Bugdaylardan son görüntüler

Ynt: Bugdaylardan son görüntüler

Sitedeki bilgili arkadaşlar şu an için nasıl bir uygulama yapmalıyım odeska makarnalik 20kg süper 20 20 attım 15kg da üst gübre attım şuanki hali budur birazdan arpalarida koyucam onlar içinde fikrinizi almak isterim herkese iyi akşamlar

funlowe link=topic=83484.msg997034#msg997034 date=1430076545' Alıntı:
kayseri pınarbaşı komsularımla hemen hemen aynı sıklık seyreklık cesıt yonunden degısıklık olabılır ustede 15 kg ure pancarın sekerını kullandım

15 kg üre mi, şeker mi?

keskın 39 link=topic=83484.msg997035#msg997035 date=1430076558' Alıntı:
Bolge tekirdag saray komsu tarlalarda bir sorun yok ust gubreleme 20 kg ure daha sonra yaklasik 2 hafta once de 18 -20 kg arasi 33 luk nitrat atilmistir

Sizin konular karıştı galiba.

Yılmaz hocam karıstırdım ıkısınıde oyle attım 15 kg gelecek sekılde ayarladım uzaktan bakınca rengı yesıl olarak belırgın bızım burda 250 300 aldımmı super sayılır ben bunu asmak ıstıyorum tabıkı buda senın deneyımlı bılgılerınle olur ınsallah

funlowe link=topic=83484.msg997042#msg997042 date=1430077125' Alıntı:
Yılmaz hocam karıstırdım ıkısınıde oyle attım 15 kg gelecek sekılde ayarladım uzaktan bakınca rengı yesıl olarak belırgın bızım burda 250 300 aldımmı super sayılır ben bunu asmak ıstıyorum tabıkı buda senın deneyımlı bılgılerınle olur ınsallah

Öncelikle dürüst olmak lazım.

Aşağıdaki fotoğrafı iyi bi incelemeni öneririm:

980f0a193734693321eb46bab28f3f82.jpg

(Fotoğrafı sizin diğer konudan aldım.)

Ben gördüklerimi yazayım. Eldeki verilerden hareketle:

1-) diğer tarlalarda gelişimler normal. Sizin tarlada sorun var.

Bahane olarak kışın soğuk olmasının arkasına sığınamayız. Don sizin tarlaya vurup komşuya kıyak geçmiş olamaz. Soğuk seçeneğini eledik.

2-) tarla genelinde renk problemi ve yabancı otlarda da gelişim geriliği

Bu durumlar doğrudan doğruya tarlanın toprağı ile alakalı. Ph çok yüksek olabilir, organik madde bitmiş olabilir, bir yada bir kaç besin elementinde şiddetli noksanlık yada şiddetli fazlalık olabilir. Bunu fotoğraftan anlayabilme gibi bi şansımız yok. Bunun için yapacağınız şey, üzerinde mahsül olup olmamasına bakmaksızın numune alıp tahlile göndermek.

Gerçek olan nokta şu: toprağın büyük bi sorunu var. 'Ot bile yetişemiyor'

3-) gelişim geriliği.

Bu başta geç ekim olmak üzere bir çok nedenden kaynaklanabilir. Ne zaman ekim yaptığınızı bilmediğim için kesin teşhis koymak imkansız. Bunun için de acil tarafından yaprak analizi gerekli. Toprak ile birlikte yaprak numunesi alıp ikisini birlikte götürmenizi tavsiye ederim.

Normalde üzerinde mahsül olan bir tarladan yoprak numunesi alınmaz ama sizin bitkiler yüklü miktarda besin çekebilecek durumda değil. Mahsülün durumu da ortada olduğundan bu konuyu göz ardı etmekten başka seçenek yok.

4-) boş alanlar.

Bunun iki sebebi olabilir:

1-) kullandığınız tohumda süne yeniği vardır.
2-) geç ekim yaptınız ve erken dönemde dona yakalandı. Buğday ve arpa 3. yaprağını çıkarttıktan sonra -15 ' e kadar dayanır ama 1-3 yaprak arasında, özellikle tek yaprak ilk çıkış evresinde meydana gelen donlardan ciddi şekilde etkilenir.

