Taral 400 lt ilaçlama makinesi nasıl kullanılır??

Arkadaşlar Ayçiçek yerleri için Trifilin ilacı atıcağız.İşler sıkışınca mecburen ilaçlama yapabilmek için komşudan ödünç 400 lt Taral aldık.Onu ben 640 ' la kullanıcam.İlaç karışımı veya dozu vb.falan nasıl ayarlanır tarif ederseniz sevinirim.Daha önve hiç kullanmak zorunda kalmamıştım.Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: ugur0101
Ynt: Taral 400 lt ilaçlama makinesi nasıl kullanılır??

Onda 3 tane vana vardır ikisi kanatlara diğeri de su çektirme ve karıştırmayı birlikte yapar.su çektirirken kanatların vanasini kapat sadece karıştırma açık olsun.birde su çektirirken içinde 50 lt civarı su olması lâzım unutma.ve ilaç atarken karıştırmayı kapat kanat vanalarını ac.eğer ilaç atarken karıştırma açık olursa ilaç az atar.basınc gostergesi 20 de olsun 640 la 2 seri ile gidersen 13-15 dönüme yeter 400 lt.

ben olsam makinayı ful su ile doldururum,en yakın boş bi alanda makinanın kollarını açar 100 metre kadar makinayı çalıştırıp giderim.atıyorum motor devri 1400 d/d ,viteside seri 2 ye alırım.100 metrede makinanın kanat genişliğine göre,mesela iş genişliği 10 metre olsun 10x100=1000m2, yani 1 dekar yeri ilaçlamış olduk,daha sonra eksilen su miktarını ölçerek bulurum.misal 30 lt su eksilmiş olsun buna göre makina 30 lt su atıyor dekara,makinamızda 400 lt olduğuna göre 400/30=13,3 dekar yere yetecek geriye ilacın üretici tavsiyesine göre 13 dekar tarlaya nekadar ilaç atılmasını öneriyorsa o kadar ilacı depoya koyup ilaçlamak kalıyor.

burdaki bayi bana Trifilinin yasaklandığını söylemişti başka bir ilaç verdi siz nasıl aldınız
depoda kalan bir ilaçmı yoksa bayi bana ayak yapıp elinde olan malımı satmaya çalıştı şimdi

FatihEFE link=topic=83382.msg995598#msg995598 date=1429646612' Alıntı:
burdaki bayi bana Trifilinin yasaklandığını söylemişti başka bir ilaç verdi siz nasıl aldınız
depoda kalan bir ilaçmı yoksa bayi bana ayak yapıp elinde olan malımı satmaya çalıştı şimdi
Her yerde yok sadece birkaç yerde kaldı onlarda büyük ihtimalle geçen yıldan kalma stokları satıyorlar..Bu arada ilaçlama işi yağış dolayısıyla en iyi ihtimalle haftasonuna kaldı.Bu yılda ilaçlama makinesi kullanmaktan yırttım.

İSMAİL TUTAR link=topic=83382.msg995904#msg995904 date=1429725310' Alıntı:
Her yerde yok sadece birkaç yerde kaldı onlarda büyük ihtimalle geçen yıldan kalma stokları satıyorlar..Bu arada ilaçlama işi yağış dolayısıyla en iyi ihtimalle haftasonuna kaldı.Bu yılda ilaçlama makinesi kullanmaktan yırttım.
anladım teşekkürler
bu arada ilaç makinası kullanmakta bişey yok
koy suyu memenin altınada bir tane şişe bağla dekara ne kadar su gittiğini hesapla ona göre ilacı koy aynı devir ve viteste devam et
ki komşun o makina için kaç gaz ile ne hızda gittiğini biliyordur ona sor bunları yapmana gerek kalmaz o zaman
kolay gelsin