Buğdaylarımızın boyu bu sene neden kısa?

Ynt: Buğdaylarımızın boyu bu sene neden kısa?

Bereketli olsun Mehmet abi , bizimde bu yıl buğdayların ve otların boyu kısa kaldı sanırım bahar uygun gitmedi soğuktan birden sıcağa geçti havalar, sisli puslu ılık havalar fazla olmadı .

Bir kaç gün sonra otları biçmeye başlayacağız otlarda kısa bu yıl geçen yıl satamayıp ziyan ettiğimiz samanları ararmıyız bilmem.

genel olarak ekinler bir tuhaf bu sene .. geçen sene o kurakta bile kıraçtakiler şu zamanda sararmaya başlamamıştı .. daha başak yeni çıktı ekinler sararmaya başladı .. boyda yok hayırlısı olsun .. bölgemiz adına konuşayım öyle ahım şahım bi verim olacağını sanmıyorum .. geçen yılı aramayalımda ..

bugdaygil grubu uzun gün bitkisidir.yagışların surekli devam etmesi nedeniyle boylanma yapamadı dıye tahmın ediyorum genel olarak heryerde aynı sıkıntı var.
hatta yem bezelyeleri çiçek açmaya bile basladı

bizimde bugdaylar kötü durumda.erken kardeşleme yaptı ve biraz boylanmıştı son yagan kar yatırdı ve şuanda bugdaylar kalkamıyor böyle giderse posa olup çürüyecek.bu yıl yagışlı oldu dıye sevınırken verim alamayacagız sanırım.ama kasım sonunda ekilen bugdaylar süper.bundan sonra hep kasım ayında ekicem bugdayları

Arkadaşlar genelde her yerde aynı sorun var, buğdaylar yeterince büyüyemedi, sebebi havalar bir türlü ısınamadı. Ani sıcakları gören bitki, su stresine girmemek için, hemen başağa oturuyor.

Bizim Bölgede Ne Aşırı Bi Boylanma Var Nede Anormal Derecede Kısalık Şu Anda Ekinler Başak Çıkarıyor. Yaklaşık Boyları 70 Cm Kırkikindiler Başladı Burda Yağmurlar İyi Devam Ederse Güzel Bi Yıl Olacak Gibi.

maygun10 link=topic=83598.msg998544#msg998544 date=1430637631' Alıntı:
Bol yağışlı gecen sezon da .Buğdaylarımızın boyu bu sene neden kısa?

abiciğim meraba maşallah güzel görünüyor.tek yıllık bitkilerin belirli bi yetişme ömrü var.aralıklı yağış ve sıcakta normal gelişimini yapar.sıcaklık düşük giderse yaşını alır ama gelişimi yavaş olur bodur kalır ve ömrünü tamamlar diye düşünüyorum.saygılar...

bizim bölgedede genelde buğday ve arpalar kısa
biz erken ektik 10 kasımda ekim yaptım şuan başak çıkardı boyuda normal
ama genel olarak söylersek biçer girmeyçek tarlalar var sararmış kurumuş 1 karış ya var ya yok

Abi şöyle bir şey duydum bilmem ne kadar doğrudur ... Ekinlerde yaşlanma oluyor yani erken ekilen buğdaylar oka kalkma zamanında ve ya bayrak yaprak çıkarırken aşırı soğuklar sebebi ile (güneş görmediği için) büyümeye devam edemiyor ve o boyda kalıyor buda o buğdayın yaşlanmasına kartlaşmasına yani yaşlanmasına sebeb oluyor diye bir şey duydum bilmiyorum ne kadar doğrudur...

Geçen sene bu zamanlar sizin orada ekinler başak çıkarmaya başlamıştı .Bu hafta sonu Balıkesirden yine geçtim Bursadan ,Balıkesire kadar ekinlerin geneli aynı sizin fotoğraftakiler gibi galiba soğuklardan ekinler gerekli sıcaklığı bulamadı ve bitki çalışamadı.

maygun10 link=topic=83598.msg998658#msg998658 date=1430677799' Alıntı:
18 kasim 2014 ektim ceyhan 99 cinsi.Hastalık yok bence.Ama bunlar zaten serin iklim ürünleri soğuktan etkilenimi?Samanida az olur.
Ceyhan 99 ılık iklim buğdayıdır soğuktan baya etkilenir ama toparlanır.septorya biraz çok olur.birde uzun boyludur.hasat zamanı çok önemlidir geç kalırsa yere döker.

azam link=topic=83598.msg998695#msg998695 date=1430683953' Alıntı:
Ceyhan 99 ılık iklim buğdayıdır soğuktan baya etkilenir ama toparlanır.septorya biraz çok olur.birde uzun boyludur.hasat zamanı çok önemlidir geç kalırsa yere döker.
Oğuz septorya ya toleranslı yaziyor.Hastalık yok sanirim.