sağım robotu almak

merhaba arkadaşlar bugün lely in kayseri bayisi ile görüştüm 120 başlık süt sağım robotu için 240000 avro fiyat veriyor sizce almak mantıklımı 2 kişi işçilikten tasarruf ve yüzde 10 verim artışı ile amorti etmesi mümkün mü 2 işçi 2500 den 2x2500 5000x12 60000
bizim süt ortalaması 25 lt buna göre yıllık 90000 lt süt eder bana göre mantıklı ama babam bilgisayar işine karşı buna güven olmaz diyor sizce haklımı

Ynt: sağım robotu almak

Süt robotu mali olarak kendini amorti etmez, robotun getirisi yaşam kalitesi olur anca. İşçi bırakır mı ortada kalır mıyım derdini ortadan kaldırır. Birde o iş robotla bitmez, robot için ahır tadilat gerekicek, robotu kurunca buna özel soğutma tankı lazım diyecekler.

İlla alıcaz diye düşünürseniz şunu da söyliyim, Lely ' nin robotunda kol bozulursa elle işletim yapamıyorsunuz ama DeLaval ' da robot kol bozulursa başlıkları elle takma şansınız var, ha 120 hayvana tek tek başlık takmaya ömür yetmez ama hayvanlar sağılmadan kalacağına böyle bir seçenek mevcut en azından.

Zaten çiftliği sıfır yapacağız eğer robot alacak olursak ona göre yapacağız ayrıca Lely den gelen arkadaş robot kol karbonfiberden yapılmış diyor kolay kolay kırılmaz diyor ama babamı ikna edersem diğer firmalarada danışırım

BU robot, ineğin mastitis olması durumunda onu da biliyor mu acaba. Bu işi yapanlar bilir, gögsü mastitis olan ineğin sütünü sağamazsın, makina bile o göğsü boşaltmaz, illa elinle ve sabırla uğraşarak boşalmak mecburidir. Yani Bırak getirisini, bir kaç ineğini bile götürebilir :)

siz almasanız bile çiftliğinizi sağım robotuna göre yapın .. bugün olmazsa yarın mutlaka yerli firmalar daha uygun paralara yapar bu işi .. 240 bin gitmezde 140 bin gider o zaman alırsınız koyarsınız çiftliğinize .. bence mantıklısı almasanız bile buna göre yapmanız çiftliğinizi .. ayrıca gerçekten mali yönden sıkıntıya sokmıycaksa alın verim artışı illaki olacaktır , ayrıca elemana bağlı kalmadan çiftlik kurmak gibisi yok ..

Robot ' ların farklı donanım seviyeleri mevcut. DeLaval ' ın en üst versiyonu her memeden aldığı sütü ayrı ayrı analiz edip mastisit, kan vs. ölçümleri yapıyor ve hatta hamilelik ve yanlış hatırlamıyorsam kızgınlık testi bile yapabiliyor.

Robot almayı düşünüyorsanız her detayı sorun. Bakım sözleşmesi ne kadar onu da sorun, yanlış bilmiyorsam yılda 4-6 kere bakımları var. Ne kadar elektrik harcıyor, 240 bin avro her şey dahil mi yoksa kurmaya geldiklerinde bak şu cihaz olmazsa verim alamazsın diye manevralar yapacaklar mı, ayrıca şu da var, diyelim 5 yıl sonra o makinaların yanına bir tane daha eklemek istedin eskiler yeni gelecek makina ile uyumlu olacak mı? Bu arada robotçular pek dile getirmiyor ama inekler robotlara alışana kadar ki 6 ay sürebiliyor, her ineğin tek tek robota güdülmesi gerekiyor.

Birde Kayseri bayisi demişsiniz, siz çiftliği nereye yapacaksınız? Bayi ile arada çok mesafe olmasını tavsiye etmem sonuçta teknolojik aletler servise yakınlık önemli.

