silajlık mısır da ekim öncesi ve sonrası hangi ot ilacını kullanmaliyim

Bu sene Allah nasip ederse 250 dekar silajlık mısır ekeceğiz dekalp 7221 e karar verdik yalnız tarlada yabancı ot sorunu var ağırlıklı domuz pitiragi ekim sonrası mısır 2 6 yapraklı iken ekip süper atmayı dusunuyorum ama ekim oncesi ve hemen sonrasida domuz pitiragina etkili bi herbisit uygulamak istiyorum fakat herkes kendi ilacını övüyor karar veremedim bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim silajlık mısır ilk ekicem sıra uzerı kaç cm olmalı sizce sıra arasını 70 cm yapıcaz inş gübre dekar a toplam 100 kilo kulanicaz 40 kilo Dap ekimde geriye kalanlarda parça parça üre çapa ve damlamayla kullanilacak

Ynt: silajlık mısır da ekim öncesi ve sonrası hangi ot ilacını kullanmaliyim

Sira uzeri 20 yap cikis oncesi kullanmyorm bence sende kullanma cikis sonrasi kullancaksan gerek yok 4- 8 yaprakli donemde kalson ile arrat i karistirip at

Bu işi ilk yapacaksan ve bundan sonrada yapmayı düşünüyorsan tek markada sınırlı kalma.ekecegın dekar baya var.bıkaç farklı marka dene bır sonraki yıl için hangı markadan daha fazla alacagını belirlemiş olursun.sıra üzeri genelde tohum üzerinde yazar.19 ile 22 cm arası ekilebilir.biz 19 cm ekmiştik.17 cm ekenlerde var.ekim öncesi ilaç kullanmayız.ekimden sonrada hektaşın esteri gerisi hikaye bence.mustang flnda var ama ayarını tutturamazsan mısırda gider.zaten zamanında çapa ve ilacını yaparsan mısır arayı kapattı mı tabanda insan bile yaşayamaz

Ekimi sözleşmeli yapıyoruz 3 tohum seçme hakkımız var di 7211 7221 bide pioneer y43 var 7221 yaprak sayisi digerlerinden fazla oldugu ve tonaj yaptığını soylediler o yüzden tercih ettik ekimde bizim burda 13 cm e yapanlar var ben daha önce danelik ektim 17 18 cm e ekmistik bi problem olmadı 13 cm e silaj ekildigi zaman bi sıkıntı olurmu sizce damlama delikleri 30 cm

mehmetalialtun link=topic=83425.msg996243#msg996243 date=1429798355' Alıntı:
Ekimi sözleşmeli yapıyoruz 3 tohum seçme hakkımız var di 7211 7221 bide pioneer y43 var 7221 yaprak sayisi digerlerinden fazla oldugu ve tonaj yaptığını soylediler o yüzden tercih ettik ekimde bizim burda 13 cm e yapanlar var ben daha önce danelik ektim 17 18 cm e ekmistik bi problem olmadı 13 cm e silaj ekildigi zaman bi sıkıntı olurmu sizce damlama delikleri 30 cm
sıkıntı illaki olur.dekara atılacak tohum sayısı bellidir.o sayıda verim maksimumdur.13 cm ekersen kök çok ince olur mısır bırbırıyle yarışır ve uzun olur istenilen ölçüde koçan yapmaz yapsada kırılır mısır.mısırda yaprak sayısı çokta önemli degıl koçan büyüklüğü ve içindeki mısır tanesi sayısıdır.tonajı koçan verir.13 cm hiç deneme bence.biz doge marka ektik haziran ikide 19 cm e.acayıp verim yaptı geç ekilmesine ragmen 6 tonu buldu

Ekim öncesi ilaçlar toprak yapısına çok bağımlılar, toprak analiz değerlerinin uygun olduğuna emin değilseniz riski almayın bence. Biz kws kilowatt türünü 70x16 ediyoruz. İlk doz mustang kullanıyoruz. 40 kg DAP biraz fazla gibi geldi, bize verilen tavsiye 13 kg fosfor, bunun karşılığı 30k Dap ile mümkün. Toprağında çok yüksek ph/kireç gibi bir durum var mı?

Cem abi analiz sonuçlarıni almadık daha inş bu hafta ici verecekler analizi detaylı grup 2 yaptiriyorum 18 maddeye bakacaklar tabi analiz sonucuna göre gübre uygulanacak ben yaklaşık olarak bizim çumra bolgesinde kullanılan gübre miktarını yazdım topragin 35 cm alti kireçli toprak pH da geçen seneki analizde 7.9 du ekim sonrası yabancı ot mısır basar mi diye korkuyorum biraz bu ekim öncesi veya hemen sonrası kullanilan herbisitlerde domuz pitiragina etkili olan yok sanırım etiketlerinde yazmiyor adengo yu ovduler oda domuz pitiragina karşı ruhsatlı değil herhalde etiketinde domuz pitiragi yazmıyor bana acil sağlam bi herbisit lazım şeytan elması ve domuz pitiragina etkili olacak bizim yan tarla 13 cm e danelik mısır ekti geçen sene ms 2.5 dekar dan 22 nemli 3 750 kilo dane aldigini soyledi dane 13 cm yi kaldirdigina göre silajlık kaldirir diye dusunuyorum tabi adam gübresi çok kullandi toplam 350 kilo 2.5 dekara

Mustang ' i kontrol ettim, domuz pitragina karsi ilk doz (70g/dekar) yeterli gorunuyor, seytan elmasini bulamadim. Cikis oncesi ilaclar icin ornegin bayerin ilaclarinda 7.5 uzeri pH olan tarlalarda tavsiye edilmez yaziyordu etiketinde.

