Tarımda 90 milyar $'lık Hollanda mucizesi

Ynt: Tarımda 90 milyar $'lık Hollanda mucizesi

mücahit Demir link=topic=83584.msg998451#msg998451 date=1430588844' Alıntı:
Ürettiği mahsule göre nüfusu az.bu yüzden o rakamlara çıkıyor.aynı şey konya için geçerli konya bir ülke olsa aynı ihracatı konya ' da yapar..
ne alaka nüfüzla kişi başına düşen tarım ihracat rakamı değil ki toplam tarımsal ihracat .

Ali SARAÇ link=topic=83584.msg998459#msg998459 date=1430589459' Alıntı:
ne alaka nüfüzla kişi başına düşen tarım ihracat rakamı değil ki toplam tarımsal ihracat .
nüfus. Az olduğundan ürettiği mahsul ' de fazla olduğundan mecburen ıhracat yapıyorlar. Hollandanı nüfusu istanbul kadar birşey..

türlkiyenin toplamı 18 milyar dolar.. hollanda 90 milyar dolar! ülkenin yarısından çoğu denize dolgu yapılmış aslında dolgu bile değil, denizden boşaltma.. rakımı 0 metrenin altında yani bi deniz bassa ülkenin çoğu su altında kalır, öyle bi yer..

mücahit Demir link=topic=83584.msg998468#msg998468 date=1430590320' Alıntı:
nüfus. Az olduğundan ürettiği mahsul ' de fazla olduğundan mecburen ıhracat yapıyorlar. Hollandanı nüfusu istanbul kadar birşey..
Anladım demek ki süs bitkilerini kendilerinden artanları satıyorlar.bu kafayla bakarsak olaya niye 18 milyar $ da kalıyoruz şaşmamak lazım.

Benim anlatmak istediğim şu. Atıyorum bi evin nüfusu 15. Diğer evin nüfusu 5. İki evde 1000 dekar arazi ekiyor. 50 ton buğday alıyorlar. Birinci evin yıllık buğday ıhtıyacı 1.5 ton 2. Evin yıllık ihtiyacı 500kg. Hangisi daha çok buğday satar..

Arkadaşlar Hollanda bu işin ticaretini yapıyor. Hollanda Türkiye ' den daha fazla portakal ihraç ediyor. Mandalina ve limon ihracatında dünya beşincisidir. Greyfurt ihracatında dünya dördüncüsüdür. Dünya üzerinde en fazla muz ihraç eden ülkeler Belçika, İsveç ve Hollanda ' dır.

Ali SARAÇ link=topic=83584.msg998479#msg998479 date=1430591426' Alıntı:
Anladım demek ki süs bitkilerini kendilerinden artanları satıyorlar.bu kafayla bakarsak olaya niye 18 milyar $ da kalıyoruz şaşmamak lazım.
abicim bizde suç yok demiyorum. Kendi bölgemden örnek verevim batı karadenizde yaşıyorum. Şu anda çevremde tarım ile ilgili bir faliyet yok.eski yontemlerle kendine yetecek kadar bahçe yapıyor zatenen oda yetmiyor gidiyor pazardan hazır alıyor.kardenizin tamamına yakını böyle. Karadenize iç Anadolu bakıyor yani.karadeniz kendi kendine bakamıyor.iç Anadolu ihracat yapacağına mecburen karadenize satıyor.

Bu adamların toprağı bizimkinden ne kadar farklı olabilir ki ? Gerçekten Konya kadar bi yer. Bu adamları resmen katlamamız,dağıtmamız lazım. Gerçi adamların tek bildiği ve uzmanlaştığı şey tarım bunuda es geçmemek gerek.

kaliteli mal yetiştirip bizim iki katımıza satıyor verimde alıyor tarımla uğraşan kesim %10 % 5 felandır ki nufusta az türkiyedede tarımla uğraşan kişi sayısı azaldıkca daha kaliteli daha verimli olmaya başlayacaktır ama buna zaman gösterecek ben 10 sene sonra allah gösterirse daha iyi biyerde olacağımıza inanıyorum biz 10 sene önce 50 dekar araziyi zor ekerdik şimdi 1000 dekar bunun 600 ü sulu

mücahit Demir link=topic=83584.msg998451#msg998451 date=1430588844' Alıntı:
Ürettiği mahsule göre nüfusu az.bu yüzden o rakamlara çıkıyor.aynı şey konya için geçerli konya bir ülke olsa aynı ihracatı konya ' da yapar..
:D where is the mantık.... bu nasıl mantık :D ulan yaaa :D :D yazmıyım yamıyım dedim ama kendimi tutamadım çok özürdilerim :D

ORION link=topic=83584.msg998501#msg998501 date=1430596779' Alıntı:
:D where is the mantık.... bu nasıl mantık :D ulan yaaa :D :D yazmıyım yamıyım dedim ama kendimi tutamadım çok özürdilerim :D
benim anlatmak istediğim şu. Konya ürettiği mahsulün bir kısmını kendine ayırsa diğerini ihracat yapsa konyanın yıllık ihracatı nereleri bulur.. Hollandanı nüfusu istanbul kadar birşey...