ÇİĞ SÜT ÜRETİCİLERİ ÇİĞ SÜTÜ DOĞRUDAN TÜKETİCİLERE SATMA KARARI ALDILAR

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://alotarim.com/index.php/cig-s...tu-dogrudan-tuketicilere-satma-karari-aldilar

iğ süt üreticileri çiğ sütü doğrudan tüketicilere satma kararı aldılar
Süt üreten büyük çiftlik sahipleri sektöre damga vuracak 5 önemli karar aldı. Üreticiler çiğ sütün değerlendirilmesi için süt tozu fabrikası kurma, tüketiciye doğrudan çiğ süt satışı, kooperatif çatısı altında örgütlenme gibi somut projelere imza atacak.

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) çatısı altında birleşen çiğ süt üreticileri sektörün geleceğine damga vuracak 5 önemli karar aldı. TÜSEDAD’ ın organizasyonu ile “Arama Konferansı”nda bir araya gelen süt üreticileri çiğ sütün değerlendirilmesi için süt tozu fabrikası kurma, tüketiciye doğrudan çiğ süt satışı, kooperatif çatısı altında örgütlenme, bölgesel olarak süt pazarlama ve sözleşmeli yem üretimi gibi somut kararlar alındı.

Ynt: ÇİĞ SÜT ÜRETİCİLERİ ÇİĞ SÜTÜ DOĞRUDAN TÜKETİCİLERE SATMA KARARI ALDILAR

http://www.trakkulup.net/sut-hayvan...l-para-kazanilir-parlak-fikirlerinizi-alalim-)/msg993554/#msg993554 şu başlığa yazdığım ilk cevaptan sonra (tarihe dikkat) TÜSEDAD ' a danışman olarak başvursam mı acaba? :)
sinan35 link=topic=83245.msg993260#msg993260 date=1428960800' Alıntı:
her köyde yada kooperatife bir tane süt tozu makinesi alın, fiyatı beğenmezseniz sütleri toz yapıp depoya kaldırın, gerisini sütçüler düşünsün... hem süt fiyatını indirmek için süt sanayicileri sizi süt tozu ithalatı ile korkutmuyor mu? al sana süt tozu dersiniz...sanayiciye süt lazım, hem de hergün, üreticinin sütü bu şekilde depolama imkanı olur, pazarlık şansı artar, süt patates gibi satılmaya başlanır (güzel hayal) :)

Çok sevindim, bir adım atmak, her şeyi değiştirebilir, o adım atılmadan, birinin sizi gelip arkanızdan itmesini bir ömür bekleyebilirsiniz...hayırlı olur umarım...

Resim: Amerika ve AB ' de Çiğ Süt Satışı Serbest

ile ilişkilere, gübre yönetiminden maliyetlere, bir çok konuda önemli kararlar aldık.” Yıldız TÜSEDAD’ın aldığı kararları şöyle sıraladı:
- Her üyemizin ortak olabileceği yine TÜSEDAD adıyla tüzel kişilik veya bir kooperatif kuracağız.
-Süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde süt tozu üretim tesisleri kurarak sütümüzü süt tozuna işleyerek iç ve dış pazarlarda satışının gerçekleştirilmesini sağlayacağız.
-Dernek olarak halkımızın taze, günlük çiğ süt talebini karşılamak amacıyla özellikle mevzuatın çıkmasına yönelik, tüketici dernekleri başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütü ile diyaloga geçerek desteklerinin istenmesine, siyasi partilerden destek istenmesine, kamunun bu yönde mevzuat değişikliğine gitmesi için baskı oluşturmasına karar verdik.
-Ürettiğimiz kaliteli süte katma değer sağlamak amacıyla, bölgesel süt işleme tesislerinin kurulmasına ve üretilecek mamullerin yine bölgesel olarak pazarlaması çalışmalarına karar verdik. Bu konuda başarısını kanıtlamış Tire Süt Kooperatifi ve Konya Şeker ( TORKU ) gibi üretici örgütlerinden destek alacağız.
-Kendi yemimizi uygun fiyata almak için Ziraat Odaları ile işbirliği yaparak üyelerimizin ihtiyacı olan özellikle kaba yemi sözleşmeli ürettireceğiz. Böylece hem uygun fiyata girdi sağlayacağız, hem de çiftçilerimize pazar ve fiyat garantisi sunacağız. Devletimizden de bu tür sözleşmeli üretim yapan çiftçilerimize ilave destek talebinde bulunacağız.”

tebrikler sinan aklın yolu birdir:)

bizde ÖCÜ gibi gösterilmeye çalışılan ve SOKAK sütü diye aşağılanan ÇİĞ süt.. ABD ve AB ' de satılıyo ilginç değilmi.. kendi adıma köy sütü alıyorum genelde ve paketli sütten üstün derim..

UÖZKAN.77 link=topic=83500.msg997181#msg997181 date=1430144332' Alıntı:
tebrikler sinan aklın yolu birdir:)

bizde ÖCÜ gibi gösterilmeye çalışılan ve SOKAK sütü diye aşağılanan ÇİĞ süt.. ABD ve AB ' de satılıyo ilginç değilmi.. kendi adıma köy sütü alıyorum genelde ve paketli sütten üstün derim..

abi ben amerika ve kanada ' da çekilmiş bir çok video izledim, süt üretildiği çiftlikte, litrelik plastik şişelere doldurulup günlük piyasaya sürülüyordu, bu şekilde butik tarzı, ürettiği kadarını direk piyasaya veren bir çok işletme var yurtdışında, tabi ki bir takım standart ve kalite şartları sağlanarak. Biz burada marketten Tire Süt Koop.un 3 litrelik bidondaki çiğ sütünü alıyoruz, evde kaynayıp yoğurt da yapıyoruz, sonra 1-2 gün içinde içimlik olarak da tüketiyoruz. Kaynatıldıktan sonra çiğ sütün bir sıkıntısı yok..

Çok doğru bir karar almışlar üretici kendi ürününü pazarlamadıktan sonra para kazanması biraz zor .Çiğ sütte gerekli uygulamalar yapılıp paketlendikten sonra herhangi bir sorun olacağını sanmam .Benimde en büyük hayalim ileride süt hayvancılığı çiftliği kurup günlük süt yoğurt satmak.

ülke tarımının atılım yapması için;

*toprak reformu/arazi toplulaştırması

*üretici örgütlenmesi

2 ' si olmadan hepsi hava/civa.. bunları da bu nesil yapamasa zamanla mutlaka yapılacak..

geçen bi toplantıda dedim.. eski arazi toplulaştırma daire başkanıymış sonradan tanıştık.. 2023 ' e kadar TÜM sulu/verimli topraklar toplulaşacak dedi.. inşallah bakalım..