bugday da problem

Ynt: bugday da problem

.
Döne döne ekiyorsaniz iyi ve kötü yerin genişliği ile mibzerin iş genişliği aynı olmalı. Gittiğiniz yerin hemen yanından yine ekerek geliyorsaniz bu seferde bir iyi ve bir kötü yerin genişliği mibzerin iş genişliğinin 2 katı olmalı. Ekim seklinize göre bu ölçüler tutmuyorsa sorun kesin olarak mibzerden ( gübre ve tohum miktarindan ) kaynaklanmıyor demektir.

Geçen seneki ürün, yine geçen seneki gübre toprak hazırlığı yada hasattan kaynaklanabilir. Sizinde biraz yardımcı olmanız gerekir bu konuda. Bu durumları yazarsanız sebep bulunabilir.

Bana araliklara bakınca bicerdoverin saplari yığdığı genislikleri problemsiz yerin genişliği tutuyor gibi geldi.

Valla arkadaşlar kusura bakmayın ama cevapların bazıları güldürdü.

Eken arkadaşın gübre kovası ayarsız. Belirli noktalara yığma yapıyor.

Sorunun kaynağı bu.

Bir an önce zayıf alanları gübrelemesi lazım. Elle mi yapar, kovanın ayarını mı değiştirir kendisine kalmış. Ama bi 10 gün daha geç kalırsa verim %20-25 düşer.

Not: şu ana kadar taban gübresindeki azotun esamesi kalmadı.

sebazios link=topic=83480.msg997026#msg997026 date=1430076134' Alıntı:

Eken arkadaşın gübre kovası ayarsız. Belirli noktalara yağma yapıyor.
Bu aklıma gelmemisti. Benim gübre makinasida ayarsiz ama eğer sorun gerçekten buysa ayarsiz demek az bile. Hatta belkide kuyruk mili calistirmadan kovanın kapağını açıp öyle gübre atılmış bile denilebilir.
Meraktan, ben mi guldurdum?

sebazios link=topic=83480.msg997026#msg997026 date=1430076134' Alıntı:

Eken arkadaşın gübre kovası ayarsız. Belirli noktalara yağma yapıyor.

Sorunun kaynağı bu.

Bir an önce zayıf alanları gübrelemesi lazım. Elle mi yapar, kovanın ayarını mı değiştirir kendisine kalmış. Ama bi 10 gün daha geç kalırsa verim %20-25 düşer.

Not: şu ana kadar taban gübresindeki azotun esamesi kalmadı.
Katiliyorum abi kesinlikle bitarafa makine gübreyi az atmış bazi makinelerde saga yada sola tek atilabiliyor gübre bitaraf acilmamis olabilir

fatihcastle link=topic=83480.msg997055#msg997055 date=1430079083' Alıntı:
Katiliyorum abi kesinlikle bitarafa makine gübreyi az atmış bazi makinelerde saga yada sola tek atilabiliyor gübre bitaraf acilmamis olabilir
fd457380ca75c340a8dfed197a5760e2.jpg
aynisi basima geldiginden söylüyorum delige kesek tikanmis sol taraf atmamis