Buğdayda Bitki Besin Noksanlıkları

Söylediklerinizde kesinlikle haklısınız. Fakat ben kendimden örnek vereyim.

Mesela bizim arazilerimiz Allah 'a Şükür verimliler ama tarlalar hep parça parça.

Şimdi ben diyelim ki buğdaya tüm atılacak ilaçları gübreleri vsvs hesapladım . X TL tutuyor. Aklımda ki soru ise Ben bu kadar işçilik ve masraf yaptım ama , elde edilen buğday masrafı karşılayacak mı ? He ama o sene hava şartları uygun olursa o zaman ayrı tabi. Dediğiniz 700 800 kg verim elbette olur.

Ve bu kadar işçiliğe rağmen o sene ya kurak giderse ? İşin bu tarafı var. Benim de şahsi düşüncem ben de bu işçiliği yaparsam ya kurak gider de tüm emeklerim boşa gider diye korkuyorum. Bir de araziler parçalık işin o tarafı da var .

Ama işin sonucuna gelir isek tabi ki de ektiğimiz tüm ürünlere gereken işçiliği vermeliyiz. Allah emeklerimizin karşılığını verir elbet.
Kul olarak allahın bize verdiği nimetleri sonuna kadar değerlendirelim.Allah vermeZse yapcak bişey yok.öyleki sulu arqzine bile güvenmiceksin kurak gittimi sularda gidiyor .. Allahtan gelene ne çare var nede önlem.

• Beğen
Tepkiler: islam doğan
Yılmaz hocam süpersin .seni saygı ile selamlıyorum.

Ben de saygı ile selamlıyorum seni İskender Abi.

Yılmaz abi çok yararlı bilgiler gerçekten. Vallahi okurken beynim döndü. ( çoğu şeyi anlamadığım için). :D

Şimdi demişsin Almanya ve İngiltere ' de yapraktan azot verilmesi standart hale gelmiş. EE verecekler tabi adamlar traktörün yakacağı mazotu mu düşünüyor?Gübreye vereceği parayı mı düşünüyor? Bizim burada çoğu insan sırf traktör mazot yakmasın diye , sırf gübreye para vermesin diye bu işlemi yapmaz. Çünkü buğdaydan aldığı fazla verim , mazota ve gübreye verdiği parayı kurtaracak mı düşüncesi var kafasında.

Yanlış düşünüyorsam affola. Benim düşüncem bu .

Şimdi benim bir sorum olacak abi. Diyelim buğday başakta iken azot atacağız. Gübreyi attıktan sonra yağmur yağmaz ise(1 hafta içinde) gübre işe yarar mı ? Belki yukarıda sorumun cevabı yazıyordur ama dediğim gibi beynim döndü :D

Ayrıca bu verdiğin bilgiler için sonsuz teşekkürler. Eline diline sağlık Yılmaz abi. Sizin ve sizin gibiler sayesinde forumdaki çoğu kişinin kafasında ki soru işaretleri kalkacaktır. Saygılar..

İslam.

Almanaya ve İngiltere'deki çiftçiler, mazota ve gübreye vereceği parayı en az senin kadar düşünüyorlar, hatta bizden daha iyi hesap yapıyorlar. İnan buna. Bu nedenle bu durumdalar.

Yılmaz bey, yüreğinize-kaleminize sağlık. Hepimiz için dönüm noktası olduğundan eminim.
Allah razı olsun. Selam ile

Estağfirullah.

İslam bey söyledikleriniz eğer iç yada doğu anadolu çiftçisi olsanız haklı olabilirdi.Ancak trakya çiftçisi ben gübre mazot masrafı düşünürüm dedimi orda bi durmalı.Neden? Ülkemizin neredeyse en çok yağış alan bölgesindesiniz( kurak yılları saymıyorum) arazileriniz nispeten daha verimli yani her anlamda iç bölgelere göre daha şanslısınız.şimdi izzet abim ben afyonda bu kadar azot vermem bu makadar mazot yakamam dese hak veririm . Zaten 2 yılda bir ekiyor tarlasını.ama şu var getiri kısmına gelecem şimdi buğdaya güzel baktınmı veriyor kardeşim güzelde para kazandırıyor.muhtemelen arazi olarak benden çok daha fazla araziniz var . En azından kesin net konuşmak yerine doğru gübrelemeyi ufak bi paraelinizde denerseniz artısını eksisini görürsünüz.800-1000 kg verimler hayal değil.saygılar

Katılıyorum Ali.

Çiftçilikte model almamız gereken insan Yılmaz abi.

