YEM VE RASYONDAKİ ENERJİ NASIL HESAPLANIR

Arkadaşlar merhaba, özellikle aramızda iyi birer çiftlik sahibi olan tecrübeli abilerimiz var. Ben tüm bilgi sahibi kişilerden yemde enerji-protein hesabı nasıl yapılır, nasıl olması gerekir. 19 protein-21 protein süt yemi nedir gibi bilgileri paylaşmalarını rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Ynt: YEM VE RASYONDAKİ ENERJİ NASIL HESAPLANIR

protein süt oluşmasında başlıca etkendir enerji oranı ise o proteinleri ayrıştır süte çeviren etkendir protein ve enerji dengesi önemlidirç çok protein az enerji hayvanda yağlanma yapar çok enerji az proteinde ayak hastalığı gibi hastalıklara neden olur tabii bunlar kaba yem ile de karşılanabilir

Enerji-protein hesabını sen ben yapamayız, çünkü rasyondaki hangi bitkinin ne kadarında ne kadar enerji var, protein var bilmiyoruz. Bu konuya ben baya kafa yormuştum, en sonunda bir proğram buldum, becerebilirsem paylaşacağım, buna göre bilgileri giriyorsun şırrak diye, hesabı yapıyor, eksik bir durum varsa, filan bitkiden şu kadar ekleyeceksin diyor. Göndereceğim Excel sayfasına bir bakın.

Resimler ve ekler

• Sut_V2.04.xls
    1.2 MB · Görüntüleme: 1,958
  • Sut_V2.04.xls
    1.2 MB · Görüntüleme: 933
  • Beğen
Tepkiler: makel55

sagalassos link=topic=83310.msg994349#msg994349 date=1429282152' Alıntı:
Enerji-protein hesabını sen ben yapamayız, çünkü rasyondaki hangi bitkinin ne kadarında ne kadar enerji var, protein var bilmiyoruz. Bu konuya ben baya kafa yormuştum, en sonunda bir proğram buldum, becerebilirsem paylaşacağım, buna göre bilgileri giriyorsun şırrak diye, hesabı yapıyor, eksik bir durum varsa, filan bitkiden şu kadar ekleyeceksin diyor. Göndereceğim Excel sayfasına bir bakın.
Excel sayfasını sağdan sola, yukarıdan aşağı incelemenizi tavsiye diyorum.

meysi link=topic=83310.msg996408#msg996408 date=1429850324' Alıntı:
tarım kredinin sütyemini kullanan varmı? yorum bekliyorum.

Ben tarım kredi nin 19 protein süt yemini kullandım fena değil 20 proteini kullananlar daha memnun .

Benim kendimde arpa yulaf olduğu için ben şu an t. k. nin tahıl miks 24 pro . süt yemini kullanıyorum dengeli bir rasyon oluşturmaya çalışıyorum, fazla rasyon bilgim olmasada , yem firmalarının zootenistleri var yardımcı oluyorlar , banada t.k. zootenisti yardımcı oluyor.
Aynı şekilde beside de tahıl ile karıştırılacak besi yemide var t.k. 20 pro. onu kullanıyorum.

Arkadaşlar meracılık yapmıyorsak mutlaka ama mutlaka hayvan besleme konusunda ya bilgili olmalıyız yada bilen ama zooteknist ama veteriner olsun bilen kişilerden bilgi almalıyız.

Bu konu neden çok önemli çünkü bilmiyorsak yanlış besleme yapıyoruz , elimizde ne varsa onu , ama yanlış kendi paramızlan kendi malımızı ziyan ediyoruz , çok önemli hayvan besleme bilgisi , süt sığırında ayak ve üreme sorunları genelde yanlış beslemeden kaynaklanıyor.

Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi verdiğimizin enerji ve protein değerini bilecez mesela yonca çok değerli bir besin ama süt sığırı devamlı yonca ile bakılmaz sonu kötü olur , mısır sılajı çok değerli bir besin ama oda aynı sadece mısır sılajı ile beslersek oda yanlış

Fenni fabrika yemleri genelde enerji ve protein bakımından dengeli olur orada sıkıntı yok ama bizim verdiğimiz kaba yemler de çok önemli dengeyi bozuyoruz.

Ben tahıl miks 24 pro süt yemi ile biraz denge kurmaya çalışıyorum, dedim ya yem firmasının zooteknistleri var onunla irtibat kurup elimizdeki kaba ve kesif yemlerin bilgisini verirsek o bize gereken rasyon bilgisini verir .

