kaç kişi saban ile çifte gitti ?

04.01.2015
908
159
izmir

Saban ile surum yaptinizmi? Kac sene once yaptiniz ?

Resimler ve ekler

• unnamed (2).jpg
    unnamed (2).jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 297
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    57.8 KB · Görüntüleme: 283
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    43.9 KB · Görüntüleme: 269
  • unnamed (2).jpg
    unnamed (2).jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 273
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    57.8 KB · Görüntüleme: 286
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    43.9 KB · Görüntüleme: 276
Ynt: kaç kişi saban ile çifte gitti ?

Ilk resimdeki saban değil. Kara pulluk. Şu an bende çalışır vaziyette 2 tane var.

Bizde öküz koşulmaz. Özellikle bağ aralarını sürmek için tek beygir kullanılır. Çapa motorları çıkana, hatta yaygınlaşmana kadar bağ için tek seçenekli. Bolca sürmüşlüğüm vardır.

Bizim evin önündeki bahçeyi geçen sene mandalarla sürdüm 1-1,5 dönüm kadar yeri[emoji28] yani aşırı zor değil birde babam iki eski boyunduruğu birleştirdi 2 önde 2 arkada 4 manda koştuk yani o önden çekti ben sabanı tuttum bahçe bitti boyunduruk da kırıldı [emoji28] bu sene de zar zor traktörle sürdürdük bi mf135 e bizimki ağaçlardan giremiyo diye. Aslında iyi çekti bizimkiler yani 8-9 numara filan gibiydi heralde inç olarak . Tekli pullukla sürülüyo. İşin zahmeti hayvanı çiziye sokmak [emoji28] böyle dar uzun bi tarla olcak çok iyi sürülür düm düz. Biz 1.5 dönüm kadar yeri sabah 9 gibi başlasak öğlen bitirdik yani günde 3-4 dönüm sürülür heralde hayvanlar yorulmazsa

• Beğen
Tepkiler: isyankar1985
Ben karasaban ile bahçe sürümü gördüm. Ama en çok tekerli ikili saban gördüm üç komşumuzda . Komşularımızın çok güçlü atları vardı. Sabanı at arabasına atar, tarlaya varınca atları arabadan açıp sabana kosarlardı. Hatta üçgen şekilde tırmık ve kısa bir de tapanları vardı. Videodaki gibi pulluk kulakları çok küçüktü.
https://youtu.be/h5AScrIZOpQ

Yaşım 27, yer erzurum. kara sabanla tarla sürüldüğünü hatırlamıyorum ama çocukluğumda öküz arabasıyla çok ot taşımışızdır. Arabanın mazisinden çok ses gelirse teryağı sürerlerdi.