bu sabah yaşadığım bi olay (ibrahim_11)

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik

merhaba arkadaşlar
busabah başımdan bi olay geçti anlatmak istedim
bizim komşu köyde yabancılar çok tarla satın aldı ve almaya devam ediyor
33 dönümde ben sattım hem uzak ve hemde verimsizdi kıraç ve bayır tarlaydı bende ordan satıp kendi köyümden tarlamın sınırından yer aldım tarlamı sınırıma taşımış oldum bizim köydende baya satan oldu ben 2 senedir oraları sürüyodum adamlar yapancı ve zengin tiplerden
dönümünü 35ile 40 tl ye sürüyorum orda satışlarda aracılık yapan adam ayarlıyordu benim sürme işini 5 tl de dönüme o alıyordu iyide iş çıkıyordu
dün aradı iş var 28 dönüm sürülcek tarla var 40 tl ye sürermisin dedi bende tamam hemen geliyorum deyip pulluğu taktım gibi komşu köye gittim o köy bize 5 km uzaklıkta orda telefon zar zor çekiyor zaten 5 hane lik köy köye vardım 1 tane canlı varlık yok bom boş köy bekledim bekkledim telefonda çekmiyor sonra 1 saat geçti tekrar döndüm adamı bulamayınca 3 km falan uzaklaştım telefon çekmeye başladı aradım dedi köyün girişine gel hemen döndüm bi araba duruyor dedi tarlayı sürcek senmişsin galiba evet dedim dedi tarla burası tamam dedim benim emlakcı ortalarda yok derken tarlaya girdim hem ana yol hemde köyün dibi derken pulluğu bi attım eli sopalı 2 kişi geldi adamla tartışyor derken biri yanıma geldi dedi hemen çık tarladan adam diyor tarla benim sür tarlanın eski sahibi tanıdık dedi bana bu tarlayı içradan aldı tarlayı sürdürmeriz neyse ben tarladan yola çıktım tarlanın sahibinin abisi aradı cemal hemen cık birazdan arası karışacak die ben biraz uzaktayım derken 4 kardeş toplandı çoluk çoçuk derken balta çapa sopa eline ne geçerse bi karştı orası ben tam gaz uzaklaştım ordan sonra gece bizim köye geldiler emlakçıyla tarlayı alan adam abi dedim beni böle işlere neden bulaştıryon adamlar arkadaşım adamlarla kötü yapçan beni sonra neyse ben geldim için para verdiler biraz ben almak istemedim ama zorla bi 20 tl yol parası verip gittiler :)

Ynt: bu sabah yaşadığım bi olay (ibrahim_11)

ibrahim_11 link=topic=83533.msg997666#msg997666 date=1430257639' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
busabah başımdan bi olay geçti anlatmak istedim
bizim komşu köyde yabancılar çok tarla satın aldı ve almaya devam ediyor
33 dönümde ben sattım hem uzak ve hemde verimsizdi kıraç ve bayır tarlaydı bende ordan satıp kendi köyümden tarlamın sınırından yer aldım tarlamı sınırıma taşımış oldum bizim köydende baya satan oldu ben 2 senedir oraları sürüyodum adamlar yapancı ve zengin tiplerden
dönümünü 35ile 40 tl ye sürüyorum orda satışlarda aracılık yapan adam ayarlıyordu benim sürme işini 5 tl de dönüme o alıyordu iyide iş çıkıyordu
dün aradı iş var 28 dönüm sürülcek tarla var 40 tl ye sürermisin dedi bende tamam hemen geliyorum deyip pulluğu taktım gibi komşu köye gittim o köy bize 5 km uzaklıkta orda telefon zar zor çekiyor zaten 5 hane lik köy köye vardım 1 tane canlı varlık yok bom boş köy bekledim bekkledim telefonda çekmiyor sonra 1 saat geçti tekrar döndüm adamı bulamayınca 3 km falan uzaklaştım telefon çekmeye başladı aradım dedi köyün girişine gel hemen döndüm bi araba duruyor dedi tarlayı sürcek senmişsin galiba evet dedim dedi tarla burası tamam dedim benim emlakcı ortalarda yok derken tarlaya girdim hem ana yol hemde köyün dibi derken pulluğu bi attım eli sopalı 2 kişi geldi adamla tartışyor derken biri yanıma geldi dedi hemen çık tarladan adam diyor tarla benim sür tarlanın eski sahibi tanıdık dedi bana bu tarlayı içradan aldı tarlayı sürdürmeriz neyse ben tarladan yola çıktım tarlanın sahibinin abisi aradı cemal hemen cık birazdan arası karışacak die ben biraz uzaktayım derken 4 kardeş toplandı çoluk çoçuk derken balta çapa sopa eline ne geçerse bi karştı orası ben tam gaz uzaklaştım ordan sonra gece bizim köye geldiler emlakçıyla tarlayı alan adam abi dedim beni böle işlere neden bulaştıryon adamlar arkadaşım adamlarla kötü yapçan beni sonra neyse ben geldim için para verdiler biraz ben almak istemedim ama zorla bi 20 tl yol parası verip gittiler :)
geçmiş olsun

