SİZCE ÇİFTÇİ MAZOTU 1.5 LİRA OLUR MU?

Ynt: SİZCE ÇİFTÇİ MAZOTU 1.5 LİRA OLUR MU?

yaptıktan sonra olur neden olmasın
ben 2 yede razıyım
dün depoyu fulledim 300 lira yazdı
bizim orada tarlalara elektrik çektiler dinamo ile sulama yapıyorlar tarlaya da elektrikli bisikletle gidip geliyorlar
millet marşa basmaya korkuyor :D

Olur niye olmasın...Gemilere kaç para mazot?Bir kuru yük gemisi bir seferinde kaç köyün 1 senede yakacağı mazotu yakıyor? ÇKS kayıtlarına dayalı bir tespit ve destekleme sistemi geliştirirsin olur biter her çks kaydı olana bi kart verirsin gider onunla tarım kredi ve anlaşmalı petrol istasyonlarından limiti kadar mazotu alır kullanır 1.5 liradan...
yapılmayacak iş değil hatta basit.

1.5 imkansız ve bana göre ülke ekonomisine doğrudan baltalama olur 2.5 olsa yeterli kimsenin gözünede batmaz. Gemi mazotunada 1 lira zam yapsınlar dengelensin. Ülkeye giren çıkan olmadan çiftçinin gider dengesi düzelir.

Dün tavan fiyat uygulaması sona erdi diye şu anda mazot 4,05 TL. Ben 2,5 lira olmasına razıyım. Arabam sıralı otogazlı. Benzin 4,72 TL. 3 lira olsa ben hiç lpg kullanmam.

dustero link=topic=83401.msg995780#msg995780 date=1429711015' Alıntı:
1.5 imkansız ve bana göre ülke ekonomisine doğrudan baltalama olur 2.5 olsa yeterli kimsenin gözünede batmaz. Gemi mazotunada 1 lira zam yapsınlar dengelensin. Ülkeye giren çıkan olmadan çiftçinin gider dengesi düzelir.
Aradaki vergi dilimini minimize etsinler yeter. Bedava mazot isteyen yok ki maliyetin biraz üstü çok güzel nefes aldirir

Çks kayıtlarına göre dekar başına a dan z ye yıllık ortalama harcanan mazot miktarı belirlenir. Her ürün ve sulu-kuru tarım şartları için ayrı ayrı. Çks de kayıtlı dekar bazına göre indirimli mazotunu tarım kredi veya petrol ofisinden alır.

Çiftçi mi daha fazla mazot kullanıyor yoksa gemicikler mi?

Gemilerin günlük ortalama yakıt harcamları, taşıyabilecekleri yük ağırlığı (DWT) na göre sıralanmıştır;
7000 DWT : 7 ton
19000 DWT :14 ton
60000 DWT :35 ton
166000 DWT :55 ton

DWT: Bir geminin taşıyabileceği en çok ağırlık olup, ham yükün, yakıtın, suyun, kumanyanın, yolcu ve gemi adamlarının kendilerinin ve eşyalarının ağırlıklarının toplamıdır,

Detveyt uluslararası ticarette; özellikle anglo-sakson ülkelerde long tons veya metric tons bazında kullanılır.

Bir metrik ton 1.000 kilogramdan oluşan ağırlıktır.
Bir long ton tam 1.016,0469088 kilogramdan oluşan ağırlıktır.

Standart bir yük gemisi bir günde; ülkemizde çoğu çiftçinin bir yılda yaktığı mazotu yakıyor.

