Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

Değerli arkadaşlar Kontrollü Salınımlı Gübreleri aramızda kullanan var mı ? Buğday ve Arpada verim artışı sağladığını duydum, bu gübreleri kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Resimler ve ekler

• 6_1.jpg
    6_1.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 632
  • 6_1.jpg
    6_1.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 560
Ynt: Yeni Nesil Kontrollü Salınımlı Gübreler !

Bu sene bir arkadşım kullandı.buğdayları hiçte iç açıcı değildi. Yani olumlu bi etki göremedik. Bu gibi gübreleri pazarlayanlar genelde erken azot uygulamsı öneriyor.madem yavaş salıyo niye millete fazladan azot attırıyosun. Ben bunlar yerine katı leonardit atılmasını terçih ederim . Kendim öylede yaptım . Hasattta sonucu görecez...

dirmenci link=topic=83707.msg1000261#msg1000261 date=1431217549' Alıntı:
Bu sene bir arkadşım kullandı.buğdayları hiçte iç açıcı değildi. Yani olumlu bi etki göremedik. Bu gibi gübreleri pazarlayanlar genelde erken azot uygulamsı öneriyor.madem yavaş salıyo niye millete fazladan azot attırıyosun. Ben bunlar yerine katı leonardit atılmasını terçih ederim . Kendim öylede yaptım . Hasattta sonucu görecez...
Kalitede önemli, bu resimdekini kendimde gördüm, ithal diye biliyorum.

maygun10 link=topic=83707.msg1000279#msg1000279 date=1431243463' Alıntı:
Pahali olmasa atacagiz,kesin.Zaten girdiler paneli normal gubre zor aliniyor.
Dostum gübre aslında içerik olarak iyi. İçindeki % 12 kükürt daha önceden kireç nedeniyle bağlanmış olan maddeleri çözerek bitkinin alımına olanak sağlıyor. % 8.4 Karbon ise azot,fosfor ve çinkonun yavaş salınımını sağlayarak yağmurlarla yıkanmasını engelliyor ve bitkinin uzun süre (120 gün boyunca) almasını sağlıyor. Yine gübrenin içeriğine % 38 oranında hümik madde-fulvik asit eklenmiş. Yaptığım görüşmede torbası 25 kğ. dekara 12.5 - 15 kğ. atılmasını öneriyorlar. Bunu kullanan bir vatandaşın tarlasına gittim, larende isimli bir arpa ekmiş, yeminle bizim bölgede her yeri gezdim, ben öyle boy yapmış arpa ile öyle uzun ve irileşmiş başak yapısını görmedim. Susuz ortamda dekardan 600-700 kğ.dan aşağı verim alacağını zannetmiyorum. Öyle afet olmuş. Denemekte zarar görmüyorum. Hiç değilse 30-40 dekarda kullanıp sonucuna bakacağım.

maygun10 link=topic=83707.msg1000279#msg1000279 date=1431243463' Alıntı:
Pahali olmasa atacagiz,kesin.Zaten girdiler paneli normal gubre zor aliniyor.
Mehmet abi , topraklar kireçe boğuldu, DAP gibi gübrelerin içinde % 36 yapıştırıcı olarak kireç kullanıyorlar. kükürt genelde toz satılıyor, atması bir dert. Geçen sene toprak analizi yaptırdım, fosfor % 72 çıktı biliyormusun..Kireç % 15...organik madde % 1... Bu sonuca göre toprak yapısını iyileştirmek için değişikliği şart görüyorum.

Sizinle Ayni gorusteyim,Gerekli olduğunu biliyorum.Ayri olarak atamasamda icinde kukurt ,cinko,demir barindiran gubretasin Misira ,bugdaya, aycicegine ,özel gubrelerini kullaniyorum.Az biraz leonardit aldim.Karik arasini sürerken kumlu bolgelere leonarditten biraz vereceğim.Karik arasına timazot26 alayim dedim ama fiyati 80tl/50kg vaz geçtim.

Da
sagalassos link=topic=83707.msg1000305#msg1000305 date=1431250518' Alıntı:
Mehmet abi , topraklar kireçe boğuldu, DAP gibi gübrelerin içinde % 36 yapıştırıcı olarak kireç kullanıyorlar. kükürt genelde toz satılıyor, atması bir dert. Geçen sene toprak analizi yaptırdım, fosfor % 72 çıktı biliyormusun..Kireç % 15...organik madde % 1... Bu sonuca göre toprak yapısını iyileştirmek için değişikliği şart görüyorum.
DAP gübresinin hic kullanmam,ayrica can gubresinide kullanmiyorum,cinkolu 20200 veya ürüne ozel gübreler alirim .Organik madde için bitki artiklarini toprağa gömmek için 16 no 2 li pullugum var.

sagalassos link=topic=83707.msg1000305#msg1000305 date=1431250518' Alıntı:
Kullandığınız 20-30 kg gübre toprağınızı kireçlendirmez abi %15 kireçli tarlanız varsa zaten dekarda 45 ton kiteciniz var demek. Bunun çözümü yok ama toz kükürt atmak ve organik maddeyi artırmak iyi gelir bu gübrelerden iş çıkacağını sanmam. Ha batıdaki gibi tüm gübre fabrikalarımız dolgu maddesi olarak organik maddw kullansa bizim için en iy çözüm o olur zaten dünyada en pahalı gübre alanlardanız.

