yoncamı? ryegrass'mi?

Arkadaşalar 100 dekara yakın arazim var.yonca veya ryegrass ekip kuru ot olarak satmak istiyorum hangisini önerirsiniz?Karadeniz toprak yapısı sert. Fazla işlenmemiş.toprağın 40cm altında sarı toprak var.

Ynt: yoncamı? ryegrass'mi?

Diğer adı herhalde sorgum-sudan otu. Biz ektik, tecrübem ;
* Slaj yapacaksan ryegrass ekmeni tavsiye ederim. çok gür ve yaprağı bol oluyor.
* Yonca gibi çabuk kurumuyor biçimden sonra yayman gerekiyor.
* sürüp yerine mısır ekersen ot ilacı işe yaramıyor (bunu öldürmüyor ) çok yüzsüz.
* senede 3-4 biçim yapabiliyorsun hemen hemen yonca gibi.
* suyu seviyor. her biçimden sonra sularsan çabuk yetişiyor.
* Yeşil verirsen hayvanlara gaz yapmıyor yonca gibi.
* ticaret dersen yonca daha çok tercih ediliyor.

rfn26 link=topic=83555.msg998021#msg998021 date=1430402818' Alıntı:
Diğer adı herhalde sorgum-sudan otu. Biz ektik, tecrübem ;
* Slaj yapacaksan ryegrass ekmeni tavsiye ederim. çok gür ve yaprağı bol oluyor.
* Yonca gibi çabuk kurumuyor biçimden sonra yayman gerekiyor.
* sürüp yerine mısır ekersen ot ilacı işe yaramıyor (bunu öldürmüyor ) çok yüzsüz.
* senede 3-4 biçim yapabiliyorsun hemen hemen yonca gibi.
* suyu seviyor. her biçimden sonra sularsan çabuk yetişiyor.
* Yeşil verirsen hayvanlara gaz yapmıyor yonca gibi.
* ticaret dersen yonca daha çok tercih ediliyor.
bizim buralarda sılaj bilinmiyor bu yüzden sılajı pazarlaması zor.

mücahit Demir link=topic=83555.msg997963#msg997963 date=1430383402' Alıntı:
Arkadaşalar 100 dekara yakın arazim var.yonca veya ryegrass ekip kuru ot olarak satmak istiyorum hangisini önerirsiniz?Karadeniz toprak yapısı sert. Fazla işlenmemiş.toprağın 40cm altında sarı toprak var.
mücahit Demir link=topic=83555.msg997963#msg997963 date=1430383402' Alıntı:
Şimdi mücahit kardeş, öncelikle ne dikersen dik, önemli olan bunları işleyecek makinaların var mı, biçmek için tambur, çevirmek için kırkayak, balya makinası Vs. karadenize sık sık yağmur yağar diye biliyorum. Yonca eksen balya yapıp hemen kaldırma imkanın var mı ? Hepside var diyorsan ben yonca ekmeni tavsiye ederim. Yoncayı ineği- buzağısı olanda alır , kuzu ve oğlakları olanda alır. Hemen satamadığını düşün, ama yoncayı tarladan 3-4 gün içinde çıkarmak zorundasın. Yoksa alttan gelenleri çürütür. Her halukarda kapalı bir yerin olması şart. Herşeyi hazırla bismillah başla.

mücahit Demir link=topic=83555.msg998041#msg998041 date=1430407171' Alıntı:
. Sılaj olarak değilde kuru ot olarak satmayı düşünüyorum.bizim buralarda sılaj bilinmiyor.yoncadan tek çekincem sulama şansım yok. Yılda kaç biçim yaparım.100 dekardan yılda kaç balya ot çıkar.
İyi bakarsan ( sulama ve gübreleme) dekardan 17-20 adet arası alırsın.

sagalassos link=topic=83555.msg998062#msg998062 date=1430416382' Alıntı:
Şimdi mücahit kardeş, öncelikle ne dikersen dik, önemli olan bunları işleyecek makinaların var mı, biçmek için tambur, çevirmek için kırkayak, balya makinası Vs. karadenize sık sık yağmur yağar diye biliyorum. Yonca eksen balya yapıp hemen kaldırma imkanın var mı ? Hepside var diyorsan ben yonca ekmeni tavsiye ederim. Yoncayı ineği- buzağısı olanda alır , kuzu ve oğlakları olanda alır. Hemen satamadığını düşün, ama yoncayı tarladan 3-4 gün içinde çıkarmak zorundasın. Yoksa alttan gelenleri çürütür. Her halukarda kapalı bir yerin olması şart. Herşeyi hazırla bismillah başla.
makinaların hepsi mevcut. Tamburlu biçme var lakin sıkmalı değil.kurutması sıkıntı olur gibime geliyor. 3000 balya kapasiteli kapalı yerim var.

sagalassos link=topic=83555.msg998063#msg998063 date=1430416524' Alıntı:
İyi bakarsan ( sulama ve gübreleme) dekardan 17-20 adet arası alırsın.
bulunduğum yerde toprak mayıs sonuna yakın tava geliyor. Yoncayı ağustos-Eylül. Arası dikim yapsam sıkıntı olurmu.mibzerim yok el ile serpeceğim.tohumlar küçük olduğu için kum ile karıştırıp saçın diyorlar,daha değişik bir yöntemi varmıdır?

mücahit Demir link=topic=83555.msg998078#msg998078 date=1430419226' Alıntı:
bulunduğum yerde toprak mayıs sonuna yakın tava geliyor. Yoncayı ağustos-Eylül. Arası dikim yapsam sıkıntı olurmu.mibzerim yok el ile serpeceğim.tohumlar küçük olduğu için kum ile karıştırıp saçın diyorlar,daha değişik bir yöntemi varmıdır?
Ben şunu sormak istiyorum, sulama sıkıntılı dedin, sulayamayacaksan hiç ekme, yonca ayda en az 2 kez su ister, sularsan sizin orada 4-5 biçim alabilirsin, bu şartlarda 40 günde bir biçime gelir. Mibzerin yoksa bulacaksın, o kadar arazi elle ekilmez, bazı yerler seyrek olur, canını sıkar, hem mibzer olursa taban gübresini de aynı anda verirsin. Sizin oranın hava şartlarını bilmiyorum, kış erken kendini gösteriyorsa, eylül ayına kalma derim, Ağustos ayında dikip, çıkması için 3 günde bir sulamalısın. Yani erken çıkarsa don olaylarından etkilenmez. ok.

sagalassos link=topic=83555.msg998095#msg998095 date=1430423772' Alıntı:
Ben şunu sormak istiyorum, sulama sıkıntılı dedin, sulayamayacaksan hiç ekme, yonca ayda en az 2 kez su ister, sularsan sizin orada 4-5 biçim alabilirsin, bu şartlarda 40 günde bir biçime gelir. Mibzerin yoksa bulacaksın, o kadar arazi elle ekilmez, bazı yerler seyrek olur, canını sıkar, hem mibzer olursa taban gübresini de aynı anda verirsin. Sizin oranın hava şartlarını bilmiyorum, kış erken kendini gösteriyorsa, eylül ayına kalma derim, Ağustos ayında dikip, çıkması için 3 günde bir sulamalısın. Yani erken çıkarsa don olaylarından etkilenmez. ok.
sulama sıkıntılı arazııler parça parça. Aralıktan önce don olmuyor burada ayda en az 2 defa güzel yağmur yağıyor. Yeterli olurmu?