Traktör Bayilerinin Bölgecilik yapması kanunimi ?

[size=10pt]Arkadaşlar.
Yeni Traktör almaya karar verdik ( marka söylemiyeyim ) ilimizde bulunan bayi traktöre 94 000 olur en son dedi
Başka bir ilde aynı traktörü 84 000 anlaştık,

ilimizdeki bayiinin bundan haberi olmuş beni aradı ve başka yerden alamayacağımı ancak kendilerinin vermesi gerektiğini şirket olarak herkesin bölgelere ayrıldığını bizlerin ( sanki mal gibi ) kendilerine bağlı olduğunu söyledi.

Bende ben bu ülkenin özgür vatandaşıyım istediğim malımı istediğim yerden alırım para benim param dedim.

Bu bayi müdürleri sağı solu aramış traktörü aldığımız bayiyi şikayet etmiş, ve anlaştıgım bayi şimdi şikayet var diye beni oyalıyor.

BİMERE şirket ve marka ismi vermeden şahsi başvuruda bulundum

Herhangi bir arabada alette her vatandaş istediği malı istediği yerden alırken
Traktör şirketlerinin bölgecilik yaptıgını, biz çiftçilerin daha uygun şartlarda aynı malı başka yerden almamızı engelledigini
Ülke vatandaşı olan herkesin özgür iradesiyle istediği malı istediği yerden diğer herhangi şeyler gibi alması gerektigini, söyleyip
Şirketlere bunun yanlış ve kanunsuz olduğunu, Bu duruma çözüm bulmalarını gerektiğini yazdım

3 gün sonra yani bugün mail geldi bayii ismi verin diye :)
Derdimi benmi anlatamadım yoksa onlarmı beni anlamadı? Nerede yanlış yaptığımı bilemedim
Sizlere paylasmaya karar verdim.
Trakkulup aliesi olarak bu bölgecilikten nasıl kurtuluruz ? size bu doğru bişeymi ? Burada özgürlüğümüz kısıtlanmıyormu ?

Çözüm önerisi yada izlenecek yol nedir ?[/size]

Ynt: Traktör Bayilerinin Bölgecilik yapması kanunimi ?

bizdede aynisi oldu bölge bayisi pahaliydibaşka yerden alacaktik oraya ait ikametkah kağıdı istediler bizde akrabanın üstüne aldık akraba güvenilirdi müsait bi zamandada kendi üzerimize aldık

peşin para alıyorsanız.aldığınız ilden birisinin üstüne plakayı çıkarın 1 saat sonrada üzerinize alırsınınz traktörü,alım satım harcı ne kadar tutar kesin bilgim yok ama 500 tl ' yi geçmez.

Kredili satış olarak anlaştık, yani başka birisi üzerine olma şansı yok
Burada anlamak istediğim bu olay kanunimi değilmi, doğrumu yanlışmı
İllaki ilerde veya yakında sizlerinde başına gelecek bu
Onun için buna el birliği ile çözüm ne buluruz
Türk çiftçisi yolunacak kaz durumundan çıkmalı bence

degişik durumlar burda böyle bişi yok geçen yıl aynı markanın iki bayisi kıyasıya yarıştı fiyatlar liste fiyatlarının altına satıldı şöyle söyleyeyim 80.000 lik traktörü 70.000 tl ye alıcı gördü hatta gelir gelmez gitti

Sebebi tam olarak nedir bilmiyorum ama böyle bir uygulamayı üretici firmalar bayileri üzerinde kullanıyor, mesela ben hem deutz hemde erkunt marka traktörlerimi almazdan önce farklı ildeki bayilerden fiyat aldım ama iş uygun fiyat veren bayiden traktörü satın almaya geldiğinde bayi traktörü bana satarsa fabrikanın kendisine para cezası uygulayacağını dolayısıyla traktörü bulunduğum yerdeki bayiden almam gerektiğini söylemişti

Bizde traktörü alırken aynısı oldu new holland bölge bayii td75b için 70bin lira fiyat verdi muğla bölge bayii ise aynı traktöre 60bin lira istedi bayiler arası şikayet oldu ben inat edip ikametgahımı muğlaya bayide çalışan birinin evine aldırdım traktörü anahtar teslimi kredi ile aldık krediyi ilçemizdeki banka finanse etti satıştan 10 gun sonra ikametgahimi tekrar duzelttirdim

Sonradan ogrendigim bayii bölgesi dışındaki adrese fatura kesip satış yapınca motordan yapacağı kar ona fabrika tarafından ceza olarak kesilip bölge bayine aktariliyomus

