ot biçme ve toplamada hangi ekipmanları kullanıyoruz..

12.11.2010
16,297
22,541
48
Erzurum

sevgili trakkulüp üyeleri..
hepimiz ot biçme ve toplamada yani tırmık işinde çeşitli ekipmanlar kullanıyoruz..
acaba hangi ekipmanı iş genişliği ve varsa fotosuyla beraber burada paylasırsanız
hızlı iş görmede hem fikir sahibi hemde haberdar oluruz.

şimdiden teşekkürler.

Ynt: ot biçme ve toplamada hangi ekipmanları kullanıyoruz..

Ot, yonca vs. biçmede resimdeki 165 cm tamburlu üçer bıçaklı makineyi toplama da ise diğer resimde, kıymetli abilerimizin tarlada düşürdüğü tırmığı kullanıyoruz abi ;) :)

ben kendimi yazmayı unuttum Lütfü. :)
180 cm iş genişliği ile Süperior çift bıçaklı biçme mak.
380 cm iş genişliği ile helikopter tırmık..
ikiside iş hızı konusunda iyi..
ama illaki forumda daha seri iş gören ekipmanlar yazılır inşallah.

berat bunu bi kenara yaz :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=83730.msg1000493#msg1000493 date=1431294221' Alıntı:
ben kendimi yazmayı unuttum Lütfü. :)
180 cm iş genişliği ile Süperior çift bıçaklı biçme mak.
380 cm iş genişliği ile helikopter tırmık..
ikiside iş hızı konusunda iyi..
ama illaki forumda daha seri iş gören ekipmanlar yazılır inşallah.

berat bunu bi kenara yaz :)
Abimsin başım üstüne :)

Eski bir mesajdan alıntıdır:

sebazios link=topic=77101.msg911360#msg911360 date=1408012578' Alıntı:
Ekeceğiniz yoncalık belirli bir alandan küçükse ve (iyi kötü) bir mekanizasyona daha önceden sahip değiseniz, kuracağınız düzenin amortismanı uzun sürebilir.

Bu nedenle ilk etapta makina ve ekipman almamanız yararınıza olur.

Yonca tarımınızda mekanizasyon 3 kalemde ele alınır.

1-) Ekim ekipmanları:
Tohum yatağı hazırlama, gübrelere ve ekim işlemleri için klasik kara çiftçiliğinde kullanılan ekipmanlara ihtiyacınız var. Bular:
- traktör
- puluk
- tiller yada diskharrow
- merdaneli kültivatör
- şanzımanlı hububat mibzeri.
- merdane

Sadece bir defa yapacağınız bir işlem için bu ekipmanların tamamını satın alma külfetine girmeniz pek mantıklı değil. Bu işlemlerine elinizden geldiğince kendiniz, yapamadığınız takrirde konuda uzman kişilere yaptırmanız daha mantıklı.

Özellikle Ekim işlemi yoncadaki en hayati konudur. Şanzımanlı mibzeri ile dekara atılacak tohum miktarını yarıya düşürerek çift taraflı ekmek, çıkış kalitesinde gözle görülür farklar yaratmakta.

2-) Hasat Ekipmanları:
Bu ekipmanları sürekli kullanacağınız için edinmeniz maddi açıdan faydalı ama her geçen gün değişen tarımsal teknolojiler sayesinde edindiğiniz ekipmanın demode olması kaçınılmaz. Bu durumda ya işlevselliğe bakmadan, sadece işinizi görmesi için gereken bir düzen kuracaksınız, ya da maliyeti yüksek modern bir ekipman parkı için kolları sıvayacaksınız.

a -) 1. konfigürasyon (en düşük maliyetli ekipman parkı)
- traktör (50-60 hp tekçeker) (54c, 3050, 3060, 8053, 768, 8073, tt55, td65, 1120, 1130, 240, 480, 640 vs liste uzar)
- 165 ' lik tamburlu biçme: (çelmaktan başkasını önermem)
- 4 ' lü akrabot (yıldız) ot toplama tirmığı
- 2. El haşbaysız prizmatik balya makinası
- römork

b-) 2. Konfigürasyon (günümüz şartları için en geçerli ekipman parkı)
- traktör (90-100 hp tekçeker)
- koşullandırıcılı (sıkmalı) herhangi bir marka biçme
- şanzımanlı (helikopter) ot tırmığı.
- en fazla 5 yaşında haşbaysız prizmatik balya makinası
- balya römorku