Mehmet Ali Bey Merhaba,

Silaj, Dane ve Tatlı mısırda yabancı ot mücadelesinde Ekim sonrası çıkış öncesi Akris ilacını öneririm. Ayrıca Akris çıkış sonrası yabancı otların 1-2 yapraklı olduğu döneme kadar uygulanabilir. Uygulama aralığı geniştir.
Çıkış sonrası yabancı otların 2-6 gerçek yapraklı olduğu dönemde ise Arrat ilacı bir çok yabancı otun mücadelesinde başarılı sonuçlar verecektir. Arrat ' la domuz pıtrağını kolayca kontrol edebilirsiniz.
Akris hem dar hemde geniş yapraklı yabancı otları kontrol ederken mısırın gelişiminde olumsuz bir etkisi olmadığı için Mıısrda Akris kullanımının önemli olduğunu düşünüyorum.

Çok yıllık yabancı otların ( örneğin köygöçüren gibi ) kontrolünde akris olmuyormuş...
Dediğiniz ot akris in üzerinde yazıyor ise uygulayın baktın etkili olmamış üstten arrat yaparsın...
Sıra üzerine gelince sen bitki sayısını artırmak istiyorsun ondan 13 cm de ısrarcısin sanırım ama birbirine çok yakın olur ve bence çok da kârlı çıkmazsin... Dekarda 8500-9000 bitki idealdir atılan tohum değil çıkan tohum bu rakamlar olacak
Bende bitki sayısı konusunda çok olsun az olmasın dedim ama iyi su veremedim 7221 den dekar 6,5 ton da kaldım...
O nedenle bu yıl sıra arasını 60 cm yapmaya karar verdik ama makine ayar veremedik çok uğraşmak gerekliydi 65 cm ayar verdik böylelikle her 7 dekarda 1 dekar fazla sıra ekmiş ama bitki sayısı yine aynı dekarda 9000 olacak ama en azından birbirine çok yakın olmayacak...
Bu arada sözleşme fiyati ne acaba ?

Akris veya adengo düşünüyorum busra bey inş ekim sonrası da yabancı ot olmaz olursa da ya ekip yada arrat aticam inş ilginiz için çok tskr ederim inş başarılı oluruz

Erman bey 13.5 ekim yapacaz karar verdik inş bakalım bizim suda problemimiz yok çok şükür isciliktede olmazsa şu işini hallederiz Allahın izniyle tohum konusuna gelin pioneer 30 b74 ve 7221 ekicem sizce pioneer biraz fazlami olsun 7221 durumu ne memnun musunuz sözleşmeli silaj fiyatına gelince 10 kuruş kg fiyati yalnız biçme nakliye bize ait değil firma kendisi yapıcak bize gübre tohum u başta vericek bicildikten sonra parasi kesilecek arada avans da verilecek inş adamlar mısır kurutmadan Biçer bicecez denildimi 5 saat damlama calistircam 3 4 gün etkisi olur diye dusunuyorum

mehmetalialtun link=topic=83425.msg998086#msg998086 date=1430420716' Alıntı:
Erman bey 13.5 ekim yapacaz karar verdik inş bakalım bizim suda problemimiz yok çok şükür isciliktede olmazsa şu işini hallederiz Allahın izniyle tohum konusuna gelin pioneer 30 b74 ve 7221 ekicem sizce pioneer biraz fazlami olsun 7221 durumu ne memnun musunuz sözleşmeli silaj fiyatına gelince 10 kuruş kg fiyati yalnız biçme nakliye bize ait değil firma kendisi yapıcak bize gübre tohum u başta vericek bicildikten sonra parasi kesilecek arada avans da verilecek inş adamlar mısır kurutmadan Biçer bicecez denildimi 5 saat damlama calistircam 3 4 gün etkisi olur diye dusunuyorum
30b74 beyaz kocan yani görsel olarak sıkıntı olmasın yani Dane beyaz ya sanki silaj da dane yokmuş gibi görünüyor olabilir ?
Yani onu ekeceginizi firma biliyor mu ?
7221 iyi bir çeşit , 30b74 gününü doldurmuyor deniliyor Siteden Hacimmet Rumuzlu arkadaş geçen sene ekti tecrübe sahibi sana tavsiyem birazda c 955 ek bu 3 çeşidi aynı şartlarda bi dene ölçmece ve tartmaca net tonaj ortaya çıkar burdada Paylaş hem sen hem de bizler için güzel bir arge çalışması olur..