Ben Balıkesir de lely çiftliğini gezdim. 1 robot Max 70 hayvana bakıyor. Fiyat yanılmıyorsam 110 bin euro civarı. Kesinlikle kurulması gereken bir sistem. Çok zor bozulur. Öyle hemen bozulacak bi robot değil. Hasta hayvanları revire sağım sonrası kendi ayırıyor. Mastitis olduğu zaman bildiriyor. Süt verimi düştüğü zaman uyarı veriyor bı inek hasta bişey var diye. Geviş getirmeyi ölçüyor. Azaldığı zaman Uyarıyor bu hayvana bak diye vs vs. Aklıma gelmeyen bir Sürü özellik. Eğer düşünüyorsanız bir dakika bile durmayın. Kendimizin 200 başlık Çiftliği var bizde dönüştürmeyi düşünüyoruz. Eğer vaktiniz bolsa Balıkesir deki Çiftliği bir gezin derim. Babanızıda getirin zaten gördükten sonra kendi diyecek kuralım diye :) veteriner fakültesi Öğrencisiyim bı arada

Cevap: Ynt: sağım robotu almak

merhaba arkadaşlar bugün lely in kayseri bayisi ile görüştüm 120 başlık süt sağım robotu için 240000 avro fiyat veriyor sizce almak mantıklımı 2 kişi işçilikten tasarruf ve yüzde 10 verim artışı ile amorti etmesi mümkün mü 2 işçi 2500 den 2x2500 5000x12 60000
bizim süt ortalaması 25 lt buna göre yıllık 90000 lt süt eder bana göre mantıklı ama babam bilgisayar işine karşı buna güven olmaz diyor sizce haklımı

Ben Balıkesir de lely çiftliğini gezdim. 1 robot Max 70 hayvana bakıyor. Fiyat yanılmıyorsam 110 bin euro civarı. Kesinlikle kurulması gereken bir sistem. Çok zor bozulur. Öyle hemen bozulacak bi robot değil. Hasta hayvanları revire sağım sonrası kendi ayırıyor. Mastitis olduğu zaman bildiriyor. Süt verimi düştüğü zaman uyarı veriyor bı inek hasta bişey var diye. Geviş getirmeyi ölçüyor. Azaldığı zaman Uyarıyor bu hayvana bak diye vs vs. Aklıma gelmeyen bir Sürü özellik. Eğer düşünüyorsanız bir dakika bile durmayın. Kendimizin 200 başlık Çiftliği var bizde dönüştürmeyi düşünüyoruz. Eğer vaktiniz bolsa Balıkesir deki Çiftliği bir gezin derim. Babanızıda getirin zaten gördükten sonra kendi diyecek kuralım diye :) veteriner fakültesi Öğrencisiyim bı arada
Abiler ne yaptınız robot aldınızmı bu konuyu cok merak ediyorum

Para için çalışan herkese böyleyim
Bırakın Para sizin çalışsın yerinde yatırım yapın
Usta bu hayvanın zahmetini bizde biliyoz da artık ticaret icin ya çok cok ciddi paralar dönecek ya da kazanamayacan. Bu iş gene daha iyi. Çok kez farklı dallarda ticaret ortamında bulundum ama üretimden baska kazanc yolu yok malesef. Hizmet sektörü bambaska bir eziyet. 1 cafe tuvaleti temizlemektense 1000 inegin bokunu temizlerim daha iyi

Usta bu hayvanın zahmetini bizde biliyoz da artık ticaret icin ya çok cok ciddi paralar dönecek ya da kazanamayacan. Bu iş gene daha iyi. Çok kez farklı dallarda ticaret ortamında bulundum ama üretimden baska kazanc yolu yok malesef. Hizmet sektörü bambaska bir eziyet. 1 cafe tuvaleti temizlemektense 1000 inegin bokunu temizlerim daha iyi
inekleri satalı 4 sene oldu avuç içlerimde nasırlar geçmiyo galiba ebediyen diğrenle hayvan gübresi sardığım günleri hatırlatmak için orada kalacaklar.
köyden birkaç kişi bel fıtığı devamında felç ve ölüm.
babam merada gece güdümünde erken düşen kırağı yüzünden bastonla geziyor.
üretim her zaman en zorlu iştir tarımı bırakın iş dünyasında intihar eden iş adamlarının büyük bölümü üretim yapanlardır.
üretim yapmak hayatını o işe bağışlamaktır.

