Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

Ynt: Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

entec 26 yı 2 yıl kullandım gayet memnunum bu sene novatec 32 ve 40 ve utec 46 yı deniyeceğim ama bunlar verdiğim paraya şeker alıp atmak daha mantıklı olabilir deniyorumda bunlar ürüne göre değişiklik isteye bilir

Ynt: Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

eco n bunlardan birisi geçen yıl tedarik edip kullandım çok güzel sonuçlar bu yıl edirnede bulamadım.üreaz inhibitörlü gübre normal üre nin azcık teknolojik olanı ...
alzon 46 denedim bu yıl pek fark yok utec 46 ve novatec 46 denemek istiyorum en pahalısı alzon 46 ama ben farkını şu ana kadar göremedim.

Bu işi bulan BASF firmasının yan kolu olan Alman Compo Expert firması.Novatec, Duratec gibi özel ürünleri mevcut. Ve bir diğer kaliteli Rus menşeili Alman teknolojili firma EuroChemAgro.Entec, Utec gibi ürünleri mevcut. Üst gübrelemede uçmayan üre teknolojisi Utec46 çok mantıklı. Sulamaya uygun kuvvetli topraklarda da yazlık ürünler için az Compo düşünülebilir

Bu yıl ilk kez econ 46 kullandık. Gübreyi ocak 20 gibi aldık. Tarlalar çamur olduğu için anca dün girebildik. Bu geçen arada gübreyi korunaklı yerde tutmamıza rağmen aşırı derece nemlenmiş. Makinayla zor attık. Çuvalın içindeki naylondan damla damla su akıyor. Eve getirdiğimizde böyle değildi.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Cevap: Ynt: Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

Örtüaltı sebzede bu yıl 1 parselde dekara
50 kg agrolig(leonardit)
50 kg agromaster(yavaş salınımlı)
500 kg tavuk gübresi

Kullandık

Diğer parseller içinde dekara
Aynı oranlarda yavaş salınımlı gübre ve leonardit
1 ton işlenmiş hayvan gübresi

Kullandık

Geçen yıl ise bütün parsellere kimyevi gübre(15+15+15+Zn) ve işlenmiş hayvan gübresi kullanmıştık

Bu yıl verimler geçen yıla göre %20-%30 daha yüksek bunun sebebi yavaş salınımlı gübre midir bilinmez ama geçen yıl diğer bütün uygulamalar aynı olmasına rağmen verim bu yılki gibi değildi.Ayrıca:
Geçen yıl yaşadığımız bazı bitki besin elementi eksikliklerini yaşamadık özellikle yılın bazı dönemlerde olan toprak sıcaklığının düşük olmasına bağlı yaşanana besin elementi eksikliklerini bu sebepten ötürü ben bu yılki verim artışını yavaş salınımlı gübreye bağlıyorum...

Buna ek olarak bu yıl;
Tavuk gübresi uygulanan parsel ile hayvan gübresi uygulanan parseller arasında da bariz farklar var belirtmek istedim...