SOLUCAN Gubresi kullanan varmi haziranda bu ise giriyorum

Abilerim solucan gubresi isine giricem fakat sorun uretmekte degil pazarlamada kg 2.5 standart fiyati piyasada universitedeki hocalarimin destegiyle ureticez fakat seracilik yapanlar sebzecilik hububat tarimi yapanlar olarak sizlerin tercigi bu gubreden yana olurmu arastiriyoruz yorum yaparsaniz sevinirim

Ynt: SOLUCAN Gubresi kullanan varmi haziranda bu ise giriyorum

SOLUCAN GÜBRESİ ÖZELLİKLERİ-Solucanların organik atıkları ve hayvan dışkılarını işlemesi sonucu ortaya çıkan üründür.- Toprağın ihtiyacı olan, doğal yaşamsal maddeler içerir.- Humik maddeler hayvan gübresinden 4-8 kat daha fazladır.- Tamamen bitkilere yararlı biyolojik aktif maddeler içerir.- Biohumusta toprağın verimliliğini yaratan eşsiz, yararlı mikro organizmalar yaşar.- Nemi uzun süre tutar ve gerektikçe bitkiye aktarır.- Zararlı mikro organizmalar, ot tohumları, parazit yumurtaları ve diğer hastalık yapıcı maddeler içermez.- Her türlü tarla, sera bitkileriyle dekoratif ve çiçekli süs bitkilerinde organik gübre olarak toprağın verimini artırmak (toprağı canlandırmak) için kullanılır.- Uluslararası standartlara göre, kullanımında hiçbir sınırlama yoktur.- Diğer organik gübrelere oranla oldukça az miktarda uygulanır.- Toprağa etkisi 3-5 yıl devam eder.- Kesin kullanım miktarı ve zamanı yoktur, istenildiği zaman istenildiği kadar kullanılabilir ve etkisini gösterir. Bitkinin tohum ekiminden ürün vermesine kadar her dönemde uygulanabilir, ürün verimini ve kalitesini artırır.- Toprağa dengeli karıştırılması etkisini azami artırır.- Özelliklerini aşırı soğuklarda toprağın donması nedeniyle bile kaybetmez.- Topraktaki mikro organizmaları daha aktif hale getirir. Toprağın mikrobiyolojik zenginliğini yeniden oluşturur; topraktaki mikro elementleri, humatı, faydalı mikro organizmaları stabilize eder.- Fiziko-kimyasal özelliğini ve su-hava dengesini iyileştirir; toprak parçacıklarının birbirine kenetlenme gücünü ve gözenekliliğini artırır.- Toprak; çözünür mineral maddeleri ve nemi daha iyi tutar, sulama miktarı % 40 azalır.- Toprağın rengini koyulaştırdığı için toprak ısısını artırır.- İçindeki organik maddelerin ayrışması esnasında ortaya çıkan karbon dioksit, bitkinin yaşamını sürdürebilmesi için ek bir karbon dioksit kaynağı oluşturur.- Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını, atmosferi ve toprağı kirletmesi kesinlikle mümkün değildir.- Topraktaki doğal solucan miktarını artırır.- Bitkiyi besleyici madde rezervini ve toprağın doğal verimliliğini artırır.- Aşırı kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanımıyla meydana gelen zararlı etkileri ortadan kaldırır.- Temel vitaminler, aminoasitler, enzimler, hormonlar ve büyüme uyarıcılarıyla tam bir dengeli beslenme sağlar.- Bitkinin hastalıklara karşı bağışıklığını artırır. Bitkiye, toprak stresine, zararlılara, değişken iklim şartlarına ve toprağın olumsuz etkilerine karşı direnç kazandırır.- Hızlanan ve artan tohum canlılığı, uyanma ve çabuk köklenmeyi geliştirir.- Bitkinin gelişimini hızlandırır ve kaliteli ürün artışı sağlar.- Hastalıklı bitkileri hızla iyileştirir. Zararlı maddelerin, hastalık yapan organizmaların hasar verdiği hücreleri hızla kurtarıp eski hale getirir.- Ekim alanında her yıl değişik ürün ekmeye (rotasyona) gerek yoktur.- Olgunlaşma süresini 2-3 hafta daha erkenleştirir.- Ürünlerin içindeki nitrat miktarı, diğer gübrelerle üretilen ürünlerden birkaç kat daha düşüktür.- Raf ömründe belirgin bir artış sağlar.- İçindeki insan sağlığı için çok gerekli olan, vitaminler, şekerler ve diğer biyoaktif maddelerin miktarını artırır.- İnsan sağlığı için zararlı hiçbir madde içermeyen ekolojik doğal ürünler oluşmasını sağlar.- Ürünü doğal tat, renk , aroma ve kalitesine kavuşturur.