Örtüaltı üretimde kullandığımız oldu öyle aman aman bir fark göremedik fakat yıkanmaya karşı dirençli olduğundan azotu toprakta daha fazla tutuyor.
Altntar firmasının getirttiği agromaster isimli ilanları iyi sonuç veriyor bide compo firmasının bir ürünü var adı aklıma gelmedi eğer kullanacaksanız ikisini tavsiye ederim.

İsmail Pelit link=topic=83707.msg1000309#msg1000309 date=1431253238' Alıntı:
Kullandığınız 20-30 kg gübre toprağınızı kireçlendirmez abi %15 kireçli tarlanız varsa zaten dekarda 45 ton kiteciniz var demek. Bunun çözümü yok ama toz kükürt atmak ve organik maddeyi artırmak iyi gelir bu gübrelerden iş çıkacağını sanmam. Ha batıdaki gibi tüm gübre fabrikalarımız dolgu maddesi olarak organik maddw kullansa bizim için en iy çözüm o olur zaten dünyada en pahalı gübre alanlardanız.
Haklısın İsmail, ama en azından toprağa kireç vermeye devam etmeyiz. Ekmeme gibi şansımızda yok. Hem ekeceğiz, hemde verimi yüksek tutmanın yolunu arayacağız.

sagalassos link=topic=83707.msg1000312#msg1000312 date=1431254117' Alıntı:
Haklısın İsmail, ama en azından toprağa kireç vermeye devam etmeyiz. Ekmeme gibi şansımızda yok. Hem ekeceğiz, hemde verimi yüksek tutmanın yolunu arayacağız.
Abi maliyeti normal gübreye göre fazla fark etmiyorsa kullanılmalı ama ülkemizde organomineral gübre işinde çok çakal var dikkat etmek lazım bizde buğdaya organomineral hexaferm kullandık tonu 1350 tl idi kullandığımız yerlerde ciddi fosfor noksanlığı oldu birdaha o firmayı tercih etmem mesela.

İsmail Pelit link=topic=83707.msg1000313#msg1000313 date=1431255294' Alıntı:
Abi maliyeti normal gübreye göre fazla fark etmiyorsa kullanılmalı ama ülkemizde organomineral gübre işinde çok çakal var dikkat etmek lazım bizde buğdaya organomineral hexaferm kullandık tonu 1350 tl idi kullandığımız yerlerde ciddi fosfor noksanlığı oldu birdaha o firmayı tercih etmem mesela.
Maliyeti normal gübreye göre fark ediyor. Torbası 25 kğ. fiyatı 80 TL...... Yani Gübre maliyeti yarı yarıya artacak demektir. Mesele o çakalları bilmek :) Şahsen hangisine sorsan yere göge sığdıramıyor. Az sayıdaki İyileri de çakal sürüsünün arasından seçemiyoruz.

sagalassos link=topic=83707.msg1000355#msg1000355 date=1431270836' Alıntı:
Maliyeti normal gübreye göre fark ediyor. Torbası 25 kğ. fiyatı 80 TL...... Yani Gübre maliyeti yarı yarıya artacak demektir. Mesele o çakalları bilmek :) Şahsen hangisine sorsan yere göge sığdıramıyor. Az sayıdaki İyileri de çakal sürüsünün arasından seçemiyoruz.
Yüzde 24.5 fosfor oranı var kilosu 3 tl buğdaya 6kg fosfpr vermek için 25 kg vermek lazım buda 75 tl masraf demek bana pek mantıklı gelmedi ithal gübre :)

İsmail Pelit link=topic=83707.msg1000357#msg1000357 date=1431271766' Alıntı:
Yüzde 24.5 fosfor oranı var kilosu 3 tl buğdaya 6kg fosfpr vermek için 25 kg vermek lazım buda 75 tl masraf demek bana pek mantıklı gelmedi ithal gübre :)
Hesabı nasıl yaptın bilmiyorum, bu gübreden dekara 12.5 kğ. verdin mi yetiyor muş.

sagalassos link=topic=83707.msg1000359#msg1000359 date=1431272038' Alıntı:
Hesabı nasıl yaptın bilmiyorum, bu gübreden dekara 12.5 kğ. verdin mi yetiyor muş.
Valla banada hexafermden 20 kg yeter dediler ama sonuç hüsran her denilene inanmamak lazım :) yaptığım hesap buğdayın fosfor ihtiyacına göre bunun içinde en az 25 kg lazım ha tarlada fosfor yeterliyse 12.5 ta yeter ama normalde yetersiz kim diyırsa gübresini satmak içn söylemiş zatten scamın kendi sitesinde buğday için 50 kg önerilmiş.

bu sene Toros gübre ve ege gübre de 20.20 içine %36 kükürt koydu kilosu 1200 tl den satılıyor.. ayrıca kireci çözmek için azotlu gübre olarak amonyum sülfatta iyi sonuçlar veriyor

ofas link=topic=83707.msg1000362#msg1000362 date=1431273371' Alıntı:
Eco-n kullandım %46 azot içerikli tonu 100 tl civarı. Hububat buğday da tereddütsüz tavsiye ederim. Gözle görülür fark olur.
Oğuzhan Eco-nu sitesinden biraz inceledim, sana sormak istediğim bunu tabana mı verdin ? NAsıl kullandın, ne kadar kullandın ?