Tam da bitki biyolojisi çalışırken denk geldim konuya. Hazır kitap elimde kısa fotoğraflar atayım dedim.

Yılmaz abi onlarca kez söyledi ama tekrar paylaşmaktan zarar gelmez.

a73252fa8b7e2f917394009a07c87812.jpg
42b9f92791e5de44645b1217cb4749ce.jpg
a77798673eda8513cfda412655e2d478.jpg
89078fd0b3f93ca403a0c9d7dd0c1928.jpg

Onur bunları mı öğretiyorlar be size. Yazık yazık :D

Konu çok güzel.Yılmaz kardeşim, iyi iş çıkarıyorsunuz, elinize sağlık.Yalnız bazı noktalar ince bir detay atlıyorsunuz gibi geliyor.Nacizane bir kaç şey eklemek istiyorum.

Şöyle ki; tek başına azotun kardeş sayısını artırdığı düşünülüyor.Bu yüzden de bazı çiftçilerimiz de buna güvenerek taban gübresi kullanmadan veya az kullanarak üre veya nitrat ile ekim yapıyor.Yada; çıksın buğday, yapıştırırız üstüne üreyi kardeş yaptırırız diyor :)

En alttaki fotoğrafta görülen problem karşısında üreticimiz hemen üreye, sülfata sarılıyor.Ancak asıl problem fosfor!Azot sadece fosfor alımını bir nebze teşvik edebilir, fosfor olmadan tek başına ne kardeş yaptırabilir ne de kök.Fosforun başlıca görevi de zaten hücre bölünmesi, kalıtım karakterlerinin iletimi yani nesil devamını sağlamak, kök oluşturmak.
En uygun kullanım zamanı da tabandan ve bitkinin de fosfor alımının tamamını kardeşlenme sonuna kadar bitirdiği düşündüğümüzde işin çözümü ekim ile başlıyor ve bitiyor.
Yapraktan takviye de bir yere kadar fosfor için.
Yani taban gübresinin en büyük amacı fosfor takviyesi ve bitkide kardeş sayısını arttırmaktır.
Dekardan her 100kg verim için bitki 1.2 kg fosfor harcar.700 kg üzerinden hesap yaparsak saf 8.4 kg yapar.Tabii ki bu hesap Ph'nız nötr ise. Yüksek ise kirecin fosforu bağlama oranı da artacaktır.Kullanmanız gereken fosfor miktarı da artar.Yada toprağınızda fazladan fosfor vardır miktar düşebilir.

Eklemeler için çok sağ olun. Tamamen katılıyorum.

Aslında azot konusu tam bitmedi. Hangi azotu, ne zaman, nasıl ve ne için vermeliyiz. Aradaki farklar neler olur gibi detaylar ile azotu dengelemek için gereken önlemlerin olduğu, artı olarak noksanlık gidermek için yapılacak pratik uygulamalar ile ilgili bir mesaj daha yazılması lazım.

Son düzenleme:
Yılmaz abi çok güzel bilgiler emeğine sağlık. Yabancı kaynaklardanmı araştırıyorsun linkini verebilirmisin? Bide bi sorum var normalde nisanın 15-23 ü arası dekara 15 kg 33 lpk amonyumnitrat veriyoduk bu sene daha erken zamanda üre verecem martın 15i gibi düşünüyom ama üreleri - havada bekletsek sıkıntı olurmuki?

Sistem utansın abi :D Zaten bitki biyolojisini kitaptan değil siteden öğreniyorum :D

Bol bol araştırma oku, öğrendiklerini de sürekli tarlada dene. Bu işin yolu bu.

Yılmaz abi çok güzel bilgiler emeğine sağlık. Yabancı kaynaklardanmı araştırıyorsun linkini verebilirmisin? Bide bi sorum var normalde nisanın 15-23 ü arası dekara 15 kg 33 lpk amonyumnitrat veriyoduk bu sene daha erken zamanda üre verecem martın 15i gibi düşünüyom ama üreleri - havada bekletsek sıkıntı olurmuki?

İsmail sürekli takip ettiğim kaynaklar:

1-) yerli kaynak olarak bazı gübre firmalarının sitelerinde iyi derleme güzel bilgiler var. Çok değiller zaten. Hepsini okumak 2-3 geceni alır.

2-) akademik araştırmalar. Ama herkesinkini değil. Özellikle maddi kaygı gütmeyen yüksek lisans tezleri ile bazı (sayılı) akademisyenlerin yaptığı çalışmalar.

2-) Yabancı forumlar.

