Sladoran arpaya kuş sardı.

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Ben slodoran 2 sıralı arpa ektim tarlaya ve kuşlar inanamassınız 15 dekar yeri harap etti.yarısını yemişler arpanın.400-500 tane kuş sürüsü sürekli arpada.Bu ektiğim çeşit erkenciydi.Diğer tarlalarada başka tür 2 sıralı arpa ektim ama bunlar slodorandan 1 hafta sonra başak çıkardılar.2 sıralı arpaya zarar verirler diyordum ama bu kadarınıda beklemiyordum.Mibzerle toum ekerken kuşların yemedği tohumla yediği tohum karışmış tarlada ara ara başka tarlaya ektiğim orta erkenci tohum var.Ve onları bırakmışlar erkenci tohumların nerdese hepsini yemişler.Orte erkenci tohumlarıda yemeye çalışmışlar ama zorlanmış kuşlar.a slodorana göre sert başağı var.Korkum diğer tarlalarada bu kuşlar dadanırmı.Kuşların yemedği tohumujn erkenci yada orta ekernci,oldğunu bilmiyorum.Başak sonra çıkardığından orta ekernci diye tahmin ediyorum.Ektiğim arpaların hepsi 2 sıralı bu yüzden ne yapacağımı şaşırdım..

Arkadaşlar gerçekten zor durumdayım diğer tarlalara sararlarsa diye o tarlaya hiç bir önlem almadım şuan kuşlar yemekte.

Ynt: Sladoran arpaya kuş sardı.

Geçmiş olsun . Daha öncede yazmıştım buradan iki sıralı arpa ekmiyoruz biz sırf kuş sorunu var diye, verimi de 6 sıralı ya göre daha iyi tanesi de daha güzel kabuğu daha ince kılçığı daha az zaten kuş bu sebeplerden onu çok tercih ediyor, birde çevreye göre erken başak çıkarmış ise bizde de kuşlar hiç bir şey bırakmıyor başak daha süt iken sıkıp sıkıp tüketiyor.

Ynt: Sladoran arpaya kuş sardı.

Arkadaşlar sütte iken 2 sıralı arpaya kuşlar zarar veriyolardı önlemini aldık.Arpa tane sertleştikten sonra kuşlar zarar vermez değilmi başına gelen yada bilen varsa yardım bekliyorum.