Yüksek Kanola Verimi İçin Stratejik Adımlar

Ynt: Yüksek Kanola Verimi İçin Stratejik Adımlar

sebazios link=topic=83470.msg996760#msg996760 date=1429987854' Alıntı:
Kanola ' nın memleketi Kanada ' da verilen bir seminerden. İçerisinde doğru bildiğimiz yanlışlar, yanlış bildiğimiz doğrular, net rakamlar, kısaca mükemmel bilgiler mevcut.

Ilgilenenlerin izlemesini şiddetle öneririm:

http://youtu.be/ZexKPnNjS0g

kardeşim 16 mayısta 7 aylığına Kanada ' ya gidecek, bol bol fotoğraf göndericek inşallah, bol bol kanola paylaşırım burda :)

sagalassos link=topic=83470.msg996829#msg996829 date=1429996555' Alıntı:
Moderatörümüze de teşekkürü borç biliriz :D

Abi sağol da alt yazı işi çok zor. Çok ciddi zaman lazım.

Tabi biri çevirirse, değil üyerin, Türkiye ' de kanola konusundaki en uzman kurum olan 'önder çiftçi'den dahi çok kişinin faydalanması açısından harika olur.

Adamlar nerede, bi neredeyiz görme açısından çok iyi bir video.

Adamlar, mibzer ile ekim esnasında, 'traktörün yaptığı saattaki hız ve farklı cm ' lerdeki ekim derinliği konfigürasyonlarının, çıkış ve m2 ' deki bitki sayısına olan etkilerini' hesaplamışlar. Ki bu, 53 dakikalık videonun taş çatlasın 1 dakikasını kapsıyor. Geri kalan bilgileri siz düşünün.

Söz konusu kısımdan bir görünüm:

8b21cf29f61151f2908c69e09a5941c8.jpg

Üşenenler için yazalım: en mükemmel ekim derinliği 1-1,2 cm. En ideal hız, 6.5 km/saat (yürümekten biraz hızlı)

Sonra bunları, ülke çiftçilerinin katıldığı bir seminerde resimleri ile anlatıyorlar sırf daha ileriye gidebilmek için.

Bizde daha, buğdayda bölgelere göre kullanılması gereken ideal azot miktarlarını sunan adam gibi bir çalışma yok. Trakya ' da 8kg azot kullanan da ben biliyorum diyor, 28 kg ' da :D

Çok geriyiz. Öyle böyle değil.

Yani kıyaslamaya çalışıyorum, kıyaslayamıyorum..

sagalassos link=topic=83470.msg996826#msg996826 date=1429996451' Alıntı:
Kardeşinden ricamız bu videoyu, alt yazılı hale gitirebilirse, gerçekten doğruları ve yanlışları bizde öğreniriz :( :( Büyük sevaba girer.

abi izledi biraz, çok fazla teknik terim geçtiğini söylüyor, zor iş biraz...

Her kıtanın iklimi farklı, kanolaların çeşidide farklı. En iyisi bildiğini yapmak Yılmaz abi 8kg gübre atanda biliyor 28 kg gübre atanında var bir bildiği :D

Ufaktan başlayalım. Ülkede kanola yetiştiren 45000 çiftçi var. Her yıl 12-15 milyon ton kanola üretiliyor. Kanada ' nın en çok tercih edilen 2. bitkisi.) Yazlık olarak ekiliyor. Mayıs,Haziran ' da ekilip eylül ekim gibi biçiliyor. (ilginç,Türkiye ' de kışlık ekiliyor).

Yaklaşık verim kuru tarım için 192.5 kg/dekar sulu tarım için 408 kg/da Yaklaşık 5 milyon dekar ekim alanı var. Ülkenin değişik yerlerinden bazı verim verileri verilmiş ekranda: Amerika ' nın Idaho eyaletınde 960 kiloya kadar çıkmış verim dekarda 300 kg ile 960 kg arası değişiyor verim.

Yüksek verim için gerekli kriterler:
Su kullanımı,hedef belirleme,tarla seçimi,tohumun çeşiti ve genetiği,kaliteli ve genç tohum kullanımı,tohumun verimlilği, tohum yatağı hazırlığı, ekim şekli, gelişim boyunca ürünün sağlığı ve korunması, hasat, depolama biçimi

Verimi etklieyen yaklaşık 140 tane etken var. Birçoğu direkt veya dolaylı yoldan verimi etkiliyor. Üreticilerin çoğu verimi etkileyen bu etmenleri görmezden geliyor.

Sonra üretim faktörlerine geçiyor konuşmacı. Madde madde gidiyorum

-Üretim yaparken kanola bitkisi gibi düşünmeliyiz.

-Bitkinin neye ihtiyacı olduğunu,bitkinin nasıl işlediğini daha iyi anlamalıyız.

-Bitki için anahtar rol oynayan etmenler, besinler,hormonlar nelerdır bunları bilmeliyiz.(7.15-Bitkinin tozlaşmasını anlatıyor)

(9.15)

Bitkinin ihtiyaçları,
çeşit,toprağın verimliliği,gübreleme,ekim sıklığı,tarihi,derinliği ve bitki ve mantar ilaçları(herbisit ve fungusitler)

(9.55)

Bir grafik var, sol taraftaki gübre,ilaç ve diğer koruyucu ve geliştirici maddeler uygulanmış kanolanın verimi ,sağdaki ise hiçbirşey uygulanmamış kanolanın verimi.

