizilite ve Yüksek Kazanç sistemi Böyle olursa nasıl şu olmazsa nasıl kazanılır Kısa kısa anlatıp geçicem
__________________________________________________________________________________________________

20 Adet İnek İLK OLARAK 20+2 Olarak Varsıyoruz

2 Adet ' de Yağlı olucak 1 Tanesini Köye 1 tanesinide diğer holsteinin grubuna karıştırcaksın çünkü Karışım elde edince Kalite artar 1 tane de Olsa yeter sanırsam

Evet günlük rasyonumuz Süt fiyatları..

Süt fiyatı 1,300 ( not= çünkü soguk oldugu ve kalite ve miktarı çok oldugunu düşünürsek) Destek+kdv ile 1,500 Net ulaşıyor

Günlük rasyonumuzu paylaşalım ;

( Diğer konumdan Alıntı)[/size]

[size=large]
Yeni rasyon
[/size]

Eski rasyon>
Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE ) 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Eski rasyon>Yonca > 2 Kg (TAVSİYE ) 5 Kg ' ya çıkardık
Eski rasyon>Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE ) X rasyondan kaldırdık
Eski rasyon>Arpa> 3KG(TAVSİYE )> 3 Kg Yerinde durdu
Eski rasyon>Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan çıkarıldı
Eski rasyon>Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )1 Kg ' indirildi
Eski rasyon>Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye )
6,5 Kg Ya düşürüldü.

[size=1.45em]EVET BU

Bu rasyonun günlük maliyeti 1/baş = 13TL Bunu 21 İneğe Verdiğimizi düşünelim kalan 1 inek Köylüye veriliyor Ve Satış Fiyatı = 2,00t neyse..

Bunu 21 Baş Hayvana uyguladıgımızda Çarpıcaz

13 TL Den 21 Hayvanın günlük maliyeti 273 TL Oluyor. Aylık ' da = 8,190 TL Sadece Kaba yemi kesif vs Masrafı oluyor
Aylık Elektirik 200+100 TL SU =300 TL ' DE Bu masraflar Oluyor Biz bunu 500 TL Yapalım

Günlük 30 KG Verim Alıdıgımızı Varsayalım.
30 KG Süt 21 Baş Aylık 18,900 KG Ediyor Bunu 1,500 TL İle çarpıyoruz ( Ton başına destek oldugu için böyle bir yerde aylık ödeme yapılır )

28,350 BİN Lira ediyor Günlük 273 TL Masraf aylık 8,190 TL Ediyor bunu DİREK 500TL Masraf var demiştik 900 tl Dersek 9 BİN TL Masrafı oluyor.

Ve Geriye kalan 19,350 TL Bizim cebimize Girmiş oluyor

Evet diyelim Böyle kaar yapanlar fazla digildir veya fazladır çünkü değişir Not Bu Kaar Kendi araştırmalarım Şimdide gelelim İşletmeye

Bu inekleri 7binden Aşağı alamazssınız

Şimdi gelelim İnekleri nasıl alıcaz kısaca Söylüyorum 20 ineği işletmeden alıcaksaınız 10-15 Kişi İyi anlıyanlardan bakın akrabalardan Vs yemek söylerseniz hepsine ogün olur biter :) 1 Gününü ayır can Sabah akşam Ve seçilen inekler iyice bakılıp tır ' a veya kamyona 2-3 kamyona atılacak

Tek tek bakılacak gebe kalma süreleri vs veteriner raporlar ordaki veteriner çalışanlar falan GEREKTĞİNCE Yeni doğum yapmış tohumlanmamış İnekleri tercih edin çünkü daha Avantajlı çıkacaksınız Neyse gelelim İnekleri aldık diyelim

İşletme de böyle verimi devam ve arttırmak için neler yapılabiliir?

