Hasat Sezonuna hazırlık 2015

Merhaba arkadaşlar moderatör olarak bölümün sezona hazırlık kısmının ilk paylaşımını heyecanla yapayım sezona hazırmıyız :) yavaş yavaş sezon yaklaşıyor ve makineleri sezona hazır hale getirmek gerek. Sizler ne durumdasınız eksikler varmı?

0qmrpY.jpg

4gb9V7.jpg

JYnWz5.jpg

zAryOR.jpg

Am5GXB.jpg

Ynt: Hasat Sezonuna hazırlık 2015

Kolay gelsin bea :) sari dev sezona hazirlanacak. Ne makineler var kirbiyiklara gelen, en kucugu tc 56 heralde. Benim malum bakim isim yok, yedek hava filtresi ve klima vs filtreleri alip, mazot koyup direk bicime gireceğim. Esas kafamı kurcalayan hangi gresi kullacagiz? Malum claascilara gore polonya mali tcler pek bir dandik ya, adamlar usenmemis, rulmanlari siyah molibdenli gresle, bazi yerleri sari lityum , bazi yerleri de mavi lityum komplexle yaglamislar. Adamlar gresten de calmislar arkadas ;) neyse kullanim klavuzunda ambra marka gresleri oneriyor, herhalde kendi markasi, baska markaya yonelmesin musteri diye. Simdi bizler malum Türkish zihniyetle heryere ayni gresi basacagiz. Ama hangi gresi :D tavsiyeye ihtiyacim var. 3 cesit gresle ugrasamam ben :(

CropMasteR link=topic=83685.msg999856#msg999856 date=1431095082' Alıntı:
Kolay gelsin bea :) sari dev sezona hazirlanacak. Ne makineler var kirbiyiklara gelen, en kucugu tc 56 heralde. Benim malum bakim isim yok, yedek hava filtresi ve klima vs filtreleri alip, mazot koyup direk bicime gireceğim. Esas kafamı kurcalayan hangi gresi kullacagiz? Malum claascilara gore polonya mali tcler pek bir dandik ya, adamlar usenmemis, rulmanlari siyah molibdenli gresle, bazi yerleri sari lityum , bazi yerleri de mavi lityum komplexle yaglamislar. Adamlar gresten de calmislar arkadas ;) neyse kullanim klavuzunda ambra marka gresleri oneriyor, herhalde kendi markasi, baska markaya yonelmesin musteri diye. Simdi bizler malum Türkish zihniyetle heryere ayni gresi basacagiz. Ama hangi gresi :D tavsiyeye ihtiyacim var. 3 cesit gresle ugrasamam ben :(
afına sığınarak abi bence shell gadus :) tercihim hep bu yündeydi benim :) bicer patozu daha bi yağ ister bana göre en iyisi shell gadus :)

Arslanlar 5070 link=topic=83685.msg999859#msg999859 date=1431096022' Alıntı:
afına sığınarak abi bence shell gadus :) tercihim hep bu yündeydi benim :) bicer patozu daha bi yağ ister bana göre en iyisi shell gadus :)
shell, gres yagda cok ileride ben de shell gadus kullaniyordum. Ama yanlis gres kullaniyormusum sanirim. Benim kullandigim s2 v100 idi. Simdi bicerdoverin klavuzunda nlgi 2 olacak diyor. Benim kullanmis oldugum gres 3 numara. Daha kalini yani. :S hangi gres, hangi numara :(

Shell candır yaa :) bildim bileli hep shell kullanıyorum serviste muhtemelen Ambra basarlar. Güldürdün beni Gürkan abi meğer çaldıklarını bilmediğimiz neler varmış :)

Kolay gelsin abi bizim tc ninde ufak tefek yapılacak işleri var artık sezon baslamadan önce yapar işe oyle gireriz.
CropMasteR link=topic=83685.msg999856#msg999856 date=1431095082' Alıntı:
Gürkan abi biz işe başlarken 1 teneke shell veya total 3-3 sarı gres alıyoruz biceri ve balya makinasını onunla yaglayıp yürüyoruz :) tek yag ile sezonu geciriyoruz ;)

New hollanda selam, hasada devam :D saka bir yana önümüzdeki hafta bicim baslayacak bolgeler olabilir mi? Hasat en erken nerede başlıyor? Biz de suan erkenci bugdaylar cicekte, digerleri basak cikardi, yada yeni yeni başladı. Kanolada cicek bitti, koza dolumuna basladilar.

14311615383910.jpg

CropMasteR link=topic=83685.msg1000080#msg1000080 date=1431162177' Alıntı:
New hollanda selam, hasada devam :D saka bir yana önümüzdeki hafta bicim baslayacak bolgeler olabilir mi? Hasat en erken nerede başlıyor? Biz de suan erkenci bugdaylar cicekte, digerleri basak cikardi, yada yeni yeni başladı. Kanolada cicek bitti, koza dolumuna basladilar.

