uzman masseycıler buraya

arkadaşlar ben bu 240 ' ın yakıtını merak edıyorum adam bızım koyde ben yarım depoyla 30 dolum yer surdum dıo 48 lıtre olduguna gore depo 24 lıtre yapar buda massey 99 model galıba dısk frenlı gercekden azmı yakıo bu massey 240 ' lar

Ynt: uzman masseycıler buraya

Abi uzman değilim ama biz 240s kullanıyoruz 91 model ne zaman mazot koyduğunu unutursun hani bi tane adam diyoduya benzinliğin yanından geçince kokusuyla 10 km gidiyo diye buda onun gibi bişey :) Bence adam 25 dönüm sürmüştür 5 dönümde traktörünü övmek için kendinden eklemiştir ama bu traktörlerin çok az yaktığı bir gerçek ara işler için mükemmel bir traktör

bende 99 240s vardı. pulluk ve kazayağı gibi hacetlerde çok yakardı. Az yakıyor diyen tarlada oyun oynuyordur. Tarla tarımı için pek uygun olmadığını 15 sene sonra anladık. bu duruma karşı çıkan ark.lar sakın başka motora binmesinler. hatta aynı kategorideki başka markalara bile...

Komşunun 240s i var 98 model o da dönüme 1.2 - 1.3 litre yakıyo demişti 47 hp bir traktör için 1.3 litre bence yüksek bir rakam ama biz senede 5-10 dönüm sürüyoruz onun dışında hemen hemen her zaman yolda kullanıyoruz belki bu yüzden yakıtı az gelmiştir bize

Sinan5858 link=topic=83711.msg1000329#msg1000329 date=1431260473' Alıntı:
Komşunun 240s i var 98 model o da dönüme 1.2 - 1.3 litre yakıyo demişti 47 hp bir traktör için 1.3 litre bence yüksek bir rakam ama biz senede 5-10 dönüm sürüyoruz onun dışında hemen hemen her zaman yolda kullanıyoruz belki bu yüzden yakıtı az gelmiştir bize
küçük motor doğal şartlardan çabuk ve çok etkilenir. ve bu 47 hp daha çok yakar bi 600 hp nin çektiği pulluğa bakarsan 10 dk sürmez 1 dekar alanı sürmek ama 47 hp motorun götürdüğü 60-65 cm bir yerdir 1 dekarı sürmek bir sürü zaman sarfiyatı olarak geri döner size yine bi 600 hp lik traktör kuru veya tavlı toprak arasında çok bi fark yaşamadan gidebilir illaki fark yaşar ama çok değil. en azından küçük motor kadar değil
600 hp ve 47 hp semboliktir yani bu toprak işleme işlerinde ne kadar büyük motor o kadar az yakıt tabiki tarlalar büyük olmak kaydıyla yoksa dönecem derken boşta bi dünya yakarsınız :)

Yolda ara islerde evet cok az yakiyor ama birde ekipmanla agir is yapin bakalim ne oluyo zora geldikce zoru gordukce mazota biniyor iciyor :) bu 240 lari yolda ara islerde hafif islerde kullanacan ozaman cok az yakiyor

kalibso link=topic=83711.msg1000202#msg1000202 date=1431201567' Alıntı:
arkadaşlar ben bu 240 ' ın yakıtını merak edıyorum adam bızım koyde ben yarım depoyla 30 dolum yer surdum dıo 48 lıtre olduguna gore depo 24 lıtre yapar buda massey 99 model galıba dısk frenlı gercekden azmı yakıo bu massey 240 ' lar
pullukla donume o kadar az yakmasi imkansiz otesi bir sey, normalde en az 2 litre yakar bu topragin tavina gore 3 litre uzerine ciktigida olur

Aspir link=topic=83711.msg1000347#msg1000347 date=1431265734' Alıntı:
pullukla donume o kadar az yakmasi imkansiz otesi bir sey, normalde en az 2 litre yakar bu topragin tavina gore 3 litre uzerine ciktigida olur
yanı normaldede ole olması gerekıo da ısde bız turkuz abı yakıtta su tasarruflu deınce atlıoz :D

Yakıtı yolda felan azdır ama iş yaparken sürüm tırmık felan işin ağırlığına göre değişiyor çünkü 49 hp makina 17 sene kullandık 3 lü pullukla 3 takviye sürdüğünüz oldu 4 pullukla yol 1 de bu ister istemez yakıtı aşırı bir şekilde etkiliyor 1 litrenin altında yaktığında oldu 3 litre yaktığında ama 30 dekarda yarım depo abartı olmuş deposu 42 litre alıyor çukurlara falanda kalır deponun alacağı 37 litre yarısını alırsak dekarda 0.5 litre felan denk gelir buda abartı olur

98 model disk fren 240s aldik sifir 97 yilinda ben 5 yasindaydim. Bi tanede 2007 model var onuda sifir almistik. Hâlâ bizdeler. 2li 14 numara pullukla sürüm yapıyoruz. Bi depoyla daha ben 20 dönüm yer sürdüğümüzü hatirlamiyorum. Hele otluysa tarla daha pulluğun ucu değer değmez teker boşa döner sonuna kadar kaldirsan dahi boşa döner ilerlemez. :) tarlada kas yapar insan hidrolikle oynamaktan. Ama yüke iyi asilir seridir yolda. Bağa bahçeye gitmek için iyidir. Tarlada yoruyor işte.

400 lt ilaçlama makinası ile ilaçlamada bağ pulluğu tırmık 400 500 kg lık hafif dıskorow gibi toprak üstü ve yüzeysel toprak işleme işlerinde ciddi anlamda az yakar yolda kokusuyla bile gider
bi defasında depoya mazot koymayı unuttuk biz :D tarlaya gitik geldik yolda kalmadık :D tabi biraz abartı var depoda az miktar bi mazot varmış ama var olan mazot yolda yetmeyebilirdi o kadar azdı
deponun kıvrım yerleri mazotun üstündeydi o kadar az mazot vardı ama yolda bırakmadan gitti geldi tarlada farkettiğimizde gittiği yere kadar gideriz köye yakın bi yerde kalır zincirle çekeriz diyorduk :D

3lt yakacağınıda zannetmiyorum 240s in yalnız bu yeni 240lıların haricinde hemen hemen hepsinde patinaj sorunu var bu motorun en büyük yardımcısı diferansiyel kilidi. Diferansiyel kilidi çok yardımcı oluyor onun dışında yolda çok az yakıyor 240s alacak olsam 2004 model alırdım.

Fizik kanuna ters.
Her is için gerekli minimum enerjiye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaca en yakın enerjiye uygun güç, ekipman, toprak yapısı, uygun zaman ve tecrübeli operator ile ulaşabilirsiniz. Bu alanda yapılan bu işte bir yanlışlık var. Saydığım faktörler bu işin bu yakıtla yapılmasını mümkün kilamaz

Bizde 87 körüklü pompa 240s var. deponun içine bakinca dibi görünüyordu 23 litre mazot aldim (100tl) 33 km yol gittim arkada 1600 rototiler(çapamakinası) vardi. 4 dönüm yer sürdüm sonra geri döndüm 33 km ewegeldigimde depoyu actim baktim dibi görünmüyor yani 23 litrenin tamamini yakmamiş 240s ler yolda gercekten az yakiyor (bu arada 4.vites son gaz ile gidip geldim)