Sıyırıcı sistemi her işletmeye şart

Su püskürtme sistemi

20 Baş için en az 3 Tane Kaşıma otomatik makinası

Yataklar duraklar

6lı veya otomatik sağım üniteleri tam otomatik olsun

otomatik suluklar

JENERATÖR

Güneş enerjisi

Açık olursa ahır fanlara gerek yok

20 Baş için Tren raylı gibi Üstüne karma makinası otomatk olucak karacak ve onun üstünde dökece

İneklerin ulaşabilceği yemlikler daha kolay

İneklerde gerektiğince çamur olmasın mümkün oldugunca bunu yapmayı çalışın

Eski insanlar gibi pis damda b*kun içinde beslemeyin

20 Baş için az küçük maliyetli pompa basınçlı gübre çukuru ( sıyırıcı direk oraya dökmesi gerek) Sonrasında pompa ile remorklra doldurulur

Evet Başka aklıma gelen

Her hafta başı Sütleri tek tek alınır incelemeye yollanır hastalık varmı varsa daha hızlı tedavi buda Verimden ve sütten daha az zarar etmenize neden olur

Evet Kaba yem Kalitesi firmadan komple hazır alıcaksanız herşeyi A Kalite olması şart 100 yere araştırın sorun yoksa almayın

Müzk sistemi kurun Sağımdan önce 20dk Önce açın Her inekte 1-1.5kg Verim artımı olur 20 de 20KG az digildir.

Evet sistemler bunlar

Gelelim Kaç gün sağım olucak

Bu sağım 200 Gün (7 Ay net hergünn 30kg Verim alırsınız sonrasında yavaş yavaş düşer )

Aylık 19,350 TL Demiştik 7 İLe çarpımda 135 BİN tl ediyor Evet geri kalanıda kendi yemini kurtarır..

20 İnekten 17 Buzağı Alımı sonucunda 2 BİN TL Den 2- 3 aylık ( 34 BİN TL ) ee Hani veteriner masrafı demeyin HER Baş için Yıllık ' da 500 TL Olmaz bile ama iyi bakım derseniz evet fiyat bu EE? Sigorta ? 500TL De yıllık sigorta ücreti Yıllık 20 BİN De bunlara masraf ettiğizmi varsayalım

Buzağı paraları direk gidiyor ve 5 bni daha Ek gidiyor.

130 bin TL NET KAAR EDİLEBİLİR TABİ Böyle Bir modern Ahır veya işletmede. :)

Teşekkürü hor görmeyin evet

Şap gelebilir
mastisisz olabilir
deli dana olabilir
kuduz olabilir
dogum da ölür
süt verimi düşer hasta olur
antibiyotik yer 1 a sağamazssın güçlü antiden
deprem olabilir yıkılır
Herşey olabilir Allah korusuun SADECE TEDBİRLERİ ALALIMDA Böyle masraf demeyin Zorlukları var buza ters gelir geceler uyuyamazssın vsvs

Traktör şart ekipman şart en az da 50 dönüm saman üretmen gerek :) İyi olur Teşekkürü hor görmeyin birde Uuymsuz yorum atanlar atamasın kalpler kırılmasın lütfen :)
[/size]

Ynt: 20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

teşekkürü hor görmüyorum sana evet hor görmüyorum .. kafama yattı bu iş bantun .. ben yapacam galiba .. nasıl bi ahır planı düşünüyon yardımcı olurmusun ?

Ynt: 20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

Ali SARAÇ link=topic=83302.msg994140#msg994140 date=1429215007' Alıntı:
teşekkürü hor görmüyorum sana evet hor görmüyorum .. kafama yattı bu iş bantun .. ben yapacam galiba .. nasıl bi ahır planı düşünüyon yardımcı olurmusun ?
hyr :D

Teşekkürü senden mi kıskancaz Bantun, yalnız; 20+2 şu an mevcut, fakat 22 sini değil 12 sini aynı dönemde sağım yapabiliyoruz. Hiç 20 si aynı ana denkgelmedi, denk gelmesini istememde, bu demektir ki, 3 ay gibi kısa bir süre içecek süte de muhtaç olursunuz.
130 bin kazanıyormuyuz? galiba kazanamıyoruz. Saman için 50 dekar değil 300 dekar işliyorum yinede yem almaktan kurtulamadım.22 sağmalın arkasında 30 da dana düve buzağı var, onlarda ineklerin sırtından geçiniyor.

