Tek Ceker ile Cift Ceker Traktor Farki

Arkadaşlar şimdi herkeste traktör var. 4 çeker traktörlerin beygir gücüne göre , karşılığı 2 çeker traktör kaç beygirdir.
Örnek : 4 çeker Newholland TT55 ' in ürettiği güç 55 beygir, Bunun ayarında 2 çeker traktör kaç beygir olabilir ? Bilmem anlatabildim mi :(

Konu ismi amaca uygun olarak degistirildi

Ynt: Nisan ayının en mühim konusu .

FatihEFE link=topic=83416.msg995965#msg995965 date=1429730268' Alıntı:
benim anladığım 4 tekerden çeken 55 beygir bir traktörün yapabileceği işi 2 çeker kaç beygir bir traktör yapabilir diye soruyorsunuz sanırım
Evet, aslında merak edip öğrenmek istediğim şu, ikinci bir traktör alacağım, bu traktör 12 numara 4 lü pulluğu çekebilmeli, acaba diyorum Ford 6600 alsam 80 beygir bunu çeker, birde diyorum artık daha rahat makinalar var, 4 çeker al, ama bu pulluğu çekecek 4 çeker kaç beygir olmalı ?

mayıs ayına kalmadan bu konu önemsiz olacak demekki.....

4 çeker ve 2 çeker farkı güçle değil tutunmayla ortaya çıkar.
düşününki bir direğe çıkarken ellerinizle asılarak çıkıyorsunuz ayaklarınızı kullanmak yasak..
2. kez denemenizde size ayaklarınızıda kullanabilme seçeneğide veriliyor. aynı bedenle aynı güçle hangi denemede düz bir direğe daha iyi
tırmanırsınız düşünün... işte 4 ve 2 çekerin arasındaki fark sadece budur..

• Beğen
Tepkiler: Çerkesoğlu_10

sagalassos link=topic=83416.msg995972#msg995972 date=1429730709' Alıntı:
Yani kıstası olmalı bu işin, 4 çekerlerin , 2 çekerlere göre , farkı % 25 fazla güç mü? Bu rakam kesin mi ?
şöyle söyleleyim senin bahsettgin 4-12 pullugu çiftçeker td65d yede takıyorum tekçekertdt75d yede takıyorum başak tekçeker 2075 ede takıyorum
hatta tavlı zamanda tekçeker td65d ye bile taktım çekmem demiyor
burda önemli olan sürüm derinligi ve toprak yapısı ve tav drumu
sonuçta bahsettigin pullugu 100 beygirlik traktörede takan var 55 beygir traktörede takan var
şartlara göre degişir yani

ama dediigm gibi tekçeker 65-70 beygrilik bir traktörün yapacagı işi çiftçeker 55 beygirlik bir traktör rahatlıkla yapar buna emin ol :)
buyüzden bölgenizde şehrinizde tekçeker ve çiftçeker traktör kullanan kişilerin kullandıkları ekipmanlara bakarak
tek çeker veya çiftçeker durumuan göre %25 lik bir pay bırakın :)
çiftçeker traktör diyelimki
55in %25i 13,75
55+13,75=68,75
yani dedigim gibi ortalama 65-70 beygir civarı tekçeker bir traköre denk oluyor
tabi bu konuda daha bilgili arkadaşalrda fikirlerini yazarsa daha net bilgi edinmiş oluruz

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=83416.msg995980#msg995980 date=1429731450' Alıntı:
mayıs ayına kalmadan bu konu önemsiz olacak demekki.....

4 çeker ve 2 çeker farkı güçle değil tutunmayla ortaya çıkar.
düşününki bir direğe çıkarken ellerinizle asılarak çıkıyorsunuz ayaklarınızı kullanmak yasak..
2. kez denemenizde size ayaklarınızıda kullanabilme seçeneğide veriliyor. aynı bedenle aynı güçle hangi denemede düz bir direğe daha iyi
tırmanırsınız düşünün... işte 4 ve 2 çekerin arasındaki fark sadece budur..
Yusuf kardeş, yukarıda yine burada ben pullukla ilgili bir yorum yapmıştım, onu okurmusun.

4 ceker un gucde bir artısı yok.sadece gücünü en az kayıpla yere aktarıyor.tabi buda pulluk gibi aletlerde az da olsa fark koyar ama arıyorum rotovatorde balya makinasında fark yapmaz.bizim yörede tek ceker 65-46 70-56 640 lara 4 lü 10 numara pulluklar agir gelirken nimet 70 veya td 65 ler gayet normal çekiyor.dediğim gibi pullukdada öyle fark pek yok sadece patinaj çok daha az.

traktörlerin kataloglarına bakabilirsiniz. kataloglarda 3 tip güç tipi mevcut diye biliyorum, bunlar motorun bürüt ürettiği güç, kuyruk miline aktardığı güç ve çekiş (asılma) gücü olarak ayrılıyor. 6600 ' den bahsetmişsiniz motorun ürettiği brüt güç 77-78 hp olarak gözüküyor fakat toprağa yansıttığı asılma gücü ise 57-58 hp. bu kıstaslara bakarak karar verebilirsiniz. ayrıca 6600 sahibi olarak tavsiye ederim. :)

aşağıda ki linkte daha rahat anlaya bilirsiniz.
http://www.tractordata.com/farm-tractors/000/2/7/270-ford-6600.html

Nisan ayının en mühim konusu .

