Kesekleri hangi aletle kırmalı ?

Değerli arkadaşlar , Temmuz Ağustos ayında ekin kalktıktan sonra tarlaları sürüp tekrar ekiyoruz. Fakat toprak çektiği için sürümden sonra çok büyük sert kesekler çıkıyor, bunları kırmak için diskaro yeterli olmuyor çünkü zıplayıp duruyor, goble de yok...alacak güçte yok. Bende önünde patlatma olan rototiller almayı düşündüm. Bunun bıçakları L ve C bıçak değil, baya baya düz demir takılmış. İçinizde bu aleti kullanan varmı, toprak işlemesi nasıl randımanlı mı ? Yine rototillerin c bıçaklı olanları da mevcut, hangisini almamı tavsiye edersiniz ? Teşekkürler.

Ynt: Kesekleri hangi aletle kırmalı ?

aslan26 link=topic=83634.msg999080#msg999080 date=1430821195' Alıntı:
C bıçaklı olanı tavsiye ederim biz c bıçaklı kullanıyoruz hem topraktaki kesekleri dağıtıyor hemde saplı yerlerde saplari parçalamada kullanılabiliyor.
Rıdvan kardeş C bıçaklı olan baya büyük kesekleri parçalamada başarılı mı ? Siz direk sürmeden anıza mı giriyorsunuz, o durumda ne kadar derin işleyebiliyor. Bu sormamdaki amaç hiç sürüm yapmadan tarlayı bir kerede işleyip ekme şansım olabilir mi ? Onu öğrenmeliyim.

sagalassos link=topic=83634.msg999103#msg999103 date=1430827711' Alıntı:
Rıdvan kardeş C bıçaklı olan baya büyük kesekleri parçalamada başarılı mı ? Siz direk sürmeden anıza mı giriyorsunuz, o durumda ne kadar derin işleyebiliyor. Bu sormamdaki amaç hiç sürüm yapmadan tarlayı bir kerede işleyip ekme şansım olabilir mi ? Onu öğrenmeliyim.
Büyük kesekli yerde daha hiç kullanmadık bir defada parçalamasa bile ikinci kat üstüne dönüldügunde kesin parcalar.Biz ayçiçek sapı parçalamada direk tarlaya girip sapı parçalayip daha sonra cizel ile sürüp üzerine tekrar çekip ekiyoruz.

galıba duz bıcak derken hısarların ılk tıpı
bayagı sıkıntılı makınalardı zora geldımı motorun kuyruk mılını kesıyordu c bıcak bence

Abi sana L veya C tipi bıçağı olan rotatiller lazım.

L bıçaklı arkası demir merdane, onun arkasında da silindir olan var bende özel yapım. Bırak keseği taşı toprak eder. 5 tonluk erkuntun üzerinden atlayarak geçtiği kesekli tarlayı mısır ekilecek kıvama getirdi tek seferde.

omeryucel link=topic=83634.msg999151#msg999151 date=1430841322' Alıntı:
Abi sana L veya C tipi bıçağı olan rotatiller lazım.

L bıçaklı arkası demir merdane, onun arkasında da silindir olan var bende özel yapım. Bırak keseği taşı toprak eder. 5 tonluk erkuntun üzerinden atlayarak geçtiği kesekli tarlayı mısır ekilecek kıvama getirdi tek seferde.
Ömer kardeşim bilgi verdiğin çok iyi oldu, teşekkür ederim. Geçen sene Temmuz-Ağustos ayında yaklaşık 300 dekar arazi sürdüm. Bende öyle 4 çeker traktör yok, altı üstü Fiat 640 var. Çıkan kesekleri bir görsen her biri tabure gibi kalıp kalıp çıktı ortaya. Bir ay sonra 5 li pullukla bir kez daha sürdüm, yine olmadı, Ağır sürgü vardı onu çektim, ehh baya ufaladı, ama üstünü ufaladı altı duruyor :) Diskaro geçtim randımanlı olmadı çünkü altına işlemiyor. Acayip canım sıkıldı. Dedik böyle ekelim mibzerle girdik, bazı kesekler yeryüzüne çıktı, varya delirdim. Kesekli tarlada ekin iyi olmuyor, bunu da gördük. Şubat ayında ekinlerin üstüne merdane çekerek tarlayı ancak düzledim. Bu keseklerin bana maliyeti 3500 tl. mazot olarak girdi. Millet sürdü, ikiledi dekarda 3-3.5 litre mazot yaktı, ben ise nerdeyse dekarda 7-8 litre mazot yaktım. Bu sene aynı olayı yaşamak istemiyorum. O yüzden bu konu benim için çok önemli.