Çks kaydına göre yapilabilir ama bizim burda tarlasini ekmeyip kiraya veren adam yillik desteklemesini çatir çatir aliyor bu sistemin en sağliklisi motor ruhsatı+cks kaydı birlikte olursa olur yoksa üretim yapan yine magdur olur

İyi de bizim köy 100 hane, 38 traktör=38 hane ediyor. Geriye kalan 62 hane de parayla iş yaptırıyor. Dolayısıyla -biri de biz olmak üzere- traktörü olmayan çiftçi böyle bir destekten yararlanamayacak.

fatihcastle link=topic=83401.msg995811#msg995811 date=1429718422' Alıntı:
Çks kaydına göre yapilabilir ama bizim burda tarlasini ekmeyip kiraya veren adam yillik desteklemesini çatir çatir aliyor bu sistemin en sağliklisi motor ruhsatı+cks kaydı birlikte olursa olur yoksa üretim yapan yine magdur olur

O nasıl şeymiş öyle yaa desteklemeyi kiraci alır. Her ürünün desteklemesi farklı bu da kiracıyı alakadar eder.

dustero link=topic=83401.msg995780#msg995780 date=1429711015' Alıntı:
Deniz nakliyesinde Dünya piyasası ile rekabet edemeyiz deyip o zammı asla yapmazlar.
Eğer çiftçiye ucuz mazot işi çıkarsa;
1. Binek ve hafif ticari araçların dizel olanlarında satış patlaması yaşanır.
2. Ne kadar nakliyeci, hafriyatcı v.s. varsa, galerilerde bekleyen 8-10 bin TL değerindeki düşük model bütün traktörleri alıp ucuz mazot peşine düşerler.

Mesela; hurda araç işinde bütün araba bayilerinin hurdaya ayrılan araçları alıp müşterilerine sıfır araba indirimi sunmaları gibi.
Yani; ucuz mazot v.s. hayal, ürettiğimiz değerinde satılsın yeter.

çks, ruhsat... gibi belgeleri beyan etme koşuluyla 1.5 - 2.0 tl/l arası bir fiyat vermek gayet mümkün. Tabi ki dolar/tl kuru ve petrol fiyatlarını da göz önünde bulundurarak bu değerlendirmeyi yapmalıyız.

Bildiğimiz üzere mazotun gümrüksüz rafineri çıkış fiyatı 1.55-1.60 tl düzeyleri arasında. Pompa çıkış fiyatı ise yaklaşık olarak 4 tl, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bizim hayatımızı idame ettirmemiz için ihtiyacımız olan bir maddeden ÖTV (özel tüketim vergisi) alınmakta ???, bunun yanı sıra EPDK payı + KDV + bayi kar payı, gibi başlıklarla ağır maliyet yüklenmekte.

Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinde ki gibi 'kırmızı mazot' diye tabir edilen bir uygulamayla, çiftçilere kırmızı renkte verilen mazotu sadece tarım amaçlı kullanılması denetlenebilir. Bazı arkadaşlar ekonomiyi baltalama olur demişler, bence bu kısa vadede etkili olabilir fakat uzun vadede(1 yıl) çiftçinin rahatlamasıyla daha fazla ve kaliteli ürün alarak, hem halkın cebi rahatlayarak ülke içinde ki ekonomi canlanır hem de fazla olan kaliteli malı iyi fiyatla ihraç ederek bu açık çok rahat bir şekilde kapatılabilir.

Kis aylarinda 3.60 civarinda idi simdi neden 4 kusur lira en az bi traktor 60 lt mazot alir 23 - 24 tl fazla para cikiyor cebimizden bn 80 dekar yer aktaracagim 2 lt yaksa 160 litre yapar 75 lira civari sadece benim cebimden cikacak.milyonlarca cifciden kacarbin tl cikacak istenirse maliyetine bile verilebilir biz uretim yapiyoruz bir cok arkadasim isdihdam sagliyor belki sanayide uretim yapan onca kisiden daha fazla kisiye gorunmesekde ekmek kapisiyiz...Konyadaki sanayinin %60 i tarim uzerine kurulmus cifcide olmassa sanayicide olmaz olaya bakarsak biz sanayiciden daha gucluyuz ancak birlik beraberlik yok bakin bi sanayici kac tane odaya dernege uye birsey oldugu zaman bireysel olarak degil dernek birlik oda olarak caliyorlar birisine zarar geldiginde aman banane demiyorlar yarin benim basimada gelir deyip arkadasinin hep birlikte kosturup haklarini aliyorlarcifci aman bana ne deyip geciyor .100 tl alabilmek icin yeri geliyor 1000 tl para harciyorlar fark bu...