• Beğen
Tepkiler: bhan34

http://www.trakkulup.net/bilgi-kutusu/rasyon-hazirlama-programi-ve-kullanimi-(resimli-anlatim)/

Bu konu içerisinde detaylı şekilde programın kullanımı anlatılmış. Siz de kullanabilirsiniz, ayrıca kendi elinizdeki yemlerin tahlillerini yaptırarak, değerleri programa girebilirsiniz, elde ettiğiniz yemi, hazır yem olarak kaydedebilirsiniz. Kendi yeminizi kendiniz yapabilirsiniz.

alican4177 link=topic=83310.msg994269#msg994269 date=1429267179' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, özellikle aramızda iyi birer çiftlik sahibi olan tecrübeli abilerimiz var. Ben tüm bilgi sahibi kişilerden yemde enerji-protein hesabı nasıl yapılır, nasıl olması gerekir. 19 protein-21 protein süt yemi nedir gibi bilgileri paylaşmalarını rica ediyorum. İyi çalışmalar.
Bir bisiklet düşün. Protein bisikletin ön tekerleğidir, enerji de arka tekerleği. Bunlar dengeli olmazsa inek, tekerleklerinden biri hızlı biri yavaş gitmeye çalışan bisikletin haline döner. Vitamin ve mineral de çocuk bisikletlerinde bulunan arka yanlardaki emniyet tekerlekleridir. Her konuda destektir.
Yani yemi oluşturan temel içerik; protein, enerji, vitamin ve mineraldir.
Mesela 19/2700 ' lük bir yem şu demek: bu yemin %19 ' u protein yani 100 gramında 19 gram protein var. 1 kilosunda da 2700 kcal. enerji var.
Bunları hesaplayabilmek için yemin içindeki hammaddeleri ve bu hammaddelerin enerji ve protein değerlerini bilmek lazım öncelikle. İnternette ortalama değer tabloları var.
Birkaçını ben yazayım:
Arpa:10/2700
Buğday:11/2700
Mısır:8/3000
Ayçiçeği küspesi:28/1800
Pamuk küspesi:34/2200
Soya küspesi:47/2800
Buğday kepeği:14/2100

Bunlar ortalama değerler tabi. Bazı kaynaklar farklı olabiliyor.

O zaman soru şu: 1 tonunda 300 kg arpa, 150 kg mısır, 150 kg buğday, 150 kg ayçiçeği küspesi, 150 kg pamuk küspesi ve 100 kg soya küspesi olan bir yem kaç proteindir?

Tüm hammaddelerin protein değerleriyle ton yemin içinde bulunduğu miktarlarını çarpıp topluyoruz. Şöyle:
[(300x10)+(150x11)+(150x8 )+(150x28 )+
(150x34)+(100x47)] / 1000 =
yanlış hesaplamadıysam 19850. Bunu da 1000 ' e bölüyoruz yani toplam yem miktarına. Demekki bu yemin protein değeri 19,85 yani 20 proteine yakın.
Enerji değerini de bu yöntemle hesaplayabilirsin.

simentalci link=topic=83310.msg996690#msg996690 date=1429955144' Alıntı:
Bir bisiklet düşün. Protein bisikletin ön tekerleğidir, enerji de arka tekerleği. Bunlar dengeli olmazsa inek tekerleklerinden biri hızlı biri yavaş gitmeye çalışan bisikletin haline döner. Vitamin ve mineral de çocuk bisikletlerinde bulunan arka yanlardaki emniyet tekerlekleridir. Her konuda destektir.
Mesela 19/2700 ' lük bir yem şu demek: bu yemin %19 ' u protein yani 100 gramında 19 gram protein var. 1 kilosunda da 2700 kcal. enerji var.
Bunları hesaplayabilmek için yemin içindeki hammaddeleri ve bu hammaddelerin enerji ve protein değerlerini bilmek lazım öncelikle. İnternette ortalama değer tabloları var.
Birkaçını ben yazayım:
Arpa:10/2600
Mısır:8/2800

O zaman soru şu: 1 tonunda 300 kg arpa, 150 kg mısır, 150 kg buğday, 150 kg ayçiçeği küspesi, 150 kg pamuk küspesi ve 100 kg soya küspesi olan bir yem kaç proteindir?

Tüm hammaddelerin protein değerleriyle ton yemin içinde bulunduğu miktarlarını çarpıp topluyoruz. Yukarıdaki yem için bu şu çıkıyor, yanlış hesaplamadıysam. 19850. Bunu da 1000 ' e bölüyoruz yani toplam yem miktarına. Demekki bu yemin protein değeri 19,85 yani 20 proteine yakın.
çok Sağol abi bundan daha iyi açıklanamazdı

simentalci link=topic=83310.msg996690#msg996690 date=1429955144' Alıntı:
Bir bisiklet düşün. Protein bisikletin ön tekerleğidir, enerji de arka tekerleği. Bunlar dengeli olmazsa inek, tekerleklerinden biri hızlı biri yavaş gitmeye çalışan bisikletin haline döner. Vitamin ve mineral de çocuk bisikletlerinde bulunan arka yanlardaki emniyet tekerlekleridir. Her konuda destektir.
Birkaçını ben yazayım:
Arpa:10/2700
Mısır:8/3000

Bunlar ortalama değerler tabi. Bazı kaynaklar farklı olabiliyor.