manas link=topic=83634.msg999138#msg999138 date=1430836800' Alıntı:
galıba duz bıcak derken hısarların ılk tıpı
bayagı sıkıntılı makınalardı zora geldımı motorun kuyruk mılını kesıyordu c bıcak bence
dostum evet dediğin gibi hisarların ilk çıkardığı tip olsa gerek. Linkini atıyorum ordan bir bakarsan sevinirim. Ama benim kuyruk milim değerli kırılmasına gönlüm razı olmaz, o yüzden L veya C fark etmez onlardan alsam iyi olacak. Ortada hisarlar 2100 lük var.. senin dediğin ondan sanırım.......http://www.balyamakinem.com/ikincieller.asp?id=8&kate=Rototiller

sagalassos link=topic=83634.msg999159#msg999159 date=1430842424' Alıntı:
Ömer kardeşim bilgi verdiğin çok iyi oldu, teşekkür ederim. Geçen sene Temmuz-Ağustos ayında yaklaşık 300 dekar arazi sürdüm. Bende öyle 4 çeker traktör yok, altı üstü Fiat 640 var. Çıkan kesekleri bir görsen her biri tabure gibi kalıp kalıp çıktı ortaya. Bir ay sonra 5 li pullukla bir kez daha sürdüm, yine olmadı, Ağır sürgü vardı onu çektim, ehh baya ufaladı, ama üstünü ufaladı altı duruyor :) Diskaro geçtim randımanlı olmadı çünkü altına işlemiyor. Acayip canım sıkıldı. Dedik böyle ekelim mibzerle girdik, bazı kesekler yeryüzüne çıktı, varya delirdim. Kesekli tarlada ekin iyi olmuyor, bunu da gördük. Şubat ayında ekinlerin üstüne merdane çekerek tarlayı ancak düzledim. Bu keseklerin bana maliyeti 3500 tl. mazot olarak girdi. Millet sürdü, ikiledi dekarda 3-3.5 litre mazot yaktı, ben ise nerdeyse dekarda 7-8 litre mazot yaktım. Bu sene aynı olayı yaşamak istemiyorum. O yüzden bu konu benim için çok önemli.

Abi aynı derdi bikaç sene önce bende yaşadım. Seni çok iyi anlıyorum. 2.10 veya 2.30 arkası demir merdaneli rotatiller senin ilacın abi.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=83634.msg999489#msg999489 date=1430937609' Alıntı:
Bende şu rotatil işini düşünüyorum...
peki arkadaşlar bu mesela traktöre hangi aletin verdiği yükü verir..
hangi vitesle gidilir.
ve dekara ne kadar yakıt yakar ortalama...
Gidilecek vites tarlanın durumuna göre değişir örnek kesek kırarken başka anız bozarken başka vitesde gidiliyor ayrıca rotatilin dişli kutusunda iki farklı dişli seçeneği var oradanda rotatilin deviri yapılacak işe göre ayarlanabiliyor.

aslan26 link=topic=83634.msg999492#msg999492 date=1430938027' Alıntı:
Gidilecek vites tarlanın durumuna göre değişir örnek kesek kırarken başka anız bozarken başka vitesde gidiliyor ayrıca rotatilin dişli kutusunda iki farklı dişli seçeneği var oradanda rotatilin deviri yapılacak işe göre ayarlanabiliyor.
Rıdvan yakıtı ne ile kıyaslarsın peki..
birde traktöre verdiği zor hangi alete bedel.

Yakıt olarak sürülmüş yerde 1 direk anızda 2 yakıyor benim toprakta az etli toprak oldumu tahminen 1.5 a 3 lt arası değişir

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=83634.msg999497#msg999497 date=1430938593' Alıntı:
Rıdvan yakıtı ne ile kıyaslarsın peki..
birde traktöre verdiği zor hangi alete bedel.

Yusuf abi rotatiller alırken fazla büyüğünü alma traktörün izini kapatsın yeter benim mf 285 varken babam 2.60 almıştı baya zorluyodu sonrada değişmedik 3 takviye 18 gaz patlamalar önde tarlayı eleyip gidiyordu adeta 2 litre yakıyodu erkuta taktığımda aynı durumda 1 tavşan ile 1 buçuk litre yaktı ben tohum zamanı surum yapmıyorum patlatmalı halde çekiyorum üzerine ekip bi sildir çekiyorum tamam devir tasarruf devri üz aletin yerini alıyo bi rotatiller