C-) 3. Konfigürasyon (yıldızlar geçidi-dünya karması)

- traktör (minimum 130 hp 4x4)
- pöttinger novacat yada claas disco tarzı çekili tip teleskobik koşullandırıcılı biçme (30.000€)
- krone çift rotarlı helikopter ot tırmığı (14.000€)
(Yukarıdakiler standart, aşağıdakiler seçenekli)

- Sadece kuru çalışılacaksa: Büyük prizmatik bir balya makinası + Arcusin AutoStack FS (45.000 €)
- Yaş-kuru çalışılacaksa: Krone Combi Pack 1500 (streç sarmalı) (62.000€) ile ön yüklenicili, balya ataçmanlı traktör + balya römorku

Sınır yok.

3-. Sulama Ekipmanları:

Buraya girersem çıkamam. Zaten yoruldum :)

Bana fikrimi sorarsan, ufak bir tiyo vereyim:

Hiçbirşeyi alma.

Tarladaki yoncanın yarısına karşılığında biçme, çevirme, hammaliye (indir bindir), nakliye işlerinin tamamını yaptırabileceğin bir ekiple anlaş, kafan rahat, cebin dolu olsun.

sürüm 165 cm iş genişliği tamburlu her tamburda üç bıçak.4 lü kırkayak tırmık. bu arada bir sorum var.genelde macar fiğ biçiyorum.fiğ kuvvetli olduğunda önüne yığma yapıyor ve akabinde dolama yapıyor.amaaa fiğ yine fiğ ne kadar kuvvetli olursa olsun eğim aldığı yöne doğru biçersem sıkıntı olmuyor.buna bir çare varmı arkadaşlar abilerim.

Tamburlu 165. ve 4 lü ot toplama (arkadaşların dediği gibi arazi yapısına göre değişiklik gösterebilir.)

Resimler ve ekler

• ot toplama.JPG
    ot toplama.JPG
    51.9 KB · Görüntüleme: 331
  • tamburlu.JPG
    tamburlu.JPG
    53.5 KB · Görüntüleme: 321
  • örümcek.JPG
    örümcek.JPG
    52.3 KB · Görüntüleme: 297
  • ot toplama.JPG
    ot toplama.JPG
    51.9 KB · Görüntüleme: 287
  • tamburlu.JPG
    tamburlu.JPG
    53.5 KB · Görüntüleme: 295
  • örümcek.JPG
    örümcek.JPG
    52.3 KB · Görüntüleme: 274
  • örümcek.JPG
    örümcek.JPG
    52.3 KB · Görüntüleme: 282

165 lik tanburlu makine 3 adet var biri bozulursa tamire bırakıyorum diğeri ile devam ediyorum, ot toplama 5 tekerlekli .

Şeritli ot biçme makinelerini de beğeniyorum ama kullanmadım hiç biraz daha işi ayrı şeritlinin, dolaşık otta pek çalışmıyor diyor arkadaşlar ayakata dik ot olursa süper.

Bu ekipmanlar küçük traktör istiyor Yusuf ,benim traktörlerinde yakıtı fazla geliyor bu ekipmanlara 50 hp traktör yeterli bence , küçük traktör başlarda manevrada rahat oluyor .

Büyük ot biçme makinesi özeniyorum ve helikopter ot toplama ama benim bu yıl kendimde 250 dönüm ot yeri var yavaş yavaş bişçez artık sabah hayvan bakımı saat 9 oluyr işe başlayıncaya akşam 5 te bırakıyorum tekrar sağım işi benim böyle , senin hayvanın yoksa uygun yerde tanburlu ile 100 dönüm yer biçersin günde .

keykubat link=topic=83730.msg1000531#msg1000531 date=1431327790' Alıntı:
Neden acaba herkezde 165 lik var.185,195 lik neden tercih edilmiyor.
boyu uzun yonca yulaf ot türü biçimlerinde biraz daha namlu kalın olucağından kuruması daha uzun sürer alta kalan kısım kızışma yapa bilir belki bu sebepten tercih edilmeye bilir ama kıraç boyu az olan yonca ot türünde tercih edilebilir

165 Sürmak 6 bıçak tamburlu ve 9 kol Türkay ot helikoplter kullanıyorum, biçim için ne kullanırsanız kullanın toplama için helikopter en sağlıklısı.