Havalı Mibzer Hakkında Birkaç Soru(M.c.Y)

S.a forum ahali

Geçen sene deneme ekimini yaptığımız fasulyeden olumlu sonuç almamız sonucu ve hasat edecek patoz bulamayıp ikinci el bir patoz(resim 1) almamızdan dolayı sürekli hale getirmeye karar verdik.
65162_173816806094171_1590809372_n.jpg

Resim 1:Alıntıdır.Bizimki aynısının ikinci eli

Bu yüzden bir havalı mibzer almamız gerekiyor.Toplam senelik 50 dekar geçmez.Belki havalı mibzer ile kabak ekiminden iyi sonuç alırsak 150-200 dekar olur.Bu kadar az yer için almayı düşünmemiziz sebebi ise hem etrafta havalı mibzer olmaması hemde getirdiğimiz ekim yapan adamların kafamıza göre ayar yapmamaları.Örneğin sıra arasını 45 cm istememize rağmen 30 cm yapması ve çok derine ekim yapması.

Maliyeten dolayı 4 sıralı gübresiz bir mibzer düşündüm fakat 45 cm sıra arası olsa 45*3=135 cm hadi 45*4=180 cm desek traktör dıştan dışa 200 cm geliyor bu sorun olur diye düşündüm.Birde tüm sıraların yarısı tekerlek izine gelmiş olacak fasulye kazık köklü bir bitki olduğu için serti sevmez düşüncesindeyim.
5 sıralı yine gübresiz bir havalı mibzerde ise sıranın birini tam mibzerin ortasına getirmemiz lazım.Sanırsam buda bağlantı noktalarından dolayı mümkün değil(Havalı mibzer inceleme fırsatım olmadığından cahiliğime verin)
Sıra üzeri mesafeyi ise 6-7 cm yapmak istiyorum.
Birde sıra arası çapa makinası lazım.4 Sıralı her ünite için 25 cm genişlik yeter görüşündeyim.3 sıra yani 2 ara traktör altına alsa 2 de tekerleklerin gittiği ara var 2+2=4 sanırsam düşüncem doğru ama tabi tek düşünce ile olmaz kabak 70 cmye ekilir 6 sıralı alıp kabak çapalayacağımız zaman 2 şer 2 şer üniteleri birleştirsek 50 cm eder.Traktör ortasına 1 ara alacağından 2 de tekerlek izleri olacağından 1+2=3=6/2

Şimdi gelelim sorularıma:
1-)4 sıralı mı 5 sıralı mı yoksa daha fazla mı?
2-)Sıra üzeri mesafe mibzer üzerinde mi ayarlanın yoksa diskler mi değiştirilir?
3-)Hangi marka?
4-)Çapa makinasında hangi marka?
5-)Çapa makinası 4 sıra mı 6 sıra mı?
6-)Fiyatlar ortalama ne kadardır?Ben 15 mibzer 5 de çapa olsa 20 bin tl ye işin içinden çıkarız görüşündeyim
7-)Nevşehir,Kayseri,Niğde ve Aksaray da önerebileceğiniz satıcılar var mı?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın :)
Saygılarımla

Ynt: Havalı Mibzer Hakkında Birkaç Soru(M.c.Y)

5 sıralı alıp fasülye de 5 sıra kabakta 4 sıra yapabilirsiniz teker izine gelmesin dersen
Marka olarakta şakalak alma diğer markalara bak derim biz bu sene aldık memnun değiliz
Sıra üzeri dişlilerden ayarlanır Disk tohum büyüklüğüyle alakalı kabak ve fasülye aynı diskte ekilirmi bilmiyorum
Çapa makinasını Ekim yaptığının bir sıra fazlasını alcan yanlar yarım olcak bilmem Anlatabildimmi. Frezilimi istiyorsun bilmiyorum ama diğerlerini ayarlayabilirsin bacak söküp ekleyerek
Biz yaylı alcaz 7 sıra özdöken veya Özduman marka gübreli 8000 bin civarı idi biz pancar ve mısıra kullancaz. Ekim makinası da 6 sıralısı 14-15 bin gibi bişeydi.
Umarım bir fikir vermiştir :)

bugraa link=topic=83602.msg998602#msg998602 date=1430665482' Alıntı:
5 sıralı alıp fasülye de 5 sıra kabakta 4 sıra yapabilirsiniz teker izine gelmesin dersen
Marka olarakta şakalak alma diğer markalara bak derim biz bu sene aldık memnun değiliz
Sıra üzeri dişlilerden ayarlanır Disk tohum büyüklüğüyle alakalı kabak ve fasülye aynı diskte ekilirmi bilmiyorum
Çapa makinasını Ekim yaptığının bir sıra fazlasını alcan yanlar yarım olcak bilmem Anlatabildimmi. Frezilimi istiyorsun bilmiyorum ama diğerlerini ayarlayabilirsin bacak söküp ekleyerek
Biz yaylı alcaz 7 sıra özdöken veya Özduman marka gübreli 8000 bin civarı idi biz pancar ve mısıra kullancaz. Ekim makinası da 6 sıralısı 14-15 bin gibi bişeydi.
Umarım bir fikir vermiştir :)
Abi teşekkür ederim sağolasın
Çapa makinasını frezeli isyorumu evet
Şakalak iyi diye biliyordum demekki değilmiş.

