Günlük Ne kadar Süt Alıyorsunuz ( Yorum)

Arkadaşlar Hem Merak ettiğim için hem Diğer üyeler için Herkes için İyi bir konu olabilir.
Günlük kaç hayvan Sağıyorsunuz Kaç KG Süt döküyorsunuz

Hangi cins ? Gibi gibi yorum atarsanız seviniriz forum halkı :)
CİNS YORUM Atanlar ne olur atmayın Kalpler kırılmasın lütfen

Ynt: Günlük Ne kadar Süt Alıyorsunuz ( Yorum)

jersey 5 adet inek sağıyoruz toplam 40 lt süt alıyoruz..litre ' sini 2 tl satıyoruz..hayvan başına günlük 4kg süt yemi veriyoruz. nisan 15 - kasım 15 meradan yararlanıyoruz..

şuanda hayvanlar merada günlük 6 inekten 90 litre süt sağıyoruz. sadece aksamları 2 kg süt yemi veriyorum. 1. laktasyonda olanda var 5. laktasyonda olanda.

ortalama 15 litre. holstein mandofon ve simental karışık.

süt fiyatı 95 kuruş / litre

şuan 10 inek sağıyoruz en erken inek 2 ay önce doğum yaptı 2 ila 6 ay arasındalar 1 doum yapmış olanda var 4 olanda var günlük100lt. civarı veriyorruz buzagılarda günlük 40 lt.içiyor. cp nin 19 protein i veriyorum 70 kg yiyorlar slaj bitti merayada 15-20 günü bulur daha meradan gelince devam akşamlar 1-2 kg yem veya ot ile destekliyoruz sürekli..... ayrıca aylık en az 5-6 romork gübresini cekiyoruz . inekler montofo ağırlıklı ve simental melezi hayvanlar 1 tane hoşt var

20 inek var. 18 sağılıyor devamlı ikisi kuruda. günde 10 kilo 21 pro abalım süt yemi veriyorum. 300 civarı süt veriyorum. günde 180 kilo yem yiyorlar.slaj yonca gibi masrafları çıkardığımda bana sütten birşey kalmıyor herşey satın bir avuç dane yok.bir bacak malım yayılıma çıkmıyor. destek ,kısır inek ve buza satışından idare ediyoruz.

Holstein biri simental melezi , 16 Anaç 15 sağılır çogu gebe sağılır, biri kuruda .20 kadar dana düve , 240 kg süt günlük sabah akşam koop a götürüyorum sütü, 170 kg kadar kesif yem veriyorum.

Gece gündüz yaz kış 28 dönüm yerin içinde salma hayvanlar su ve yiyebildikleri kadar ot serbest.

Ayrıca ben 600 dönüm civarı yarısı kendimizin yarısı hicar , bayır kıraç ta olsa çiftçilik yapıyorum , amacım hayvanların kaba ve kesif yemini çıkartmak , tabi yıl uygun olursa çıkıyor yem fazlasını satarım diyorum , yıl uygun olmazsa satın almaktan daha pahalıya geliyor yem .

İmkan meselesi arkadaşlar süt sığırı hele holstein imkanı olmayanlar hiç bulaşmasın .

Ne demek imkan , doğal imkanlardan bahsediyorum , güzel iklim uygun arazi , bunun sonucudur başarılı bir işletme .

Bir örnek , Ankara tarafından bir işletme sahibi baya büyük bir işletme gelmiş bizim buradan damızlık düve toplamaya , bizim buraları görünce demiş ki , o aracılık yapan Biga lı arkadaşa ben çok yanlış yaptım işletmeyi yanlış yere kurdum demiş , sizin buraları çok uygunmuş demiş .

Yani sılaj yonca sulu tarım yada mera yok sa yada iklim sertse yada yada yol çok uzaksa hiç bulaşmayın , çok karlı bir iş değil zaten temelli batırır insanı .

Çünkü yoncayı iyi toprakta salma bedava su ile sulayıp yılda 6 biçim yapan ile, yine sılajı iyi toprakta bedava salma su ile sulayıp 10 ton sılaj biçen ile ,kuru saman ve fabrika yemi ile bakılan hayvanın geliri bir olmaz

Yukarıda dediğim gibi imkan meselesi , imkan yoksa imkana göre koyun olur başka iş olur , ama süt ineği zor , bende çok memnun değilim mecburen yapıyorum.

holşain 2.doğum (2,5 aylık gebe)
ala simental 2, doğum (15gün önce tohumlandı )
ala simental (4.doğum kuru dönemde )

2 inek toplam 45 55 ltre arası gel git var
danalara hazır mama kullanıyorum

kayseri yemin 21 protein süt yemini kullanıyorum günlük 8 &7 kilo yem yediriyorum

Arkadaşlar ne kadar doğru olur bu başlık altına yazmam fakat yinede arz talep doğrultusunda şansımı denemek isterim :)
Tekirdağ Malkara ' da süt sağım makinaları ve yedek parçaları satıyorum. İlgilenen arkadaşlar olursa iletişime geçebilirler. Herkese hayırlı cumalar bol verimli günler.

0533 715 98 71

Resimler ve ekler

• 20150319_115137.jpg
    20150319_115137.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 163
  • 20150319_115137.jpg
    20150319_115137.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 162

INTER-MAK link=topic=83391.msg998155#msg998155 date=1430467933' Alıntı:
Arkadaşlar ne kadar doğru olur bu başlık altına yazmam fakat yinede arz talep doğrultusunda şansımı denemek isterim :)
Tekirdağ Malkara ' da süt sağım makinaları ve yedek parçaları satıyorum. İlgilenen arkadaşlar olursa iletişime geçebilirler. Herkese hayırlı cumalar bol verimli günler.

0533 715 98 71

6 inek sağımlı ne kadar?
12 inek sağım makinaları ne kadar?