Nisan ayının en mühim konusu 'su' arkadaşlar.

Soğukların gecikmesi yüzünden, az yada çok ülke genelinde buğdaylarda gelişim geriliği var.

Şu an buğdayın ihtiyaç duyduğu sıcaklık 23-29 derece. Şu an dışarısı 7 derece. Bu soğuk, gelişimi geciktirmekle kalmadı, mahsülün su ihtiyacını da geciktirdi.

Şimdi havalar ısınır ısınmaz şiddetli bir ihtiyaç ortaya çıkacak. Daha önemlisi önümüzdeki 1 ay içinde m2 ' ye 160-200mm yağışa ihtiyacı olacak buğdayların.

Sulama şansı olanların kafası rahat. Ama kuru şartlarda çiftçilik yapanların tüm verimi, bu 'bir ay' içinde yağacak olan yağışa bağlı.

Bu arada ilk mesajdaki sorunun cevabı, tutunma performansı dolayısıyla %60 ' a 40 ' tır.

Tek çeker traktör ağırlığının yüzde 70 ini kullanabiliyor en iyi ihtimal, 4 çeker ise ağırlığının yüzde yüzünü kullanabiliyor
Yani çekişte ağırlıkla doğru orantılı olduğu için hesabını sen yap.
Tarım Makinaları hocam dan öğrenmiştim bunu boş bilgi değildir yani..

sagalassos link=topic=83416.msg995970#msg995970 date=1429730586' Alıntı:
Evet, aslında merak edip öğrenmek istediğim şu, ikinci bir traktör alacağım, bu traktör 12 numara 4 lü pulluğu çekebilmeli, acaba diyorum Ford 6600 alsam 80 beygir bunu çeker, birde diyorum artık daha rahat makinalar var, 4 çeker al, ama bu pulluğu çekecek 4 çeker kaç beygir olmalı ?
evet abim nisan ayının bu en önemli konusunda bulunmaktan onur duydum...
ford 6600 artık demode oldu mazotunu düşün abim etme eyleme ...
70-75 beygir kabinli bir traktör al 4 çeker olsun hem rahatlık,konfor hemde yeni nesil yakıt sistemleri en üst düzeyde üretim.
4 lü 12 inç pılluğu her yerde alır gider.
haa bu arada toprak yapınız yumuşak ve her yıl sürülüyorsa 3 lü 16 inç pulluk tavsiye ederim...
bununda nedeni 16 numaranın açtığı teker izinden traktör asvalttaymış gibi rahat ve az yakıtla vede daha az teker
aşınmasıyla gider gelir. saygılar.

sagalassos link=topic=83416.msg995970#msg995970 date=1429730586' Alıntı:
FatihEFE link=topic=83416.msg995965#msg995965 date=1429730268' Alıntı:
benim anladığım 4 tekerden çeken 55 beygir bir traktörün yapabileceği işi 2 çeker kaç beygir bir traktör yapabilir diye soruyorsunuz sanırım

tmm doğru anlamışım o zaman
valla böyle bi kıyaslama yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum , 55hp 4x4ün çekeceği pulluğu 75hp tek çeker ile çekmek yakıt olarakta ekonomik olmayacaktır çünkü üstelik o pulluğu tek çeker 55 ilede çekebilirsiniz sadece bazı yerlerde zorlanır o kadar diğeri kadarda rahat çekemez tabiki 75 e de o pulluk az gelir fazla ve gereksiz güç kullanmış olursunuz
genel olarak ağırlık dağılımı ile ilgilidir bu konu ve markaya göre yüzde hesabı değişir

Bizim tek çeker massey 285(75hp) ve çiftçeker erkunt bereket 60(58hp) e traktörümüz var pulluk,tırmık ,römorkla yük taşıma gibi işlerde 60 lık erkunt daha iyi 285 in tek erkunta göre tek güçlü olduğu yeri kuyruk mili gücü çeki gücü olarak erkunt 285 e göre daha iyi çekiyor

Şöyle anlatayım,pullukta normal sartlarda bazen 4x2 alıyorum hiç fark yok.Sadece farkı kurakta patlatma çekerken farkedebiliyorum.Arazimiz düz ova .

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=83416.msg995992#msg995992 date=1429732203' Alıntı:
evet abim nisan ayının bu en önemli konusunda bulunmaktan onur duydum...
ford 6600 artık demode oldu mazotunu düşün abim etme eyleme ...
70-75 beygir kabinli bir traktör al 4 çeker olsun hem rahatlık,konfor hemde yeni nesil yakıt sistemleri en üst düzeyde üretim.
4 lü 12 inç pılluğu her yerde alır gider.
haa bu arada toprak yapınız yumuşak ve her yıl sürülüyorsa 3 lü 16 inç pulluk tavsiye ederim...
bununda nedeni 16 numaranın açtığı teker izinden traktör asvalttaymış gibi rahat ve az yakıtla vede daha az teker
aşınmasıyla gider gelir. saygılar.
Demirin eskisi demodesi olmaz yusuf kardeş,ha illaki kabin olmadığı için konforu düşük olacak fakat 6600 dediğin motor sağlamlığıyla çekişiyle kükremesiyle nam yapmış bi traktördür.Yakıtına gelince erkunt 110 da var 6600 de ikisinde yakıtıda aynı aşağı yukarı.6600 dediğin traktör öyle demode oldu deyip es geçilecek bi traktör değil.Saygılarımla.