Mibzer kaç sıralı ise çapa makinası 1 sıra fazla olur çünkü çapa makinasının yan ayakları yarım sıra içerdeki ayaklar tam sıra götürür yani 5 sıralı ekim yapılmışsa çapa makinası 6 sıralıdır 4 sıra ekim yapılmışsa çapa makinası 5 sıralı olur.

aslan26 link=topic=83602.msg998610#msg998610 date=1430666396' Alıntı:
Mibzer kaç sıralı ise çapa makinası 1 sıra fazla olur çünkü çapa makinasının yan ayakları yarım sıra içerdeki ayaklar tam sıra götürür yani 5 sıralı ekim yapılmışsa çapa makinası 6 sıralıdır 4 sıra ekim yapılmışsa çapa makinası 5 sıralı olur.
Yani abi mantıken doğru ama fasulye için zaten ünitenin genişliği 25 cm olduğundan sanırsam son sıralar yarım olmuyor :)
Mesela altaki gibi

resim_2.php

MuRaT cAn link=topic=83602.msg998613#msg998613 date=1430667699' Alıntı:
Yani abi mantıken doğru ama fasulye için zaten ünitenin genişliği 25 cm olduğundan sanırsam son sıralar yarım olmuyor :)
Mesela altaki gibi

resim_2.php
İşte bu fotoğraftaki gibi makinanın yan tarafındaki ayakların sadece iç kısımlarındaki bıçaklar oluyor dışında bıçak olmuyor giderken yarım götürüyor dönüşte o yarım sırayı tamamlayıp geliyor bizim pancar ara çapa makinaları hep öyle çalışır.

aslan26 link=topic=83602.msg998614#msg998614 date=1430668282' Alıntı:
İşte bu fotoğraftaki gibi makinanın yan tarafındaki ayakların sadece iç kısımlarındaki bıçaklar oluyor dışında bıçak olmuyor giderken yarım götürüyor dönüşte o yarım sırayı tamamlayıp geliyor bizim pancar ara çapa makinaları hep öyle çalışır.
abi ama pancar kaç cm sıra arasına ekilir?

Pancar 45 cm ye ekilir ve capada sagdaki ve soldaki ayaklar yarim goturur donup gelincede diger yarisini goturur havali mimzerde sira arasi 4 lu veya 6 li olursa 70cm de tekere denk gelmiyor 25 cm de 45 cm de illa tekere gelen kurslar olcaktir.

MuRaT cAn link=topic=83602.msg998604#msg998604 date=1430665792' Alıntı:
Çapa makinasını frezeli isyorumu evet

Ben frezeliye karşıyım.
Frezeli makineleri tavlı toprakta kullanırsanız tabanı dövdüğü için zemini sertleştirir. Yaylı tipler bence daha faydalı. Yabancı ot kontrolünde frezeli bir adım öne geçsede çapa makinesine bu gözle bakmamalı. Bence beklenti toprağın havalanması ve ısısının artırılması olmalı sonrasında otla mücadele. Otları temizlesin diye bitkiye yakın gidilirken kestiğimiz yan kökleri farketmiyoruz. Meyvede en iyi besin alımını yan kökler yapar. Emin değilim ama muhtemelen diğer bitkilerde de durum böyledir. Bu sebeple çapa makinesi seçerken ince eleyip sık dokumalı.

Pnomatik makineye gelince bence 5 sıralı alın etrafada iş yaparsınız hem.

yukeritarim link=topic=83602.msg998731#msg998731 date=1430688582' Alıntı:
murat derinkuyuya gel her konuda yardımcı olayım saana babanla gel tohumlarda geldi zaten makine her ne varsa kafanda aydınlatayım seni
İnş. abi babam biraz zorda belki ben uğrayabilirim bazen işim düşüyor Derinkuyuya :)
Babam işlerle meşgul şu ara anca bi yağmur boşluğu falan olursa o zaman.Yinede bir söyleyim belki işci falan getirmeye gidince uğrar :)
ofas link=topic=83602.msg998734#msg998734 date=1430688892' Alıntı:
Ben frezeliye karşıyım.
Frezeli makineleri tavlı toprakta kullanırsanız tabanı dövdüğü için zemini sertleştirir. Yaylı tipler bence daha faydalı. Yabancı ot kontrolünde frezeli bir adım öne geçsede çapa makinesine bu gözle bakmamalı. Bence beklenti toprağın havalanması ve ısısının artırılması olmalı sonrasında otla mücadele. Otları temizlesin diye bitkiye yakın gidilirken kestiğimiz yan kökleri farketmiyoruz. Meyvede en iyi besin alımını yan kökler yapar. Emin değilim ama muhtemelen diğer bitkilerde de durum böyledir. Bu sebeple çapa makinesi seçerken ince eleyip sık dokumalı.

Pnomatik makineye gelince bence 5 sıralı alın etrafada iş yaparsınız hem.
Abi dediğin doğrudur ama bizde dahil çoğu kişi çapayı otlar için yapıyor.Zaten bugün sordumda ikisinede aynı fiyat verdiler nasıl oluyorsa :)

arobat link=topic=83602.msg998959#msg998959 date=1430767384' Alıntı:

5li gübresiz gaspardo var düşünürseniz
Abi olabilir aslında ilanınıda görmüştüm bizim aradığımızda böyle bişey fakat belkide bu mibzer bizim 8-10 yılda çalıştıracağımız kadar çalışmıştır.
Birde 10 bin verdikten sonra 5 bin daha verir sıfır yerlilerden alabiliriz.Yinede seçenekler arasına ekleyeceğim