Ynt: bu sabah yaşadığım bi olay (ibrahim_11)

Geçmiş olsun,

adam icradan malı satılınca kızmış,
'kim alırsa alsın, ektirmicem ulan burayı' demiş bence....
bence ekilse bile, o adamlar mahsülü yakarlar... alan kişi kullanamaz...

gelelim bu işin diğer boyutuna...

Malesef yabancılar toprakları kapış kapış alıyor.
parayı gören, kısa - dar görüşlü çiftçi arazisini satıyor...
belki de borcundan dolayı mecburen satıyor, satmak zorunda kalıyor...
hatta onlar arazilerini satsınlar diye, bilerek borçlandırıldı, zor durumda bırakıldı...

bu işler bir iki aylık planlarla değil, 10-15 yıllık planlarla yapılıyor.
5 sene ucuz ucuz para ver, hepsini borçlandır,
sonraki 5 sene mahsüle para verme, borcunu ödeyemesin...
sonra da icraya düşsün veya tarlasını satsın borcunu ödemek için...
arkasından da gel, peşin parayı göster ve tüm tarım arazilerine kon !

hatta hükümet 'yabancıların toprak edinmesini serbest bıraksın.'
üstüne üstlük, bu da yeterli gelmesin, toprak kullanım kanunu çıkartıp,
mirascılar arasına nifak sok, bir de bunları zorla satışa çıkar, yine yabancı alsın...
bu da yetmesin, aynı kanuna 'yeter gelirli arazi büyüklüğü' diye bir ibare koy.
ve köylüye de ki, 'bu büyüklükte arazin yoksa ya hiç satamazsın ya da hepsini satacaksın, birazını satıp, borcunu ödeyip, geri kalanını işleyeyeyim' diye düşünme. desin !!!
hükümet üstüne üstlük bir de meraların 49 yıllığına kiralanması ve meralarda %10 yapılaşmaya izin kanunlarını çıkartsın...
bir de büyükşehir yasası ile bütün mera ve tarım alanları imara açılsın...
.
.
.
bu gidişatın sonunda 'Vatan evlatlarının' elinde hiç bir toprak, arazi kalmayacak.
yabancılar hepsini satın alacak, 'bu toprağın çocukları' atalarının kan dökerek, can vererek 'vatan yaptığı topraklarda' sadece 'ırgat' olacak !
belki daha da ilerisinde, arazileri alan yabancılar, kendi ülkelerinden işsizleri getirip buralarda çalıştıracak, ve bizlere 'bu vatanın sahiplerine' defolun gidin ! diyecek....

Allah sonumuzu hayretsin.
- Toprak satma, mecbur kalırsan, yine aynı köydeki kişiye sat !
- Yabancılara uşaklık eden aracılara, emlakçılara (kompradorlara) karşı çık, onları deşifre et, onları rezil et, onları etkisiz hale getir !
- Yabancılara toprağını satanlarla muhabbeti kes, köyden defet !
- soğan, fasülye, sarımsak, patates, domates, biber, patlıcan, nohut, kabak, maydonoz, ıspanak, vb... kendi yiyeceğini kendin üret ve kışlıklarını kendin hazırla.
- 20 dekar arazi bütün yıllık sebzeni karşılayabilirsin, 50 dekar arazi ile bütün senelik ununu karşılayabilirsin.
- safları sıklaştırmanın zamanıdır...