arpa pas hastalığı tavsiye

bu tarlada fosfor noksanlığı ve pas hastalıgı vardı 1 hafta önce duett super ve fosfor attım. hastalıkta ilerleme yok ama durum bu sizce doz mu yetersiz geldi yoksa baska bi sıkıntı mı var.

tarla kiralık kötü bi tarla 1 hafta önce durumu çok daha kötüydü şuanda baya toparlamış

buda diğer arpa buraya sadece herbisit+yaprak gübresi uygulandı. bunada pas ilacı+yaprak gübresi atmayı düşünüyorum. duett super yada daha ucuz bi ilaç. opera max biraz pahalı geliyo bana. sizin tavsiyeniz nedir ?

buğdaylara opera max atmıştım şuan bi sıkıntı yok.

Ynt: arpa pas hastalığı tavsiye

arpa için birşey diyemeyecem ama buğdayda opera max süper bu yıl arpa ekmedim geçen yıl yatmıştı çok gübreleme yüzünden.opera max verim artışı da sağlar ayrıca arpada 150 gr dozajı var .duett septoryada 125 gr dozajı var fiyat çok da farklı olmaz bence.capalo daha uzun süreli ilaç bu arada kullanılabilir.

deniz14000 link=topic=83386.msg995555#msg995555 date=1429644882' Alıntı:
fosfor eksikliğini nasıl gidermeye çalıştın ??
Arkadaşım DAP kullandıktan sonra % 46 fosfor bitki için fazla bile geliyor. Siz ne kullanıyorsunuz merak etttim. 15.15.15 veya 20.20.20 kullandıysanız , yapraktan NPK 10.30.10 ME ile bir miktar düzelme olabilir. Lakin onun da zamanı geçti, ekinler kın çıkarıyor. Yatan kalkmaz.

sagalassos link=topic=83386.msg995592#msg995592 date=1429646457' Alıntı:
Arkadaşım DAP kullandıktan sonra % 46 fosfor bitki için fazla bile geliyor. Siz ne kullanıyorsunuz merak etttim. 15.15.15 veya 20.20.20 kullandıysanız , yapraktan NPK 10.30.10 ME ile bir miktar düzelme olabilir. Lakin onun da zamanı geçti, ekinler kın çıkarıyor. Yatan kalkmaz.

bizim buranın toprakları kireçli oldugundan fosfor sıkıntı. taban gübresi genelde elimizde ne varsa onu kullanırım. satın alıcak olursam dap tercih ediyorum.

burda ekinler daha kın çıkarmadı bizim hasat haziran sonu baslar.

Maşallah, sorunu atlamışlar. Keyifleri çok iyi duruyor.

Tüm ilaç firmalar 'ürünümüz % bilmem kaça kadar olan hasarlarda iyileştiririz etkiye sahiptir' diye iddia eder. Ama aslı olmayan bi iddia bu. İlaç ne yapacak? Klorofil yaması mı yapacak?

Ha çok erken görünen sorunlarda topralama yapıyorlarlar. Ama o anı yakalaıp kullanabilmek imkansız gibi. Bilet olarak yumurta deliğe gelmeden hareket etme gibi huyumuz olmadığından bizim için geçerli değil bu kısım :)

Benzer bi durum bende de var. Septorya uygulamasında geç kaldım. Şu an tamamen atlattı hastalığı ama alt yaprakların aldığı hasarlar hala göze çarpıyor. Yapılacak bir şey yok. Çok bi önemleri de yok açıkçası. Daha doğrusu herhangi bir verim kaybına uğradıklarsa da, olan oldu artık. Önümüzdeki maçlara bakıcaz.

sebazios link=topic=83386.msg995685#msg995685 date=1429690456' Alıntı:
Maşallah, sorunu atlamışlar. Keyifleri çok iyi duruyor.

Tüm ilaç firmalar 'ürünümüz % bilmem kaça kadar olan hasarlarda iyileştiririz etkiye sahiptir' diye iddia eder. Ama aslı olmayan bi iddia bu. İlaç ne yapacak? Klorofil yaması mı yapacak?

Ha çok erken görünen sorunlarda topralama yapıyorlarlar. Ama o anı yakalaıp kullanabilmek imkansız gibi. Bilet olarak yumurta deliğe gelmeden hareket etme gibi huyumuz olmadığından bizim için geçerli değil bu kısım :)

Benzer bi durum bende de var. Septorya uygulamasında geç kaldım. Şu an tamamen atlattı hastalığı ama alt yaprakların aldığı hasarlar hala göze çarpıyor. Yapılacak bir şey yok. Çok bi önemleri de yok açıkçası. Daha doğrusu herhangi bir verim kaybına uğradıklarsa da, olan oldu artık. Önümüzdeki maçlara bakıcaz.

teşekkürler. aynı şekilde benim opera max uyguladıgım buğdaylarda sadece alt yapraklarda septorya halen biraz var. üst kısım çok iyi durumda.

aşağıdaki arpaya pas ilacı atmadım maliyet olarak 115 dekar alan 12 kutu duett gidicek. kararsızım şuanda.

sizce ilerleme yaparmı bu pas ? ilaç atmalımıyım ? aşağıdaki resimden tavsiyede bulunursanız sevinirim.

ShyraXx link=topic=83386.msg995715#msg995715 date=1429697953' Alıntı:
teşekkürler. aynı şekilde benim opera max uyguladıgım buğdaylarda sadece alt yapraklarda septorya halen biraz var. üst kısım çok iyi durumda.

aşağıdaki arpaya pas ilacı atmadım maliyet olarak 115 dekar alan 12 kutu duett gidicek. kararsızım şuanda.

sizce ilerleme yaparmı bu pas ? ilaç atmalımıyım ? aşağıdaki resimden tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Duett Super orta dereceli iyi bir ilaçtır.Tabii Opera Max ile kıyaslayamayız bile.Fakat maliyet düşünüyorsan Duett Super ' in bir önceki versiyonu Duett Ultra ' nın muadilleri çıktı piyasaya.EPTİNATE ULTRA,METTO ULTRA,RAX ULTRA,AUDIT ULTRA,BERAUT.60 gr/da

Fotoğraflardan tam ayrıntı görememekle birlikte bunun pas mı yoksa yaprak leke hastalığı mı olduğu konusunda sanırım emin olmak lazım . Yaprak leke pasa göre öncelikli geliyor arpada ... civardaki buğdaylarda pas var mı bi kont etmek lazım sanırım... Eğer arpa yaprak leke hastalığı ise mutlaka litrede 450mg prohocolaraz içeren bir pas lacı kullanmak gerekiyor... Pas ilaçları arasında etken maddesi farklı veyahut daha az miktarda prohocoloraz içerenler var. Bunlardan da uzak durmak sadece 450 mg lık olanlarından tercih etmek hatta 10 dekar yerine 8 dekara uygulamanın faydalı olacağını düşünüyorum

Duett Super orta dereceli iyi bir ilaçtır.Tabii Opera Max ile kıyaslayamayız bile.Fakat maliyet düşünüyorsan Duett Super ' in bir önceki versiyonu Duett Ultra ' nın muadilleri çıktı piyasaya.EPTİNATE ULTRA,METTO ULTRA,RAX ULTRA,AUDIT ULTRA,BERAUT.60 gr/da
Ozamn audit ULTRA DUETT SUPER KALİTESİNDE bir ilaç degil