Şu an için görebildiklerin bunlar.

Yapılabilecekler:

- hızlı etki eden 33 ' lük nitrat verme
- yapraktan besin, stres önleyici ve mikro element verme

Ama en önemlisi, bir an önce toprak ve yaprak analizi yaptırmanız. Çünkü sorun, fütüğraf ile çözülebilecek boyuttan ileri.

Not: her şeyden önce dürüst olmak lazım. Sizin bölgenin iklimini iyi bilirim. Mayıs 15 ' ten sonra gelecek şiddetli sıcaklar bu arpa ve buğdaylara gelişim şansı tanımayacak.

Şu an için öncelikli hedefiniz, bölge verimlerinin üzerine çıkmak değil, o verimleri yakalamak olmalı.

Çünkü yanlışlar çok önce yapılmış ve bu noktadan sonra bazılarının telafisi zor.

Pek hoş şeyler söylemedim, farkındayım ama dürüst olmadıktan sonra bir anlamı olmaz.

Yılmaz hocam o resımdekı tarlada benım bugdayım bu resım arpadır sertıfıkalı efes marka ektım evet ekıme gec kaldım bugdayım normalse arpalarım gerıde kaldı o zaman ben hemen tahlılmı yaptırmalıyım sımdı oncelıkle

funlowe link=topic=83484.msg997066#msg997066 date=1430081725' Alıntı:
Yılmaz hocam o resımdekı tarlada benım bugdayım bu resım arpadır sertıfıkalı efes marka ektım evet ekıme gec kaldım bugdayım normalse arpalarım gerıde kaldı o zaman ben hemen tahlılmı yaptırmalıyım sımdı oncelıkle

Açıkçası buğdaylardaki durum da farklı değil. Geç ekim ' den kaynaklı don zararına uğramaları en büyük ihtimal.

Önce yaprak olmak kaydı ile bir an önce tahlil yaptırın.

[/quote
Arkadaşım hangi ayın kaçında ektiğini yazsana, geç diyorsun da ne kadar geç. Bir kere biz burada arpayı dekara 23-24 kğ. ekeriz. Lakin senin tarladaki otlar arpandan çok. İki ihtimal var, ya mibzerin sakat, ya da aralık ocak ayında ektiğin için yüzeye yakın düşen tohumlar dondan direk ölmüş, derine düşenler yaşamış.

sagalassos link=topic=83484.msg997072#msg997072 date=1430082950' Alıntı:
Arkadaşım hangi ayın kaçında ektiğini yazsana, geç diyorsun da ne kadar geç. Bir kere biz burada arpayı dekara 23-24 kğ. ekeriz. Lakin senin tarladaki otlar arpandan çok. İki ihtimal var, ya mibzerin sakat, ya da aralık ocak ayında ektiğin için yüzeye yakın düşen tohumlar dondan direk ölmüş, derine düşenler yaşamış.

Aynı arkadaşın hem arpa, hem de buğday konuları var. Her iki malhsulün de durumu aynı. Bu nedenle tek noktadan cevap verdim.

funlowe link=topic=83484.msg997074#msg997074 date=1430083239' Alıntı:
Arpa kasım 10u gıbı ekıldı sertıfıkalı olmasına ragmen 32 kg ektım mıbzerım 2006 model dıkkat ederım ekımede ama bu seyreklık oldu
Biz verimli taban tarlalara 30 kğ. tohum atarız. Senin kullandığın tohumda az değil. Komşu tarlalarda bu durumda dediğine göre , sanırım sizin oraları DON çok kötü etkilemiş.

Kolay gelsin bereketli olsun abi. Bende Pınarbaşı Kaynarlı ' yım. Biz arpaları 17-18 Nisan da daha yeni ektik (yazlık arpa). Fotoğrafta da arpa ekimini bitirdiğimiz günün öğleden sonrası buğdaya üre atımı yapıyorduk. Bizim buğdaylarda bu durumda ve bunun üstüne 23 nisan günü bir karışa yakın kar yağdı şükür ki don yapmadı sadece yaprak uçlarında çok kıymetsiz bi yanık var o kadar.