orklar59 link=topic=83670.msg999600#msg999600 date=1431000700' Alıntı:
Abilerim solucan gubresi isine giricem fakat sorun uretmekte degil pazarlamada kg 2.5 standart fiyati piyasada universitedeki hocalarimin destegiyle ureticez fakat seracilik yapanlar sebzecilik hububat tarimi yapanlar olarak sizlerin tercigi bu gubreden yana olurmu arastiriyoruz yorum yaparsaniz sevinirim
Kardeşim bende ziraat fakültesi okuyorum solucan gübresinin faydası var tabiki ama bu tür organik gübreler besin elementleri düşük olduğu için bitki beslemeden ziyade toprağı ıslah ettiği için yüksek miktarlarda kullanılır bu yüzdende 2.5 tl yüksek olur ha maliyeti yüksektir mesela ben çiftçiyim solucan gübresi alsam verebileceğim en yüksek miktar kilosuna 80 kuruştur bunlarıda dikkate alın hocalar bazen maliyete bakmadan gübre tavsiyesi yapıyorlar bu benimde başıma geşen bir durum.

İsmail Pelit link=topic=83670.msg999609#msg999609 date=1431004391' Alıntı:
Kardeşim bende ziraat fakültesi okuyorum solucan gübresinin faydası var tabiki ama bu tür organik gübreler besin elementleri düşük olduğu için bitki beslemeden ziyade toprağı ıslah ettiği için yüksek miktarlarda kullanılır bu yüzdende 2.5 tl yüksek olur ha maliyeti yüksektir mesela ben çiftçiyim solucan gübresi alsam verebileceğim en yüksek miktar kilosuna 80 kuruştur bunlarıda dikkate alın hocalar bazen maliyete bakmadan gübre tavsiyesi yapıyorlar bu benimde başıma geşen bir durum.
bu isleri yapan 6milyon solucani olan arkadasim var kilosu 2.5tl den satiyolar aslinda gubre uretiminde maliyet yok sadece emek fazla maliyet cuvallama ve nakliyede sairim fiyati onun icin pahali pjyasada 15-15-15 in kg 1.31 tl ayrica besin elementince o kadarda fakir degil analiz sonuclarjna gore

orklar59 link=topic=83670.msg999613#msg999613 date=1431005402' Alıntı:
bu isleri yapan 6milyon solucani olan arkadasim var kilosu 2.5tl den satiyolar aslinda gubre uretiminde maliyet yok sadece emek fazla maliyet cuvallama ve nakliyede sairim fiyati onun icin pahali pjyasada 15-15-15 in kg 1.31 tl ayrica besin elementince o kadarda fakir degil analiz sonuclarjna gore
Analiz sonucunu koyabilirsen daha net bilgi olur