nailyetek link=topic=83302.msg994144#msg994144 date=1429215286' Alıntı:
Teşekkürü senden mi kıskancaz Bantun, yalnız; 20+2 şu an mevcut, fakat 22 sini değil 12 sini aynı dönemde sağım yapabiliyoruz. Hiç 20 si aynı ana denkgelmedi, denk gelmesini istememde, bu demektir ki, 3 ay gibi kısa bir süre içecek süte de muhtaç olursunuz.
130 bin kazanıyormuyuz? galiba kazanamıyoruz. Saman için 50 dekar değil 300 dekar işliyorum yinede yem almaktan kurtulamadım.22 sağmalın arkasında 30 da dana düve buzağı var, onlarda ineklerin sırtından geçiniyor.
iş bilenin kılıç kuşananın nail abi .. sen yapamıyosan yapanada yapacak olanada engel olma artık .. bantun iyice araştırmış .. uçan kuşun kanadını kırmamak lazım

nailyetek link=topic=83302.msg994144#msg994144 date=1429215286' Alıntı:
Hm ben onları hesaba katmadım ama daha dogrusu satın demek istedim hocam bulunabilirse Aynı anda sağım evet bu kaar ama bulunamazssa gene aynı olur parça parça gelir bu sefer

bantun111 link=topic=83302.msg994147#msg994147 date=1429215400' Alıntı:
Hm ben onları hesaba katmadım ama daha dogrusu satın demek istedim hocam bulunabilirse Aynı anda sağım evet bu kaar ama bulunamazssa gene aynı olur parça parça gelir bu sefer
130 bin karın olmasın hadi 50 bin olsun ya yinede kötü para değil .. öğrene öğrene bi kaç yıl sonra karın bence artar .. hayvan ölmedikten sonra zarar etmezsin .. en fazla umduğun para kalmaz ..

Ali SARAÇ link=topic=83302.msg994149#msg994149 date=1429215485' Alıntı:
130 bin karın olmasın hadi 50 bin olsun ya yinede kötü para değil .. öğrene öğrene bi kaç yıl sonra karın bence artar .. hayvan ölmedikten sonra zarar etmezsin .. en fazla umduğun para kalmaz ..

Tedbirlerini sigortasını vs aldınmmı gerisini ilahi taktire bırakcan ali abiy

Batun yap ağam şu işide, görsün herkes nasıl zengin olunuyo :)
Saman satacak adam lazım, bizim gibi garibanlarda faydalanır hiç olmazsa :)

ArAnAnAdAm link=topic=83302.msg994153#msg994153 date=1429215897' Alıntı:
Batun yap ağam şu işide, görsün herkes nasıl zengin olunuyo :)
Saman satacak adam lazım, bizim gibi garibanlarda faydalanır hiç olmazsa :)

Yapıcaz abi ben kazançta digilim sadece biriksin ölmesin :) 40 bin kalsın gene yeter

Doğdu doğalı hayvanın içindeyim, bende neden adam olamadık diyordum meğerse hesap yanlışmış sayende anladım
Rol modelimsin bundan sonra ne yaparsan bende yapcam :)

Teşekkürler, emek verip hazırlamışsınız, en dikkat çeken laf ta; ' ' Eski insanlar gibi pis damda b*kun içinde beslemeyin ' ' sizin hesabınıza göre 4-5 inek beslenirse kapitalist düzenin asgari ücretle çalışan kölesi olmaktan kurtulunabilir, Mantıklı takipteyim...