Tüm hammaddelerin protein değerleriyle ton yemin içinde bulunduğu miktarlarını çarpıp topluyoruz. Şöyle:
[(300x10)+(150x11)+(150x8 )+(150x28 )+
(150x34)+(100x47)] / 1000 =
yanlış hesaplamadıysam 19850. Bunu da 1000 ' e bölüyoruz yani toplam yem miktarına. Demekki bu yemin protein değeri 19,85 yani 20 proteine yakın.

Barış abi bu aydınlatıcı bilgin için çok teşekkür ederim. Peki proteinin 19-21 olması neye göre gereklilik arzediyor. Yani damızlık düve şu protein ve kalori, dana şu, sağmal şu diye bir kural varmıdır. Hangi amaca yönelik bu değerleri elde etmeye çalışırız?

alican4177 link=topic=83310.msg997448#msg997448 date=1430202979' Alıntı:
Barış abi bu aydınlatıcı bilgin için çok teşekkür ederim. Peki proteinin 19-21 olması neye göre gereklilik arzediyor. Yani damızlık düve şu protein ve kalori, dana şu, sağmal şu diye bir kural varmıdır. Hangi amaca yönelik bu değerleri elde etmeye çalışırız?
Aslında bu konuda benim bir uzmanlığım yok. Yani zooteknist veya mühendis değilim. Tüm bilgim kendi hayvanlarım için yaptığım araştırmalar. Söylediklerim eksik veya yanlış da olabilir. Uzman arkadaşlar varsa forumda lütfen onlar da konuya müdahil olsunlar.
İdeal değerler:
Süt yemi: 18-19 protein 2650-2700 enerji. Elinde arpa vardır ve bunu da ilave edeceksen 20-21 protein yem alırsın mesela. Çünkü 19 proteine arpa eklediğinde yemin 16-17 lere düşer. Bunun gibi.
Düvelere: 16-17 protein 2500-2600 enerji.
Hayvanların kondüsyonlarına göre enerjiyi arttırıp azaltırsın biraz. Biraz silaj vereceksen 2500, vermeyeceksen 2600 olabilir. Yeme koyacağın kalsiyum yani mermer tozu düşük, fosfor içeren kepek yüksek olmalı. Yonca yerine yulaf otu verilmeli mesela. Yoncada aşırı kalsiyum vardır çünkü.
Besi başlangıcı: 15-16 protein 2500-2600 enerji.
Besi bitirme: 14-15 protein 2700-2750 enerji.

arkadaşlar enerji hesaplaması yapılırken bildiğiniz bakkal hesabıyla alt alta koyup toplama yaparak toplam enerjiyi bulabiliyoruz ama protein hesabında ise rasyon için koyulan proteinin hayvanda sindirlime oranına bakmamız şart.Şöyle ifade edeyim atıyorum soyada 100 gr da 40 gr protein varsa protein hesabında direk 40 gr yazmayacaksın.Çünkü protein sindirimden sonra o 40 gr ne kadar işleniyo o onemli.Bu hesap da çok basit her besinin vucutta sindirlme oranı internette var ordan bakarsanız hem protein dengesini hemde maliyet hesabını daha kolay yaparsınız.

parapemik link=topic=83310.msg1002034#msg1002034 date=1431859827' Alıntı:
arkadaşlar enerji hesaplaması yapılırken bildiğiniz bakkal hesabıyla alt alta koyup toplama yaparak toplam enerjiyi bulabiliyoruz ama protein hesabında ise rasyon için koyulan proteinin hayvanda sindirlime oranına bakmamız şart.Şöyle ifade edeyim atıyorum soyada 100 gr da 40 gr protein varsa protein hesabında direk 40 gr yazmayacaksın.Çünkü protein sindirimden sonra o 40 gr ne kadar işleniyo o onemli.Bu hesap da çok basit her besinin vucutta sindirlme oranı internette var ordan bakarsanız hem protein dengesini hemde maliyet hesabını daha kolay yaparsınız.
Tabi, doğru söylüyorsun. Ama genelde yem çuvalları etiketinde ve halk arasında Ham Protein yani senin bakkal hesabı dediğin şekli var. Belki biz, mühendis olmayan yetiştiriciler, bunu daha kolay anlar ve kıyaslarız.
Ama tabiki hayvan için sindirilen önemlidir. Özellikle maliyet - fayda hesabı açısından dediğin önemli bence de.

• Beğen
Tepkiler: bhan34

Merhaba Allah razı olsun förmülleri detaylı şekilde anlattınız bende arkadaşımın sorusunu süt hayvanları için soracaktım yaptığım rasyonu kilo yaş doğum süt verimi bunların hangisine göre yapacağım?