DÖNERLİ PULLUK YAKITTAN VE ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAR MI ? FİKRİLERİNİZ BEKLİYORUM

Ynt: DÖNERLİ PULLUK YAKITTAN VE ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAR MI ? FİKRİLERİNİZ BEKLİYORUM

Sorduğun sadece bu ise evet sağlar tarla tesviyesinin korunması sebebi ile sıralı bitkilerde ekim ve söküm kolaylığı sağlar tarla başlarından dönme işide çok hızlı olur ben

Ama ben olsa soruyu şu şekilde sorardım dönerli pulluk alacağım... soklar arası mesafe... Beygir gücüne göre sok sayısı... pulluğun tabak yapısı ... İnç büyüklüğü... Nasıl olmalı gibi bir soru sarardım

Soklar arası mesafe ne kadar uzun olursa ve inç ne kadar büyük olursa o kadar iyi tabak yapısı konusunda ise turan mı alpler mi ünlü diye bir konu var oradan sebazios (yılmaz abinin) mesajını incelemeni öneririm ;)

Ynt: DÖNERLİ PULLUK YAKITTAN VE ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAR MI ? FİKRİLERİNİZ BEKLİYORUM

Tabiki sağlar ve daha Avantajları da var tabiki..
Dönerli pulluk düşünülecek bişey değil direk alınacak bi malzeme. Ben denemek için emanet aldım ondan sonra ben bidaha düz pullukla çite gitmem dedim. Sonra bizde aldık.

Sen almayı değil alacağın pulluğun özelliklerini düşünmelisin Mustafa ' nın da dediği gibi.
Paran varsa otomatik inç ayarlı al derim yoksa mekanik ayarlı, şase ve göbek olabildiğince büyük olsun( kopuyor yoksa) , kulaklar yarı bükük Form ve en az 14 inç büyüklükte olsun kulaklar
Köşe kesen, ön gövdecik, kesek kırıcı da olsa hiç fena olmaz
25-30 beygire bir sok düşecek şekilde seçim yapmak uygun olur BENCE...

abi haklısın acemilik işte kusuruma bakmayın :D ben 75 lik traktöre almayı düşünüyom 4 soklu olacak ama soklar arası mesafe ve sokların inçi kaç olmalı bunda bi bilgim yok cevaplarınızı bekliyorum

mekanik düşünüyom bi iki tarkada taş var kopacak kadar zorlanmaz heralde bilmiyom ama... 14 inç keseki büyük atar mı acaba

cihanreis link=topic=83523.msg997582#msg997582 date=1430241778' Alıntı:
mekanik düşünüyom bi iki tarkada taş var kopacak kadar zorlanmaz heralde bilmiyom ama... 14 inç keseki büyük atar mı acaba
kesek tabak yapısına bağlı sert tarlada çizel bile kesek çıkartır... ama tabak geri doğru açık ve 135 derecelik açı ile tam kıvrık olursa toprağı takla attırırken kırıyor o yüzden tabak yapısını incele dedim şimdi youtube a gir kvernland pulluklar tabak yapılarına bak alınacak pulluk o

..çift süren çiftçilerde dönerli pulluk olmazsa olmaz (çift sürmek gerekir mi o ayrıyeten tartışılır)

klasik türk çifçisi mantığı büyük pulluk keseği büyük atar ama nedense yıllardır ben böyle bi sorun görmedim, çit ne zaman sürülüyor sonbaharda yağış sonrası, kazayağı ne zaman çekiliyor sonbahar ekim öncesi hani kesek nerde? çok aman aman bi kurak olcakta kesekli kalcak, onun kesekli kaldığı yerde düz pulluk batmaz bile.
bir türk kalsiği daha kulak küçük olsun bi kulak fazla olsun. böyle olunca ne oluyor ben çözemedim traktörün iyimi oluyor yani.
büyük kulak derin sürüme imkan verir, tıkanma yapmaz otlu saplı yerde,toprağı daha iyi devirir, çizi içine daha az toprak düşer buda traktörde daha az sarsıntı demek, sert yerde kalkmaz daha ağırdır batışı kolaylaştırır...
sen 4 lüden tat alamazsın ben deyim pulluk traktöre hükmeder pişman olursun. benim tavsiyem 3lü(3+0) 14lü kalın şase, köşe kesen ve kesek kırıcılı olandır. mekanik ayardan da 16 yaparsın keyifle çitini sürersin
benim tecrübem budur karar senin..

Kardesim pulluk tavli yas yerlerde tav kacmasi toprak havalanmasi icin kullanilir kuru sert toprakta zaten cizel dipkazan gibi aletler kullanilir pullugun amaci zaten odur kurumus topragi pullukla surmeye kalkarkan ne payanda kalir ne kulak nede uc demirifaydadan cok zarar edrsin birde cikan o kesegi nasil eriteceksin dunyanin mazotunu yakarsin aletlerde asinir kirilir