Bende dogdugumdan beri hayvanciligin icindeyim ama kucuk isletmelerde zahmet arti masraf kardan yuksek oluyor gorusundeyim tabi bu benim sahsi dusuncem bantun kardesin dediklerine gelince gelistirmek istiyor galiba hayvanciligi calisincaazim varsa arastiriyosan hersey mumkundur destekliyorum seni kardesim

İnanmak başarmanın yarısıdır derler, niyetin önemi büyüktür derler. Sen çok araştırıyorsun ve sanırım bu işe girmeye niyetlisin. İnşallah uygulamalı olarak bu araştırmalarını test etme imkanı da bulursun.

Fizibilite çalışmasını okumadım. Niye diye soracak olursan; bu fizibilite çalışmaları bana pek samimi gelmiyor. Daha doğrusu bizdenmiş gibi gelmiyor. Çok faydalı, yol gösterici olabilir ona bir şey demiyorum, sadece beni tatmin etmiyor. Bizzat yaşayarak, tecrübeye dayalı bilgi birikimlerini dinlemek, okumak beni daha çok etkiliyor ve ufkumu genişletiyor. Bu tarz tecrübe makaleleri genelde nicel değildir, sayısal verilere dayanmaz fakat tatmin edicilik ve inandırıcılık bakımından daha etkilidir. Yani şöyle örnek vereyim; okulda bir finans profesöründen finansı dinlemek yerine köylerdeki yaşlı dayıların tecrübelerini dinlemek çok daha hoşuma gidiyor :). Bu sebeple sana tavsiyem; işin somut, maddi, sayısal yönleri kadar duygusal, maddi olmayan yönlerini de dinlemeni, araştırmanı tavsiye ederim. Mesela saha araştırması yapabilirsin. Bizzat gidip çiftlik sahibi ile değil de çobanla konuş, onu dinle. Köylere git, geleneksel yöntemlerle hayvancılık yapanlarla görüş. Hayvancılık da bir süreçtir. En temelinden başlamak hem daha sağlam hem de daha sağlıklı olur. Yani modern, ultra lüks bir çiftlik araştırması yerine geleneksel, meraya dayalı hayvancılığı başlangıç olarak araştırmak senin açından daha faydalı olacaktır. Hayvancılığa başlayacağın zaman da bence böyle düşünmelisin.

Yılda 30-40 bin TL net kar vaadi yerine sağlıklı, mutlu bir yaşam vaadi kulağıma daha hoş geliyor mesela...

Ali SARAÇ link=topic=83302.msg994146#msg994146 date=1429215356' Alıntı:
iş bilenin kılıç kuşananın nail abi .. sen yapamıyosan yapanada yapacak olanada engel olma artık .. bantun iyice araştırmış .. uçan kuşun kanadını kırmamak lazım
bantun un haklı tarafları da var, sorun bende galiba, daha doğrusu bizde, çünkü biz bir aile işletmesiyiz. Çalışan herkesin söz hakkı var, yalnız bantun un sistem haylimde ki sistem, gerçekleşir mi? orası bilinmez :)

Nail Bey ' in dediği doğrudur 20 inek = 20 sağmal olamaz. Artı her hayvandan yılda bir buzağı almak ciddi bir performans ve ilgi gerektirir. Ayrıca Burda sermayeden bahsedilmemiş. Yukarıda anlatılanlar için temiz 300-400 bin lira sermaye gerekir. İşin başında yerli yerinde bütün makina ekipmanı kuramamışsan 20 ineğin getirisiyle sıyırıcı, gübre pompası tam otomatik sağım sistemi vs kurmak mümkün müdür? mümkündür ama bu bir kaç yılını alır. Bu esnada sürekli kesif yem parasından kısıp bu ekipmanlara yatırmak demektir. Bu da ister istemez hayvan bakımını da etkiler. Aynı zamanda zihni yorgunluğa da sebep olur. Daha dün bir sıkmalı çayır biçme makinası aldım (27.000) Bu yüzden sermaye yapısı çok önemlidir. Ona göre hesabı yapılmalı..

• Beğen
Tepkiler: kdurmaz