3-) yabancı eğitim siteleri. Mesela Kanada Kanola Enstitüsü ya da gübreleme konusunda çok başarılı olan bazı ithal gübre firmaların eğitim siteleri.

Ek olarak :

Kimyasal Gübreleme , Organik Madde ve Mikroorganizmaların Önemi.

b7a54a9a03130a989e9feb7a657fd691.jpg

Onur'um bilgiler çok güzel lakin (konu başlığı olan noksanlık belirtileri ile) ilgili paylaşım yapmaya özen göstersek, okuyanlar için daha faydalı olacak.

Yılmaz hocam 46 üre yi 10 kg ve 15 kg olarak Ocak ve Şubat ayları da en az kaç gün ara olmalı?Nisan ayı ilk haftası 17 kg 33 atmak istiyorum sence nasıl uygundur? B uğdayllarım 85 ve az miktarda éperia.tabana 20 kg süper ekin ile ektim. Kireç uygulaması yaptığım yerlerde buğday çok zayıf ve açık yeşil.sence gidişat ne olur?

Yılmaz hocam 46 üre yi 10 kg ve 15 kg olarak Ocak ve Şubat ayları da en az kaç gün ara olmalı?Nisan ayı ilk haftası 17 kg 33 atmak istiyorum sence nasıl uygundur? B uğdayllarım 85 ve az miktarda éperia.tabana 20 kg süper ekin ile ektim. Kireç uygulaması yaptığım yerlerde buğday çok zayıf ve açık yeşil.sence gidişat ne olur?

İskender Abi bu başlığı besin eksiklik belirtileri üzerine odaklayalım. Soruya cevabı özelden ileteceğim.

Yilmaz bey ve forumdaki diger arkadaşlara degerli bilgilerini bizlerle paylastiklari icin teşekkür ediyorum.

Verdiğiniz bilgiler ihtiyaci olan ve kıymetini bilen çiftçi arkadaslarimiz için hayati onem tasiyor.

Bitki Koruma için de böyle bi başlık acilsa cok guzel olur.

Saygilarimla.
Takip

Bahar da ilk gübreleme üre mi olmalı yoksa nitrat mı olmalı
Atılacak zamana bağlı. Çünkü üre direkt bitkinin alacağı formda değil ama nitrat yağış olursa aynı gün bile alınabilir. Üreyi bitkinin alabilmesi için bakterilerin onu amonyum ve nitrata dönüştürmeleri gerekiyor buda toprak yapısı sıcaklık organik madde gibi olgulara bağlı olarak 15-30 gün diyebiliriz. yani kabaca aynı tarihte azottan yararlanacaksa bitki; üre nitrattan 20-25 gün önce atılmalı. Sizin bölge neresi ne zaman atılır bilmiyorum o yüzden tarihine bişey diyemem.

Atılacak zamana bağlı. Çünkü üre direkt bitkinin alacağı formda değil ama nitrat yağış olursa aynı gün bile alınabilir. Üreyi bitkinin alabilmesi için bakterilerin onu amonyum ve nitrata dönüştürmeleri gerekiyor buda toprak yapısı sıcaklık organik madde gibi olgulara bağlı olarak 15-30 gün diyebiliriz. yani kabaca aynı tarihte azottan yararlanacaksa bitki; üre nitrattan 20-25 gün önce atılmalı. Sizin bölge neresi ne zaman atılır bilmiyorum o yüzden tarihine bişey diyemem.
Kıştan çıktık diyelim bende bir tarih veremiyorum çünkü hiç belli olmuyor yıl yıl değişiyor ama ilk olarak buğdayın acil azot ihtiyacını karşılamak için nitrat mı atmalıyım

Kıştan çıktık diyelim bende bir tarih veremiyorum çünkü hiç belli olmuyor yıl yıl değişiyor ama ilk olarak buğdayın acil azot ihtiyacını karşılamak için nitrat mı atmalıyım
Acil karşılanacaksa amonyum nitrat atılır. Genelde mesela konyada kıştan çıkar çıkmaz atılacaksa üre atılır. Ürenin vakti kısıtlıdır kar kalkar kalkmaz atılmalı.

Bugdaylardaki sondurumlar
Ben kulleme ve cinko eksikligi tespit ettim

Sizce durum nasil arkadaşlar

Resimler ve ekler

• 20160216_113717.jpg
    20160216_113717.jpg
    6 MB · Görüntüleme: 284
  • 20160216_113431.jpg
    20160216_113431.jpg
    6.9 MB · Görüntüleme: 276
  • 20160216_113527.jpg
    20160216_113527.jpg