GoodYear'da Çatlıyormuş...

Arkadaşlar forumda epeyce lastik muhabeti dönmekte lakin o sağlam bu sağlam diye sadece farazi deneyimler yer almaktadır. Bu paylaşımdaki amacım aslında GoodYear markasını kötülemek değil lastiğin doğru kullanımı ile ilgili bilgiler vermektir. Doğru kullanılmadığı müddetçe GoodYear değil lastiğin babası gelse kullanım ömründen evvel deforme olur. Lastik havasının doğru basınçta olması lastiğin canıdır. Çoğu zaman konfordan ödün vermemek adına lastik havalarını düşük kullanırız veya bilinçsizlikten ötürü düşük kullanırız hava şartlarınında etkisiyle lastiğimiz deforme olur. Metalin zamanla yorulması gibi lastiğimizde olması gerekenden düşük basınçta mesafe saat gözetmeksizin yorulur. Resimdeki örnekte olduğu gibi... 50psi basınçta olması gereken lastik 25psi basınçta kullanılmış ve 460/70R24 ebatındaki lastik yanaklarından yorulmuş sonuç ortada...

PqPQ05.jpg

g5ZXq5.jpg

942GQ5.jpg

qYPEbR.jpg

Ynt: GoodYear'da Çatlıyormuş...

sebazios link=topic=83679.msg999735#msg999735 date=1431039491' Alıntı:
Tam 10 yaşında lastik Süleyman, bırak yorulsun artık :)

Yapma yaa Yılmaz abi 10 yıllık diye yorulmasımı lazım :) sen bari yapma şaşırttın. Römorkum 20 senelik hala üstünde orjinal yapıdaki lastikleri var vs vs gibi yorumlar var. senin dediğin gibi yılla mılla değil bu işler benimde biçerin modeli 2006 10 yıllık makine lastikler Goodyear ama tek bir çatlak yok. Tamamen bilinçli kullanım ile bilinçsiz kullanım arasındaki farktan bu. Ayrıca o lastik 5 senedir çatlak hala gidiyor olması mucize...

dustero link=topic=83679.msg999750#msg999750 date=1431066617' Alıntı:
Yapma yaa Yılmaz abi 10 yıllık diye yorulmasımı lazım :) sen bari yapma şaşırttın. Römorkum 20 senelik hala üstünde orjinal yapıdaki lastikleri var vs vs gibi yorumlar var. senin dediğin gibi yılla mılla değil bu işler benimde biçerin modeli 2006 10 yıllık makine lastikler Goodyear ama tek bir çatlak yok. Tamamen bilinçli kullanım ile bilinçsiz kullanım arasındaki farktan bu. Ayrıca o lastik 5 senedir çatlak hala gidiyor olması mucize...

Bir Avrupalı olarak hiç yakistiramadim Suleyman.

Biz Avrupalılar, mağazanin vitrininde dahi beklese, 5 yılını doldurmuş lastikleri kullanmayız. Elastikiyetleri azalıyor çünkü.

İmajımızı bozdun Suleyman.

Siz Avrupa ' nın neresindensiniz kuzum?

sebazios link=topic=83679.msg999793#msg999793 date=1431080580' Alıntı:
Bir Avrupalı olarak hiç yakistiramadim Suleyman.

Biz Avrupalılar, mağazanin vitrininde dahi beklese, 5 yılını doldurmuş lastikleri kullanmayız. Elastikiyetleri azalıyor çünkü.

İmajımızı bozdun Suleyman.

Siz Avrupa ' nın neresindensiniz kuzum?

Hadi canımmm.. 5 senede bir lastik atıyorsun sen bu avrupalı klasınla ozaman. Siz avrupalılar iş makinelerini otobanda kullanıyorsunuzya elastikiyet ondan lazım tabi size

Ercan AYKUŞ link=topic=83679.msg999830#msg999830 date=1431088584' Alıntı:
Daha ne gidecek en iyi petlas 2 yıl gidiyor dahası sıkıntıları saymayayım, çatlama, kesikler vs vs.

2009 yılında traktörün arka lastiklerini radial Petlas aldım hiçbir sıkıntısı yok ne çatlama ne bozulma. Daha önce Michelin ve GoodYear kullanıyordum. Petlas ' ın onlardan kötü bir yanını görmedim. Çok beğendim 2014 te de önleride radial Petlas aldım. Yaz basıncı 25psi kış basıncı 30psi.

Geçen sene muhitimde 1000 saatte deneme traktörü 1 yıllık Erkunt Haşmet ' i 2 gün kullandım. Üzerinde radial Petlas vardı heryeri çatlak içindeydi özellikle arka lastikler. Resimdeki örneklerden çok daha kötü durumdaydı. İsterseniz 2 değil 1 senedede pert edebilirsiniz markası ne olursa olsun.. Stabilize bozuk yolda hiç zıplamıyordu yormuyordu kerata gayet konforluydu. Lakin eve dönünce hava kontrol saatini siboba taktığımda acıdım... 17 psi. Bir örnek daha 4000 saatte 8 senelik normal Lassa attım kenara, ne bir çatlak ne bir yırtık.. Yeniden Lassa aldım. Herşey düzgün kullanmakla alakalı arkadaşlar. Lastiğiniz düşük basınçtada döner işinizi görür ama nereye kadar..

Ercan AYKUŞ link=topic=83679.msg999830#msg999830 date=1431088584' Alıntı:
Daha ne gidecek en iyi petlas 2 yıl gidiyor dahası sıkıntıları saymayayım, çatlama, kesikler vs vs.
7 yıl kullandık en son %30 daha dişi vardı dayanamadım değiştirelim diye yalvar yakar ikna ettim bizimkileri sanki lassadan önce pancar motoru gibiydi şimdi Allah a şükür çamurda buzda toprakta tutuması 10 numara hem yerli hemde kalite şaşırtıcı ama öyle :) petlasa da Allah razı olsun tabi bize traktör kaydığında napılır, traktör çekmezse pati çekip kalırsa, çamurdan çıkamazsa, traktör hangi noktadan asılınırsa iyi olur gibi konularda bizi çok iyi bir eğitime tabi tuttu (uygulamalı eğitim)