(10.30)

Ekrandaki tabloda, gübre ve ilaç kullanılmayan kanola ile kullanılan kanola arasındaki gelir farkını görebiliriz.

Soldaki;

183-Azot 66_Fosfat 84-Potasyum 41-Kükürt (gram veya kg cinsinden olabilir birimi anlayamadım)

Mikroelementler, Bor,Kalsiyum,Çinko

Fungusit uygulaması -Rovral

350 kg/da verim

Toplam gider:77 dolar/dekar

Toplam gelir 76 dolar/dekar

Sağdaki

70 Azot 25 Fosfor başka element yok

Fungusit kullanımı yok

Verim 150 kg/dekar

Toplam gider 45 dolar /dekar

Toplam gelir 22 dolar/dekar

Bu akşamlık bu kadar arkadaşlar uyku geldi. 12.15te kaldık unutturmayın :D

<<B.Özyurt>> link=topic=83470.msg996860#msg996860 date=1430005344' Alıntı:
Ufaktan başlayalım. Ülkede kanola yetiştiren 45000 çiftçi var. Her yıl 12-15 milyon ton kanola üretiliyor. Kanada ' nın en çok tercih edilen 2. bitkisi.) Yazlık olarak ekiliyor. Mayıs,Haziran ' da ekilip eylül ekim gibi biçiliyor. (ilginç,Türkiye ' de kışlık ekiliyor).

Yaklaşık verim kuru tarım için 192.5 kg/dekar sulu tarım için 408 kg/da Yaklaşık 5 milyon dekar ekim alanı var. Ülkenin değişik yerlerinden bazı verim verileri verilmiş ekranda: Amerika ' nın Idaho eyaletınde 960 kiloya kadar çıkmış verim dekarda 300 kg ile 960 kg arası değişiyor verim.

Yüksek verim için gerekli kriterler:
Su kullanımı,hedef belirleme,tarla seçimi,tohumun çeşiti ve genetiği,kaliteli ve genç tohum kullanımı,tohumun verimlilği, tohum yatağı hazırlığı, ekim şekli, gelişim boyunca ürünün sağlığı ve korunması, hasat, depolama biçimi

Verimi etklieyen yaklaşık 140 tane etken var. Birçoğu direkt veya dolaylı yoldan verimi etkiliyor. Üreticilerin çoğu verimi etkileyen bu etmenleri görmezden geliyor.

Sonra üretim faktörlerine geçiyor konuşmacı. Madde madde gidiyorum

-Üretim yaparken kanola bitkisi gibi düşünmeliyiz.

-Bitkinin neye ihtiyacı olduğunu,bitkinin nasıl işlediğini daha iyi anlamalıyız.

-Bitki için anahtar rol oynayan etmenler, besinler,hormonlar nelerdır bunları bilmeliyiz.(7.15-Bitkinin tozlaşmasını anlatıyor)

(9.15)

Bitkinin ihtiyaçları,
çeşit,toprağın verimliliği,gübreleme,ekim sıklığı,tarihi,derinliği ve bitki ve mantar ilaçları(herbisit ve fungusitler)

(9.55)

Bir grafik var, sol taraftaki gübre,ilaç ve diğer koruyucu ve geliştirici maddeler uygulanmış kanolanın verimi ,sağdaki ise hiçbirşey uygulanmamış kanolanın verimi.

(10.30)

Ekrandaki tabloda, gübre ve ilaç kullanılmayan kanola ile kullanılan kanola arasındaki gelir farkını görebiliriz.

Soldaki;

183-Azot 66_Fosfat 84-Potasyum 41-Kükürt (gram veya kg cinsinden olabilir birimi anlayamadım)

Mikroelementler, Bor,Kalsiyum,Çinko

Fungusit uygulaması -Rovral

350 kg/da verim

Toplam gider:77 dolar/dekar

Toplam gelir 76 dolar/dekar

Sağdaki

70 Azot 25 Fosfor başka element yok

Fungusit kullanımı yok

Verim 150 kg/dekar

Toplam gider 45 dolar /dekar

Toplam gelir 22 dolar/dekar

Bu akşamlık bu kadar arkadaşlar uyku geldi. 12.15te kaldık unutturmayın :D

Helal Berk.

Çevirinin bir örneğini de önder Çiftçi ' ye iletmek lazım. Tamamını izlediğinde, özellikle mikro elementlere ilgili yapılan yanlışlar gözüne çarpacak.

Örneğin Zn ' nin ne denli gerekli olduğu ile ciddi yanlışlar yapılıyor.

Paylasim icin tesekkurler. Cok degerli bilgiler var. Ben de ekmeden once bu videoyu izlemistim. Iyi ki izlemisim. Genel olarak bu yilki tutumun buna gore sekillendi diyebilirim. Bu video benden tum 3lu karisimci önder ciftcilere gelsin:)

CropMasteR link=topic=83470.msg1002141#msg1002141 date=1431899376' Alıntı:
Paylasim icin tesekkurler. Cok degerli bilgiler var. Ben de ekmeden once bu videoyu izlemistim. Iyi ki izlemisim. Genel olarak bu yilki tutumun buna gore sekillendi diyebilirim. Bu video benden tum 3lu karisimci önder ciftcilere gelsin:)

Gürkan ekimden önce izlemişsin ya. İşte O zaman bir de paylaşsaydın benim çok işime yarayacaktı. Bu videoyu geç gördüm. Sırf geç gördüğüm için mikro besin tercihlerinde hata yaptım.