İsmail Pelit link=topic=83670.msg999615#msg999615 date=1431005490' Alıntı:
Analiz sonucunu koyabilirsen daha net bilgi olur
bu siteden bakabilirsinizhttp://biraysolucangubresi.com/ tum firmalarin hemen hemen ayni cikiyo cunku hazirladiklari solucan mamalarinda benzer standart seyleri yediriyolar

orklar59 link=topic=83670.msg999617#msg999617 date=1431005958' Alıntı:
bu siteden bakabilirsinizhttp://biraysolucangubresi.com/ tum firmalarin hemen hemen ayni cikiyo cunku hazirladiklari solucan mamalarinda benzer standart seyleri yediriyolar
Hemsehrim isinde basarilar diliyorum. Forumda flood (ardi ardina ileti yazmak) forum duzeni açısından yasak. Herhangi eklemek istedigin birsey varsa yada yazdigin iletiyi degistirmek istiyorsan , en son yazdigin iletiyi duzenlemelisin. Iyi forumlar

CropMasteR link=topic=83670.msg999622#msg999622 date=1431008482' Alıntı:
Hemsehrim isinde basarilar diliyorum. Forumda flood (ardi ardina ileti yazmak) forum duzeni açısından yasak. Herhangi eklemek istedigin birsey varsa yada yazdigin iletiyi degistirmek istiyorsan , en son yazdigin iletiyi duzenlemelisin. Iyi forumlar
bundan sonra dikkat ederim

başarılar, umarım beklentinizi karşılar, zamanında araştırmış olduğum bir iş.
Fakat benim tespitim şu, solucan gübresi üretenler, solucan satmazlarsa para kazanamıyorlar (bu işi yapan bir abimiz de aynı şeyi söyledi). yani şimdi muhtemelen solucan aldığınız kişi, sizi önce solucan gübresinin faydalarından, piyasada çok talep gören pahalı bir ürün olduğundan bahsedip bu yatırıma ikna ediyor ve solucan satışı yapıyor (solucanlarda öyle ucuz değil yani), sonra aldığınız solucanları siz çoğaltmaya ve gübre almaya başlıyorsunuz, işin başında solucan sayısını arttırmak için, gübre üretimini kısıp sayıyı arttırmaya yöneleceksiniz, araştırmışsınızdır uygun şartlarda yılda 70 kat sayıları artıyor. Ama bahsettikleri fiyatlardan gübreyi pazarlayamayınca sizin de aynı yöntem ile solucan satmanız gerekecek, çünkü size solucanı satan işletmede aynı bu şekilde kurulmuş oluyor, zincirleme yani olay...ben daha solucan gübresi satan solucan gübresi üreticisi görmedim, hepsi solucan satmanın derdinde... tabi kimsenin bir suçu günahı yok bu işte, alan memnun,satan memnun, dediğiniz gibi en önemli nokta gübreyi o dediğiniz fiyatlardan satabilmek, başarabilirseniz iş tutar, kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Ss66

sinan35 link=topic=83670.msg999639#msg999639 date=1431019377' Alıntı:
başarılar, umarım beklentinizi karşılar, zamanında araştırmış olduğum bir iş.
Fakat benim tespitim şu, solucan gübresi üretenler, solucan satmazlarsa para kazanamıyorlar (bu işi yapan bir abimiz de aynı şeyi söyledi). yani şimdi muhtemelen solucan aldığınız kişi, sizi önce solucan gübresinin faydalarından, piyasada çok talep gören pahalı bir ürün olduğundan bahsedip bu yatırıma ikna ediyor ve solucan satışı yapıyor (solucanlarda öyle ucuz değil yani), sonra aldığınız solucanları siz çoğaltmaya ve gübre almaya başlıyorsunuz, işin başında solucan sayısını arttırmak için, gübre üretimini kısıp sayıyı arttırmaya yöneleceksiniz, araştırmışsınızdır uygun şartlarda yılda 70 kat sayıları artıyor. Ama bahsettikleri fiyatlardan gübreyi pazarlayamayınca sizin de aynı yöntem ile solucan satmanız gerekecek, çünkü size solucanı satan işletmede aynı bu şekilde kurulmuş oluyor, zincirleme yani olay...ben daha solucan gübresi satan solucan gübresi üreticisi görmedim, hepsi solucan satmanın derdinde... tabi kimsenin bir suçu günahı yok bu işte, alan memnun,satan memnun, dediğiniz gibi en önemli nokta gübreyi o dediğiniz fiyatlardan satabilmek, başarabilirseniz iş tutar, kolay gelsin...
bende ondan supheleniyorum fakat solucanlar ucuz ben 500 tanesini 100 tl ye alicam yilda 70 kat dediniz bi anda cogalicaklar 500 solucan ayda 5 kg gubre cikarirmis konustugum kisi cok yakin arkadasim solucan degil gubre satisindan cok kazandigini soyluyor bende emin olamiyorum su an kararsiz kaldim sozlerinizden :))