Gürkan abi makinenin maşallahı var kıskananlar çatlasın tekerine taş deymesin :) Adana taraflarını sorgulamak lazım abi makineler hazır çıkalım yola :D

Bu gün ptozu söküp makinayı servise götürdüm 500 saatlik bakım icin. servisten öğrendiğim kadarıyla 14 yeni kasa 5070 lere iyleştirme uygulanıyormuş fabrika tarafından bu iyleştirme pek bisey kapsamıyor ama fabrikanın karşılamasından ötürü ses cıkarmadık :) iyleştirmede kabin alt destekleri değişip göclendiriliyormuş yan batör koruyucu saclar değişiyor bide tabla amortisör görevi gören şanjımana yakın topaclar değişip 4 tane takılıyor ( bizimkisinde 2 adet vardı :) gelelim 500 saatlik bakıma motor yağı filitre değişecek şanjuman yağı değişecek yakıt filitresi değişecek hidrostat yağı değişmeyecek ama filitresi değişecek kabin içine hava tabancası cekilecek buğday haznesi depo içinde olan kuru ruluman ses cıkarıyodu gecen sezon oda değişecek ve genel elek temizliği vs basit işler yapılacak toplam 900 Tl ye anlaştık makina 3 gün sonra cıkacak ele cok makina vardı ondan ötürü galiba :) başka bi sıkıntı cıkmazsa makinananın şimdilik masrafı bu.. Ayriyeten bizim yapacağımız tabla bakımı var bıcak zıpka değişme falan onun haricinde patoz bakımı var kılcık kacırıyordu ve büyük baltalar gitmiş onları değiştirecez onlarda bizim işimiz zaten :) Hayırlısı :)

gürkan abi 18 den sonra hazır bekleyeceğiz ztn biçtiğimiz gün buraya foto atarıım...
kalibso link=topic=83685.msg1000199#msg1000199 date=1431200964' Alıntı:
aslında ben burda ıkametgah edıyorum ekınlerın oldugu yer dinarın bı koyunde
hım anladım yağmur yağarsa biraz daha boylanırlar daha orada hasata en az bir ay var...
Arslanlar 5070 link=topic=83685.msg1000225#msg1000225 date=1431203840' Alıntı:
Bu gün ptozu söküp makinayı servise götürdüm 500 saatlik bakım icin. servisten öğrendiğim kadarıyla 14 yeni kasa 5070 lere iyleştirme uygulanıyormuş fabrika tarafından bu iyleştirme pek bisey kapsamıyor ama fabrikanın karşılamasından ötürü ses cıkarmadık :) iyleştirmede kabin alt destekleri değişip göclendiriliyormuş yan batör koruyucu saclar değişiyor bide tabla amortisör görevi gören şanjımana yakın topaclar değişip 4 tane takılıyor ( bizimkisinde 2 adet vardı :) gelelim 500 saatlik bakıma motor yağı filitre değişecek şanjuman yağı değişecek yakıt filitresi değişecek hidrostat yağı değişmeyecek ama filitresi değişecek kabin içine hava tabancası cekilecek buğday haznesi depo içinde olan kuru ruluman ses cıkarıyodu gecen sezon oda değişecek ve genel elek temizliği vs basit işler yapılacak toplam 900 Tl ye anlaştık makina 3 gün sonra cıkacak ele cok makina vardı ondan ötürü galiba :) başka bi sıkıntı cıkmazsa makinananın şimdilik masrafı bu.. Ayriyeten bizim yapacağımız tabla bakımı var bıcak zıpka değişme falan onun haricinde patoz bakımı var kılcık kacırıyordu ve büyük baltalar gitmiş onları değiştirecez onlarda bizim işimiz zaten :) Hayırlısı :)
abi takozlar değişiyor ve çoğalıyor demek... mısırda bi 14 tc vardı kabin çok ayrılmıştı demekki fabrika servisler aracılığıyla makinanın bazı yerlerini değiştiriyor güçlendiriyor...

New hollanda selam, hasada devam :D saka bir yana önümüzdeki hafta bicim baslayacak bolgeler olabilir mi? Hasat en erken nerede başlıyor? Biz de suan erkenci bugdaylar cicekte, digerleri basak cikardi, yada yeni yeni başladı. Kanolada cicek bitti, koza dolumuna basladilar
mart nisan ve mayıs yagışları aşırı olmasa bugünlerde başlardık ama daha bugün bile yagıışlı buralar
buyüzden tahminimce mayıs sonunu bulur busene hasat başlangıcı