Motoru aldıktan 4 ay sonra bölge mudurleri beni arayarak neden bölge dışındaki bayiden aldığını söyledi bende fiyatları pahalı diyerek bayimi savundum sonradan bayiden öğrendiğime gore sıkıntı olmamis fatura adresi bölge içinde olduğu icin.

bulundugunuz il belli degil
başka ilden fiyat aldım diyorsunuz o ilde belli degil
bahse konu olan marka belli degil

birde aynı traktör demişsiniz ama aynı traktörde en küçük opsiyon veya lastik markası falan bile fiyatı etkiler
yani bukadar belirsizlik içinde saglıklı yorum yapmamız nerdeyse imkansız

bimer bilmemde tüketici dernekleri vs gibi yerler bir mal satın alınıp da alınan maldan kaynaklı bir hata kusur veya buna benzer bir durumda olaya çözüm için başvurulabilecek mercidir
henüz satın alınmış bir mal olmadıgı için tüketici dernegide muhtemelen şu cevabı verir
alma kardeşim
git başka marka al
der

hadi onunuda geçtim
olay bu aşamalara gelse ve siz traktörü böyle çileli bir yol sonunda almış olsanız dert bitermi
bence bitmez
bunun garanti süresi var
servis vs gibi durumlar bakım vs gibi durumlar var
yani her aşamada bulundugunuz ildeki bayi size o pozisyonda zorluk çıkarır

düşünsene ameliyat olacaksın
ameliyattan 1gün önce seni ameliyat edecek doktoru dövsen ameliiyata korkmadan girebilirmisin :)

arkadaşlarımızında dedigi gibi bu işi sessiz sedasız haleltmek en mantıklısı yani ikametgah veya o ilden biri adına alınıp devir yapılması vs daha mantıklı
boşyre ilindeki bayi ile papaz olduguna degmez

YAVUZ_13 link=topic=83316.msg994451#msg994451 date=1429298817' Alıntı:
bulundugunuz il belli degil
başka ilden fiyat aldım diyorsunuz o ilde belli degil
bahse konu olan marka belli degil

birde aynı traktör demişsiniz ama aynı traktörde en küçük opsiyon veya lastik markası falan bile fiyatı etkiler
yani bukadar belirsizlik içinde saglıklı yorum yapmamız nerdeyse imkansız

bimer bilmemde tüketici dernekleri vs gibi yerler bir mal satın alınıp da alınan maldan kaynaklı bir hata kusur veya buna benzer bir durumda olaya çözüm için başvurulabilecek mercidir
henüz satın alınmış bir mal olmadıgı için tüketici dernegide muhtemelen şu cevabı verir
alma kardeşim
git başka marka al
der

hadi onunuda geçtim
olay bu aşamalara gelse ve siz traktörü böyle çileli bir yol sonunda almış olsanız dert bitermi
bence bitmez
bunun garanti süresi var
servis vs gibi durumlar bakım vs gibi durumlar var
yani her aşamada bulundugunuz ildeki bayi size o pozisyonda zorluk çıkarır

düşünsene ameliyat olacaksın
ameliyattan 1gün önce seni ameliyat edecek doktoru dövsen ameliiyata korkmadan girebilirmisin :)

arkadaşlarımızında dedigi gibi bu işi sessiz sedasız haleltmek en mantıklısı yani ikametgah veya o ilden biri adına alınıp devir yapılması vs daha mantıklı
boşyre ilindeki bayi ile papaz olduguna degmez
Napalım şimdi hakkımızı aramaktan vazmıgeçelim...
Arkadaş çok iyi bir konuya parmak basmış bence.
ABD ve Avrupa da olduğu gibi: BİZE DAYATILANI DEĞİL, İSTEDİĞİMİZİ ALMALIYIZ.

Hüseyin18 link=topic=83316.msg994456#msg994456 date=1429299295' Alıntı:
Napalım şimdi hakkımızı aramaktan vazmıgeçelim...
Arkadaş çok iyi bir konuya parmak basmış bence.
ABD ve Avrupa da olduğu gibi: BİZE DAYATILANI DEĞİL, İSTEDİĞİMİZİ ALMALIYIZ.

sanırım yazdıgım msjı okumadınız yada anlamadınız :)
hakkımızı aramayalım demedim ben o msjımda :)
sadece önerim msjımı okuyup anlayp öyle yazın ki nedemek istedigimi umarım anlarsınız busefer :)