Bir ara bayağı bir inceledim, ancak aslında yapılması gereken kendi işletmeniz için solucan gübresi üretmek. Satış için yeterli hammadde bulamayabilirsiniz...

orklar59 link=topic=83670.msg999640#msg999640 date=1431019736' Alıntı:
bende ondan supheleniyorum fakat solucanlar ucuz ben 500 tanesini 100 tl ye alicam yilda 70 kat dediniz bi anda cogalicaklar 500 solucan ayda 5 kg gubre cikarirmis konustugum kisi cok yakin arkadasim solucan degil gubre satisindan cok kazandigini soyluyor bende emin olamiyorum su an kararsiz kaldim sozlerinizden :))

valla sevgili kardeşim çok iyi araştır, ben 1000 adedinin 300 TL den aşağıya olduğunu görmedim, belki piyasada solucan artınca fiyatlar biraz geri gelmiştir, aldığın solucanın 'Kırmızı Kaliforniya Solucanı' olduğundan emin ol, diğer toprak solucanlarından randıman alamazsın, aman dikkat et...

edit: şimdi merak ettim baktım, bu işi ilk yapanlardan biri, internette sadece solucan ve solucanların yediği gübre karışımını satıyor artık, solucan gübresi menüsünde ürün bile yok, dikkat et...

sinan35 link=topic=83670.msg999650#msg999650 date=1431020657' Alıntı:
valla sevgili kardeşim çok iyi araştır, ben 1000 adedinin 300 TL den aşağıya olduğunu görmedim, belki piyasada solucan artınca fiyatlar biraz geri gelmiştir, aldığın solucanın 'Kırmızı Kaliforniya Solucanı' olduğundan emin ol, diğer toprak solucanlarından randıman alamazsın, aman dikkat et...

edit: şimdi merak ettim baktım, bu işi ilk yapanlardan biri, internette sadece solucan ve solucanların yediği gübre karışımını satıyor artık, solucan gübresi menüsünde ürün bile yok, dikkat et...
solucanlari arkadadimdan alicagim icin ucuza gelicek bu iste onemli olan gubreyi pazarlayabilmek aanirim o iside balikesirde il ilce tarim tam hatirlayamiyorum o abimiz her hafta ciftcileri geziyor seracilari falan o yapicak pazarlamada sikinti olacagini sanmiyorum diyo durum karisik riske giricez olmadi oltaya takar balik tutariz :))

Allah yardımcın olsun. Yalnız dikkatimi çeken bir şey var. Toplam 'HUMİK MADDE' ne oluyor? Bana bunu bir açıklayabilir misin?

Lokal uygulamalarda, özellikle bahçe tarımında uygulanabilir.

Ama.

Ülke genelinde organik madde 1.3 civarlarına düşmüşken, solucan gübresi yada toprak düzenleyicilerden çok daha önemli ihtiyaçlarımız var demektir.

Bir de NPK oranı %1.5 ile %2.5 arası gezen bir besin maddesine klasik çiftçi fazla rağbet göstermez.

Şahsi fikrim.