inekleri satalı 4 sene oldu avuç içlerimde nasırlar geçmiyo galiba ebediyen diğrenle hayvan gübresi sardığım günleri hatırlatmak için orada kalacaklar.
köyden birkaç kişi bel fıtığı devamında felç ve ölüm.
babam merada gece güdümünde erken düşen kırağı yüzünden bastonla geziyor.
üretim her zaman en zorlu iştir tarımı bırakın iş dünyasında intihar eden iş adamlarının büyük bölümü üretim yapanlardır.
üretim yapmak hayatını o işe bağışlamaktır.
Abim tamamen doğru söyluyon zahmetli de napak dunyanin en kolay isi pismis ekmegi yemek onu bile 10 kere agzinda gevecen. Para kazanmak kolay mı ya? Valla abi ne zorluklar var en basit örnek biz sudanda askeri yönetimle yöneilen afrika ülkesinde 35 km yolda 3 kere sabah 3 kere aksam polis cevirerek 10 senedir babam ömür geçiriyor. Bak abi sana söyleyim kolay para kazanmanın yollarını:
1) hırsızlık
2) uyuşturucu
3) bir belediye baskanina bir bakana çöküp devletin ihtiyacı olan işleri yüksek meblağlara yapmak
4) bir ülkede olmayan şeyleri temin edip fahiş fiyattan geçirmek
5) kaliteli ürün adı altinda dandik ürün kakalamak.
6) tefecilik
Gördügün gibi kolay para kazanmanın tüm yolları haramdan geciyor. Geri kalan helal kazanc yollarının hepsi zor belki bu bizim dünyada imtihanımız. Senin elin nasır tutacak öbürü iş kazası yaşayacak ama evine helal lokma götürecek. Bu dunyada guzel kazanc saglayamasak bile ahirette belki Allah helale harama dikkat ettiğimiz için günahlarımızı bağıslar kim bilir ki? Haksızmıyım

Abim tamamen doğru söyluyon zahmetli de napak dunyanin en kolay isi pismis ekmegi yemek onu bile 10 kere agzinda gevecen. Para kazanmak kolay mı ya? Valla abi ne zorluklar var en basit örnek biz sudanda askeri yönetimle yöneilen afrika ülkesinde 35 km yolda 3 kere sabah 3 kere aksam polis cevirerek 10 senedir babam ömür geçiriyor. Bak abi sana söyleyim kolay para kazanmanın yollarını:
1) hırsızlık
2) uyuşturucu
3) bir belediye baskanina bir bakana çöküp devletin ihtiyacı olan işleri yüksek meblağlara yapmak
4) bir ülkede olmayan şeyleri temin edip fahiş fiyattan geçirmek
5) kaliteli ürün adı altinda dandik ürün kakalamak.
6) tefecilik
Gördügün gibi kolay para kazanmanın tüm yolları haramdan geciyor. Geri kalan helal kazanc yollarının hepsi zor belki bu bizim dünyada imtihanımız. Senin elin nasır tutacak öbürü iş kazası yaşayacak ama evine helal lokma götürecek. Bu dunyada guzel kazanc saglayamasak bile ahirette belki Allah helale harama dikkat ettiğimiz için günahlarımızı bağıslar kim bilir ki? Haksızmıyım
helal kazanç önemli tabiki fakat Cafe tuvaltiyle hayvan gübresi karşılaştırmasıda abartılı komik oldu.
birde bu işler çok para gömüp çok risk almak gerektiriyor işçilikler çok ağır şahsen seçtiğim mesleği çok seviyorum tarım şuan hobi durumunda benim için.
ana geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılığı bu yaştan seçmen biraz radikal bir karar.