case jx110 kuhn 2,5m dik rotovatör

Ynt: case jx110 kuhn 2,5m dik rotovatör

540 devirde hiç ufalama yapmadı bizde cok sasırdık
birde sonbaharda surulen yerler buralar
yeni surumler nasıl olacak düsünemiyorum bile Allahtan yagmur yağıyor acınca bakacaz oralarada

a.mutlu link=topic=83600.msg998578#msg998578 date=1430657236' Alıntı:
540 devirde hiç ufalama yapmadı bizde cok sasırdık
birde sonbaharda surulen yerler buralar
yeni surumler nasıl olacak düsünemiyorum bile Allahtan yagmur yağıyor acınca bakacaz oralarada
ben hep 1000 devirde kullanıyorum 540 hiç denemedim .. şimdi traktörü değiştirince makinanın üzerindeki şanzumandan 125 hp ye uygun bir devre alacam .. makinada max 125 hp olarak şanzuman devri var dakikada 350 tur sanırım .. diklerdede öyle bir dava varsa şanzumanda dişlilerle bi oynayın .. şu an benim makina önündeki toprağı yiyemiyor traktör kuvvetli geldiğinden

şimdi kuhnun sitesinden baktımda yok galiba sizde öyle şanzuman ..

Ali SARAÇ link=topic=83600.msg998579#msg998579 date=1430657388' Alıntı:
ben hep 1000 devirde kullanıyorum 540 hiç denemedim .. şimdi traktörü değiştirince makinanın üzerindeki şanzumandan 125 hp ye uygun bir devre alacam .. makinada max 125 hp olarak şanzuman devri var dakikada 350 tur sanırım .. diklerdede öyle bir dava varsa şanzumanda dişlilerle bi oynayın .. şu an benim makina önündeki toprağı yiyemiyor traktör kuvvetli geldiğinden
evet dişli degişimi yaptım 27/24 suanda bıcak devir dakikada 407
anıza calışırken bu kadar zor degildi toprak o kadar sert ki cogu insan pullukların batmamasından şikayetçi

a.mutlu link=topic=83600.msg998580#msg998580 date=1430657720' Alıntı:
evet dişli degişimi yaptım 27/24 suanda bıcak devir dakikada 407
anıza calışırken bu kadar zor degildi toprak o kadar sert ki cogu insan pullukların batmamasından şikayetçi
ilginç :D bende anızda zorlanıyordum . sürülü tarlada rahat çalışıyordum .. işte hep farklı toprak yapısının değişik sonuçları

Arkadaşlar bende şaşkınım, o kadar yağmur yağdı, tarla sürmeye gidiyorum, beton gibi, kesekte çıkıyor. Traktör zorlanıyor. Sanırım herşeyin ayarında olması gerekiyor. Yağmur tarlayı çok dövdüğünden toprakta sıkışma var.

Ali SARAÇ link=topic=83600.msg998577#msg998577 date=1430656993' Alıntı:
kolay gelsin abi .. gerçekten toprak çok ağır .. dik rotovatör çekilmene rağmen kesekler büyük .. daha yavaş çekilincede aynı sonuç mı çıktı ortaya ?
Ali bey bence dik rotovatör yerine, rototiller çekse bence kesekler daha iyi ufalanırdı. Sen ne dersin.

sagalassos link=topic=83600.msg998584#msg998584 date=1430658844' Alıntı:
Ali bey bence dik rotovatör yerine, rototiller çekse bence kesekler daha iyi ufalanırdı. Sen ne dersin.
valla bencede öyle ama herkesin bi fikri var saygı duymak lazım .. biz dik rototovatörü kullanmaya 2000 yılında başladık .. bi numarasını görmedim :) o sebepden C bıçak yan rotovatöre geçtim .. ucuz pahalı bi sürü aletim var en sevdiğim alet odur .. herkesin toprağı farklı fikri farklı zamanla herkes neyin ne olduğunu anlar .

Rotovatör öncesi keşke toprağı havalandırma işlemi yapsaydınız. Baharda sürümden sonra anladığım hiçbir işlem yapmamışsınız en az 1 kere karıştırmanız gerekirdi. Direkt rotovatör doğru bir uygulama değil 2.5 - 3 litreyle daha güzel sonuç alabilirdiniz. Ki daha ekilcek üstüne yağmur düşmesi lazım böyle bir toprakta falan filan işiniz biraz zor.

Herşey toprak yapısına bağlı
tiller için ocak ve Şubat aylarında hava bulamadigimizdan dolayı çekilmedi simdi cekilmesinin hicbir anlami yok alttan gelen topragi cikartirsak dahada tohum yatağı icin gerekli olan tozu yakalayamayiz hep alt kısım havalı kalırdı birde onla ekstra ugrasmamiz gerekecekti
c bicakli komsum çekti Allah tan yagmur yağdı yoksa hic toprak dagilmazdi ve ekilen tohumlari hava almamasi için cignemesi gerekecekti su anda en iyi yoldayız

Dik rotavator daha cok agir ve camurlu yerlere uygun,rotavatoru agir ve yapiskan toprakta toprak yapisip dolduruyor.
Biz misir yerlerini Şubatta karistirmamiza rağmen yerler çok sertti,Allahtan asagida tav iyi.21 nisan da Agir ekildi ama simdi misirlar cikti iyi.Yagista olursa super olur.İnşallah.

maygun10 link=topic=83600.msg998674#msg998674 date=1430679770' Alıntı:
Dik rotavator daha cok agir ve camurlu yerlere uygun,rotavatoru agir ve yapiskan toprakta toprak yapisip dolduruyor.
Biz misir yerlerini Şubatta karistirmamiza rağmen yerler çok sertti,Allahtan asagida tav iyi.21 nisan da Agir ekildi ama simdi misirlar cikti iyi.Yagista olursa super olur.İnşallah.
hayırlısı olur inşallah abi
biz daha ekime baslayamadik yagislardan 20 mayisa kadarda aralikla devam görünüyor cok gec kaldık gecen sene 17 nisanda ekim yapmıştık